Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 1222. 17e Jaargang. Zaterdag 3 Februari 1877. BINNENLAND. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond bij J. K. G. Dhont te Neuzen. JPolitieli Ovei*ziclit. De hoop op eene vredeiievende oplossing der Oostersche kwestie heeft, door de berichten der laatste dagen, weder meer reclit van bestaan ge- kregen. 't Is thans toeh de porte, die als hare leuze ,/vrede en verzoening" komt verkondigen en de noodige stappen doet, om met de oproerige vazallen eene overeenkomst te treffen. Zij heeft Servie en Montenegro officieel uitge- noodigd, rechtstreeks met Turkije over den vrede te onderhandelen en tevens aan de gouverneurs der Yilajets eene circulaire gericht, waarin wordt medegedeeld, dat het mislukken der conferentie geen verandering heeft gebracht, in de goede betrekkin- gen tusschen de porte en de mogendheden, en daarbij gelast, de vriendschappelijke betrekkingen met de vreemde consuls en onderdanen te onderhouden en maatregelen te nemen tot voorkoining van wanorde. Natuurlijk maakt deze handeling van de porte thans het onderwerp van bespreking uit der pers en zijn allerlei geruchten verspre.d over den indruk daarvan, vooral op Eusland teweeg gebracht. Yorst Millan zou reeds aan den czaar de ontvangst van bedoelde voorstellen hebben medegedeeld, waarop door den czaar in vredelievenden zin zou zijn geantwoord. Hij verklaarde, hoegenaamd geen be- zwaar te hebben tegen het aanknoopen van recht- streeksche vredes-onderhandelingen tusschen Turkije en de Donau-vorstendommen, maar moet in zijn antwoord zelfs Servie ten sterkste hebben aange- raden, den aangeboden vrede aan te nemen. De Agence Russe verzekert bovendien, dat de Turksche vredesvoorwaarden zeer gematigd zijn. Algemeen is de Russische pers vredelievend ge stemd en de Golos, nog onlangs zoo oorlogzuchtig. geeft op een artikel van de Istok, een Servisch blad, volgens hetwelk de Serviers gerced zijn, om den oorlog te hervatten, indien Rusland slechts een teeken geeft, ten antwoord: dat artikel berust op eene verkeerde opvatting der zaak. Rusland heeft de Serviers nooit aangespoord tot het voeren van een oorlog; integendeel, het heeft de Serviers steeds aangenaamd, den vrede te bewaren. Het past den Serviers nietdeze verantwoordelijkheid op anderen te laden. Het is zeer waarschijnlijk, dat Rusland ook in den tegenwoordigen stand van zaken de belangen van Servie niet uit het oog zal verliezen, Daaruit volgt echter niet, dat Rusland bij het nemen van de thans door het mislukken der conferentie noodzakelijk geworden maatregelen, zich uitsluitend daardoor zal doen leiden. Een officieus Oostenrijksch blad, de Montagsrevue, stelt de kwestie aldushet geldt thans de vraag, of de Europesche mogendheden besloten hebben, aan de beschouwingen, ter conferentie geopen- baard, een zuiver platonisch karakter te geven, dan wel, of zij aan eene sterkere pressie op de porte willen deelneinen. Door eerstgenoemde handel- wijze te volgen, zou men waarschijnlijk tot eene verslapping geraken; laatstgenoemde handelwijze zou de inleiding zijn tot een verder zelfstandig optreden van Rusland. Overigens moet de porte zich zeer haasten, wanneer zij door invoering van de nieuwe Turksche grondwet en door het spoedig sluiten van den vrede met Servie en Montenegro aan het krachtig optreden van Rusland, waartoe in alien gevalle besloten is, elke reden wil ontnemen. Het oorlogsgevaar is wel niet onmiddelijk dreigende, maar slechts krachtige pogingen kunnen het van den staatkundigen gezichteinder geheel doen ver- dwijnen. De Nord bespreekt eveneens de vredes-onder handelingen van Turkije met Servie en Montenegro, en noemt den oorlog, dien beide staten tegen Turkije gevoerd hebben, slechts een incident. A1 wordt daaraan een einde gebracht, dan toch blijft de hoofdkwestie bestaan, en wordt de toestand slechts teruggebracht, tot hetgeen hij was voor den oorlog. Het sluiten van vrede tusschen Turkije en Servie zal geen verandering brengen in de taak, welke Europa voor den oorlog op zich had genomen. Neuzen, 2 Februari. De uitslag der verkiezing voor een lid van de Provinciale Staten in het hoofdkiesdistrict Hulst, ter vervanging van dr. H. J. VAN ECK, was als volgt Ingeleverd 476 st. Onwaarde 6 st. Volstrekte meerderheid 236 st. Hiervan verkregen de heeren 223 st. 70 u 62 47 43 19 overige stemmen waren op verschillende H. J. M. Onghena J. Lensen J. A. van Boven M. J. van Vessem J. Sturm S. A. de Sraidt De personen verdeeld. Er moet alzoo eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren H. J. M. Onghena en J. Lensen. Het getal kiezers en ingeleverde stembriefjes was uit elke gemeente, als volgt Op Dinsdag 30 Januari jl. vereenigden de leden