BUITENLAND. GEMENGDE 3ER1CHTEN. Als eene bijzonderheid meldt men uit Vlissingen, dat twee zware dekzerken van den Westdijkmuuv die naar gissing ruim 4 meter boven hoog water liggen, door het overvliegende water zijn omgekeerd en onge- veer op dezelfde plaats onderste boven zijn blijven liggen. Op de Maas voor Groote Liudt zijn de schipper en de knecht van een bovenlnndsch vaartuig door een rukwind over boord gestagen. De knecht heeft zich door zwemmen gered, doch de schipper is verdronken. De Schelde trad te Antwerpen buiten haar oevers en richtte aan de huizen aan de haven allerlei onheilen aan; de kelders zijn alle ondergeloopen, sommige oude huizen aan de Steen dreigden in te storteu. In het huis van den bekenden schepen van der Taelen steeg het water zelfs tot in de bureaux en de salons. Aan 't Vlaamsche hoofd zou eene geheele familie vedronken zijn; te Hoboken en Kiel heeft het water de weiden en straten overstroomd; Lillo stond geheel onder water en vele dorpen langs de rivier leden aanzienlijke schade. Te Londen stortte een onvoltooid gebouw in, waar- door een paar werklieden gedood en wel een twintig- tal min of meer zwaar gekwetst werden. Ook te Birmingham en elders zijn menschen door 't omslaan van hooge schoorsteetien omgekomen, In de Arasierdamscke Oourant leest men het volgende /,Heeft een onzer uitstekendste schrijvers, wij bedoelen //Jonathan/'in zijn //Waarheid en droomen," met diep gevoel en treftenden eenvoud geschetst, wat er veel achter de weinige woorden van een enkele, gewone doodadvertentie schuilen kan, zijne schoone opmerkingen zijn niet minder van toe- passing op de korte, dorre, maar zooveel zeggende scheepvaart'berichten," Het eenvoudige//binnenge- komen" uit een havenplaats, of het//alles wel aan boord" in een praaibericht uit verre zeeen, welk een blijde boodschap, welk een schat van zieievreugd, licht in die weinige letters opgesloten Maar daarentegen, welk een verpletterenden, duize- lingwekkenden slag hrengen soms die korte tijdingen, even onverhoeds, het ouderhart of vrouw en kroost toe! //Zoo, b. v., gisteren//Ulysees" gestrand, kapitein verdronken." z/In die enkele woorden vernam een vader, te midden van zijn dagwerk op onze drukkerij, eens- klaps den jammerlijken dood van zijn zielsge- liefden zoon, een man in de kracht ties levens slechts 37 jaar oud, zelf gelukkig echtgenoot en vader, en die zich door voorbeeldig gedrag, geheele toewijding aan zijn beroep en degelijke studie, van scheepsjongen, onverinoeid en met inspanning zijner beste krachten, op de loffelijkste wijze had opge- werkt tot den rang van kapitein op een der stoom- schepen van de Ron. Ned. Stoombootmaatschappij, een ware eereplaats, daar zij de keus uit de beste mann'en van het vak heeft. //Zoo nabij geluige van de onbeschrijfelijke vader- smart, die een enkel scheepsbericht, in zijn ijzing- wekkende kortheid, kan veroorzaken, dachten wij met innig meegevoel aan zoovelen, die door dezelfde scheepsramp even diep getroffen worden, en zullen onze lezers, die gewis even als wij, zoo vaak door de kracht der gewoonte als het ware gedachteloos die korte, maar zooveel beteekenende tijdingen lezen, deze woorden van rouwbeklag niet misplaatst vinden." Blijkens een bij het depart, van kolonien ontvangen telegram van den gouv.-gen. van Ned.- Indie is den 29 Jan. het navolgende uit Kotta- Radja bericht Den 26 Jan. debarkeerde eene kolonne te Koerong-Raja en eene te Kwala-Loe. Beide punren werden zonder tegenstand bezet. Laatstbedoelde kolonne, onder bevel van den kolonel van der Heyden, betrok een half uur landwaarts in het bivak. Het oinliggend terrein werd verkend, en de kampong Lamuga sterk-bezet gevonden. Te Koerong-Raja werd geen punt gevonden, geschikt voor eene vestiging, welke aan het doel beantwoordde. Den 27 Jan. werd voortgegaan met het debarke- ment bij Kwala-Doe van de overige infanterie, artillerie, vivres en ammunitie. Dit debarkeinent ging, door de sterke branding, met veel bezwaar gepaard. De te Koerong-Raja gedebarkeerde