NEUZENSCHE COURANT Algemeen Aieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. BU1TENLAND. BIJ^V OEGSE B Zaterdag 27 Januari 1877. No. 1220. Landbouwberichten. De Hollandsche maatscbappij van landbouw looft haar gouden medaille uit a. voor een volledige beschrijving van de teelt van griend- en teenhout in Nederland en het naburige Vlaanderen, in al haar onderdeelen en bijzonderheden, b. haar gouden medaille en f 100 voor een beknopte beschrijving van den akker- en tuinbouw in al zijn deelen, geschikl voor een lees- en leerboek op de hoogste klasse der lagere scholen ten platten landec. haar gouden medaille en 100 voor een beknopte beschrijving van de veeteelt en de zuivelbereiding in al haar deelen, geschikt voor een lees- en leerboek op de hoogste klasse der lagere scholen ten platten landeantwoorden in te zenden voor of op den 1 Juli 1877. Yoorts looft de maatschappij nog uit haar gouden medaille, waarbij de afdeeling Lekkerkerk en oin- streken der maatschappij, namens de heeren Joost Pot, te Elshout, (gemeente Nieuw-I.ekkerland), en Cornelis Smit Jz., te Krimpen aan de Lek, een som van f 200 voegt voor een aan het doel beantwoordend toestel om lotgrienden te wieden. De proefneming zal plaats hebben te Krimpen aan de Lek of te Lekker kerk, omstreeks 1 Juni 1877. Bijzonderheden omtrent een en ander worden verraeld in no. 3 van de Mededeelingen en Berichten van de Hollandsche maatschappij van Landbcuw. Het kon. besluit van 8 December 1870 is weder van toepassing op schapen, bokken en geiten en de daarvau afkomstige deelen. Art. 1 van dat besluit luidt //De in- en doorvoer van buitenslands van rundvee, schapen, bokken en geiten en van versche huiden, versch en gezouten vleesch, ongesmolten vet, raest, onbewerkte wol, onbewerkt haar, klauwen, hoornen en van alien afval van genoemde dieren is ver- boden". Yan een stalhouder te Haarlem zijn twee paarden, lijdende aan kwaden droes, onteigend, afgemaakt en begraven. De nationale bank te Belgie zal niets verliezen, ten gevolge den diefstal, waarvan haren agent te Hoei het slachtoff'er is. De 160,000 fr. die door den ontrouwen kassier werden ontvreemd, zullen door de familie van den agent, die rijk is, ver- goed worden. De bank zou reeds het bericht be- komen hebben, dat de geheele som ter harer beschikking is. Philippart heeft de curators, die door de rechtbank zijn aangewezen voor zijn persoonlijk failliet, voor de rechtbank van koophandel gedaagd. Hij houdt vol dat zijne beursoperatien niet voor rekening van derden werden gedaan, maar wel voor zijne persoonlijke rekening, en dat de recht bank hem bijgevolg ten onrechte heeft behandeld als koopman en als zoodanig in failliet heeft ver- klaard. De curators in het failiet van Philippart hebben onmiddellijk aan den voorzitter der rechtbank van het departement der Seine gevraagd, het vonnis in Frankrijk uitvoerbaar te verklaren. Dit verzoek is ingewilligd en het vonnis is in Prankrijk uit voerbaar gesteld, niettegenstaande het verzet door Philippart tegen zijne persoonlijke infaillietverklaring aaugeteekend. In de nabijheid van Steinbriick heeft dezer dagen een aardstorting plaats gehad, die de grootste onheilen heeft verspreid. Na het passeeren van een goederentrein nam de verschuiving in den morgen van 19 dezer een aanvang en wel over een uitge- strektheid van 10 minuten gaans. Het onheifis nog niet te overzien; meer dan 2 millioen kubieke meters zijn reeds naar beneden gestort. Het ver- keer is geheel onderbroken en binnen den tijd van vier weken zal het niet hersteld kunnen worden. De gevangenisser. in de Rijnprovincie zijn overbevolkt en ter voorziening in dezen nood is bijbouwing van nieuwe gevangenissen noodzakelijk, daar ook naar de andere provincien slechts een zeer beperkt getal kan worden overgebracht. W aarschijnlijk