BUITENLAND. een collectieve nola, waarbij zij zich verklaren tegen de strekking van genoemd ontwerp en waarin ten slotte een voorstel wordt geforrnuleerd, lioudende o. a. de gewiehtige bepaling, dat aan de onder- wijzers van de bijzondere scholen bezoldiging en pensioen van rijkswege zal worden toegekend. Het wetsontwerp tot vervauging der koperen pasmunt door bronzen stukken van 2-J, 1 en cent (uit een aliage van 95 deelen koper, 4 deelen tin en 1 deel zink) bepaalt, dat de munten een kartelrand krijgen en tot hoogstens 25 cents behoeven te worden aangenoinen. Alleen het in betaling geven (niet het ontvangen, zooals in het vorig ontwerp) van vreemde koperen, bronzen en niekelspecie wordt verboden op straffe van f 3 tot f 100 en zelfs tot f 500 bij herhaling. Echter zullen in bij koninklijk besluit aan te wijzen grensgemeenten die vreemde munten tot hoogstens 20 cents mogen worden in betaling gegeven tegen eene koers, niet hooger dan op gelijke wijze zal worden bepaald. I)e wet treedt met 1 Juli e. k. in werking en de koperen munt. wordt bij koninklijk besluit, hetzij in eens, hetzij allengs ingetrokken, met 14 dagen tijd voor inwisseling. De bepalingen tot wering van vreemde specie kunnen echter vroeger worden ingevoerd. De minister van oorlog brengt ter algemeene kennis, dat tegen 1 Mei a. s. gelegenheid bestaat tot plaatsing van een hoofdonderwijzer aan de pupillenschool te Nieuwersluis, op een jaarlijksch tractement van /1200 met vrije woning. Het tractement- kan na een zeker getal dienstjaren tot f 1500 worden vermeerderd. Nadere bijzonder- heden vermeld de Staats-Courant. Naar bekend is, werd door Z. M. den koning der Belgen, te Brussel, eene internationale commissie in het leven geroepen, tot bevordering van de afschaffing van den slavenhandel in Afrika en tot het oprichten van stations voor wetenschappelijke onderzoekingen, betreffende land- en volkenkunde in dat werelddeel. In aansluiting aan die commissie zal ook hier te lande een comite worden gevestigd. L. K. H. prins Hendrik der Nederlanden, door- drongen van het groot belang dezer zaak, lieeft, met toestemming van Z. M. den koning, het praesidium over deze commissie aanvaard en een aantal bekende landgenooten doen uitnoodigen, met hem deze te vor- men. Het denkbeeld schijnt te wezen, behalve de hoofd-commissie, ook genestelijke eomite's en vervolgens locale eomite's in het leven te roepen. In een artikel uit Marken aan de H. C., wordt een vreesselijk tafereel opgehangen van den toestand gedurende den storm. Onder de voor- werpen die overal ronddreven waren verscheidene doodkisten. De begraafplaats nl., waarvan de dijk 4 M. A. P. stond, was stuk gestagen, de zee rolde er met al hare kracht in, woelde het zand er uit en de kisten stroomden uit de graven. De Markers zagen van boven uit hunne vensterstjes hunne dierbare panden voorbijdrijven en men was niet in staat er een op te visschen. Toen de Woensdag ochtend was aangebroken, zag men op de begraafplaats een massa menschenmoeders kermdtn oin hare kinderen, die daar gelegen hadden; zonen en dochters zochten te vergeefs het dierbaar overschot van hunne moeder of vader, welke nu in de golven rondslmgerden; de meesten voeren met tranen in de oogen huiswaarts. Een en zestig woningen waren gedeeltelijk licht, gedeeltelijk zwaar beschadigd. Zeven zijn zoo goed als geheel vernield. De hooge raad, uitspraak doende in het beroep in cassatie van P. Berger en J. P. Breuer te Simpelveld, die door het gerechtshof te 's Bosch, wegens het door photographische bewerking namaken van bankbilletten, tot tuchthuisstraf zijn veroordeeld, heeft op grond eener vormquaestie het arrest ver- nietigd en de zaak naar het gerechtshof te Arnhem ver wezen. Een bij het departement van kolonien ont vangen telegram van den gouverneur-genevaal van Nederlandsch-lndie bevat het bericht, dat de gene- raal-majoor Diemont den 31 Jauuari naar Kotta- Badja is teruggekeerd, aangezien door de bezetting van Kwalla-Loe Lamnga en