BUITENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. kelijke opbrengst was 95,811,257,47|, alzoo ruim 10 millioen boven de raming. In 1875 werd opgebracht 91,374,526,01. De directe belastingen brachten slechts 1£ ton boven de raming op; in- en uitgaande rechten 6 ton. De groote vooruitgang lag echter in de op brengst van de accijnsen en van de indirecte be lastingen. De eerste brachten 4 millioen en 3| ton meer op dan geraamd was, de laatsten 4 millioen en 4 ton. Van de accijnsen was, 't weer hoofdzakelijk het gedistelleerd, dat ruim 2 millioen boven de raming in 's lands kassen bracht, terwijl de suiker 1 millioen en 3J ton meer opbracht. Van de indirecte belastingen stegen de registratie- rechten bijna 2 millioen en het successierecht 2 millioen en 3 ton boven de raming. Gedurende het jaar 1876 zijn van wege het koloniaal werfdepot naar Indie uitgezonden 3841 militairen, als 1093 Franschen ,1316 Belgen 992 Nederlanders, 72 Zwitsers, 56 Luxemburgers, 27 Amerikanen, 23 Italianen, 16 Oostenrijkers, 7 Noren en Zweden, 6 Polen, 8 Russen, 3 Span- jaarden, 2 Portugeezen, 2 Grieken en 2 Ooster- lingen. Landbouwberichten. Uit Schijndel, waar op de weilanden de witte Meibloempjes reeds ontluiken, wordt gemeld, dat door den landbouwer J. v. H. in een bij zijne woning staande houtmijt een vogelnesje met drie eitjes is gevonden. Een landbouwer uit de Bloemen, bij Meppel, heeft dezer dagen een varken vcrkocht aan schipper Hem sens, te Meppel, dat ruim 700 pond woog en p. m. f 240 heeft opgebracht. Bij den bouwman A. Donk, te Hoornaar, heeft den 12 dezer, eene koe twee kalveren ter wereld gebracht, welke van de borst tot bijna over de geheele lengte aan elkander gegroeid waren, doch overigens, behalve de buiken, alles te zien gaven wat aim twee gewone kalveren valt op te rnerken. Hoewel bij de geboorte in leven, waren zij spoedig dood. De veefokkerij staat in Engelsch Kanada (Amerika), zooals bekend is, op flinke hoogte. Onlangs zijn op de Engelsche Kerstfeestmarkt te Louden zestig prachtige gemeste ossen uit Phi ladelphia aangevoerd, die de hoogste prijzen van 600 behaalden. Ze waren oorspronkelijk uit Kanada en moesten, daar de St. Laurensnvier niet meer bevaarbaar was, over Philadelphia ver- zonden worden. Enkele hoeven tellen 1800 stuks mestossen. Alweder is een finantieel bedrog ontdekt. Men schrijft namelijk uit Hoei aan het Journal de J jiege Onze stad heeft zijn T'Kindt op kleine schawl. De kassier van het agentschap der Nationale Bank zekere Felix Martines, oud 26 jaren, geboren te Hoei, speelde sedert eenigen tijd ter beurze. Geen eigen fortuin hebbende en slechts eene nedenge jaarwedde van 1500 fr. genietende, wilde hij zich in eenige maanden rijk maken, en hij gaf zich over aan speculation, welke niet gelukten, en eindehjk putte hij met voile handen uit de kas van het agentschap der Nationale Bank De ontvreemdingen door hem gepleegd beloopen de aanzienlijke som van 143,000 fr., waarvan hij o°7g,rmeCt l oe('el)rpcieerde titels ter waarde van 2/,oUtl tr. kan vertoonen. De diefstallen zouden gepleegd zijn gedurende het jaar 1876; de aanzienlijkste ontvreemding, be- loopende 50,000 fr, werd gepleegd op 22 Decern- ber Jaatstleden. Uit de statistiek der ongelukken, overkomen aan het personeel der Belgiscbe spoorwegen Ge durende de jaren 1874 en 1875 blijkt, dat in die beide jaren ongeveer 400 menschen werden Ge dood, gewond of gekneusd; 130 werden gedood, 168 gewond en 9o gekneusd. In 1875 alleen werden 21 treinwachters gedood of erg gewond door vallen, bij het ophalen der kaartjes. Gedurende datzelfde jaar werden 14 werklieden gedood en 19 erg gewond, door tusschen de buffels beklemd te geraken, bij het aanhechten der wagons. Twintig baanwachters werden gedood en 5 ernstig gewond. Bemerkte men in verschillende landen reeds een soort van oppositie tegen de zoogenaamde geheime geneesmiddelen, ook in Duitschland be- gint deze levendig te worden. Het bestuur der apothekers-vereeniging