Voor het koolzaad is men vooral beducht, wegens de buitengewone ontwikkelinghier en daar ver- toonden zicb reeds bloemkoppen. Als men bedenkt dat in den Reigerschbergschen polder thans hon- derden gemeten te veld staan, kan men nagaan hoeveel schade een mislukking van dien oogst voor boer en arbeider zou aanrichten. T.e Achterberg, nabij Rhenen lieeft de hoofd- onderwijzer bet vorige jaar proeven genomen met den Amerikaansche roseaardappel. Een 60tal heeft hij er gepoot, die hem 3/t hectol. groote aardappelen en '/s hectol. poters opleverden. Yerscheidene land- bouwers zullen wegens die goede resultaten aanstaan- den zomer op kleine schaal deze aardappelen poten. De smaak was uitmuntend. De Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft op de thans te Hamburg geopende tentoon- stelling voor de melkerij en zuivelproducten, in de afdeeling ,/kazen" alle mededingers verre over- trott'en. Er waren 10 soorten ingezonden, aan 6 soorten werd de eervolle onderscheiding „bijzonder fijn, aan 2 die van ^fijn en aan 2 andere die van goed toegekehd. 1 e Boornzwaag kwam bij het kalven eener koe, behalve een kalf, nog een soort bal te voor- schijn tei grootte en vorm van een stekelvarken. Dit wonderclier gaf teekenen van leven, was behaard, had ooren die duidelijk zichtbaar waren, zonder dat voor— of achterdeel kondenwordenaangewezen. Het beest bleek later wel ingewanden, doch geen been- deren te hebben. niet behoeven onder te doen. Uit Kopenhagen i is f 253,80 aan het Spinoza-comite overgemaakt. Het programma voor het internationaal concours voor een ontwerp-standbeeld wordt deze week openbaar gemaakt. Het bestuur der posterijen in Engeland heeft er van afgezien te Londen nog vrouwen bij den telegraafdienst aan te stellen, om- dat zij ;s nachts geen dienst kunnen doen; een proef der North Western Railway Company, om vrouwen als klerken in de goederen-bureau's te gebruiken, hebben niet voldaan. Dikwijls moesten de treinen na den gestelden tijd vertrekken, om- dat de dames—klerken de kaartjes niet vlug genoeg afgaven. Het aantal zelfmoorden bij't Pruisische leger begint in den laatsten tijd weer op onrust- barende wijze toe te nemen. Alleen in December hebben niet minder dan 31 Pruisische soldaten zich van 't leven beroofd. Men verlangt algemeen dat naar de oorzaken van dit treurig verschijnsel een onderzoek zal worden ingesteld. een der vertooners ziek en zij zond een telegram aan haar echtgenoot, dat aldus begon: „N? N. ziek, Roof mogelijk. Moord niet." De telegrafist van Modling, die de toedracht kende verzond het telegram over Weenen. Daar scheen het telegram verdacht en werden door het gerecht inlichtingen gevraagd. Gelukkig werd de zaak spoedig opge- helderd en door het spoedig herstel van den tooneel- speler genoten de Modlingers ook van den Moord. EEN RAAD OM OP TE VOLGEN. GEMENGDE BER1CHTEN. De bij de tweede kamer ingediende wijzigings- wet op het notarisamht zijn 25-jarigen leeftijd en doctoraat in de rechten o. a. vereischten voor de benoembaarheid tot notaris. 's Lands middelen over de twee maanden dezes jaars hebben opo-e- bracht 12,319,168,97, zijnde 474,000,88 meer dan in het tijdvak van 1876. De rami rig bedroeg 14,898,172,86. De vuilnis te Groningen heeft m het vorige jaar opgebracht 106,911,50, zijnde ruim 5000 meer dan in 1873, in welk jaar men tot dusver nog de hoogste opbrengst had verkre- gen. De winst bedroeg ongeveer 50,000. Te Rotterdam i» een bijna tweejarig kind door met lucifers te spelen in brand geraakt en, hoewel de brand onmiddelijk werd gebluscht en geneeskun- dige liulp werd ingeroepen, een paar uur later over- leden. Een bovenlandsch schip, geladen met buskruit, is tegen een der pijlers van de in aan- bouw zijnde spoorwegbrug te Nijmegen aangevaren- men is druk bezig te lossen om het schip vlot te krijgen. Naar men verneemt is het kruit te Keu- len geladen en bestemd voor Belgie. Op de Tielsche stoomboot, liggende in den Binnen-Amstel te Amsterdam, is een matroos gestikt, door kolen- damp in het gesloten vooronder, waarin hij zich te slapen had gelegd