BUITENLAND. het Fransch van de openbare werken in Nederland worden gegeven, terwijl dr. D. J. Steyn Parve zieh belast heeft met het samenstellen van een overzicht in dezelfde taal van de drie takken van het onderwijs in Nederlanden mr. de Bosch Kemper met dat van een statistieke beschrijving van ons vaderland. Yoorts ligt het o. a. in de plannen der hoofd- commissie om zoo mogelijk een onderwijstentoon- stelling te arrangeeren, bestaande uit een gemeubeld, en van al het noodige voorzien, lokaal van een school voor lager onderwijs. 's Rijks middelen hebben gedurende de maand Maart jl. opgebracht9,048,694, tegen8,696,791 in Maart 1876, en gedurende de eerste drie maan- den van het jaar 1877, 21,367,863, tegen /20,541,959 inhetzelfde tijdvak van 1876. Het '/I2 der raming bedraagt f 22,347,259. Aangaande den fourier Y., tegen wien ver- moedens van brandstichten zouden bestaan, meldt men, dat hij daags na den brand door een agent van politie, die vroeger ook onderofficier was ge- weest en dikwijls bij hem kwam, druk was ont- haald op jenever en in opgewonden toestand ge- lokt naar de hoofdwacht. In dit lokaal zoude hij uitdrukkingen hebben gedaan, die door verscholen politie-beambten zijn afgeluisterd en dus zijne schuld getuigden. In het tuchthuis overgebracht en zijn roes uitgeslapen hebbende, verklaart V. niets van de zaak te weten en wat hij in dron- kenschap gezegd heeft kan hij niet verantwoorden. Of deze handelwijze edel is of niet, laten wij aan de beoordeeling over. Liindbouwberichten. Yele eigenaren en gebruikers van landerijen in Friesland maken per advertentie bekend, dat niet alleen eierzoeken, visschen en vogelvangen, maar ook slootjespringen op hunne landen verboden wordt. In de laatste week waren een 50tal an- nonces, soms met een 40tal onderteekenaren, aan waarschuwingen tegen bovenstaande bezigheden gewijd. Het Langstraatsch handelshooi heeft eene belangrijke daling ondergaan, zoodat puik hooi thans voor/20 de 1000 halve kilo's en mindere soort tot lageren koers te koop is. De heer Burat, het slachtoffer van den dief- stal van 750,000 fr. in de syndicale kamer der wisselagenten te Parijs gepleegd, ontving verleden week uit Londen eenen brief waarin men aanbood hem de gestolen titels terug te geven op voor- waarde, dat de helft der waarde, die zij vertegen- woordigen, voor hunne moeite en zorgen zou uitbe- taald worden aan hen, die deze restitutie zouden doen. Men begrijpt dat deze brief afkomstig is van de dieven zelve. Dit is eene Amerikaansche mannier. Het Southern Hotel te St. Louis is 11 dezer tot den grond afgebrand. In de benedenverdieping ontstaan, bereikte de vlam spoedig de elevator, waar- door de bezoekers naar de verschillende verdiepingen werden vervoerd. Daardoor verspreidde de brand zich in ongelooflijk korten tijd over de zes verdie pingen. Voorloopig wordt het verlies van menschen- levens op 50 geschat, doch misschien is het veel aanzienlijker. Velen werden door ladders gered. Het was het grootste hotel der stad. De materieele schade wordt op 750,000 dollars geschat. In een stadje in Warwickshire leeft een buitengewoon scherpzinnige kat. Twee inbrekers hadden zich den toegang versehaft in eene herberg, terwijl de waard en zijne vrouw sliepen. De huis- kat hoorde de ongenoode gasten, sprang op het bed en wekte de slapenden, door haar met de pooten herhaaldelijk over 't gezicht te strijken. Toen de waard ontwaakte, namen de dieven de vluchtzij werden echter weldra ontdekt, en onlangs tot eenige jaren tuchthuisstraf veroordeeld. De president der jury gaf de hoop te kennen, dat de verstandige kat uit dankbaarheid goed zou worden verpleegd, zoolang zij lee%, hetgeen de waardin, die tegenwoordig was, natuurlijk met de hand op op 't hart beloofde. In de vorige week werd het „Hotel des Etrangers" te Nizza door een vreesselijk voorval in rep en roer gebracht. Een jongmensch, die I's avonds aldaar met zijn maitres, een danseres, i had gesoepeerd, had twist met haar gekregen en schoot met een revolver 3 kogels op haar