kolonne rukte des namiddags op langs Ladoeng om zich met de andere kolonne te vereenigen. Door deze laatste werd het terrein verder verkendbij die verkenning sneuvelde 1 man en werden 5 gewond. Landbouwberichten. De heeren C. en J. Pasinan, te Vorden, hebben dezer dagen een handdorsch machine vervaardigd, waarmede men met vijf personen in een uur een vim rogge kan dorschen, terwijl het stroo niet hreekt, hetgeen in vele soortgelijke machines wel gebeurt. Voorzeker een uitvinding, die de aandacht verdient. Te Winterswijk en in de omstreken heeft zich onder de varkens een ziekte geopenbaard, die haar zetel in den rug schijnt te hebben en deze dieren het loopen belet. Aan de onvennoeide pogingen van den Ne- derlandschen gezant bij het Engelsche Hof en den consul-generaal te Londen is het te danken, dat men het Nederlandsche vee overal in Engeland mag blijven invoeren. De directeur bij het ministerie van landbouw in Pruisen, de heer Marcard, heeft verklaard, dat de runderpest thans reeds als geeindigd moet worden beschouwd; tengevolge van de krachlige bemoeiingen der regeering. Wij ontvingen een supplement,-prograinma voor de internationale tuinbouwtentoonstelling dit jaar te Amsterdam te houden, waaruit blijkt dat de inzendingen zullen moeten geschieden vrachtvrij en geadresseerd aan het hoofdbestuur der internationale tuinbouwtentoonstelling paleis voor Volksvlijt, te Amsterdam, en wel op 6, 7 of 9 April 1877. Levende bloemen, boucpretten en versche groen- ten, zullen ook nog worden toegelaten op den 12 April des morgens voor 9 uren. Boomen, heesters of planten, die men in den vollen grond wenscht geplaatst te zien, worden venvacht van 15 tot 31 Maart 1877. Voor het plaatsen van plantenkassen of andere gebouwen, fonteinen of dergelijke veel tijd van oprichting vereischende zaken zal uitsluitend in den maand Maart 1877 gelegenheid gegeven worden. Voor de buitenlandsche inzenders zullen op dit artikel zoo inogelijk, exception worden toegestaan. In de 6e en 7e afdeeling (nijverheid en kunst toegepast op tuinbouw- en plantenkunde) mogen van elk soort van voorwerp niet meer dan twee exemplaren worden ingezonden. De bij het programma uitgeloofde prijzen bestaan in: 16 gouden inedailles groot model; 39 dubbele gouden medailles; 113 gouden medailles 157 groote zilveren medailles; 270 zilveren medailles; 270 groote bronzen medailles; 309 bronzen me dailles, en bedragen te samen ruim f 30,000. Tijdens de tentoonstelling wordt een congres van plant- en tuinbouwkundigen en van fabriekanten en handelaren in voortbrengselen uit het plantenrijk gehouden. De coramissie voor het congres bestaat uit de Lh. prof. dr. N. W. P. Rauwenhoff, te Utrecht, voorzitter; Prof. dr. P. de Boer, te Groningen; W. Boomkamp, te Noordwijk, W. J. de Bordes, te Amsterdam; Dr. H. P. R. Hubrecht te Amsterdam; J. II. Krelage, te Haarlem; Dr. L. Mulder, te 'sHage; Prof. dr. C. A. J. A. Oudemans, te Amsterdam Prof. dr. W. F. R. Su- ringar te Leiden; II. F. Junkman, te Utrecht, Secretaris. De commissie noodigt tot algemeene deelueming uit en wijst daartoe terecht op het groote belang van zulk een congres zoowel voor de wetenschap als voor de nijverheid. Sergeant Mathieu die indertijd Lodewijk Na poleon Bonaparte, later Napoleon III, te Straats- burg in hechtenis nam, toen deze van daar uit Frankrijk wilde veroveren, zal dezer dagen terecht staan als beschuldigd van diefstal. Lodewijk Philips nad den man vergeten, van het keizerrijk had hij natuurlijk niets goed te wachten, en als grijsaard geraakte hij in de grootste ellende. Ou- langs stal hij een koffer van een priester en zal nu wel in de gevangenis terecht komen. Had Mathieu de partij gelco'zen van Bonaparte, in plaats van getrouw te zijn aan zijn eed en pliclit, mis- schien ware Iiij op dit oogenblik wel gepensioneerd generaal en lid van den sennat. Te Kasan in Rusland zijn drie bewind- voerders in het falliet van een der aanzienlijkste kooplieden der stad gearresteerd. Er zijn namelijk een massa valsche wissels