met den machinist en nog een matroos, die door doelmatige bohandeling in het leven teruggeroepen werden. Te Doesburg zijn in wemig tijds twee huizen door brand ver- meld. Men is omtrent de oorzaak van den brand m het onzekere. Te Denekamp is een landman, die met een wagen naar het land reed, en om daar te komen, door een plas moest, in het water ge- en verdronken. Te Amsterdam is een gedeelte van een zandtrein, bestaande uit 8 wagens van den dijk in het open havenfront in het water gestort. Lit de haven te Venlo is het lijkje van een pasgeboren kind opgevischt. Dat wij in de eeuw van vooruitgang zijn en alles sneller gaat dan voorheen, bleek dezer dagen weer Een jongmensch, te Amsterdam woonachtig, vroeg het jawoord aan een dienstmeisje te Utrecht. Per brief ging het hem te langzaam, hij stuurde een tele gram met antwoord betaald. Het meisje seinde terng met het woord //Ja." - De keizer van Biazilie, die zich thans in Italie bevindt, is voor- nemens tegen 12 Juli Nederland te bezoeken en eenige dagen te Rotterdam door te brengeu. Te Lyon is dezer dagen een hoedenfabriek verbrand De schade bedraagt bijna 200,000 frs.; gelukkig h«eft men geen menschenlevens te betreuren Yolgens bladen uit Zuid-Amerika zijn in de'Ar- gentijnsche provincie Jujuy zeer rijke petroleum- bronnen ontdekt, die voor de beste streken van het om zijn petroleum zoo vermaarde Pensylvanie Een geneesheer uit Voorst werd onlangs ont- boden bij een zieke in de zoogenaamde Hooilanden (onder Beekbergen). Nadat de patient eenige dagen in behandeling was geweest, was er aanmerkelijke vooruitgang te bespeuren. Op een goeden dag echter kwam de vader van den zieke bij den docter en zeide hem, dat verdere behandeling niet meer noodig was, daar het nu wel van zelf beter zou worden. De docter verzekerde het tegendeel en uitte de vrees, dat wanneer men de ziekte aan haar beloop overliet, een even snelle achteruitgang het gevolg zou zijn. Hierna kreeg de docter een bezoek van de zuster van den patient, die ook kwam zeggen, dat de docter niet meer noodig was, en wel met deze woorden,/Meneer, het zal met mien breur neet zoo arg meer wezen, nou weet ik wel wat of hem schelt, mien breur is beteuverd, en de waozegster hef het ook ezegd, en dat er wel wat gauw iemand hier zol kommen, dat wie wel denken kunt, die zou 't maor is fiks op 't jak holden, dan zol hem dee aok wel weer otteuveren." De docter kon een glimlach niet bedwingen, doch dit blijk van ongeloof werd met groote ver- ontwaardiging ontvangen. Deventer zakte een jongen op de gracht door het ijs. Hij werd er later voor dood uit- gehaald. Toen de heer de Gruijter, leeraar in de gymastiek en schermkunst aldaar, met zijn vrouw voorbij wandelde, werd het lijk naar men meende, van den knaap naar huis gebracht. De heer de Sln§ mede, liet een paar wollen dekens van zijne woning halen en den jongen op bed leggen waarna hij hem in de dekens rolde en een geruimen tijd over het lichaam wreef, zoodat hij eindelijk het geluk had de levensgeesten bij den drenkeling, die thans buiten levensgevaar verkeert, weder op te wekken. iln ziekte n, die dagelijks de sterflijst ver- meerderen is de longteering zeker de meest alge- meene, de meest wanhopende voor de huisgezinnen. lot heden heeft de wetenschap nog geen zeker middel tot herstel kunnen viuden, en moest zij haar taak beperken om het lijden der teeringzieken te verlichten en t leven, met de grootste zorg eenigen tijd te verlengen. 't Is een ieder bekend dat men en borstlijders aanraadt een warmer klimaat op te zoeken, om er den winter door te brengen, zoo mogelijk in de nabijheid van dennenbosschen waarvan de uitwaseming een weldadigen invloed op de longen uitoefent. Ongelukkig kunnen vele zieken zich niet verplaat- sen, en 'tis voornamelijk tot dezulken dat wij onze woorden richten. De ondervinding heeft eerst te Brussel en later bijna overal geleerd dat de teer, die een harstachtig product is van de dennen, een zeer merkwaardigen en gelukkigen invloed heeft op de zieken, die aan teenng of bronchitis lijden. Dit is reeds genoeg om de aandacht der zieken op dit geneesmiddel te vestigen. Men moet er dus vooral op letten, dat men in het begin der ziekte dit geneesmiddel aanwendt. De geringste verkoudheid kan in eene bronchitis ontaarden. 