Alffemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-\ laanderen. No. 1259. 17e Jaargang. Woensdag 4 April 1877. BINNEN LAND. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond bij J. K. G. Dhont te Neuzen. advertentie N. JRolitieli Overzicht. De donkere plek aan den Oosterschen hemel, in het begin der vorige week blijkens de beschouwingen der Engelscbe bladen tot eene dreigende wolk uitge- dijd, is in de laatste dagen weer tot haar vorigen omvang gereduceerd; dit doet de hoop op behoud van den vrede herleven. De oneenigheid omtrent de bepalingen, in bet befaamde protocol vervat, scbijnt plotseling geweken te zijn door toegevendheid van Ruslands zijde. De moeielijkste kwestie, die tot beden het tot standkomen van bet staatsstuk, dat eene zoo won- derdoende kracht zal bebben, verhiriderde, is in dien zin opgelost, dat Rusland bewilligd beeft in eene gelijktijdige ontwapening van zijne legers en die van Turkije, zoodat bet dus zijn oorspronkelijken eisch, eerst ontwapening der Turksche legers, heeft laten varen. Deze wijze van bandelen pleit wel eenigszins voor Rusland, dat daardoor zeker een doorslaand bewijs beeft gegeven, van nimmer door ruwe veroverings- zueht te zijn gedreven; iets, waarvan dit rijk zoo dikwijls is bescbuldigd. Ware bet te doen geweest, oin een schoonschij- nend voorwendsel tot een aanval op Turkije, dit doel was reeds ten voile bereikt na bet mislukken der conferentie, en Rusland zou op bet laatste yoor- stel van Engeland aangaande bet protocol, tot zijne ontwapening, niet die kalmte bebben bewaard, waardoor thans de verhouding weer zoo gunstig is geworden. Engeland gaf door dien eisch een blijk van wan- trouwen tegenover Rusland, alleszins gescbikt, orp de yerstandhouding tusschen de beide regeeringen ongunstig te doen word eniets, dat Rusland, had het kwade bedoelingen, zou gedwongeu hebben, zich in zijne ware gedaante te vertoonen. 't Is nu evenwel de vraag, of deze. gunstige tijding eenig vertrouweu verdient, en men zou bijna een toesternrneiid antwoord kimnen geven, als in aanmerking wordt genomen, dat versehillende Engel scbe en Oostenrijksche bladen alien eenparig zijn in bunne verwacbtingen, dat tbans eene vreedzame oplossing, bet verkrijgen van eene volkomene over- eenstemniing bijna zeker is. Ten opzichte van den vrede met Montenegro staat bet inderdaad zeer slecbt. In het adres van antwoord op de troonrede toch is eene zinsnede op^enomen, waarin elke afstand van grondgdbied aan Montenegro, als strijdig met de belangen en de waardigheid des lands, wordt afgekeurd. Vooral .met bet oog op den ongunstigen stand dezer ondefhandelingen, moest de eisch van Engeland tot ontwapening, aan Rusland gesteld, zonder de porte daartoe te verplichten, onmogelijk geacht worden. Trekt Rusland zijne troepen terug, voordat Turkije heeft outwapend, dan laat bet de christenen in de Turksche gewesteu weerloos tegenover de willekeur der muzelmannen en wie zal zeggen, waartoe hun fanatisme, door de jongste gebeurtenissen ge- prikkeld, in staat zou zijn. Ontwapent Rusland niet, dan is Turkije in zijn recht, om te zeggen: Zoolang zulk eene geduchte krijgsmacht om mijne grenzen staat, moet ik mij in die bedreigde streken wel op elke mogelijke ge- beurtenis voorbereid boudenik ontwapen dus even- min. Zoolang bovendien de vrede met Montenegro niet is geteekend, kan de porte niet tot eene alge- meene ontwapening overgaan. In die omstandigheden kunnen de Europeesche mogendbeden slechts eenen weg inslaan, om den vrede te bewarenzc moeten gezamenlijk, zooals Rusland voorstelt, der porte doen weten, dat ze vastelijk rekenen op de door haar toegezegde her- vormingen en zich, zoo deze mochten uitblijven, hare later te volgen gedragslijn voorbehouden, en voorts betrouwen op Ruslands door zijne ganscbe houding tot dus ver gestaafde verzekering, dat het geen oorlogzuchtige bedoelingen koestert. Dit laatste nu wil alleen Engeland blijkbaar niet, en daarin schuilt juist bet gevaar voor den Europeeschen vrede. Nog steeds gaat de nieuwe president der Noord- Amerikaansche Unie, de heer Hayes, voort met te verzekeren, dat bij eene verzoeninggezinde staat- kunde zal volgen en geen onderscheid zal maken tusschen zwart of wit, Noord of Zuid, democraten of republikeinen. Hij wenscbt aan de burgers vrede en voorspoed te verzekeren en hoopt hen zonder militaire tusschenkomst te kunnen beschermen. Aan de bestaande moeilijkbeden meent hij, dat I een einde zal kunnen gemaakt worden, wanneer beide partijen slechts met elkander in overleg willen treden. Neuzen, 3 April. Z. M. beeft benoemd tot betaalnieester te Sneek jonkhr. G. J. M. Bowier, tbans betaalmeester te Sas van Gent. SftS van Gent. 31 Maart. Op last van den luitenant der marechaussee werd heden morgen van hier gevankelijk naar Goes overgebracht