VI ereineen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-V laanderen. No. 1231 17e Jaargang. o Woensdag 7 Maart 1877. BINNEN LAND. Neuzen, 6 Maart. NEUZEME COERANT. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond bij J. K. G. Dhont te Neuzen. abonnement. advertentien. Per drie maanden binnen Neuzen f 1,Door het i j Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan denUitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namiddag DRIE lire. *eheele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars Postdirec- tenren en Brievenbushouders. F*olitieli Overzicht. 't Gehaspel in het oosten van Europa is een slap nader tot zijne oplossing gebracht. Turkije heeft met Servie vrede gesloteu en de vredes- ratificatien zijn reeds gewisseld. De voorwaarden zijn: status quo ante bellum, amnestie, outrunning van het Servische grondge- bied binnen een tijdsbestek van twaalf dagen. Door Servie zal voorts aan de porte eene nota worden behandigd, waarin de overige bekende punten zullen zijn vermeld, nlverbod om nieuwe vestingwerken aan te leggen, hijschen van de Turksche naast de Seivische vlag, gelijke behan- deling van joden en christeneu en de verplichting voor Servie, om het vormen van gewapende benden te beletten. Voorts zal, na wisseling der wederzijdsche akten, door den sultan een firman worden uitgevaardigd, waarbij vorst Milan op nieuw met het gezag over het vorstendom wordt bekleed. Alles zal dus ongeveer weer op denzelfden voet worden gebracht, als voor dat Servie tot deu onberaden stap overging. De herinnering van de familie-leden, gevallen als slachtoffers van den strijd de verwoeste landerijen, die jaren zullen noodig hebben, om hunne vroegere productiviteit terug te krijgen de geknakte handelen industrie, die velen van welstand tot armoede heeft gebracht, gevoegd bij het opbrengen van zware belastingen tot delging van gemaakte scliulden, zullen echter lang hun treurigen invloed doen gelden, en Servie zal zonder twijfel evenveel jaren noodig hebben tot herste], als er maanden noodig zijn geweest, om verwoestingen en ellende over het koninkrijk te verspreiden. De beurt is thans aan Montenegro, en, naar luid der berichten, is er ook alle hoop, dat de vrede hiermee tot stand zal komen. De ver- houding tusschen dezen vassal en den grooten heer is echter geheel anders, dan die van Servie. Moest Servie als overwonnene de onderliggende partij zijn, Montenegro staat als overwinnaar tegenover Turkije. De afgevaardigden van Mon tenegro bevinden zich reeds te Konstantinopel. Mogen zij, door matiging hunner eischen, mede- werken, om ook tusschen deze twee stateii den fakkel des oorlogs te dooven en vrede en welvaart aan de ingezetenen terug te geven. Gelukt dit, dan zal Turkije nog met Rusland moeten overeenkomenzoodat dan ook spoedig zal moeten blijken, wat Ruslands bedoelingen zijn. Zeer verschillend wordt daaromtrent geoordeeld, waaruit alleen blijkt, dat Rusland evenmin plan heeft op outwapenen, als op omniddelijk openen der vijandelijkheden. Op nieuw heeft het eene circulaire aan de mogendheden gezonden, waarin wordt aangetoond, dat de tegenwoordige toestand onhoudbaar is, en aan de mogendheden in zeer dringende bewoordingen wordt berinnerd, dat op de eerste Russische circulaire nog altoos geen antwoord is ingekomen. Omtreut den gezondheids-toestaud van den sul tan verneemt men weinig. De Turken houden van geheimzinnigheid en dat maakt het zoo uiterst moeielijk, geloofwaardige berichten te ver- krijgen. Bij stilzwijgende overeensteinming ont- kennen zij alle onaar.gename gebeurtenissen en het geheim blijft goed bewaardomdat ieder, die het kent, vreest, door de openbaarmaking zijne betrekking te verliezen. Zooveel schijnt echter zeker, dat zijne ziekte den sultan niet verhindert, de moskee te bezoeken, de ministers te ontvangen en de dagelijksche bezigheden te verrichten. De dagen van onzekerheid en opwinding onder de bevolking van de Ainerikaansche republiek zijn voorbij. De democratische partij heeft het hoofd moeten buigentot het laatste oogenblik heeft zij, van hare nederlaag overtuigd, door al- lerlei hindernissen, getracht de beslissing te ver- tragen, maar het mocht haar niet gelukken, haar doel te bereiken, De candidaat der republikeinen, Haijes, werd verkozen en tot president der Unie verklaard. Zelfs de meest geachte democratische afgevaardigden hebben met de republikeinen ge- stemd, om het land niet lar.ger aan beroering prijs te geven. De commissaris des konings in de provincie Zeeland maakt bekend. 