heeft nl. bij den bondsraad een verslag omtrent den verkoop van die middelen ingediend, terwijl het verzoekt krachtens een bonds- raadbesluit eenige voor het geheele rijk geldige bepalingen op den verkoop dier geneesmiddelen te doen stelien. Het zou wenschen dat zij voortaan niet meer verkocht mochten worden zonder toe- stemming van de rijks-gezondheidscommissie en einde- lijk dat de tegenwoordig ingevoerde middelen aan een streng onderzoek worden onderworpen, om als- dan van de schadelijke en waardelooze daaronder den verkoop te verbieden. I let machinaal vervaardigen van timmerwerk wordt steeds meer algemeen en is reeds eene be- langrijke tak van Industrie geworden. Geen land evenwel, dat op het gebied van stoomtimmerwerk Zweden evenaart. De fabricatie van bewerkt hout is dan ook de belangrijkste en meest outwikkelde Industrie van dat land. De fabriek van de heeren Bark arburg te Gothenburg is de oudste van de liier bedoelde fabrieken van Zweden; zij werd in 1860 opgericht en is, wat uitgebreid'heid en technische inrichting betreft, de grootste en volkomenste. Haar productie overtreft die van alle andere inrichtingen van dat artikel, terwijl de eigenaars nog steeds voortgaan hun zaak uit te breiden, zoo zelfs, dat binnen korten tijd niet minder dan 60 werktuigen, alle door stoom ge- dreven, in werking zullen komen. Vooral deuren en ramen worden afgeleverd. In 1875, dus voor de tegenwoordige uitbreiding van de fabriek, be- droeg het aantal afgeleverde deuren 400,000 stuks. Lr is een lUOOtal arbeiders werkzaainen het kapitaal der zaak beloopt 500,000 rijksdaalders. Erankrijk, Engeland, Belgie en Duitschland zijn de voor- naamste Europesche staten, waar het zweedsch fabnekaat wordt gebezigd. In Keulen en om- streken nam de toepassing zoo zeer toe, dat, ter- wijl 1874 de eerste proefdeuren daar werden aangevoerd, de omzet in 1875 40,000 stuks bedroeg. De tabriek levert ook geheel afgewerktc houten gebouwen, die, na in de fabriek pasgemaakt en opgesteld te zijn, uiteen genomen worden en per scheepsgelegenheid worden aangevoerd ter plaatse van bestemming, om daar, desverkiezende door arbeiders uit de fabriek, te worden opgeslagen. Behalve een sooit van jachtkasteeljes, waarvoor de heeren Bark Warburg gepatenteerd zijn en waarvan er een tentoongesteld was te Weenen in 1873 leverden zij geheel afgewerkt een ziekenhuis te Majorna 1 gebouwen voor hospitalen te Hessingen, "J Gothenburg, 2 groote kazernen voor officieren te Wilhemshaven in Pruissen, verscheidene kleine gebouwen voor. de Zweedsche Noordpool-expeditie, spoorwachterswoningen, huizen voor het loodswe- zen, villa's enz. Ofschoon de bestaande vormen hootdzaak zijn, kan in de fabriek naar elk op te geven profiel gewerkt worden en, binnen 3 a 4 weken na bestellmg, de aflevering plaats hebben. De pnjzen van het Zweedsche timmerwerk zijn, vergeleken bij die van andere fabrieken zeer billijk. Een twee-paneelsdeur bijv, Jang 2,20 m, breed 0,95 m, ter dikte van 0,032 m, wordt franco scheepsboord Dordrecht afgeleverd voor 6 75. Deuren voor ar'oeiderswoningen met vier paneelen, fx a r°'' breed °'86 m> dik 0,032 m, kosten f 5,45. De beide torens van den Keulschen dom, eemnaal voltooid zijnde, zullen alle andere gebou wen ter wereld m hoogte overtreffenhunne hoogte z.n zijn 1 meter. Tot heden komt die eer toe aan den toren der Nicolaikerk te Hamburg; vol- f!? e"tsche. Bauzeitung verheft de spits zich 144 20 meter; de koepel van de St. Pieterskerk of t meter; dan volgt de toren van den Straatsburger Munster met 142,10; de Cheops- pyramide bij Gizeh in Egypte meet 137 meter; e toren van de Stephanuskerk te Weenen 136,70 me ,er en de toren van de Martinuskerk te Lands- but meet 132,50 meter. Uit Bremen meldt men dat de oorzaak der stranding van de stoom boot Saxonia bij Helgoland moet gezocht worden in eene nieuwe inrichting op Helgoland ten gunste van de scheepvaart. Er is nl. besloten dat voortaan bij mistig weder ora het