't Is derhalve natuurlijk dat men, om liet meeste voordeel van dit geneesmiddel te hebben, zich er van bediene, zoodra men aanvangt te hoesten. Deze aanbeveling is daarom zoo nuttig, omdat I e I a,rijs heeft aan het station Saint-Lazare een vreeselijke zelfipoord plaats gehad. Een jonge net gekleede dame begaf zich van een plaatsbiljet voorzien, s avonds in een geheel leege coupe' eerste klasse van den trein, die op het punt stond te ver trekken. Zij sloot het portier achter zich dicht, om onmiddelijk de coupe door het ander portier te verlaten. Zij legde zich, na een dikken sluier om het hoofd gewonden te hebben, op de rails, tusschen de wielen van den wagen. Eenige oogen- blikken ater vertrok de trein en had de ongelukkige haar doel bereikt. - In Stuttgart heerscht groote ontsteltenis ten- gevolge van een vijfvoudigen moord. Een slachter, Gotheb Gremer, tot dusver een zeer geacht man, heeft zijn zwangere vrouw en zijne vier kinderen om het leven gebracht. Zijne zaken gingen in den laatsten tijd slecht en hij vreesde niet meer m de behoeften van zijn gezin te kunnen voorzien. Hij wurgde eerst de kinderen en daarna zijn vrouw, waarop hij poogde zich door ophanging van't leven te leroven; het touw was echter niet sterk genoeg, het brak, en toen is hij bewusteloos geworden, in welKen toestand hij gevonden werd. - Den bewoners van het stadje Modling bij eenen wachtte in den schouwburg aldaar het genot van twee drama's, waarvan het een getiteld was//De geschonden roofridder." het tweede-De moord in de Koolmesteeg." Kort voor de opvoering moest de directeur naar Krems; zijn vrouw nam inmiddels de functie van directrise waar. Nu werd vele borstlijders geheel onbewust zijn van hunne kraukheid en slechts meenen, dat ze eene zware verkoudheid of lichte bronchitis hebben als de be- ginselen der teering reeds werkelijk aanwezig zijn. De teer wordt gebruikt in den vorm van teer- water. Vroeger deed men wat teer in eene karaf en vulde die met water, dat men tweemaal per dag schudde, gedurende eene week, voordat men het gebruikte. Men verkreeg dan eene weinig werkende oplos- singwaarvan de uitwerksels zeer verschillend waren en van een zeer sclierpen en onaangenamen smaak. Tegenwoordig vindt men bij de beste apo- thekers, onder den naam van Goudron de Guy at, een zeer geconcentreerde teerlikeur, die u in s'taat stelt, om onmiddelijk op een gegeven oogenblik een zeer helder en aromat.iek teerwater te bereiden van niet onaangenamen smaak. Men doet een of twee theelepeltjes van genoemde teerlikeur in een glas water, en men verkrijgt terstond een teerwater, meer of minder met de aromatieke bestanddeelen der teer bezwangerd, en van zoo geringen prijs dat een flacon van twee franks voldoende is om tien a twaalf liters teerwater te bereiden. Om deze bereiding juist te bewerkstellingen, heeft men slechts de wijze van bereiding in te zien die bij elken flacon gevoegd is. Het is met de genoemde teerlikeur Goudron de Guyol,) dat men, met den besten uitslag, proeven genomen heeft in zeven hospitalen en gasthuizen te Parijs, als ook te Brussel, Weenen en Lissabon. De Heer Guyol, heeft tevens kleine capsules, ter grootte van een gewone pil vervaardigd, die onder een enveloppe van galatine zuivere" Noor- weegsche teer bevatten. Deze vorm is bijzonder aan te bevelen voor hen, die een afkeer van teerwater hebben of veel op reis inoeten zijn. I wee of drie teercapsules genomen op 't oogen blik dat men gaat eten, vervangen gemakkelijk de 1 teerlikeur. Ieder flacon van twee francs vijftig centi mes b^vat zestig capsules. Dit is voldoende om te bewijzen hoe goedkoop het gebruik is der capsules de Goudron de Guyol. Vijf tot zeven en een halve cent daags. Wanneer eene verkoudheid verouderd is, ol wanneer men het effeit wil bespoedigen kan bij di voor

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 2