Al^eineen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Y laanderen. No. 1236. \T Jaargang. Zaterdag 24 Maart 1877. BINNENLAND. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond bij J. K. G. Dhont te Neuzen. I Bij deze cunrant bchoort een bljvoegitel. JPolit.i^k Overzicht. Het dreigende spook van een oorlog in het Oosten van Europa, begint meer en meer zijne omtrekken te verliezende hoop op, althans voorloopig, behoud van den vrede, hare vervulling te naderen. De met zooveel spoed voortgezette onderhande- lingen met Groot-Brittannie hebben haar beslag ge- kregen en de onderteekening kan weldra worden tegemoet gezien. Volgens de Indep. worden bij het protocol, zooals het thans is geredigeerd, de hervorming-voorstellen gehandhaafd, zooals die ter conferentie zijn ge- formuleerdmaar wordt geen melding gemaakt van een uitstel, noeh voor de uitvoering, noch voor de ontwapening. De vorm van dit stuk is zeer gematigd. Eene afzonderlijke overeenkomst zal nog gesloten moeten worden tusschen de ka- binetten, ten opzichte van den termijn, naafloop waarvan de mogendheden zullen hebben te be- raadslagen over de middelen tot het ten uitvoer leggen der hervormingen, indien de porte daarbij in gebreke mocht blijven. Natuurlijk hebben de dagbladen het thans druk over dit stuk, is het eene er minder, het andere meer mee ingenomen. De gematigdheid, welke Rusland in deze onder- handelingen, waarin zoowel zijne belangen als zijne eer betrokken waren, aan den dag heeft gelegd, zegt het Fransche offieieuse orgaan van den hertog van Deeazes, de Moniteur kan niet genoeg worden geprezenomdat men ook thans aan de edelmoedige gezindheid van keizer Alexander het behoud van den vrede te danken zal hebben. De Parijsche correspondent van de Koln. Zeit. meent echter, dat men nog niet zoo algemeen vast overtuigd is, dat het stuk alle zwarigheden uit den weg zal ruimen. Voor Rusland zegt hij zal de toestand in zoover van meer gunstigen aard zijn, dat het thans het protocol in handen heeft, hetwelk het op de conferentie te Konstantinopel niet heeft kunnen verkrijgen. Uit Konstantinopel zelf komteenebijzonderenieuws- tijding, n. m., dat aldaar het groote wonder werd vertoond, van de opening van zijne kamers door den Sultan, waarbij zijn secretaris eene echte, onver- valschte troonrede heeft voorgelezen. Wat het verledene betreft, wordt daarin een over- zicht gegeven van de eerste hervormingen, reeds door vorige sultans beproefd. De politiek van Abdul- Medjid en Mahmoud, wordt geheel gerechtvaardigd. Het was hun ernstig streven, hervormingen tot st^nd te brengenmaar hunne pogingen zijn afge- stuit, deels op den krim-oorlog, deels op misdadige intrigues. Daardoor was het gouvernement genood- zaakt, aanzienlijke legers op de been te houden en als natuurlijk gevolg geraakte de schatkist uit- geput en kon niet aan de finantieele verplichtingen worden voldaan. Dit verplichtte de regeering, om den ernstigen regel der reductie van den interest der publieke schuld te nemen. De tegenwoordige sultan heeft eerst het leger opgoedenvoet gebracbt; vervolgens eene grondwet laten afkondigen, waarin de hervormingen worden omschreven en thans een parlement bijeen geroepen, terwijl hij aan alien recht en vrijheid beloofde. Na eene opsomming van de wetsontwerpen, die zullen worden ingediend, wordt gezegd, dat maat- regelen zullen worden genomen, om aan de schuld- eischers van Turkije, in overleg met hunne ver- tegenwoordigers, vaste waarborgen aan te bieden, voor de uitvoering van vroegere verbintenissen die vereenigbaar zijn met de dringende belioeften van de schatkist. Blijde tijding voor de crediteuren. Tegen dat de dringende behoeften uit den weg zijn geruimd, hebben de fondsenhouders ruim den tijd, om hunne portefeuilles eens te inspecteeren. Het „haast u langzaam" zal niet schaden. De troonrede hoopt op den goeden uitslag van de onderhandelingen met Montenegro. De confe rentie is niet geslaagd, maar de troonrede toont aan, dat het gouvernement bereid is, om de wen- schen der mogendheden, die in overstemming zijn met de tractaten en de behoeften van 't oogenblik, te voorkomen. Zij dringt aan op gematigdheid en hoopt, dat de banden, die het rijk aan de staten van Europa verbinden, nauwer zullen worden aan- geliaald. 