zal de kazerne te Andernach tot gevangenis worden ingericht waar er 150 a 200 kunnen geborgen worden. Voorts zullen verschil- lende verbeterhuizen eene verandering moeten on- dergaan. Een verschrikkelijk onheil heeft bij Pontarlier plaats gehad. Het oude fort .Joux is geheel en de daar langs loopende spoorweg gedeeltelijk ver- woest, tengevolge eerier ontploffing van dynamiet, dat, uit Geneve getransporteerd, door de douanen in beslag genomen en in genoenul fort geborgen was. Tot heden zijn 10 lijken van onde/de puinhoopen weggehaald. De gewonden zijn met een extra trein naar Pontarlier gevoerd. Gelukkig bevond zich de twee compagnien sterke bezetting juist in het nieuwe fort dat geen schade heeft geleden. Te Nancy zijn bij een hevigen brand in de rue St. Jean twee jongelingen, beiden 18 jaar oud, levend verbrand. Op het oogenblik, dat men den een een ladder toereikte, bezweek de vloer onder zijn voeten en de jongeling verdween van het ven- ster in de onder hem woedende vuurzee. De ander werd op de verbrande overblijfseien van zijn bed gevonden, verkoold en blijkbaar gestikt nog voor hij zich bewegen kon. Als een lieflijk staaltje van de toestanden in den Amerikaanscheu staat Tennesse wordt gemeld, dat onlangs aldaar in de nabijheid van Shelby Depot een aanzienlijk burger, Hill genaamd, door zekeren Rond werd doodgeschoten. De inoorde- naar sleepte HilPs dochter voor een predikant en verlangde, dat deze hem zou trouwen. Eenige buren kwamen het meisje te hulp en slaagden er in haar te bevrijden, doch een hunner werd door Rond doodgeschoten, die wegreed zonder dat hij gevangen kon worden genomen. GEMENGDE BERICHTEN. Het provinciaal gerechtshot van Gelderland heeft J. H. Thuis, beschuldigd van vergiftiging zijner huisvrouw, tot levenslange tuchthuisstraf veroor- deeld. Door den verdediger van den beschulaigde is tegen dit vonnis cassatie aangeteekend. We- gens het heerschen van keelziekte (diphtheritic) is de openbare school te Buren gesloten. Ook te Yoereiidael (Limburg) heerschen keelziekte en roodvonk in hevige mate. Te Amsterdam zal weldra een roeiboot beproefd worden, waarvan de roeier door een hefboomsinrichting aan de riemen met het gelaat gekeerd kan zijn naar de zijde, waarheen de boot zich beweegt. Eene jonge- dochter te Charlois is heimelijk bevallen. Het lijkje van het kind werd door iemand van hare bloedverwanten uit het privaat opgehaald en is gerechtelijk geschouwd. Het kind bleek geleefd te hebben. Als een zeer groote zeldzaamheid meldt men ons, dat een schildviuk, in kreupel- hout onder de gemeente de Bilt, reeds aan het bou- wen van zijn nest is. In Drunen is tegen vier schoenmakers proces-verbaal opgemaakt, wijl zij, in strijd met de wet op den kinderarbeid, kinde- ren beneden den leeftijd van 12 jaren in dienst hadden. Verleden week moest te Amsterdam een prachtige landauer, bespannen met twee schoone paarden, midden op straat stilhouden, ten einde een dronkaard, die zoo lang als hij was op den weg lag, niet te overriden. De palfrenier steeg van den bok en schudde de man bij den arm. De Belgische kunst heeft een groot verlies gele den door den dood van den genre-schilder Adolf Dillens. Door een gravure naar zijn schilderij z/de scliaatsenrijders is de naam van Dillens alge- meen bekend geworden. De omstreken van March ienne worden sedert eenigen tijd door boos- wichten onveilig gemaakt; de bewoners durven zich des avonds nauwelijks op straat wagen. Te Berlijn heeft een duel op pistolen plaats gehad tusschen den koopman Hans von Scriba en den student in de rechten Sierisch. Eerstgenoemde ontving daarbij een schot in het onderlijf, tenge volge waarvan hij kort daarna overleed. Te Kleef is eene maatschappij met aandeelen opge- richt met een kapitaal van 10,000 francs, om het zeer welvarende stadje Plurs bij Bern weder op te delven, dat in 1619 door eene bergstorting werd bedolven. 