van de vereeniging, //Tot Nut en Genoegen,'' te Neuzen, met hunne dames in de bovenzaai van het Nederlandsch logement, tot bijwoniug van een concert, te geven door eenige dames en heeren, zoo uit de gemeente zelve, als van het naburige Selzaete, door het bestuur daartoe uitgenoodigd. De talrijke opkomst getuigde van groote belang. stelling; het programma beloofde veel en de verwachting werd overtroffen. Voor gepaste afwisseling was uitnemend gezorgd de aandacht was steeds gespannen en het daverend applaus getuigde van onverdeelden bijval. Toen het programma was afgewerkt, bedankte de voorzitter, de heer C. van Dijk, de leden met voor de verleende medewerking; hij richtte nog in het bijzonder een woord van dank aan den heer E. Ergo, die zich sedert korten tijd als muziek- onderwijzer hier heeft gevestigd, en, niet allesn bij de werkzaamheden van dezen avond, maar ook door zijne eleve mujuffrouw M Fagel getoond heeft, welke uitnemende vruchten zijn onderwijs reeds draagt en verder opleveren kail, met de opmerking, dat de behoefte aan muziekonderwijs in onze ge meente thans tot haar voile recht kan komen. Hij bedankte de vrienden uit Selzaete, tot wie hij geen woord van afscheid, maar een tot weer- ziens sprak, daar zij verklaard hadden eene volgende uitnoodiging met alle bereidwilligheid te zullen beantwoorden; aan mejuffrouw CI. de Guchtenaere, die niettegenstaande het barre weder was overge- komen, die door de uitvoering harer welgekozene stukken het auditorium als in opgetogeue bewon- dering had gebracht, werd een bouquet aangeboden, als een blijk van de dankbaarheid der vergadering en als een souvernir aan den genotvollen avond, welken ook zij ons hoofdzakelijk had helpen be- leveu. De medewerking van mejuffrouw C. M. S. van IJsselsteijn, van de heeren D. de Rudder, C. Genbrugge en E. la Casse werden zeer op prijs gesteld; vooral die van den laatste als comique is boven alien lof verheven. Kortom, in Neuzen is een genoegelijke avond beleefd, een avond van kuustgenot en broedermin, die niet licht zal ver- geten worden. In eene op gisteren alhier gehouden ver gadering van eigenaren van den, in 1876, nieuw bedijkten polder in het Hellegat, gelegen onder de gemeenten Zaamslag en Boschkapelfe, is aan dien polder, met algemeene stemmen, den naam ran Lvjnden gegeven, en wel naar den, op den 19 April 1876, overleden hooggeschatte coinmissaris des konings in Zeeland Mr. liudolph Willem Graaf van Lijnden. In den nacht van Dinsdag op Woensdag jl. woedde ook hier, even als elders, een hevige storm, waardoor de vloedshoogte eene ongekende hoogte bekwam; de waterkeering aan het marktplein, door het gemeentebestuur alhier sedert eenige jaren aangebracht, spoelde weg, waaidoor het water met een schrikkelijk geweld het marktplein oversloe? en langs het zandplein en de oostkolk zich al- daar ontlastte in het kanaaldoor den geweldigen stroom werd een gat nabij de Oostbinnensluis uit- gespoeld lang 40 meters en diep 2 meters; in de huizen, aan de markt en het zandplein, drong het water in de kelders en woningen, waardoor menigeen op onaangename wijze werd gewekt; in sommige woningen stond het water meer dan een meter hoog, waardoor aanmerkelijke schade is aangericht aan meubelen enz.; de hoogste stand van het water was alhier 's nachts te 3 ure en bedroeg 4.14 meter boven A. P. De waterkeerende dijk van den Pierssenspolder is over eene lengte van ongeveer 70 meters door- gebroken, terwijl de inlaagkade in den Nieuwen Neuzen polder, waaraan gewerkt wordt, om die tot zeedijk te brengen, op drie plaatsen is door- gebroken, terwijl door de hevige werking van het water het materialen-magazijn, dat op den buiten- hunne dames voor de gelrouwe opkomst en ieder, berm van den inlaagdijk staat, gedeeltelijk is weg- die had bijgedragen tot zulk een uitmUntend resultaat, geslagen. \ll ZKWCIIK C 0IJ R AIM T. ABONNEMENT. Per dne maanden binnen Neuzen f 1,Door het *eheele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonueert zich bij alle Boekhandelaars Postdirec- teuren en Brievenbushouders. Kiez. Ing. f Kiez. Ing. Axel 116 72 Overgebracht. 553 311 Boschkapelle 18 15 Osseuisse 20 13 Clinge 20 14 Overslag 6 4 Graauw 27 11 Philippine 7 5 Hengstdijk 8 7 Sas van Gent 29 12 Hoek 49 20 Sint Jan Steen 30 19 Hontenisae 98 43 Stoppeldijk 40 22 Hulst 69 37 Westdorpe 39 22 Koewacht 30 25 Zaamslag 84 51 Neuzen 118 67 Zuiddcrpe 17 17 Over te brengen 553 311 825 476 ADVERTENTIEN. 5 Van I tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10 Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekeud Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden niterlijk Dinsdag en Vrijdag uamiddag DRIE ure. a

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 1