BUITENLAND. men „lezen" noemt. Is de gerst geoogst, dan j volgen erwtenrogge en tarwe. Zoodra deze j vruchten met inbegrip van haver en boonen, zijn i ingezameld, wordt er begonnen met aardappelen 1 delven, eerst vroege, daarna late, en bet is bij gelegenheid van het verrichten van al deze werk- zaamlieden, dat vooral hier in Overflakke, men heele massa's vrouwen en kinderen uit de dorpen naar de velden kan zien trekken, om daar, soms tot veel last en onaangename gewaarwordingen van landbouwers op bunne akkers datgene te komen verrichten, wat men gelieft te bestempelen met veldarbeid en wat den landbouwer (nota bene) zoo kwalijk wordt genomen." Er worden wel eens kinderen onder de 12 jaar voor veldarbeid gebezigd, maar dat is zeer zeldzaamhethoofdbezwaar is zeker het zoogenaamd „lezen" der kinderen, en dat kan niet onder veldarbeid" gebracht worden. Er zal daartegen dus een ander middel moeten gevonden worden dan een verbod van veldarbeid. Door den kantonrechter te Oud-Beierland is de heer H. D. L., voormalig onderwijzer te Nieuw-Beierland, veroordeeld tot geldboete van 25, bij niet—betaling te vervangen door een gevangenisstraf van 3 dagen, omdat hij als hoofd eener school (bijzondere) niet voldaan had aan de verplichting om de verklaring te vertoonen, bij art. 17 der wet van 4 December 1872 bedoeld (het inentings-bewijs.) Tot gclijke straf werden ver oordeeld 10 vaders (waaronder de beide wethouders van gemelde gemeente en een van Piershit,) omdat zij ieder een kind naar school hadden gezonden, zonder den onderwijzer de bedoelde geneeskundige verklaring te hebben afgegeven. Een knaap, die brutaal is geweest tegen een agent van politiewat zou er van Nederland worden, als znlke gruwelstukken onvervolgd bleven roept de Arnh. Ct. uit en gaat dan aldus voort: „De justitie is eene onmisbare instelling, maar men zorge toch vooral, dat hare hooge roeping niet ontaarde en zij niet worde lastig gevallen met nietigheden. Waarlijk de zedelijke macht van de politiedienaren zal er geen haar bij winnen, of op een knaap, die in onbezonnenheid de on- schendbaarheid dier personen vergat, de voile kracht der wet wordt toegepast. Wel wint zij, wanneer met de handhaving der politie verstandige menschen worden belast, die van straatzaken geen staatszaken maken en in een jongensstreek een misdaad zien." Ijandbouwberichten. Bij den veehouder C. Herrewijn, te Waarder, heeft zich het zeldzame geval voorgedaan, dat een koe 19 dagen voor het kalven geregeld moest ge- molken worden. De hoeveelheid melk was, even als de hoedanigheid, buitengewoon. Hij heeft er tweemaal van gekarnd en veel boter verkregen. De uijer der koe was zoo groot, dat men er een flinke waschtobbe mede had kunnen vullen. Alles, ook het kalven, is zeer goed afgeloopen. Uit Zwolle meldt men: De boter, die voor enkele weken als prima kwaliteit genoteerd werd tot 38,50 de 20 kilo of '/a vat, geldt thans slechts 24,50. De enorme daling behoort tot de zeldzaamheden en is den landman alles behalve Een vreeselijk tooneel had jl. week plaats bij eene tereehtstelling in de gevangenis te Leeds. Zekere Johnson, wegens moord ter dood veroor deeld, zou gehangen worden. Reeds bij 't maken der toebereidselen werd opgemerkt, dat T touw voor den strop te kort en onsterk was. Des- niettemin liet men de zaak haren loop, 't Luik viel en met 't luik viel Johnson naar bene- den. 't Touw was gebroken, en de ongelukkige lag kermend onder de planken van 't sellavot. Men kan zich de ontsteltenis denken van de omstanders. ,/Laat ons alien voor hem bidden!" riep de geestelijke, die den veroordeelde in zijn laatste oogenblikken had getroost. Maar de ge- rechtigheid moest voldaan worden. Een nieuw touw werd gehaald. Johnson werd opgeholpen. Nogmaals moest hij de veertien treden van't scha- vot beklimmen. Nogmaals moest hij zich de witte muts over de oogen laten trekken, en den strop zich laten schikken om den hals. Nogmaals moest hij, hoorbaar biddende, staan te wachten op't weg- schuiven van den grendel, voor 't luik ten twee- den male viel. Ook toen nog