BUITENLAND. werkende leden, welkers ijver en lust wij hoog waarderen, immer het semper crescendo be- trachten. De gevolgen van de voorgestelde censusver- laging zijn voor Zee land: dat in de districten Middelburg, IJzendijke, Goes en Zierikzee /28 zal worden betaald, uitgezonderd Middelburg 48, Ylissingen /36, Goes f 36, Zierikzee 36, (Tholen, Oud-Vossemeer, Grauw en Langendam, Hulst, Clinge, St. Jansteen, Stoppeldijk, Hengstdijk, Boschkapelle behoorende onder Bergen op Zoom waar de normale census f 20 zal zijn f i8.) De indeeling van de districten (welke ieder 1 lid voor de kamer kiezen) is als volgt Miild el burg: Middelburg, Ylissingen, Yeere, Oostkapelle, Domburg, Yrouwepolder, Serooskerke (Walcheren), Aagtekerke, Grijpskerke, Westkapelle, St. Laurens, Meliskerke, Zoutelande, Biggekerke, Oost- en West-SouburgKoudekerke,) Ritthem, Nieuwland, Arnemuiden, 's Heer Arendskerke. IJzendijke: IJzendijke, GroedeBreskens, Nieuwvliet, Cadzand, Oostburg, Retrancheraent, Zuidzande, Schoondijke, Biervliet, Hoofdplaat, Water- landkerkje, Sluis, Aardenburg, St. Anna ter Muiden, Heille, St. Kruis, Eede, Axel, Zaamslag, Neuzen, Hoek, Sas van Gent, Koewacht, Overslag, Philip pine, Westdorpe, Zuiddorpe, Ossenisse. Goes: Goes, 's Heer Abtskerke, Kattendijke, Wolfaartsdijk, Baarland, 's Gravenpolder, Ellewouts- dijk, Oudelande, Hoedekenskerke, Ovezande, Hein- kenszand, 's Heeienhoek, Driewegen, Nisse, Borsselen, Kapelle, Wemeldinge, Kloetinge, Yerseke, Krab- bendijkeKruiningenSchore, Waarde, Rilland, Bath, Hontenisse, St. Maartensdijk, Scherpenisse, Poortvliet, St. Anualand. Zierikzee: Zierikzee, Haamstede, Noordwelle, Renesse, Serooskerke, (Schouwen), Burgh, Elkerzee, Elleineet, Brouvvershaven, Zonneinaire, Duivendijke, Kerkwerve, Noordgouve, Dreischor, Oosterland, Bruinisse, Nieuwerkerk, Ouwerkerk, Wissekerke, Colijnsplaat, Kats, Kortgene, St. Philipsland, Stave- nisse, Goedereede, Ouddorp, Stellendam, Dirksland, Melissant, Nieuwe Tonge, Herkingen. Door gedeputeerde staten van Zeeland is aan den benoemden provincialen veearts 3e klasse Th. J. E. Kegelaer als standplaats aangewezen de gemeente Hulst en als dienstkring de gemeenten behoorende tot Oostelijk Zeeuvvsch-Vlaanderen. Aangaande den inhoud der nieuwe kieswet, Maandag bij de Tweede Kamer ingekomen, kunnen wij reeds het volgende mededeelen lo. Over 't geheele land is 't stelsel van enkele kiesdistricten aangenomen, behalve voor de steden Amsterdam, Rotterdam, Gravenhage en Utrecht 2°. Belasting betalen vvordt niet meer eenvoudig gelijk gesteld met aangeslagen zijnhij, die in 't patent is aangeslagen, zal, om kiezer te zijn, ook werkelijk een beroep moeten uitoetenen; 3°. Voor Yplanteland is een normale cencus van f 28 aangenomen; voor de steden wordt de census verlaagd, maar niet in die mate als in het ontwerp-Geertsema. Nog wordt vernomen, dat het ontwerp ook stem- recht wil geven aan de zoogenaainde capaciteiten tegen een lageren census. Men schrijft uit Middelburg 13 Eebruari: Aan de loskade bij het Walchersche kanaal hier ter stede heerscht thans een buitengewone drukte wegens het laden en lossen van een zevental zeeschepen van het grootste charter, welke gezamen- lijk een inhoud van 12000 ton vertegenwoordigen. Allen zijn rechtstreeks met ongebroken lading achter- eenvolgens binnengekomen, zelfs met eendiepganc van 75 d. M. Was bun aantal verleden week vermeerderd met het prachtig fregat De Gebroeders Smil reederij van den heer J. Smit Czn. te Alblasserdam, dat van zijne eerste reis te huis kwam, gisteren kwam uit zee het fregat Samarang, met een lading koffie voor het hier gevestigd agentschap der Ne- derlandsche Handelmaatschappij. Toevallig iiggen hier tegelijk de grootste schepen der Nederlandsche handelsvloot, namelijk de Eras mus, alleen 2286 ton metende, en de stad 's Gravenhage en de stad Utrecht, elk van iets meer dan 2000 ton. Z. M. de Koning heeft het beschermheerschap aanvaard van de pupillenschool te Nieuwersluis