Lambada de verlangde kustlijn in onze macht wasgekomen. Drie sehoe- ners, 22 stukken geschut, 14 vaten patronen eenige zakken krnit, en verschillende wapens van den vijand waren bait gemaakt. Nog wordt vermeld, dat de luitenant Roest van Limburg den 28 Januari een schampschot aan het hoofd bekwain, en dat de kapitein van het Britsch-Indische leger Lockhart (die met ver- gunning van den gouverneur-generaal de krijgs- verrichtingen medemaakte), bij Lambada door een matten kogel aan het scheenbeen gekwetst werd. Landbouwberichten. In het tijdpenk vaq vier weken31 Dec. 1876 tot 27 Jan. 1877, zijn, blijkens ingekoinen ambtsberichten, door longziekte aangetastin Noord- Braband 1 rund, in Zuid-Holland 58 runderen, in Noord-Holland 6 runderen, in Eriesland 43 runderen. Totaal 108 runderen. In het vorige tijdperk van vijf weken waren 80 runderen door die ziekte aangetast. Te Gouderak zijn van den veehouder C. van Hoorn 14 runderen afgeinaakt, verdacht van in aanraking te zijn geweest met vee, dat aan longziekte lijdende was; het vleesch wordt publiek verkocht. Volgens opgave van prof. dr. Lambl, te Weenen, neeint de veestapel in Europa (met uitzondering van Pruisen en Rusland) merkbaar af. Lit de laatste en voorlaatste veetelling toch blijkt, dat in 14 staten van Europa het aantal runderen met 1,761,446 en dat der schapen met 8,736,286 is verminderd, terwijl daarentegen het aantal paarden met 1,110,394 en dat der geiten met 300,000 vermeerderde. Het aantal varkens onderging nagenoeg geene verandering. De herstellingswerken aan 't Broodhuis, op de Groote Markt te Brussel, hebben de wegneming noodzakelijk gemaakt van het monument ter eere van Egmont en Hoorn opgericht. Zaterdag heeft men de beide standbeelden van het voetstuk ge- haald, en men verzekert dat zij niet meer op tie Groote Markt zullen worden geplaatst, maar wel in de square, welke op den KleinenZavel zal worden gemaakt. Sominigen keuren deze verplaatsing uit een artis- tiek oogpunt af. Dezer dagen hoorde men in eene straat te Brussel verscheidene schoten lossen en men ver- nam weldra dat een jongeling vier revolverschoten had gelost op zijn schoonbroeder, zonder dezen echter eenig ander letscl, dan eene schram aan de hand te hebben toegebracht. Hij liep daarop zelve onmiddelijk om de politie te verwittigen. Men zegt dat het feit voortkwain uit eene oneenigheid, welke ontstaan was door dat de schoonbroeder van zijne vrouw wilde scheiden, en de breeder zich wilde wreken over de schande zijner zuster aange- daan. De beschuldigde is 26 jaren oud, handels- reiziger van beroep en woonachtig te Schaarbeek. H]j is in de gevangenis der Kleine Karmelieten opgesloten. In 't bosch van Eontainebleau zijn in den loop van 1875 niet minder dan 1867 adders gedood, 834 door de boschwachters en de andere door personen, die er een liefhebberij of een soort broodwining van maken. De stad Fontainebleau looft reeds sedert onheugelijke jaren een premie van 25 franken uit voor dengene, die in een jaar tijds de meeste adderkoppen aan het stadhuis brengt. Het laatst werd de premie uitgekeerd aan Baptiste Barrage, die er alleen 379 gedood had. Louis Guerigny, gewoonlijk de bolleboos kon er dit maal maar 89 krijgen. Verleden week is een door het huis Christophle te Parijs vervaardigd kunstwerk, een sierlijk kastje, naar den Paus verzonden. De kosten, waarvan 80,000 francs alleen aan arbeidsloon, zijn uit eene door den abt Sire uitgeschreven collecte gevonden en het geschenk behelst exemplaren in alle bekende talen van de bulle, waarin Pius IX het leerstuk der onbevlekte ontvangenis afkondigde. Het Chi- neesche exemplaar, in China vervaardigd, is met teekeningen versierd. Op het kastje, door een zilveren beeldje der heilige maagd van Lourdes beKroond, leest men de namen der deelneiners, onder welke die van den maarschalk Mac-Mahon met eene bijdrage van 10,000 francs. Het prachtstuk is nog niet afgewerkt, maar moest op de verjaring van de verschijning te Lourdes te Rome