was Tlijden van den gemartelde niet geeindigd. Nog voile vijf minuten duurde zijn stuiptrekkende doodstrijd. Bij de begrafenis van den eersten minister van Nepaul, sir jung Bahadoor, hebben zich drie zijner vrouwen, naar de oude barbaarsche gewoonte, laten verbranden. Na het volbrengen van onder- scheiden godsdienstige plechtigheden en het nemen van eenige beschikkingen betraden zij rustig, onder het prevelen van gebeden, den brandstapel, en lieten zich, de oogen gericht op het gelaat van den over- leden gemaal, met zijn lijk verbranden. De Daily News en andere Engelsche bladen zijn van oordeel, dat de invloed van Engeland in Nepaul toch groot genoeg is, om de herhaling van zulke tooneelen te voorkomen. Wegens de resultaten omtrent het gebruik van erwten worst bij het Duitsche leger in 1870, heeft men ook beproefd andere mengsels te vinden, die in een kleine ruimte een groote voedingswaarde vertegenwoordigen en niet aan spoedig bederf onder- hevig zijn. De beschuit van Mandet is zulk een samenstelling en bestaat per 100 deelen uit: tarwemeel 45, osse- of kalfsvleesch 10, varkensvet 5, keukenzout 5, water 15, kaas 15 en kruiderijen 5 deelen. Yolgens opgave kan deze beschuit in normalen toestand, doch ook geweekt en gekookt gegeten worden. Te Rome worden ter gelegenheid van het aanstaande SOjarig jubile van paus Pius IX, in Mei en Juni, voor het minst vijftigduizend pelgrims verwacht. Reeds hebben twee groote hotels tegen dien tijd tusschen de vier- en vijfduizend aanvragen om kamers gekregen. Men berekent, dat er onge- veer 1200 uit Amerika, 800 uit Portugal, 10000 uit Spanje, even zoo veel uit Erankrijk, 1000 uit Belgie, 600 uit Nederland, 400 uit Duitschland, 500 uit Oostenrijk, 200 uit Hongarije, 1000 uit verschillende andere landen zullen overkomen. Italie alleen zou er 25000 leveren. De Lancet deelt het volgende mede omtrent de gezondheid van den paus: Na de verschijnse- len van zwakte op 12 Maart bij het lezen der allocutie, toen hij bij de 3e paragraaf moest uit- scheiden, werd den paus door zijn geneesheeren aan- bevolen van alle inspanning of vermoeienis af te zien. Hij volgde dien raad op en vond er blijkbaar baat bij. Eenige dagen later, toen hij eenige Fransche priesters ontving, slaakte hij plotseling eenluiden kreet en klaagde hij over hevige pijn in het rechterbeen. Hij weigerde echter naar zijne appartementen terug te keeren en een docter te laten ontbieden, alvorens hij elk der Fransche geestelijken had toegesproken en zijn zegen had geschonken. Deze inspanning had hevige pijn ten gevolge. Den 21n was de pijn geweken, maar de paus was zoo zwak ge- worden door slapeloosheid, dat de geneesheeren hem versterkend voedsel en Bordeaux voorschreven. Na 60 uur achtereen het bed te hebben gehouden, stond hij op en sedert dien heeft hij elken dag eenige zaken afgedaan, hoe wel hij in een draag- stoel van en naar zijn vertrekken moest worden overgebracht. De slapeloosheid en matheid zijn nog niet geweken. GEMENGDE BERICHTEN. Te Ilengstdijk en te Wilhelminadorp zijn liulp- kantoren der posterijen gevestigd, beiden met in- gang van 1 April jl. Voor het eerst werd 4 dezer te Vlissingen de Engelsche post voor het vaste land aangebracht, om verder per spoor ver- zonden te worden. De Zuiderzee is zoo vol haring, dat men ze bij Hoorn met manden vol opschept. Op de Maas is nabij het fort St. Andries een met hout geladen schip in brand ge- raakt en geheel door de vlammen vernield. Alleen het schip was geassureerd de lading niet. De gemeenteraad van Middelburg heeft voor de op- richting eener bad- en zweminrichting aldaar eene subsidie van /1000 in eens toegestaan. Een Israeliet te s Hertogenbosch heeft geweigerd te voidoen aan de daar bestaande verordening om op Zaterdag de stoep zijner woning te reinigen. Tegen den man is proces-verbaal opgemaakt. L'e Sneek heeft een moeder haar kind van 15 weken, dat bij haar in het bed sliep, doodgelegen. Te Etterbeek (N.