't Geheel is inderdaad een schoon stuk. Europa vermeije zich thans in de schoone beloften en toone zich gevoelig voor den welmeenenden wensch van den sultan, om de familiebanden, die den Turk aan Europa binden, nauwer en nauwer aan te halen. Neuzen, 23 Maart. De tweede kamer heeft jl. dinsdag de behande- ling van het laatste der recliterlijke ontwerpen ten einde gebracht. Krachtens de gewijzigde bepaling van dit ontwerp kan aan de voormalige griffiers door den koning voorwaardelijk en tot wederopzeggens toe de be- voegdheid worden gelaten tot het opmaken van wisselprotesten en het houden van verkoopingen. Met afwijking van het regeerings-ontwerp om- trent de overbrenging van aanhangig gebleven zaken, is een ainendement van den heer van Houten aangenomen, waardoor die overbrenging vergemakke- lijkt en vereenvoudigd wordt. Het wetsontwerp is aangenomen met 39 tegen 26 stemmen. Voorts bekrachtigde de kamer met hare goed- keuring niet minder dan veertien wetsontwerpen, onder welke een, dat in het dagelijksche leven zeer zichtbaar zijnen invloed zal doen blijken, doch hetwelk, na alles, wat er reeds over gezegd en geschreven is, bijna zonder woordenwisseling onder den voorzitters hamer doorging, namelijk het ont werp tot invoering der bronzen pasmunt. Men weet, dat de waarde der stukken van 2£, 1 en cent, en het bedrag der verplichte aanne- ming 25 cent zal wezen. Hontenisse, 21 Maart. In de heden alhier ge- houden vergadering van den polder Hengst— en Rummersdijk zijn voor dezen polder tot leden der algemeene vergadering van het waterschap Stoppeldijk c. a. benoemd de heeren H. A. A. baron Collot d'Escurv en P. A. Joossen, beiden te Hontenisse, j en C. van Esbroek te Hengstdijk woonachtig. Van de 195 kiezers, namen gisteren slechts 70 i deel aan de stemming voor de verkiezing van een lid voor onzen gemeenteraad ter vervanging van den heer Collot d'Escury, die als zoodanig ontslag heeft genomen. Doordien een biljet in bianco was ingeleverd, bedroeg het getal geldige stemmen slechts 69. Van dit getal zijn uitgebracht op de heeren H. A. A. baron Collot d'Escury 27 stemmen, A. E. Marlet 24, W. Ringhout 10, P. E. Fruijtier 3, Aud. van Damme 3, G. F. Wullemsens 1 en August Cabooter 1 stem. Tusschen de twee eerstge- noemden zal alzoo eene herstemming plaats hebben. Een stembiljet was ingevuld als volgt: Tot voorzitter van het bestuur der vereeniging v Kermis is Macht" te Hontenisse, is in de plaats van den heer M. Eijke, die zijn ontslag heeft genomen, de heer J. A. Pateer gekozen. Ossenisse, 21 Maart. Bij de plaats gehad heb- bende herstemming voor nog een lid van den gemeenteraad is benoemd de heer L. Burm, met 15 stemmen. De heer S. Cornelis erlangde 9 stemmen, Clinge, 22 Maart. Alhier hoort men gewag maken van een aanteleggen kunstweg van af den rijksweg van Hulst naar Kapellebrug tot in het dorp, en verder naar de Belgische Clinge. Bereids moeten reeds deze week opnemingen verricht zijn. Nu, het wordt ook tijd, daar men de te leggen kunstweg, naar het schijnt zoo hoog zal brengen, dat dezelve niet zoo spoedig onder water zal staan, als dit thans des winters het geval is met meer dan een der wegen. Tot het afleggen van het voorjaars—examen ter verkrijging eener akte in een der vakken van het lager-onderwijs hebben zich 506 candidaten aangemeld, waarvan 221 vrouwelijke en 285 manne- lijke candidaten. Voor de hoofdonderwijzersakten hebben zich opgegeven 66 candidaten; voor de hulponderwijzersakte 72; voor de akte als hoofd- onderwijzeres 12, als hulponderwijzeres 49. Ofschoon de raad van state Maandag 11. buitengewoon is bijeengeroepen tot onderzoek der kiestabel, berustende op het stelsel van enkele kiesdistricten en de tabel reeds weder aan de regeering heeft teruggezonden, zoodat er alleszins reden was om de indiening over enkele dagen stellig te ver- wachten, zoo schijnt echter in dgn ministerraad besloten te zijn, voorloopig aan dit plan geen verder gevolg te geven en het ontwerp niet bij de kamer in te dienen. De raad der gemeente Katwijk heeft besloten de noodige stappen te doen, opdat van regeerings- wege daags na eventueele stormen oorlogschepen worden uitgezonden ter inspektie langs de kust of ter plaatse waarheen de pinken ter visscherij zijn uitgevaren, opdat zoo noodig aan schipbreukelingen hulp worde verleend. Het gerechtshof te's Gravenhage deed maandag jl. in hooger beroep uitspraak in de beide 11. dinsdag behandelde beroepen van vonnissen der rechtbank te Rotterdam, waarbij twee inwoners van Kralingen COIRANT. ABONNEMENT. ADVERTENTIEN. Per drie inaanden binnen Neuzen f 1,Door het *eheele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhaudelaars Postdirec- teuren en Brievenbushouders. Van ltot4regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan denUitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namiddag DRIE lire. Of men Burgemeester is of lid van den Raad Daarom is men nog niet in staat Om 't alleman van pas te rnaken, En van ieder te zijn bemind Dat zijn de onmogelijkste zaken, Die men in de wereld vindt. Of men kwaad spreekt of goed van Hem Aan Collot d'Escuby geef ik mijn stem. Verandering is geen verbetering.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 1