Algemeen Nieuws- en Advertenfieblad voor Zeeuwscli-Vlaandepen. No. 1218. \T Jaargang. Zaterdag 20 Januari 1877. BINNEN LAND. Dit olad verschijiit Diusdag- en Vrijdagavond bij J. K. G. Dhont te Neuzen. J^olitiek Overzicht. T>e telegraaf zwijgt heden nagenoeg geheel over de Oostersche kwestie, zelfs over de jl. Maandag gehouden conferentie. Alleen Daily News bevat een bericht uit Konstantinopel, dat, als het waarheid is, waarop, met het oog op den strooru van leugens, ons van tijd tot tijd opgedischt, niet te veel valt te vert rou wen, de hoop op eene vredelievende oplossing weder eenigszins doet herleven. Het bericht zegt 11. m., dat lord Salisbury op nieuw een onderhoud met de porte heeft gehad, en dat de sultan zich bereid heeft betoond, om de gewijzigde voorstellen der mogendheden aan te nemen. Zooals wij echter opmerkten, valt er niet al te veel op dit bericht te vertrouwen, omdat het zeer wel mogelijk slechts eene fantaisie is van een ijverig correspondent, die slechts zijne verbeelding liet werken over de gevolgen van den toon, waarop de ijzeren man, prins von Bismarck dezer dagen Duitsehlands gezant, baron von Wertber, heeft laten spreken. Bismarck, het wachten moede, zou n. m. verklaard hebben, dat Duitschland genoeg had van de haridelingen der conferentie, en ver- dere concessies niet overeenkomstig de waardig- lieid van Europa kon achten. Zeker is het echter, dat deze bondige verklaring veel zal bijgedragen hebben, om aan het comedie- spel te Konstantinopel een einde te maken en is de houding van de porte slechts gegrond geweest op het verkrijgen van de ineest gunstige voor- waarden, dan konden de woorden van den grooten staatsinan liaar tlians de ovtrtuiging schenken, dat de draad van concessies is uitgesponnen en het oogenhlik gekomen was, om zich bepaald te ver- klaren. Algemeen is men overtuigd, dat dit uur daar was. Voorkwam de porte niet door haastig toegrijpen de vredehreuk, dan gelooft men zeker, dat de mogendheden definitief zullen besloten hebben, dat Donderdag het laatste woord is gegproken eji de laatste hijeenkomst werd gehoitdcti. Blijven de Tnrksche staatsmannen met de- zelfde hardnekkige volharding op iederen eiseh een non possumus ten antwoord geven en zich met echt Oosterscha politiek acliter de constitute verschuilen, willen zij niets weten van de betrek- kelijke onaf hankelijkheid van de staten, die in op- stand gekomen zijn, weigeren zij autdiiotnie voor christelijke gemeenten, zeer waarschijnlijk zal dan binnen weinige dagen de oorlog tusscheu Kusland en Turkije een feit geworden zijn. Moge de telegraaf ons echter weldra de tijding doen geworden, dat de correspondent van Daily News waarheid gesproken heeft en de zwarte wol- ken, die reeds zoolang den Europeschen horizon bedekken, in nevelen doen verdwijnen. jaren, werkster en geboren te Koewacht, werd aangehouden. Volgens gerucht heeft zij bekend te zijn bevallen van het gevondene kind, tijdens zij van 3 tot 7 dezer bij de echtgenoote van bovengenoemde ont- vanger werkzaam was; zij is terstond naar Axel overgebracht om verder naar de gevangenis van Goes te worden gezonden. Sas van Gent, 19 Januari 1877. De loop der bevolking is als volgt: Bevolking op 31 Dec. 1875 572 586 1158 geboren 25 19 44 ingekomen 34 36 70 gestorven verhuisd 14 15 28 22 29 50 Meer bij te voegen 17 18 Neuzen, 19 Januari. Overslag, 16 Januari. Gisteren is alhier in de privaatput van den rijks-ontvanger aan de Ttoode sluis een kinderlijkje van het vrouwelijk geslacht gevondenheden is dat lijkje door den geneesheer A. de 1 ouw van Axel geschouwd, terwijl door de mareehaussees van Axel en Sas van Gent, als vermoedelijke daderes zekere M. J. v. O., oud 25 35 Bevolking op 31 Dec. 1876 589 604 1193 Aantal huwelijken 15. Door den burgemeester van Schoondijke is eene verordening uitgevaardigd, gelastende het vast- leggen of van muilkorven voorzien van alle honden in die gemeente gedurende een tijdvak van vier maanden, en zulks naar aanleiding van een gCval van hondsdolheid, in de gemeente IJzendijke voor- gekomen. Bij het departement van justitie is in be- werking een ontwerp van wet tot uitbreiding der wet van 19 Sept. 1874 (Staatsblad no. 130), hou- dende maatregelen tot het tegengaan van over- matigen arbeid en verwaarloozing van kinderen. De minister van tinancien verklaart in zijn antwoord op het verslag der eerste kamer over hoofdstuk VII£, dat een nieuw ontwerp tot in- voering van bronzen pasmunt reeds op weg naar den raad van State is. De minister acht zich bezwaard tiu reeds een nieuw voorstel tot verkoop eener