TABLEAU OER VOETPADEH Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Y laanderen. BINNENLAND. No. 1244. 17e Jaargang. Zaterdag 21 April 1877. Dit blad verschijnt. Dinsdag- en Vrijdagavond bij J. K. G. Dhont te Neuzen. aBONNBMENT. Bij deze couraut bchoort een bijrocgsel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente BOSCFIKAPELLE maken bekend, dat door Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie bij hun besluit van den 6 April 1877 no. 100, nader voorloopig is vastgesteld een algemeen tableau der voetpadeu in deze gemeente en, dat gemeld tableau met de daartoe betrekkelijke kaart gedu- rende twintig da gen, te rekenen van den 1 Mei tot en met den 20 dier maand, op de gemeente- secretarie ter inzage van belanghebbenden is neder- gelegd, kunnende gedurende voorschreven tijd be- zwaren schriftelijk bij bet gemeentebestuur worden ingebracht. Boschkapelle, den 21 April 1877. Burgemeester en Wetliouders voornoemd, J. VEREECKEN. De Secretaris, A. C. VAN DEN EECKHOUT. .F®olitieli Overzielit. Terwijl Europa in angstige spanning reeds sedert bijna eene week de oorlogs—verklaring van Rusland aan Turkije tegemoet ziet, laat deze nog altijd op zich wachten, en houdt de pers zich intussclien in hoofdzaak bezig, met uit de verscliillende tele- grammen den eigenlijken stand van zaken op te maken. De meerderheid dier beschouwingen voert tot de overtuiging, dat de oorlog onvermijdelijk is, hetgeen trouwens vrij natuurlijk en het al zeer onwaarschijnlijk is, dat de colossale voorbe- reidselen voor den strijd door beide rijken met zooveel kraclit zouden worden voortgezet, als nog eene oplossing mogelijk was. Brieven uit Roestschoek melden, dat de Turken aan den Donau ernstig in de weer zijn. In de omstreken van Widdin en Lom-palanha wordt een korps bijeengetrokken van 50,000 man. Dit korps is in het bezit van twee potonbruggen en het wordt niet onwaarschijnlijk geacht, dat de Turken zullen beproeven, zich daarmede meester te maken van Kalafat op den anderen oever, dat dan als dekking voor Widdin zou worden gebezigd. Een tweede korps van ongeveer 10,000 man is opgesteld in de omstreken van Nikopolis, tegenover het dal der Aloeta. De derde brigade, omtrent tweemaal zoo sterk, wordt samen getrokken bij Roestschoek de vierde tusschen Silistra en Rassowa (25,000 man); de vijfde in het moerasland van de Dobroed- scha. De passen van den Balkan zijn versterkt en de Donauvloot vereenigd, in afwachting van de dingen, die komen zullen. De Russische toebereidselen zijn niet minder colossaal en ook in die legers is alles gereed, om op het eerste sein tot daadwerkelijkheden over te gaan. Ruslands keizer, hoewel geen deel zullende nemen aan den veldtocht, wordt heden in het Russische hoohlkwartier verwacht en men veronderstelt, dat na de te houden revue het „voor\vaarts" zal worden gesproken. De gezant te Konstantinopel heeft reeds aan- schrijving gekregen om te vertrekken. De Koln Zeit. beschouwt den toestand van heden in verband met die, welke den FranschPruis- sischen oorlog vooraf ging: /let Eransche volk, zegt het blad, had zicli in een toestand van opge- wondenheid en verbittering tegen Pruissen gebracht, ot'schoon daartoe geen aanleiding bestond. Keizer Napoleon verlangde, dat koning Wilhelm, door een deemoedig schrijven, Erankrijks toorn zou doen bedaren; doch koning Wilhelm wilde terecht hier- van niets weten. Keizer Napoleon verklaarde toen den oorlog. De openbare meening, overal buiten Erankrijk, noemde die oorlogsverklaring eene misdaad. yZeven jaren later wordt een gelijksoortig tooneeel gespeeld. Rusland heeft een ontzaggelijk leger naar de Turksche grenzen doen oprukken. Turkije maakt toebereidselen om zijn grondgebied tegen een vijandelijken inval te beschermen. Rusland verlangt hierop van Turkije, dat het een gezant naar St. Petersburg afvaardige, die vrede en ont- wapening verzoekt. Turkije ziet niet in, waarom het zich aan deze verneaering voor den overmoe- digen aanvaller onderwerpen zal, en Rusland ver- klaart aan Turkije den oorlog. ,/Nu ligt het verre van ons, een parallel tusschen Pruisen en Turkije te trekken, maar tusschen Erankrijk in 1870 en Rusland in 1877 is de ver- gelijking niet te weerspreken. Erankrijk heeft een onrechtvaardigen oorlog begonnen. Rusland staat op het punt, een onrechtvaardigen oorlog te be- ginnen, en de onrechtvaardige oorlog was in 1870 en is in 1877, eene misdaad tegen de menschheid. //Ilet blad wijst op het protocol, het pas een paar weken geleden plechtig onderteekende docu- meat, waarbij de groote mogendheden zich ver- bondeti hebben, den vrede in het Oosten te be- waren, en nu gaat