IKEUZESSCHE COURANT. BUITEN LAND. Altjiiiiieen JVieuws- en Adverteulieblad voor BIJVOEGSEL Zaterda- 21 April 1877, No. 1244. Landbouwberioli ten. Men schrijft aan de Leidsche Ct. Zooals ge- woonlijk de Aprilmaand zich doet kennen, is het weer wisselziek. Laatst was het volop lente, het jeugdig groen ontsproot als bij het uur, het regende grasboter en kievitseieren, zeiden de boeren. Geen wonder, dat men er allerwege op bedacht was, van lieverlede het vee in de weide te doen. Tlians grijnst de lucht weer met een kouden oostenwind, die vele plannen doet verschuiven. Toch heeft men geen reden van klagen meer. Het overtoilige water is verdwenen, de telle regen heeft opge- houden en de zon krijgt de overhand. Zoo kunnen onverstoord het wei- en het bouwland bearbeid worden en koint er vertier in de moezerijen en lusthoven, waarnaar zoo lang gewenscht werd. De sectie voor meekrap en indigo van het eongres voor Tuinbouw enz., te Amsterdam, heeft zich, na het ontvangen van verschillende belantfnjke mededeelingen en na uitvoerige discussieu," met algemeene stemmen met de volgende conclusion vereenigd a. dat uit de discussieu en uit de door de leden verkregen ondervinding gebleken is, dat de kunst- inatige alizarine ongetwijfeld is eene vaste kleur, en in haar karakter geheel vCrschillend van de analiuekleuren b. dat het zeker te verwachten is, dat het ge- bruik van meekrap en garancine zullen ophouden, bij het tegenwoordig standpunt der wetenschap, en het raadzaam schijnt te zijn om de cultuur van meekrap intijds geheel te verlaten. In verband daarmede sprak de sectie als haar gevoelen uit, dat het voor den landbouwer van be- lang is, dat de bodem in de allereerste plants worde gebruikt tot 't kweeken van planten, die niet op kunstmatige wijze kunnen verkregen worden, zoo als voedingsmiddelen, vlas, hennep, enz. Het Journal d' Alsace geeft de volgende aan- wijzing over het gebruik van een even eenvoudig als practisch middel om de groenten en ooftboomen voor de verwoestingen der insecten te beschermen. Alle planten wasemen, zooals bekend is, gasaardige stoffen uit, welker reuk of geur meer of minder I sterk is. Deze geuren lokken de dieren er bij, of j verjagen ze. De hennep en het knoflook behooren tot de laatste soort van planten. Plaatst men alzoo 1 in een groentebed langs latwerk zulke planten, zoo bewaart men de vruchten door de verdrijving der i insecten. Zoo verdwijnt weldra de voor de appel- I boomen zoo schadelijke bladluis, nadat onder den boom zoogenaamde capucijnerbloemen gezaaid wor den, welke tegen den boom opkliinmen. Plant men bier en daar eene hennepplant in een koolbed, zoo verwijdert men de rupsen. Op verscheidene j piaatsen plant men in de nabijheid van ooftboomen, i uien, knoflook ol prei, welke de bladluis verdrijven en het meenrollen van de bladeren der perzikboomen verhinderen. Het is algemeen bekend dat op verschillende punten midden in de zee zoetwaterbronnen ont- spriugen. Zekere lieer Toselli is op het denkbeeld gekomen deze bronnen aan den mensch dienstbaar te maken, door ze het water langs buizen naar de oppervlakte der zee te doen voeren. Zij zouden, zoo dit plan verwezenlijkt wordt, aan de zeevaarders een grooten dienst kunnen bewijzen, daar deze zich dan van tijd tot tijd van versch water konden voorzien. De lieer Toselli heeft dit onderwerp ernstig bestudeerd en reeds afdoende middelen beraamd, om zulke drijvende fonteinen tegen ge- varen van alle soort te beschermen. Verleden Zondag gingen twee inwoners van Artenay met een persoon, die een met schapen beladen wagen voerde, de weddiugscliap aan dat zij in een enkelen maaltijd een heel schaap zouden opeten, dat door hun rijtuig overreden was en dat niet minder dan 17 kilo's zwaar was. Zij liebben hunne weddiugscliap gewonnen. Een brood van vier pond, een glas absinthe, vijt flesschen wijn, drie glaasjes jenever en een glaasje chartreuse vergezelden in hunne