203 huizen werden verpletterd en 930 personen kwamen daarbij om. Behalve goudsmidswinkels, enz. is ook een rijk begiftigde kerk verloren gegaan. Als eene vernieuwde bij- drage tot de chronique scandaleuse betreffende het drankmisbruik deelt men mede, dat onlangs in een Amsterdamsche kroeg een matroos met eenige bezoekers een weddingschap aanging, dat hij met elken klokslag van 12 uur, een borrel zou op- drinken. De weddingschap ging aan. 12 borrels stonden volgeschonken op tafel. Tot 9 slagen toe ging alles geregeld, doch bij den lOn slag toen ook de lOe borrel naar binnen werd ge stagen, sloeg den ongelukkige de vlam uit de keel en bestierf hij het binnen weinige oogenblikken. Huisheer: Wanneer zult ge mij de achterstallige huur toch betalen, ik zal eindelijk genoodzaakt zijn u op de straat te laten zetten." Huurder: z/Ach hemel, doe mij ten minste die schande niet aan sla dan liever de huur op." Men leerling van de eerste openbare school te Breda, had Woensdag de baldadigheid een met hagel geladen pistool mede naar school te brengen. Aldaar vermaakte hij zich met het oppoetsen en schoonmaken van dit gevaarlijk wapen. Bij onge- luk, of wel door verregaande onvoorzichtigheid, ging het pistool af en trof een der scholieren in den arm, waardoor deze eene nog al ernstige verwonding bekwam. Men schrijft uit Rancourt aan den Courier des Ardennes Eene groote verslagenheid heerscht in deze streek. Een oud-notaris, zou zijne be- talingen geschorst hebben en naar den vreemde gevlucht zijn. Het passief beloopt tot 400,000 fr., voortkomende van depots, door talrijke land- bouwers en kleina eigenaars hem in bewaring toevertrouwd. Wanneer toch zal aan die schelmerijen een einde komen Met de papieren servetten, die in vele ge- ziunen, maar vooral in logementen en restauraties gebruikt worden had in een cafe restaurant een aardig voorval plaats. Twee buitenlui, traden binnen en bestelden elk een beafsteak of' zooals zij zeiden, ,/eenen biefstuk." Spoedig kwam „Jan" met T noodige gereedschap, bord, mes, vork en ook voor elk een servefje aan- dragen. Een weinig later kwam de beafsteak zelf. Intusschen vielen onze luidjes maar niet aan, maar bleven eenigen tijd tegen elkaar zitten lispe- len: blijkbaar moest iets niet in den haak zijn. Inziende echter dat men zoo niet verder kwam en natuurlijk watertandende om met den geurigen schotel slaags te raken, werd eindelijk 't vuur ge- opend't servefje bleef op't bord liggen, de beafsteak er boven op, vervolgens de saus er over, toen 'tmes ter hand genomen en daar ging beafsteak en servetje met voile zeilen naar de maan of liever naar de maag. Dat de lachlust der aanwezigen zich luide deed hooren wie, die 't hun kwalijk zal nemen Mogen onze vrinden geen last van de servetten ondervinden De geweldige zoutbergen, die men tangs een uitgestrektheid van verscheidene mijlen, aan de oevers van de Ferry en Yirgin-rivier in de staat Nevada in N. Amerika vindt, behooren tot de merkwaardigste verschijnselen in de natuur. Het zout heeft de hardheid van mariner en is, als andere gesteenten van vreemde aderen doortrokken. De zoutbrokken, welke men stukgeslagen heeft, zijn van donkergrauwe kleur, zien er als graniet uit, en bevatten 92°/o zuiver zout. Aan de westzijde der bergen vindt men kristalzout van zulke klaar- heid, dat men door scbijven van 14 h 15 centi meter nog gemakkelijk lezen kan. Op geruimen afstand, ten noorden van de zoutbergen, bevindt zich een bron van tainelijke diept.e en omvang, welke aan zoutgehalte alle andere bekende broriuen overtreft, zoodat het menschelijk lichaam daarop als een kurk op het water drijft. Snelpersdruk van J. K. G, Dhont te Neuzen. VAN DE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 5