bepaalde hoeveelheid overtollig zilver aan- hangig te maken. De tweede zoan van prins von Wied, prins Herman, is San de gevolgen der ziekfe, waardoor hij was aangetast, Maandagnainiddag op liet Huis de Pauw onder Wassenaar overleden. Het oudste zoontje van den prins verkeert nog in bedenkelijken toestand. De beterschap van zijn jongste zoontje blijft gelukkig voortduren. Jl. Woensdag werd uit het huis van ver- zekering te Middelburg naar 's hofs gevangenis te 's Hage overgebracht de persoon van Izaak Timmer- man, geboren te Biervliet, laatst gewoond hebbeiide te Oostburg Hij wordt door den procureur-generaal te's Hage beschuldigddat hij in den namiddag van den 11 October, des vorigen jaars, zijne vrouw in hunne gemeenschappelijke woning zou hebben gesneden of gestokendat rijne vr'otiw met haar kind van 4 jaar op den arm even daarna de deur is uitge- gaan, te kennen geveride, dat zij niet langer in huis durfde blijven; dat zij buiten door den be- schuldigden is aangegrepen en door het worstelen op den grond is gevallen; dat beschuldigde haar de knie op het lijf heeft gezet, een mes te voor- schijn heeft gehaald, en men al spoedig veel bloed op de plek zag, waar de worstelende lagen; dat de vrouw even daarna is opgestaan en de gang is ingegaan, die naar het vertrek der voorburen leidt, dat zij door beschuldigde aldaar is aangegrepen^ die haar doodelijke wonden toebracht, waar aan zij onmiddelijk is bezweken. En wordt Izaak Tim- merman alzoo beschuldigd van moord met voorbe- daehten rade. Beschuldigde bekent den moord te hebben gepleegd, maar ontkent vroeger dan dien dag het plan daartue te hebben opgevat. Beschuldigde staat in zijne woonplaats als zeer ongunstig bekend, is slechts 30 jaar oud en heeft reeds 9 (zegge negen) vonnissen ondergaan. Hij verdacht zijne vrouw van verboden omgang met een anderen man en heeft daarom het feit gepleegd. Volgens het visum repertum zou het hoofd van de vermoorde bijna geheel door den beschuldigde zijn afgesneden. Men schrijft uit VlissingenDe rijke lading, die het kolossale stoomschip Drenthe den In dezer van Java alhier binnengekomen inhield is geheel gelost geworden. tin zich een denkbeeld te vormen van de enorine waarde dezer lading behoeft slechts aangevoerd te worden, dat zich daaronder bevond32000 balen koffie, 4000 kisten thee en 6000 blokken tin. Aangezien het sehip reeds den 27 dezer maand weder de reis naar Java zal ondernemen, is meh onmiddellijk begonnen met de nieuwe lading aan boord te brengen. Op dien datum zal met gemeld sehip naar Java vertrekken een detache- ment suppletietroepen, ter sterkte van 200 man, onder commando van den kapitein Schweijs en als medegeleiders de luitenants d'Arnaud Gerkens en Roersch. Behalve dit personeel zijn er reeds 20 passagiers le klasse ingesehreven. De quaestie over den verkoop van het bij Rammekens verbrande en daarna gezonken stoom schip Funeh, die zooveel gerucht heeft gemaakt, omdat daaruit na den verkoop nog een menigte handelsgoederen geviseht werden, terwijl door dui kers voor den verkoop verklaard was, dat de stoomboot geheel ledig was, is thans beeindigd in voor de koopers ongunsfigen zin. De rechtbank te Antwerpen heeft dienaangaande uitspraak gedaan en overwogen, dat de verkoopers geaeht moeten worden, alleen het casco te hebben verkocht, zoodat aan de koopers het recht ont- zegd werd den eigendom der later gevonden goe- defreh zich toe te eigenen. De verkctopers blijven dientengevolge in het bezit der gevisehte goederen, waarop dadelijk na aankomst te Antwerpen conservatoir arrest gelegd was. Op de deze week te Zierikzee gehoudene vergadering van de maatschappij van Nijverheid werd een monster eiehorei ter tafel gebracht, bereid in de gemeente Ouwerkerk in Duiveland, uit daar verbouwde en bereide wortelen. Deze eerste proef is zoo uitmuntend gelukt, dat de hoop gekoesterd wordt, de in die streek staande meestoven voor de bereiding van dit artikel interichten. Landbouwberichten. De onlangs te 's Heer Arendskerke genomen maatregelen bij aldaar voorgekomen longziekte bij het vee worden in die streek goed gehtmdhaafd. Vervoer van rundvee uit of naar die gemeente en NEUZENSCHE COIIRANT. ABONNEMENT. I'er dnc maaoden binnen Neuzen f 1,Door het rtheele Rijk 1,10. Dour geheel Belgib 1,40. Men abonneert zich bij aile Buekhaudelaars Postdirec- teuren en Brievenbushouders. ADVERTS N TIEN. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zendes uiterlijk Dinsdag en Vrijdag uainiddag DRIE ure. mann. vrouw. totaal. ra. r. totaal

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 1