kwatier kanonschoten zullen gelost worden om de schepen te waaschuwen. De kapitein der Saxonia zou hiermede niet bekend zijn geweest en gedacht hebben dat de schoten door brandschepen op de Elbe werden gelost en dientengevolge door den mist uit zijn vaarwater geraakt zijn. De Saxonia zit op dezelfde plaats ongeveer aan den grond, waar het vorig jaar de stoomboot Halifax strandde'. Wegens gebrek aan dienstdoende manschappen zullen de miliciens der lichting 1876, bij de regi- menten vesting-artillerie, 15 maanden onder de wapenen moeten verblijven. Door spuiing van water door de sluizen te IJmuiden, is ruim 1000 meter grond, onder aan het talud nabij de sluizen, weggezakt. Te Utrecht trouwde verleden week een bruidegom van 66 jaren met eene bruid van 81 jaren. Beter laat dan nooit. De commissaris van politie te Tiel, die onderscheidene bakkers en broodslijters aldaar bezocht, heeft bevonden, dat bij velen een wittebrood helwelk een kilo moest wegen, een of twee hectogram minder woog. Het water is te Drachten zoo hoog, dat het openbaar verkeer er met schuitjes onderhouden wordt. Te Vuren is de openbare school wegens keelziekte gesloten. Ongehoord is zeker het verbazend verschil der petroleum markt. Werd ze voor eenige weken in zekere plaats bij de kleine maat aangebodeu voor 45 cts. de liter, verleden week lazen wij in de Dokkumer Courant, dat zuivere witte petroleum verkrijgbaar was voor 20 cents de liter, terwijl bij grootere hoeveelheden rabat werd beloofd. Prof. Palmieri kondigt een sterke uitbarsting van den Vesuvius aan. Gedurende het jaar 1876 zijn in de hoofdstad van Belgie niet minder dan 28 echtscheidingen uitgesproken en een vijfde gedeelte der geboorten, gedurende hetzelfde jaar aangegeven, zijn onwettigeUit de gevangenis te Herford, in Westfalen, zijn vier gevangenen ontsnapt twee mannen en twee vrouwen van welke twee wegens moord tot levenslange tuchthuistraf veroordeeld waren. Op de hoogte van Gibraltar heeft den 9 dezer een hevige orcaan gewoed, waardoor verscheidene Fransche, Italiaansche en Engelsche koopvaardijschepen belangrijke averij hebben bekomen. Van de 14900 meters van den tunnel van St. Gothard is op het eind van 1876 de lielft doorboord. Dit resultaat werd verkregen in 4 jaar, en daar het werk in den laatsten tijd veel vlugger gaat dan in den beginne, rekent men voor 1880 met het geheele werk gereed te zijn. Te Antwerpen is jl. Vrijdag de rijst- pellerij van den heer Jan Elsen totaal afgebrand. Niets werd geredde schade is aanzienlijk. Op het slagveld bij Newbury zal eertijds een stand- beeld worden opgericht voor lord Falkland en de overige koninklijke officieren, die daar in 1643 in den eersten oorlog tegen de rebellen het leven verloren. V an een paar oude luidjes, die pensi- oen genieten van hun overleden meester, kwam de man nieuwjaarsdag beschonken 't huis. Man Man zeide zijne wederhelft, als onze goede meester het wist, hij zou zich omkeeren in zijn graf. Weetje wat, drink jij dan ook een glaasje meer: dan komt hij weer in zijn eerste positie! was het antwoord van den beschonkene. Een Kamperstreek schijnt, volgens een bericht in het Leid, Dagbl., met een goed gevolg op Leidschen bodein overgebracht te zijn. Men heeft daar eene draaibrug gebouwd en die natuurlijk van een afsluithek voorzien. Dit hek heeft men echter op het draaiend gedeelte der brug geplaatst, zoodat het hoegenaamd geen nut heeft. 't Is eene ver- gissing, maar nogal een groote. Bij den gemeente-ontvanger te Vriezenveen heeft men eene som van f 20,000 gestolen. De dief of dieven hebben zich, bij inklimming van een raam, toegang verschaft tot de slaapkamer der kinderer.. Vandaar zijn zij in de slaapkamer van den ontvanger gekomen, hebben het geld ge- borgen in een kartonnen doos, uit een kleerkast ontvreemd. Een gonden horloge, dat daar ook aanwezig was, hebben ze laten liggen. Naar de omstandigheden te oordeelen, schijnen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 2