1. dat de jacht op houtsnippen en waterwild op 15 Maart en die op watersnippen op L April van dit jaar zal gesloten zijn; 2 dat het weispel van kwartelen alleen van 1 Mei tot en met 16 Juli dezes jaars zal geoorloofd j wezen 3. dat de visscherij van 15 Maart tot en met 16 April aanstaande zal gesloten zijn; doch dat ook gedurende den gesloten vischtijd zal mogen worden gevischt; ain het kanaal door Zuidbeveland b. in het Nederlandsch gedeelte van het kanaal van Neuzen naar Gent. c. in het kanaal van Neuzen naar de Othensche kreek; d. in de Axelsche vlakte, en e. in de kreek in den Sophiapolder (gemeente Oostburg); en 4. dat gedurende den gesloten vischtijd, in de wateren, waarop de sluiting der visscherij toe- passelijk is, het visschen van paling, doch alleen met aalkorven van wisschen of teenen gevlochten zal mogen plaats hebben. Bij het departement van justitie en dat van binnenlandsche zaken is een overleg gaande om de wetgeving omtrent de vervalsching van levensmiddelen te verbeteren. Een goede wet, streng toegepast, zal zeer in 't voordeel der burgerij zijn. Staatsblad no. 29 bevat het koninklijk besluit van den 28 Eebruari 1877, houdende bepalingen omtrent het vervoer van rundvee, schapen, bokken en geiten, enz. Daarbij wordt o. a. bepaald, dat in nader aan te duiden streken het vervoer niet zonder geleibillet mag plaats hebben en ook in sommige plaatsen het houden van markten verboden zal worden. De le luitenant M. J. van Hoogstraten en de 2e luitenant C. L). de Roon van het 3e regiment infanterie hebben aangevraagd om in- gevolge het onlangs genomen koninklijk besluit voor een detacheering bij de artillerie in Oost- Indie in aanmerking te komen. De nieuwe inrichting tot het vervaardigen van drink- uit zeewater waarmede de stad Vlis- singen onlangs verrijkt is, voldoet volkomen aan de verwachting. Het water daarmede verkregen straalt zuiver, koud en klaar en is van uitste- kenden aard. Tengevolge der bescbikking van Z. M- den koning, waarbij de renten van het nationaal hul- debiijk, bij gelegenheid van Zr. Ms. 25jarige regeering aan het fonds voor den gewapenden dienst zijn afgestaan, heeft het hoofdbestuur van dat fonds in zijn jongste vergadering besloten om de verhooging aan de verminkten in den tegen- woordigen oorlog met A tchin, uit gezegde renten verstrekt wordende, voor het loopende jaar vast te stellen op 150 pet. van het cijfer der gewone gratificatie; zoodat het bedrag der gratificatie en verhooging, aan de verminkten van Atchin over 187 7 toegekend beloopt voor een soldaat. f 37 f 56 f 93 korporaal - 40 - 60 - 100 sergeant - 52 - 78 - 130 2e luitenant - 140 -f- - 21 0 - 350 le luitenant - 160 -f- - 240 - 400 kapitein - 240 -j- - 360 - 600 Een der dijken van de Wester-Schelde onder Woensdrecht is jl. dinsdag doorgebroken, waardoor de polder, genaamd Van der Duijns- polder, met de zich daarin bevindende twee hof- steden, in eigendom toebehoorende aan den lieer Van der Duijn van Maasdam, te's Hage, gedeel- telijk onder water zijn geraakt. De schade aan den dijk benevens aan de roerende goederen in den polder, bedragen te samen f 28,400. Uit Waalwijk meldt men dd. 2 Maart De schors, die hoofdzakelijk in deze streek ge- bruikt wordt, is op dezen oogenblik p. m. 20 pet. goedkooper in Frankrijk te verkrijgen dan 't vorig jaar. Men verwacht nog lager koers, daar enorm veel akkermaalshout in Frankrijk verpacht is, en als de bliktijd aankomt, moeten de prijzen van zelf dalen. Daarbij komt nog, dat eene nieuwe houtsoort in Chili is ontdekt, die, even als schors gemalen, p. ra. 30 pet. meer looistof bevat, dan de beste schors hier te lande. Voor onze looierijen is het wenschelijk, dat de schors belangrijk in prijs moge dalen. De heer M. Bottema, te Oldeboorn, heeft sedert eenigen tijd een machine in werking ge- steld om kunstboter te fabriceeren. Hoewel de bereiding vrij geheimzinnig toegaat, weet men, dat daartoe gebruikt wordt hoofdzakelijk zuiver rundvet, ingevoerd uit Weenen, veel zoete melk en een weinig boter. De beide eerste produkten

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 1