maag de vier endertig pond schapenvleesch, dat overigens met al de noodige zorg was toebereid. Gedurende vele maanden heeft de lieer Krupp te Essen getracht den slappen tijd, in 't belang zijner werklieden het hoofd te bieden, doch eindelijk schijnt hij het te moeten opgeven. De //sociaal-democraten" onder zijne werklieden zijn tie eerste slachtoffers en hebben „gedaan ge- kregen." Bij de groote opofferingen die Krupp zich ter wille zijner werklieden getroost, en hun betrekkelijken welstand, is het niet te verwonderen dat hem den lust ontbrak verder voor ontevredenen te zorgen. Intusschen is de toekomst voor de ontslagenen zeer donker, daar van alle fabrieken die van Krupp nog het minst onder de tijdsomstandigheden had geleden. Elders vinden zij dus geen werk. GEMENGDE BERICHTEN. Door den tuinier en hovenier Jacobus. Krijger te Naaldwijk, zijn de eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond aan Z. M. den koning aan- geboden. Te Nieuwerkerk aan den IJsel is een meisje van 7 jaar in het water gevallen en ver- dronken. Een voornaam fabrikant te Leiden zou zijn betalingen hebben gestaakt. Het passief zou zeer aanzienlijk zijn. Te Nieuwe-Pekela is een sigarenfabriek geheel uitgebrand. Niets is gered kunnen worden. De fabriek was bij ver schillende maatschappijen verzekerd voor p. m. /-tO,000. Te Heerlen zijn dezer dagen onder- scheidene goed geconserveerde muntstukken gevon- den met het raud- of opschrift Nerva en Ceasar I Aug. Voorts is nog opgedolven een urn, die ge heel gaaf was, doch door onvoorzichtigheid gebro- ken is. Tegen een paar ingezetenen te Wa-'e- niugen is pfoces-verbaal opgemaakt wegens het verkoopen vati Holloway- of andere pillen. Binnen kort zal men te Amsterdam een nieuwe wijze van annonceeren in praktijk brengen, door photo- electrische lichtbeelden. Een adres wordt in reus- achtige afmetingen op een daartoe gunstig terrein des avonds aldus teutoongesteld. In de laatste nachten heeft 't in de provincie Utrecht zoo hard gevroren, dat van vele boomen de bloesem ver- loren is. Te Oudekerk aan den Amstel schijnt men niet meer naar het veld behoeven te gaan om te jagen. Dr. S. aldaar heeft althans dezer dagen een haas in zijne provisiekast gevangen. Te Appingedam is eene moeder, die hare eigen dochter goed verzorgde, veroordeeld tot 8 maanden gewone gevangenisstraf en boete van /8,wegens het mishandelen en ellendig verzorgen van hare twee stiefkinderen, het eene van 7 en het andere van 5 jaren. Zij en haar man verkeeren niet in behoeftige omstandigheden. Nabij de stad Ommen is de woning van de wed. Mars, een prooi der door den fellen Dostenwind aangewakkerde vlammeii geworden. Twee geiten zijn verbrand, benevens een bankbiljet en eeuig geld. Niets dan twee bedden zijn uit het huis gehaald. 't Gebouw was verzekerd. Te Altenbeken is de conducteur It. door eene locomotief overreden en terstond gedood. Hij is de vierde spoorwegbeambte, die sedert Jan. aldaar in de uitoefening van zijn dienst is veron- gelukt. Te Dusseldorf is opgericht eene ,/vereeniging tegen weelde in kleeding." Zij telt reeds 276 leden, waaronder 63 dames. Het programma der internatronale tentoonstelling te Parijs in 1878 bevat ook een groep Rationale kleederdrachten van verschillende streken." Het plan bestaat eenige groepen iu de meest sehilder- achtige kleederdrachten van Nederland voor te stellen in den trant als die, waarmede Zweden op verschillende exposition zooveel bijval heeft geoogst. Lord Eldon, die te Londen overleden is, heeft zijn geheele vermogen nagelaten aan het krankzinnigengesticht (Bedlam). ,/Ik vermaak mijn vermogen aan de gekken", zij hij in zijn testament, »omdat ik het aan de gekken verschuldigd ben;" Lord Eldon was advocaat, en had zich rijk gepleit. le Noudain, in Erankrijks noorder- departeinent, heeft eene dochter een vrouwspersoon van 40 jaar, haren 83—jarigen vader met een stok doodgeslagen. Te Parijs is