af, toen zij in den gang vluchtte. Bij het derde schot viel zij neer. De moordenaar liet zich van de derde verdjeping van het hotel op de straat vallen en stierf. Het meisje zal misschien nog gered worden. Oorzaak van den twist en den zelfmoord waren groote verliezen aan de speelbank te Monaco. In de zitting van den algeineenen raad te Valence heeft een verschrikkelijk feit plaatsgegrepen. Zekere Andre, een gewezen onderwijzer, voor vele jaren van zijn ambt ontzet wegens onzedelijke handelingen en die sedert te vergeefs getracht had weder aangesteld te worden, wierp zich op het onverwachts op den heer Bade, prefect van la Drome en overlaadde deze met messteken. Eveneens viel hij aan op den heer Ollivier, secretaris van den algemeenen raad. Beiden werden in de streek van het hart gewond. Volgens latere berichten is de toestand van den heer Ollivier minder gevaar- lijk dan die van den heer Baile. Eenige leden van den raad waren onmiddellijk toegeschoten en grepen den moordenaar, waarbij ook zij eenige wonden bekwamen. Blijkens bericht van den heer de Lesseps heeft hij door tusschenkomst van den Khedive van Egypte een depeiche van den Grootvizier ontvangen, waarbij de nieuwe conventie van 21 Februari 1876 wordt goedgekeurd. Deze overeenkomst, waarbij o. a. de thans gegeven wordende surtaxe met vijftig centimes per ton wordt verminderd, is dien- tengevolge met 15 dezer in werking getreden. GEMENGDE BERICHTEN. Op verzoek is de hoofdonderwijzer te St. Anna ter Muiden uit zijne betrekking eervol ontslagen. De werkzaamheden ter herstelling van het droogdok te Middelburg, zijn bijna geeindigd. Men heeft een begin gemaakt met het langzamerhand inlaten van water. Nabij Meppel is den 11 dezer trein 20 gederailleerdde machine werd op zij ge- worpen, de bagagewagen is geheel ineengedrukt een le kl. rijtuig is gedeeltelijk beschadigd. De conducteur Panhuis is gewond. De weg bleef vrij, zoodat trein 19 geregeld kon loopen. Vierper- sonen uit Enkhuizen hebben door het omslaan van het visschersvaartuig, waarin zij zibh bevonden, hun graf in de golven gevonden. De SOjarige land- bouwer A. de K. te Herwijnen, deed verleden week aangifte van de geboorte eener dochter. Er is sprake van het oprichten van een Nederlandsch anti-revolutionair ,/kiezersbond." De stedelijke ambtenaren te Helder zullen van een peilglas worden voorzien om de hoedanigheid van de melkkoudende watersoorten, die voor melk worden verkocht, te kunnen controleereneen voorbeeld dat navolging verdient. De brood- en meelfabriek te's Hage heeft dit jaar een dividend van 15 per aandeel van 100 afgeworpen. Te Amsterdam is een jongentje van 3 jaar uit een bovenste verdieping gevallen, met het ongelukkig gevolg, dat het dadelijk overleed. In het Engelsch lagerliuis is een voorstel van den heer Taylor, strekkende tot af- schaffing der lijfstraffen bij de marine, verworpen met 104 tegen 122 stemmen. In het Journal des Debats lezen wij de aankondiging van een concert, dezer dagen te geven ,/ten voordeele van een dichter, die twee malen door de Fransche academie bekroond en van ellende gestorven is." Het staat er letterlijk. De Japansche gezant bij het Duitsche rijk de heer Siudzo Aoki, is ver- loofd met een Berlijnsche dame, mej. von Rhade Funkelhagen. Uit het verslag van den expert, belast met het onderzoeken der schriften in de Union du Credit, blijkt dat het getal schriftverval- schingen ten laste van Dees tot vijftig beloopt. De toebereidselen voor den oorlog hebben aan Rus- land reeds meerdan 400 millioen roebels gekost. Uit New-York wordt gemeld, dat door de douanen aldaar in een wijnvat verborgen, een kist met dynamiet-patronen werd ontdekt, die te Hamburg op de stoomboot Friso, van de Hamburg—Ameri kaansche stoomvaart-maatschappij, was geladen. Prins Amedeus, hertog van Aosta, gewezen koning van Spanje is in gezelschap van zijn zoon te Brussel aangekomenDe reizigers zijn a%estapt in het hotel La Belle Vue" alwaar de koning een bezoek aan den hertog heeft gebracht. De vorige week is te Turijn eene