Mechelina Huijsseii, oud 28 jaren, bescbuldigd van diefstal, bestaande in geld en andere goederen ten nadeele van den rijks—ontvanger Troelstra alhier, bij wien zij dienstbaar was. Sluiskil, 3 April. Naar men verneemt heeft gisteren alhier volgens ouder gewoonte het jolige feest van de kat uit de ton te knuppelen weder I plaats gebadj een massa menscben was daarbij tegenwoordig, uit welke velen bunne spierkracht door een ferine worp nog al lieten blijken, waar door de lachtspieren der omstanders zeer in be- weging werden gebraclit. Ter zitting van de arrondissements—recbtbank te Goes van Vrijdag 30 Maart is het navolgend vonilis uitgesproken tegen a. C. v. D., 13 j., b. A. C. v. W., 11 y, beiden te Neuzen, vrijgesproken vail eenvoudigen diefstal, als gebandeld bebbende zonder oordeel des onderscheids, docb de recbtbank gelastte, dat zij zouden worden overgebracht naar een verbeterhuis, ten einde aldaar tot de volkomen bereiking van bun 18 jaar te worden opgevoed en in hechtenis gehouden. Tot het a. s. voorjaars-examen voor het lager onderwijs bebben zicli in Zeeland aangegeven hoofdonderwijzers 3 mann. en 1 vrouw., bulponder- wijzers 15 m. en 8 vr., Eranscb 1 m. en 6 vr., Hoogduitsch 1 m. en 1 vr., wiskunde 1 vr., teekenen 1 m., gymnastiek 2 m., handwerken 9 vr., en huisonderwijzeressen 3 vr., totaal 58 candidate!!. 1 Men schrijft uit 'a Hertogenboscb, 30 Maart In de laatste vier dagen is in den stand van het water weinig of geen verandering gekomen. De was is opgehouden, maar de val nog niet begounen. Intusscben blijven de wegen geinundeerd, tot on- berekenbaar nadeel van handel en nijverheid van de stad. Die treurige toestand duurt nu reeds acht weken. Volgens opgaaf van bet bureau Veritas zijn in de maand Eebruari verongelukt 192 schepen. als: van Engeland 61, Frankrijk 29, Amerika 23, Noorwegen 20, Italie 13, N.-Duitschland 6, Oostenrijk 6, Denemarken 5, Nederland 4, Grie- kenland 4, Zwedeu 4, Spanje 1, Rusland 1, en 21 van onbekende natien; hieronder zijn begrepen 26 schepen, waarvan berichten ontbreken. In dezelfde maand verongelukten 11 stoomboo- ten, alsvan Engeland 5, Amerika 3, N.—Duitscb- land 1, Nederland 1 en Zweden 1hieronder is 1 stoomboot, waarvan berichten ontbreken. Trein 47 van den Grand Central Beige is te Liesboscli uit het spoor geraakt. De reizigers zijn van Breda afgehaald ten gevolge waarvan trein 8 van daar 35 minuten te laat is ver- trokken. Dit is nu de vierde of vijfde keer, dat een trein midden op den weg en op dezelfde plaats ontspoort. Wordt het nu niet meer dan tijd, dat de raad van toezicht een onderzoek instelle naar den toestand van den weg op die plaats. Blijft lie raad op nieuw in gebreke, dan zal bij de zedelijke verantwoordelijkheid bebben te dragen van eventueele noodlottige gevolgen. Ongevallen aan een station kunnen ook bij bet beste toezicht niet altijd voorkomen worden; daar is men toch afhankelijk van menschelijke afdwa- lingen, zoo als: verkeerde stand van de wissels, onvoldoende aansluiting van de tongen der wissels, plaatsing of verschuiving van het materieel voorbij de werkpalen, enz. Ongevallen midden op den weg daarentegen kunnen door een goed toezicht op den weg en het materieel wel vermeden worden. Uit Rome wordt geseind, dat de geruchten als zou de paus ernstig ongesteld zijn, alien grond missen. Hij geniet integendeel de beste gezoiulbeid. Aan eene particuliere correspondence uit Kotta lladja (Atchin Januari 1877) ontleent het Hbl. bet volgende: Omdat toch in onzen gezondheidstoestand in Nederland steeds veel belang wordt gesteld lieb ik, even als eeuige andere nieuwsgierigen, bet hospitaal te Panteli Perak eens in oogenschouw gaan nemen. Op den eersten oogopslag zou men zicli verbeelden, dat bet oude hospitaal van den Kratou daar been was verhuisd, daar bet eerder den naam mag bebben van eenige bijeengebrachte bamboezen barakken, dan van een aan de eischen voiiloend hospitaal. Daarentegen mag van bet nieuwe cholera-gebouw veel goeds gezegd worden. Het is een ilink gebouw, luchtig van bout, met steeuen vloeren, opgetrokken. Van de daarin dade- lijk opgenomen 4 cboleralijders zijn er gelukkig 3 hersteld en slechts 1 overleden; dus is bet op dit oogenblik weer onbevolkt. De bandjir bebben we weer gehad en natuurlijk weer eene overstrooming van het terrein om onzen Kraton. Het 2 veld- IHNSCHE COURANT. AHONNEMENT Per drie mnanden binnen Neuzen f 1,Door het ^eheele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonuecrt zifch bij alle Boekhandelaars Postdirec- teuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer J 0,10 Grootere letters wordeu naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aau deuUitgever ia te zesden niterlijk Dinsdag en Vrijdag namiddaf? DRIE lire.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 1