-Braband) vielen twee kinderen van 4 en 2 jaren in een ketel met kokend water en bezweken kort daarop onder een hevig lijden. Daar men dit ongeluk aan de onvoorzichtigheid der ouders toeschrijft, heeft de politie een onderzoek ingesteld. Te Zwolle is een 77jarig man door twee vrouwspersonen aangehouden, die hem eene portemonnaie met twee rijksdaalders ontnamen. I Beide vrouwen zijn in het bezit van het geld ge- arresteerd en ter beschikking der justitie gesteld. Eene dienstbode te Amersfoort heeft haren val van den trap bekocht met den dood. Te Londen is de betaling aangekondigd van de helft van den Turkschen coupon, vervallende 10 April van de leeningen van 1854 en 1871. Bij gelegenheid van de geboorte van een zoon, schonk het hoofd van het huis Rothschild te Weenen een som van f 120,0000 aan het personeel van zijn kantoor dat is bijna zijn inkomen van een dag. Uit New-York wordt bericht, dat er op dit oogenblik zoowat 2 millioen menschen in Noord—Amerika zonder werk zijn, waarvan 50,000 alleen te New- York. Men verwacht in de eerste zes maanden geen verbeiering in den handel. De tegenwoor- dige mode-kleur voor dames is eene schitterende soort van Oranje. Daar deze kleur alle blonde vrouwen misstaat ziet men thans te Parijs op con- certen, in de schouwburgen, en ook op het tooneel bij het verschijnen van danseressen of koorzange- ressen, uitsluitend vrouwen met donkere haren en eene bruine gelaatskleur. Een boer was voor het eerst met zijne vrouw in den schouwburg. Het I scherm gaat op en men ziet aan de theetafel eene familie, die het huwelijk van een harer nichten bespreekt. Kom, vrouw!" zegt de boer, laat ons heengaan! Die menschen hebben daar wat te bepraten dat ons niet aangaat." Dat het altijd zeer gevaarlijk is kinderen vutirwapenen te doen hanteeren, hiervan had men 11. Maandag te Lith weer een duidelijk bewijs. Het zoontje toch van den heer K., vergezeld van nog twee kameraden, bezigde als schietgeweer 1 eene voormalige gaspijpbehoorlijk geladen en j van een langwerpigen kogel voorzien, vloog deze bij de ontlading door eene ruit van den heer v. H. verbrijzelde daar een spiegel en sloeg terug op de tafel; gelukkig mag men zeggen dat de heer v. H. juist met vrouw en kinderen van deze was opge- staan, daar men welligt anders grooter onheil te betreuren had gehad. Reeds sinds langen tijd klagen restaurateurs, banketbakkers, kroeghouders enz., er over, dat gasten, die minder nauw van geweten zijn, de slechte gewoonte hebben, hun lucifersdoozen te vullen met den inhoud der in de lokalen op tafel staande luciferspotteu. Nu heeft een leepert in Aarhuis een heel nieuwe soort van potten uitgevonden, die altijd maar een lucifer tegelijk presenteeren. Nu zullen welligt de gasten met lange vingers niet alleen de lucifers maar de heele pot meenemen. Sedert eenigen tijd zagen de bewoners van eene Parijsche buitenwijk twee of drie malen per week eene groote olifant passeeren, die door zijn kornak naar buiten werd geleid om een luchtje te scheppen. Het dier was de lieveling van al de kinderen. Onlangs toen het beest vreedzaam weder van zijn uitstapje terugkeerde, naderde hem een kommies van het belastingkantoor met zijn peilwerk- tuig en bracht hem een geduchten stoot in den buik toe. De omstanders wareu woedend op den man, maar de olifant leed merkwaardigerwijze vol- strekt geen pijn, en scheen in tegendeel jegens zijn aanrander dankbaar gestemd te zijn. Tevens vielen uit de jammerlijk toegetakelde buik vier kleine vaatjes, die sterk naar brandewijn raken. De schelmsche kornak had het dier bekleed met de huid van een anderen olifant, zoodanig, dat er tusschen den buik van het dier en de buitenhuid voldoende ruimte overbleef om daarin eene vrij aanzienljjke hoeveelheid cognac binnen te smokkelen. In Amerika wordt thans als materieel voor t bouwen van huizen veel bouwpapier gebruikt. Eene fabriek te Wisconsin vervaardigd 16 ton per dag. Bij de vervaardiging wordt het bouwpapier aan een drukking van verscheiden honderden centenaars bloot- gesteld, waardoor het tot een vaste, volkomen lucht- dichte massa wordt samengeperst. Daar het papier

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 2