sehuit, waarin acht en dertig werklieden bezig waren met aan eene brug te arbeiden, gebroken, zoodat alien in de Po storten. De meesten konden gered worden, doch acht kwamen om het leven. Den 11 dezer had te Zierikzee een treurig voorval plaats. De weduwe B. zou zich in het huwelijk begeven met een tweeden man. Toen deze zich des morgens aan de woning zijner aan- staande vervoegde om haar af te lialen, ten einde samen naar de kerk te gaan, alvorens het burgerlijk huwelijk te sluiten, vond hij de deur gesloten en kreeg geen gehoor op zijn aanhoudend kloppen. Later nog steeds terugkomende, vond hij de woning nog steeds gesloten. Vervolgens heeft men zich met geweld toegang tot het huis versehaft en werd de vrouw gevonden met eene diepe snede in den hals. Men gist dat jsij in een vlaag van krank- zinnigheid tot deze ongelukkige daad gekomen is. lerstond is geneeskundige hulp ingeroepen en er bestond nog eenige hoop haar in 't leven te be- houden. Bij vonnis van den kerkeraad der christelijk gereformeefde gemeente te Heerenveen, van den kansel afgekondigd, is J. J. Vos, lid en voorzitter der werklieden-vereeniging aldaar, als lidmaat ge- schrapt Als overw.eging van 't vonnis gold; dat de werklieden—vereeniging meermalen op Zondag rer- gaderd om hare belangen te bespreken. Als men tegenwoordig van vgrootgeld" spreekt, bedoeld men daarmede de handige tienguldenstuk- ken, de zeer licht mede te dragen bank— of muntbiljetten; maar er was een tijd, dat men //grootgeld" gerust in den letterlijken zin kon opvatten. Koningin Christina van Zweden, de dochter van Gustaaf Adolf, liet koperen munten slaan ter waarde van een tot veertig gulden en van een gewicht van 1 kilo en daarboven. Deze reusachtige geldstukken, later ook uit andere metalen gevormd, droegen gewoonlijk vijf stempels, in elken hoek een, met de kroon en het naamcijfer van de vorstin, en een grooteren in het midden, het cijfer der waarde bevattende. Ook latere vorsten lieten zulk j ongemakkelijk geld slaan, maar sedert 1770 zijn ze ingetrokken en omgesmolten. In enkele Zweed- sche familie's worden nog dergelijke muntstukken be waard, welke in sommige gevallen dienst doen als presenteerblad 1 Te Brussel verscheen verleden week voor de correctioneele reclitbank een Izeventienjarige jonge- ling, die waarlijk veel belodft voor de toekomst. Hij is een eenvoudig bediende bij een pasteibakker. doch hij heeft van die ideen, welke zeker niet in het brein van den eersten den besten sterveling opkomen.^ De jongeling was beschuldigd van dief- stal van 500 fr. en een gouden ketting. Hij ver kocht den ketting en ging dit g;eld benevens de gestolen som, verteeren in slemperijen; toen hij niet meer wist welke losbandigheid te bedrijven, eindigde hij met een voetbad in champagne. Hij is ver oordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf en 52 fr. boete. - Onder de voorwerpen, die op de Parijsche tentoonstelling van '78 zullen worden geexposeerd, zal ook een sierlijke preekstoel behooren ter waarde van 30,000 a 35,000 frs., die de schrijnwerkers van Parijs voornemens zijn voor de St. Paulus kerk te Londen te maken, als bewijs van erkentelijkheid voor de hulp door Engeland verleend aan de Fransche slachtoffers van den oorlog van '70. Een Ilongaarsche boer werd onlangs op een morgen, toen hij juist zijne woning verliet, niet weimg verrast, doordat hij twee dieren, een wolf en een liaas, pijlsnel hem voorbij zag Snellen om in de keuken, waarvan de deur openstond, binnen te vliegen. Hij sloot terstond de deur, waarschuwde door het venster zijne nog te bed liggende vrouw, zich niet in de keukeii te wagen, en haalde daarna eenige buren, met wie hij krijgsraad hield, hoe men de dieren zou machtig worden. Door de deur dorst men niet naar binnen gaan. Twee moedige mannen gingen daarom, gewapend met mestvorken, door den schoorsteen naar beneden en maakten den wolt af, terwijl zij de liaas, die door een salto mortale op een kast was gevlucht, levend vingen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 2