en de zoo noodig nog op te richten pupillenscholen, alsmede van de, op de opleidingschepen gevestigde of nog te vestigen inrichtingen bij de Marine, tot vorming van jongens tot matrozen en onder- officieren voor de be manning van Zr. Ms. schepen en vaartuigen van oorlog. Voor het gerechtshof te 's Hage stond jl. Woensdag terecht J. T., boerenknecht te Oostburg, 30 jaren oud, beschuldigd van doodslag met voor- bedachten rade (moord) op zijn huisvrouw Adriana Lievense, in den namiddag van den 11 October 1876. Uit de voorlezing van de acte van beschuldiging, in verband met hetgeen door verschillende getuigen verklaard is, bleek, dat beschuldigde ruim 4 jaren geleden met de verslagene gehuwd was, doch dat hij voortdurend in oneenigheid leefde, omdat hij dacht dat zij zich met andere mannen ophield. Op den 11 October, des namiddags omstreeks 4 ure te huis komende, kregen man en vrouw weder twist, waarbij beschuldigde haar voor hoer uitschold en zij hem toen het woord moor- denaar zou hebben toegeroepen. Die twist liep van lieverlede zoo hoog, dat zij beiden handge- meen werden. In haar angst vluchtte de vrouw de achterplaats harer woning op, werwaarts haar man haar volgde, tegen den grond wierp en met een mes verschillende wonden toebracht. Een in hetzelfde huis wonende buurvrouw snelde op het moordgeschreeun der verslagende toe, doch was niet instaat den moordenaar van zijn slachtoffer af te trekken. Beschuldigde sprong eenige oogenblikken later overeind en zijn woning in, waarop ook de vrouw, hoowel gewond en bloedende, opstond en naar binnen waggelde. Alvorens zij echter gelegenheid had de deur achter zich te sluiten was haar man haar weder te lijf, wierp haar op den grond en sneed haar letterlijk den hals af, zoodat er on- middelijk den dood op volgde. Hieromtrent ver- klaarde o. a. een getuige, dat de ongelukkige vrouw een gorgelend geluid maakte als een var- ken, dat geslacht werd. Na het volvoeren van dien gruwelijken daad, heeft beschuldigde den geheelen boedel stuk ge stagen en is kort daarna in hechtenis genomen. Het O. M. heeft in een zeer uitvoerig requi- sitoir geeischt schuldigverklaring aan doodslag met voorbedachten rade (moord) en veroordeeling tot levenslange tuchthuisstraf. De strekking der ver- dediging van advocaat mr. Pape, was, dat er geen voorbedachten rade aanwezig is geweest. Vanwege het hoofdbestuur der maatschappij tot Nut van 't Algemeen is aan de bestuurders der onderscheidene departemeuten eene circulaire gericht, betrekkelijk de voorgedragen onderwijswet. Het hoofdbestuur spoort daarin de departemeuten aan tot overweging van geest en strekking der wet en vestigt meer bepaajd de aandacht op deze twee puntende verplichte schoolgeldheffing en de interpretatie van art. 194 der grondwet. Door den heer R. van de Weerd, te Rhenen, is eene uitvinding gedaan, die voor den waterstaat van veel gewicht genoemd mag worden. De mis- lukte proeven met de rijkspeilschaal te Rhenen, brachten den heer van de Weerd tot de ontdek- king van een veel eenvoudiger en zekerder werkend toestel. Thans is hem door de directie van de Amsterdamsche kanaalmaatschappij opgedragen, om aan de Oranjesluizen van haar kanaal eene zelf- registreerende kwikpeilschaal, volgens zijne vinding, te doen plaatsen. Deze toestel, waar van de werking door een der ingenieurs van genoemde maatschappij werd onderzocht en door dezen werd aanbevolen, onderscheidt zich door groote eenvoudigheid. Hij kan hoogst gemakkelijk tegen een der sluismuren worden geplaatst, zonder een bijzondere peilput of iets van dien aard, neemt zeer weinig ruimte in en is ter nauwernood een paar meter hoog. Ein- delijk zijn de kosten van aanleg in rergelijking der thans in gebruik zijnde peilschalen zeer gering, zoodat dit geen hinderpaal behoeft te zijn, om het werktuig ook op andere plaatsen in gebruik te nemen, waar thans de waterstanden nog worden opgenomen en opgeteekend. In den gemeentenraad van Kampen had Dinsdag 