Donderdagmiddag een man boven van den Arc—de—Tnomphe ge- sprongen. De ongelukkige bleef met zijn kleeren liangen aan de gaspitteu op de kroonlijst, die bij illuminatien dienen. Eerst een kwartier later kon men zijn lijk omlaag brengen. Het leger van den vorst van Monaco bestaat uit: 1 kolonel, 1 bataillonchef, 1 kapitein, 1 luitenant, 5 onder- olticieren en 63 soldaten. De vorst van Monaco zal met de Oostersche quastie de gewapeude neutraliteit in acht nemen, en geen bloedbad helpen aanrichten. De stoomboot Oommissaris des Konings, die eenige weken geleden aan de brug te Kampen is gezonken, vertrok Zaterdagochtend van Zwolle met een voile lading en 40 koebeesten naar Amsterdam. Aan het Ivaterveer is zij met voile vaart tegen de groote buitendeuren der schutsluizen gestoomd; ile sluisdeuren, waartegen een massa water stond, werden ongeveer een halven meter opengeloopen| maar sloten zich weder door den grooten aandrang van het water. Aan de sluisdeuren is eenige schade toegebracht, terwijl de boot hare reis niet alleen kon vervolgen, maar door de stoomboot Ernilie naar Amsterdam is gesleept. Den 16 dezer vermaakten zich drie knapen naar Harlinger wijze, met bootje varen in en buiten de haven aldaar. Door den hevigen oostewind en het uitstroomend water werden zij spoedig van den wal gedreven en geraakten hoe langer hoe verder weg. Gelukkig kwam schipper P. Bisschop, die als lichter naar het A/ lie was geweest, met zijn vaartuig naar de haven oplaveeren en de boot tegendoch hij heeft nog twee gangen moe ten doen, om de onvoorzichtig;e knapen te kunnen naderen. De boot was reeds in de Blauwe Slenk. Had Bisschop hen niet ontmoet dan zouden ze waarschijnlijk spoedig in de Noordzee hebben rondgezworven. In het reglement voor de huisliouding van koning Hendrik VIII van Engeland wordt o. a. YoorgeschreveiivDe bakker des konings mag geen aluin in het brood mengen, ook geen gerst- of boonenmeel; wanneer hij daarop betrapt wordt, krijgt hij stokslagen. De bedienden des konings mogen geene hangsloten of sleutels stelen, en geen borden, glazen en meubelen inee naar huis nemen. De koks moeten zorg dragen geen onderhoorigen in dienst te nemen, die ongekleed werken of des nachts voor het haardvuur post vatten. Honden moeten streng geweerd worden; slechts is het aan dames vergund kleine Spaansche hondjes te houdeu. De kamerheeren moeten onderling in vrede leveii en alle slagerijen vermijden, van 's konings lief- hebberijeu mogen zij niet babbeleu. Den hofbarbier is het streng verboden met lieden om te gaan, die aan schurft lijden, opdat zijne majesteit "door die ziekte niet worde aangetast. Alle minnekoze- rijen op trappen en in de korridors zijn verboden, omdat daarmee dikwerf geheele stapels borden ge- broken worden. De stalknechts mogen geen hooi stelen en niet twisten met keukenmeiden. Kolen mogen slechts in de vertrekken van den koning en van de koningin gebrand worden. De hof- brouwer valt in ongenade, wanneer hij weer puin- steen in het bier mengt. De jachthonden ontvau- 24 brooden per dag. Zoodra het parlement ge- sloten is, moeten de leden en hunne dames, die tijdens den duur der zittingen in de nabijheid van het hof mogen wonen, terstond vertrekken." I® Doorwerth werden dezer dagen eenige jonge vossen uitgegraveu. Gewoonlijk worden die dieren verkocht voor Engeland, maar deze waren daartoe nog te jong; zij waren nog blind, en niet older dan 5 a 6 dagen. Ze met melk te onder- houden ging niet, en men besloot daarom ze bij een hond te leggen, die voor weinige dagen ge- worpen had. De proef gelukte: de hond liet ze dadelijk met zijne eigene honden zuigen, en ze bevinden zich thans in goeden welstand. De Itussische vesting Kronstad is aan een groot gevaar ontsnapt. Zij bezit een aanzienlijk buskruitdepot, waar 12 a 15,000 kilo geborgen worden. Onlangs kwamen een 200tal vaatjes VAN DJi

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 5