TWEEDE BIJVOEGSEL NEUZENSCHE COURANT. Algemeen Nieuws- en Adverlenlieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Zaterdag 28 April 1877, N°. 1246. BIN N ENLAND. VAN DE F^olitiek Overzicht. Reeds is de oorlog in het Oosten een feit ge- w or den, en alles bewijst, dat het beslissende oogen- blik gekomen en daarmede de flauwe straal van hoop op het behoud des vredes voor goed den bodem is ingeslageu. Een telegram uit Petersburg, behelzende, dat de keizer in het manifest aan de mogendheden ver- klaart, dat na de verwerping van het protocol en tengevolge van de hardnekkige weigering der porte, om gehoor te geven aan de billijke eischen van Europa, voor Rusland het oogenblik gekomen is, om zelfstandig te handelen, terwijl de keizer, na de revue te Kicheneff tot zijne soldaten heeft gezegd: het doet mij leed, u in den strijd te moeten zenden. Ik heb zoolang mogelijk gewacht. Doch is eenmaal Ruslands eer aangetast, dan ben ik er van overtuigd, dat gij haar tot den laatsten man zult weten te verdedigen. Wat de telelegraaf verder meldt, strekt slechts om de overtuiging, dat eene vreedzame oplossmg tot het verledene behoort, voor goed te bevestigen. Uit Konstantinopel wordt geseind, dat de Russische zaakgelastigde formeel het afbreken der diplomatieke betrekkingen medegedeeld en met het geheele personeel van het gezantschap Konstantinopel ver- laten heeft. De porte zou haar leadwezen over dezen maatregel van de Russische regeering hebben te. kennen gegeven, maar eveneens aan hare ver- tegenwoordigers in Rusland bevel hebben gegeven, tot het afbreken der diplomatieke betrekkingen en naar Konstantinopel terug te keeren. In het manifest brengt Ruslands keizer in de eerste plaats in herinnering de zorg, welke hij steeds fewijd heeft aan de christenbevolking in het Oosten. )e gansche regeering aes keizers levert daarvan de doorslaande bewijzen. Verder wordt gewezen op de pogingen der jongst verloopene jaren, in het werk gesteld in dien geest, onder samenwerking met de groote mogendheden, met het doel, om de Turksche regeering te overreden tot het invoeren van zoodanige hervormingen, waardoor de christen bevolking van Bosnie, Herzegowina en Bulgarije zouden worden gewaarborgd tegen de willekeurige handelwijze van de autoriteiten dier provincien. Het doel, door de Russische regeering daarbij beoogd, is niet bereikt. De Turksche regeering weigert liardnekkig, de noodige waarborgen te geven tegen eene herhaling dier willekeur en tot het schenken van de noodige zekerheid voor de vrijheid der aldaar wonende christenen. De Turksche regeering weigert, zich te vereenigen met de besluiten der conferentie en met het protocol, dat is, met de eenstemmige wenschen door de groote mogendheden geuit. Een bericht uit Czernowits zegt, dat reeds een detachement Russische troepen, bestaande uit veertig sapeurs en een officier de Rumeensche grenzen over getrokken is, hetwelk heden door nog duizend man wordt gevolgd. De Rumeensche regeering is dus vrij, om te besluiten, aan welke zijde zich te scharen. Trouwens, ook niemand twijfelde, of Rumenie zou Ruslands zijde kiezen, maar tocli trachtte de regeering eene twijfelachtige houding aan te nemen, om de porte te misleiden. Zelfs thans nog doet zij haar best, om zich te rechtvaardigen, in de oogen der porte bij eene proclamatie, waarin wordt verklaarddat Rumenie, hetwelk van de Russische regeering geen enkele kennisgeving ontving omtrent den voor- gendmen overtocht, voor de overinacht heeft moeten bukken. I it de geheele Russische linie wordt overigens reeds gewaagd van groote troepenbewegingen waaruft zeker het best het zekere voornemen van Rusland blijkt, om niet terug te treden. De Parijsche Moniteur meent te weten, dat de vijandelijkheden niet voor 15 Mei zullen aanvangen. Na Rusland's oorlogsverklaring wil Turkije den z/heiligen oorlog" verkondigen, en, naar aanleiding hiervan zijn de officieele kringen te Parijs niet zonder ongerustheid over de houding der muzel- mannen in Noord-Amerika. Ook zal, althans in den eersten tijd, aan Turkije geen geld ontbreken want alle Mahomedanen zullen bijdragen in de kosten van een heiligen oorlog. Bovendien zullen, in geval van nood, de drie schatkamers, waarvan eene zich te Mekka bevindt, geopend, en, naar gelang van de behoeften, ter beschikking van den sultan gesteld worden. Neuzen, 27 April. Gedurende de tweede helft der maand Maart zijn door het postkantoor alhier de volgende brie- ven verzonden, welke door onbekendheid der adresseerden niet konden besteld worden, als: Van Wijngaarden te Muiderduin; C. de Vetters te Fijenoord en J. Goossen te Vlissingen. Gisteren heeft alhier de openbare aanbe- steding plaats gehad van 1°. het eenjarig onderhoud van de werken te Neuzen en