30 Januari toen het reeds tamelijk begon te stormen een curieus voorval plaats. Er werd gedebatteerd over de plek, waar eene nieuwe broei- kas voor de bloemen van het plantsoen men besteed daaraan te Kampen nog al veel geld zou gezet worden. Het voorstel van den burge- meester was: aan den Singel buiten de stadswallen. Een der raadsleden vond esn plaats binnen de wallen verkieslijker, om 't gevaar van overstrooming. De burgemeester zeidedat sedert de nieuwe Dron- therdijk voltooid was, er geen vrees voor over strooming kon bestaan. Het raadslid nam de vrijheid daaraan te twijfelen en gewaagde van geruchten omtrent mindere deugdelijkheid van dien dijk. De burgemeester verklaarde, dat hij daaromtrent vol- komen gerust was en zich daarachter gerust te slapen wilde leggen. Er werd conform het voorstel be- sloten. Twaalf uur daarna liet de burgemeester de bevolking wekken, omdat het water zoo hoog stond en nog een paar uur later was de kostelijke en kostbare d'jk over drie vierden zijner lengte bezweken. Op den 27 Eebruari zal een totale maans- verduistering plaats hebben, die, bij gunstig weder, bij zonder goed zal kunnen waargenomen worden, omdat bij den aanvang de maan reeds hoog bo- ven den hoiizont staat en de verduistering aan- vangt te 5 u. 49 m. Te 6 u 47 ra. heeft de totale verduistering plaats. Einde 8 u. 23 m. Landbouwberichten. In de week van 28 Januari tot 3 Eebruari jl. werden in Zuid-Holland 13 runderen, lijdende aan de longziekte, onteigend en afgemaakt bij 7 veehouders in even zooveel gemeenten, benevens 76 verdachte bij 3 veehouders in de gemeenten Bodegraven, Gouderak en Schipluiden. In de gelijknainige week van 1876 kwamen in Zuid-Holland 39 gevallen van longziekte voor tegen 13 in 1877. Men schrijft uit Groningen In Oost-Eriesland, waar (te Emden) de veetyphus nu op onderscheidene stallen zich heeft geopenbaard, meenen velen, dat de verbreiding der ziekte derwaarts moet worden toegeschreven aan het bezoeken der stallen door kooplieden en andere personen, die met besmette dieren elders in aanruking waren geweest. Daarin nu licht dan ook het grootste ge vaar voor Nederland, in weerwil van het totale verbod van alien invoer van vee enz. uit Duitschland. Op de personen zal streng gelet moeten worden. Te Emden worden in de straten, waar besmette stallen zijn, gebouwtjes geplaatst, waarin ieder die deze straten passeert, zich moet laten ontsmetten. Men zou ook aan onze noordelijke grenzen zoo iets kunnen doen. Te Ter Apel zijn 19 schapen op bevel der justitie afgemaakt, aangezien die dieren uit een Pruisisch grensdorp afkomstig waren en over de Nederlandsche grenzen liepen te weiden, in strijd met het verbod van invoer in dit rijk. Bovendien bleken eenige aan schurft te lijden. Een adelijk Engelsch veefokker, lord Bective, is een zijner shorthorn-koeien door longziekte ont- vallen. 't Beest droeg den titel van Tenth Duchess of Geneva, en had den lord in 1873 meer dan 6000 guineas 75,600) gekost. Gelukkig laat de Duchess kalveren na, harer waardig. Toen verleden week bij de loting voor de militie te Boom (een Belgisch plaatsje) de naam van Delaet werd afgeroepen, verscheen een jong- mensch aan de bus, die no. 200, het hoogste nuinmer, trok. Men kan zich de blijdschap van de loteling voorstellen. De vreugde was cchter van korten duur. Delaet had geantwoord op den naam van Nauwelaershij moest zijn gelukkig nuinmer aan dezen afstaande wet laat daaromtrent geen twijfel over. Toen eindelijk de beurt werkelijk aan Delaet gekomen was, tastte hij op nieuw in de bus en haalde er no. 89, het laagste nuinmer uit. Arme jongen Bij gelegenheid, dat de koningin van Engeland in bet begin dezer maand haren oudsten kleinzoon, prins Eriedrich Wilhelm van Pruisen, tot viering van zijneii 18en verjaardag, ridder der orde van de Kousenband maakte, werd medegedeeld, dat die orde thans 50 ridders telt, van welke 11 Duitschers,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 2