prijken, waarna het weder naar Parijs zou terugkeeren om er voltooid te worden. Den dag voor de verzending is de president der republiek met zijne echtgenoote bij C hristophle het kastje komen bezichtigen. GEMENGDE BERICHTEN. Bij de nachtwachts te 's Hage is de ouder- wetsche klepper vervangen door een Londenschen rate!. De oinstreken van 's Hertogenbosch zijn weder in eene zee herschapen. De gemeenschap met de Langstraat en het land van Heusden is door het overstroomen van den provincialen weg "'s BoschVlij men weder afgebroken. Thans is officieel geconstateerd, dat bij de doorbraak van den YV estpolder, in Groningen, veertien personen zijn omgekomen. Op twee plaatsen in Groningen zijn twee personen, die bij doorbraken hielpen redden, jammerlijk verdronken. De heer L. J. Lefeb.vjte, ,te 's Ilage, rnuet e&n van de door, hem uitgedachte mistsignaalhoorns levereu aan de kei- zerlijke marinewerf te Kiel. De heer Dudok de YV it te Amsterdam heeft op den Amstel, proeven genotnen met de nieuw model roeiboot, waarbij de Zvormigfi rieinen op de gewone wijze worden gehanteerd, maar de boot zich in tegenovergestelde richting beweegt, waardoor dus de roeier steeds bet gezicht vooruit heeft. Te Oosterhout brandde in den nacht van den 4 dezer een woning af even buiten de kom der gemeente. De bewoners waren dien ochtend naar Tilburg vertrokken. Hoe- wel de nachtwacht gewaarschuwd werd, dat er brand was, vond hij het niet goed of onnoodig alarm te maken. Te Oostzaan is in een stoom- molen een winkelier, die de nieuwe machine kwam zien werken, door den drijfriem, die afschoot, me- degesleurd en in een oogenblik verpletterd. Het Journal fur Buchdruckerkunst meldt, dat de heer Gladstone met zijne geschriften over de gruwelen in Bulgarije niet minder dan 144,000 verdiend heeft. Te Toulouse heeft een dame een wed- denschap om 5000 fr. gewonnen. Ze is in de leeuwenkooi van den dierentemmer Delmonico ge- gaan, heeft de beesten met ee.n zweep geranseld, is op een leeuw gaan zitten en heeft toen onge- deerd de kooi verlaten. De zoon der ex-keize- rin Eugenie, die dit jaar in de loting viel, is niet opgeroepen. Aanvankelijk was men met de zaak verlegen, maar eindelijk heeft men er op ge vonden, dat hij als eenige zoon eener weduwe toch vrij was. Of hij als kostwinner zijner moeder wordt beschouwd, wordt er niet bij vermeld. Te Parijs is, in de wijk Montmartre een dief ge- arresteerd, bij wien men een papier vond, met de volgende woorden//Er ziin lied en, die meenen dat de dengd een mensch beiioedt om een schurk te worden, neen, meestal is het een welgevulde inaag, laat ons de beginselen niet verwarren met de biefstukken ik steel omdat ik honger heb." In het vorige jaar heeft o. a. den verkoop van zelkasch en schorgronden aan de gemeente Zierikzee opgebracht eene som van f 27,262, voorwaar wel een aardig buitenkansje tot stijving van de gemeentekas. Uit Zutphen meldt men De prijs der schors blijft steeds slepende. De houthandelaars kunnen moeielijk besluiten hunne prijzen met p. m. 20 pet. te verminderen, zooals reeds in het buitenland het geval is. Men verwacht nog lager prijs, daar in Erankrijk voornamelijk veel akkermaalshout valt en als de bloktijd hier te lande invalt, zal men moeten besluiten tot lagen prijs af te geven. De schorsprijzen zijn in de laatste jaren in deze streek zoodanig gestegen, dat de looiers in ons land wel moeten besluiten langs andere wegen zich van hunne grondstoffen te voorzien. Als een uitmuntend kleef- of plakmiddel wordt 't volgende aanbevolen Men laat melk met behulp van azijnzuur streinmen, lost het met zuiver water uitgewasschen neerslag in eene koud verzadigde borax-oplossiug op en verkrijgt op deze wijze een heldere vloeistof van minder of meer dik gebalte, die zicli door groot kleefvermogen en sterken glans onderscheidt. Dit kleef- en plakmiddel kan vooral voor galanteriewerk, aan kunst- en schrijn- werkers en schilders aanbevolen worden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 2