een van hen, die onderteeken- den, het zwaard trekken, om in het Oosten de verwoestingen van Ren krijg te brengen, van een oorlog, welks gevolgen onberekenbaar zijn. Even als reeds dikwijls ten opzichte van Rusland is ge- schied, wordt ook nu weder in herinnering gebracht het bittere woord van den Romeinschen geschied- schrijver: den vrede belooven zij, den oorlog geven zij. Rusland, hetwelk verklaard heeft, de zoo ge- lukkig verkregene overeenstemming met de andere mogendheden te willen handhaven, gaat thans de laatste vrucht van die overeenstemming vernietigen, en tracht daarbij het te doen voorkomen, als han- delde het ter uitvoering van den wil van geheel Europa." Nadat de Kolnische Zeitung nog eene voor Rusland onheilspellende profetie had ten beste ge- geven, eindigt het blad aldus: z/Moge keizer Alexander nog eens van zijne vrede- lievendheid blijk geven, voor dat het eerste scliot gevallen zij." Neuzen. 20 April. De heer Wden Hollander, hoofdonderwijzer te Nieuwerkerk a/d l.Jssel, vroeger lmlponderwijzer alhier, heeft te 's Gravenhage met goed gevolg in de wiskunde examen afgelegd. Gedurende het afgeloopen kwartaal zijn door het postkantoor alhier de navolgende brieven verzonden, welke niet besteld zijn kunnen worden als: Van Baalen, te Ruhrort; B. Hart, te Londen; en J. B. Gisseling, te Gent. De verkiezing van leden der Provinciale Staten moet voor dit jaar op den 8 Mei geschieden. De eventueele herstemmingen zullen plaats hebben op 22 Mei d. a. v. De 14 visschers uit Clinge zijn door het Gerechtshof te 's-Hage elk tot 3 jaren gevange- nisstraf veroordeeld. Men schrijft uit IJzendijke Zondag jl. had in deze gemeente een prijskamp op het biljart plaats, waaraan 52 liefhebbers, van wijd en zijd daartoe opgekomen, deelnamen. Op- merkelijk was het, dat de beslissende kamp ge- streden werd tusschen personen uit vier verschillende gemeenten. IJzendijke, Biervliet, Oostburg en Watervliet (Belgie.) Oostburg behaalde den eersten prijs, 2 prachtige petroleumlampen ter waarde van /H. Wij vernemen, dat jl. Woensdag een wetsont- werp tot droogmaking van de Zuiderzee en tot aanleg van een nieuwen waterweg naar Keulen bij de tweede kamer is ingekomen. Bij de verkiezing van een lid voor de tweede kamer der Staten-Generaal, jl. Dinsdag te Amster dam gehouden, is gekozen de heer mr. C. van Heukelom; bij de verkiezing te Tiel, is gekozen de heer mr. W. H. de Beaufort. Dr. Kuvper heeft, om redenen van gezondheid, tegen 1 Juni zijn ontslag gevraagd als lid der kamer. De mededeeling geschiedde bij een vrij uitvoerig gemotiveerden brief, waaruit blijkt, dat de heer Kuvper, gevoelende dat ook na een verblijf van ruim een jaar zijn zenuwtoestand nog niet is hersteld, meent zijn mandaat niet langer te mogen behouden en dat hij het besluit, om het lidmaatschap neder te leggen, reeds nu kenbaar maakte ter wille van de kiezers van Gouda en zijne aftreding tot Juni uitstelt, om de nieuwe verkiezing met de periodieke verkiezingen te doen samentreffen. De N. R. Ct. klaagt over den slechten toe stand van den Rotterdamschen waterweg. De jongste peilingen hebben weder minder diepte aangegeven dan de vorige, zooals trouwens nu reeds sedert onderscheiden maanden het geval is. Als dat zoo voortgaat, zullen ook de kleinere schepen van de Engelsche kustvaart spoedig geen water genoeg meer vinden. De grootere stoomschepen van de Nederlandsche stoomboot-maatschappij komen reeds niet meer te Rotterdam; de groote schepen van Indie doen al het mogelijke om de stad te vermijden, en men verzekert, dat de te Rotterdam bestaande stoomvaart-ondernemingen op Java en Amerika het zeer srr= "o zullen opgeveil, of uit een andere haven ,v oil gaan varen. Weldra zal er voor R^ .am geen andere scheepvaart meer o*7'-- -.jven dan de kustvaart op Engeland, in verband met hare gunstige ligging voor de Rijn- vaart. En als straks aan Amsterdam een goede verbinding met den Rijn wordt gegeven, dan zal ook dit laatste voordeel nog voor een deel verloren gaan. De toestand is ernstig en het wordt meer dan tijd, dat krachtiger de hand gestagen worde aan den waterweg van de Maassteden naar zee. De schade, die de storm en in het begin van \s<;w: COUR ANT. fer drie maanden binnen Neuzen f 1,Door hot ^eheele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars Postdirec- teuren en Brievenbushouders. ADVERTENT IS N Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke repel meer/0,10 Grootere letters worden naar plaatsruimt* berekend Adve.rtentien gelieve men aau denUitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag aamiddag DRIE ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 1