gevonden ten bedrage van 100,000 roebels. Te Kasan zijn thans 112 faiiliseinenten in behand-ling. Het beursgebouw is half leeg, de meeste groote winkels zijn gesloten. Te Ribinsk, na Odessa de stapelplaats voor den graanhandel, hebben negen der voornaamste firina's haar betalingen gestaakt. In een privaatbank te Kieuw is een deficit van 900,000 roebels gekon- stateerd; de papieren van waarde waren uit de kas verdwenen. Volgens de Golos hadden beambten der bank zich reeds sedert vier jaren aan ont- vreemdingen schuldig gemaakt. Sedert ac'it dagen, zoo schrijft men uit Rud- schuck (Turkije), hebben hier troepenbewegingen op grooten schaal plaats gehad. Schumla en Widdin ontvingen gedeeltelijk over Varna, gedeeltelijk over Sofia aanzienlijke versterkingen, zoodat het leger te Widdin op 57 batailjons, 82 stukken geschut en 2 re'gementen cavallerie kon gebracht worden. Het getal van de troe; en te Schumla verandert dage- lijks. In de omstreken en in de stad zelve bevon- den zich 28 batailjons, 1 regement cavallerie en 6 batterijen veldartillerie. Om in het gebrek aan paarden te voorzien heeft men een beroep gedaan op de vaderlandsliefde der bewoners. Te Schumla wordt een trein-colonne geformeerd, waartoe elke 100 of in armere dorpen elke 200 huizen een wagen en twee ossen beschikbaar moeten stellen. In Bui- garije heeft men een oorlogsbelasting uitgeschreven; ieder inwoner boven de 15 jaar heeft tot die be- lasting 10 tot 20 piasters bij te dragen. Men raamt de opbrengst voor het geheele land op 1 millioen. De laatste lichting van Turkije, de Mustahsiz, wordt thans voor het eerst opgeroepen en aan officieren is bevel gegeven om de manschappen in de dorpen te vereenigen en //en corps" naar de regementen te geleiden, waar zij geoefend zullen worden. De Mustahsiz-manschappen zullen dan afzonderlijke batailjons vorinen, waartoe Bulgarije alleen 80 batail jons kan leveren. Men rekent echter op niet meer dan de helft. De landstorm is op dit oogenblik zelfs nog niet voorzien van wapenen. Twee olficieren zijn naar Oostenrijk vertrokken om leveringscontracten te sluiten. Zoodra de batailjons geformeerd zijn zal aan ieder hunner een officier en 4 onderofficieren- der geregelde troepen worden tocgevoegd. Tot vroedvrouw te Heinkenszand is benoeind mej. S. Pasveer, thans to Hoofdplaat. Te Vlis singen is beslag gelegd op de Engelsche stooinboot Tudor, welke met de Kinghorn in aanvaring geweest is. Omgekeerd heeft de Tudor op de Kinghorn, thans te Antwerpen liggende beslag doen leggen. In 'tgesticht Ommerschans is dezer dagen een verpleegde opgenomen, voor den eersten keer, die den ouderdom van bijna *98 jaren heeft bereikt. Als een waarschuwend voorbeeld, hoe gevaarlijk het is kindereu al te stijf in te bakeren, deelt men ons uit Meliskerke mede, dat dezer dagen aldaar een kind bij het eten van pap gestikt is. De woning van den landbouwer P., te Coumen, bij Hoensbroek, is geheel afgebrand. Het vee en de meubelen zijn gered. De oorzaak van den brand is onbekend. Door de rechtbank te Rotterdam zijn de heeren L. en R., directeuren van een zoo- genoemde vijfcents-loterij, wonende te Kralingen, veroordeeld ieder tot eene boete van 300 of een maand gevangenisstraf, wegens het houden van bovengenoemde loterij. Het gerechtshof te Amster dam heeft de wed. C., beschuldigd van het met opzet gooien van vitriool in het gezicht van den inspecteur van politic V. R., waarvan wij onlangs melding maakten, veroordeeld tot een celstraf van 6 maanden, ofschoon het hof niet het opzet be- wezen achtte. Een landbouwer, te Dussen (Noord- 1 Brabant) woonachtig, kreeg in de kerk eer. toeval en zeeg plotseling levenloos neer. De ontsteltenis was zoo groot en algeineen, dat de godsdienst- oefening moest gestaakt worden. De knecht van den vrachtrijder van Arnhem op Dsventer is achter Oenen dood aan den weg gevonden. Misbruik van tarkjen,drank schijnt oorzaak hiervan te zijn. - De huisvrouw van den bouwman J. v. d. L. te

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 2