te Ellewoutsdijk, aangenomen door den heer J. Scheele Dz., te Neuzen, voor /3830,93, de begrooting bedroeg /4200, 2°. Het eenjarig onderhoud van de kazerne-ge- bouwen enz. te Neuzen, aangenomen door den heer R. Walraven, te Neuzen, voor 3364,36, de be grooting bedroeg 3800, 3«. Het eenjarig onderhoud van de zeeweringen te Neuzen, aangenomen door den heer D. Tholens, te Hoek, voir 4098,de begrooting bedroeg 4500, Alle onder beheer der Genie te Vlissingen. Heden werd aan het gebouw voor het ge- westelijk bestuur te Middelburg aanbesteedhet leveren en storten van steen voor den Oosthavendam van de buitenhaven van het kanaal door Walcheren te Vlissingen; minste inschrijver de heer V. de Clercq, te Selsaete, voor f 16043. Stoppeldijk, 26 April. Den 22 dezer was voor Maria Heijman te Stoppeldijk een gewichtige en vreugdevolle dag, gewichtig omdat. zij het geluk had haar 98e verjaarfeest te vieren en derhalve volgens menschelijke berekening zoo nabij aan den eindpaal haars levens staat, vreugdevol, wijl zij van hare dorpsgenooten de ondubbelzinnigste biijken mocht ontvangen van genegenheid en be- langstelling. Dien dag toch wapperde van de meeste huizen harer omgeving, haar ter eere, de nationale driekleur en bracht de harmonie Amphion" van Stoppeldijk haar eene serenade. Behalve dat menige vriendelijke hand haar een geschenk toereikte, werd door eene daartoe gevormde commissie, onder de saamgevloeide menigte, eene inzameling van liefdegiften gehouden, teneinde der hoog bejaarde een genoegelijk feest te verschaffen ook heeft men middelen beraamd om de dagen, die haar nog resten, geheel vrij van zorg te maken. Genoemde Maria Heijman, benevens hare familie, maken van deze gelegenheid gebruik om hunnen hartelijken dank te betuigen voor al het genotene, vooreerst aan den weledelen heer directeur der harmonie, en verder aan de heeren werkende en eereleden, mitsgaders aan de inzamelaars der gelde- lijke bijdragen. Overslag-, 27 April. Het festival door onze zangmaatschappij ^Concordia" ingericht, en welke zal plaats hebben op Zondag 27 Mei a. s., belooft wegens de talrijke deelnemuig der verschillende maatschappijen zeer luisterlijk te zullen zijn. Het feest zal door onze maatschappij Concordia" geopend worden. ervolgens zullen beurtelings optredenAssenede, fanfaren, „de zonder naam, niet zonder hart;" W ijnkel, fanfaren, „St. Cecilia;" Ertvelde, zang, „de vereenigde werklieden, Vlamingen vooruit;" Moerbeke, fanfaren, ,/trouw aan kunst;" Wachte- beke, fanfaren, „de vrije zonenPhilippine, zang, „de werklieden;" Exaarde, harmonie, St. Cecilia;" Wachtebeke, fanfaren, „de eendracht;" Selzaete, zang, //kunst en vermaakZuiddorpe, fanfaren, ,/Ons genoegen;" Assenede, fanfaren, ,/Diederik." Plet feest zal door onze maatschappij //Concordia" gesloten worden. Des avonds te 6 ure opstijging van den lucht- ballon ,/de verbroedering" en daarna te 9 ure prach- tige verlicliting. In eene algemeene vergadering der ingelanden van de watering Cadzand, gisteren aldaar gehouden, zijn gekozen: de heer A. Erasmus te Cadzand als dijkraad bij het calamiteuse waterschap Tienhonderd en Zwarte, en als afgevaardigden bij het waterschap der sluis aan de Wielingen de heeren A. I. van Cruijningen en I. Leenhouts beide te Zuidzande. Zijn wij goed ingelicht, dan wenscht de regeering het successierecht in de rechte lijn aldus te regelen, dat in de opgaande lijn 3 pCt. en in de nederdalende 1 pCt. geheven wordt. De regeering heeft zich op nieuw genoodzaakt gezien een wetsontwerp in te dienen om den ter- mijn voor de herziening van den aanslag der beet- wortel-suikerfabrikanten met een jaar en dus tot 31 Juli 1878 te verlengen. Men verneeemt, dat jl. Dinsdag aan het departement van buitenlandsche zaken de telegrafische mededeeling is ontvangen, dat Rusland aan Turkije den oorlog heeft verklaard. Aan het verslag over 1876 door de stoom- vaartmaatschappij //Nederland"uitgebracht, ontleenen wij het volgende: het aantal reizen bedroeg 16 uit- reizen en 15 thuisreizen; het aantal passagiers beliepnaar Java 4859 (tegen 3779 in 1875,) van Java 2491 (tegen 2191.) Er is een zuivere winst van /179,948,22a be- haald, welke eene uitkeering van 5 pCt. toelaat. De maatschappij kocht een ruim huis aan de IJgracht aan, met het oog op de eerlang te ver- wachten verplaatsing harer exploitatiebureelen van Nieuwediep naar Amsterdam. In de op 9 Mei a. s. te houden algemeene ver gadering zullen twee commissarissen gekozen worden. Het Ned. stoomschip W. A. Scholten is den 12 dezer van New-York naar Southampton vertrokken en wordt dezer dagen te Londen ver- wacht met 160 ossen van de beste soort. Slaagt deze onderneming en blijkt ze voordeel af te wer-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 7