BUITENLAND. Atchinsc.he zaken geyolgd heeft, zich herinneren zal als dien van een der rijkste en machtigste vorsten in het zuiden van het rijk van Groot- Atchin. Reeds sedert maanden had zekere Toengkoe Angkassa bij onzen opperbevelhebber te Atchin aangedrongen, dat wij hem zouden helpen, om zijn vroeger gebied op den radja van Simpang Olim,. die het veroverd had, weder te bemeesteren. Genemal Wiggers moet steeds huiverig geweest zijn om zich in ,/dit wespennest," gelijk het heette, te steken. De gouverneur-generaal heeft, naar men wil, de zaak echter anders ingezien, en begrepen, dat deze eerste serieuse gelegenheid, om in het Atchineesche rijk het divide et impera metterdaad toe te passen niet ongebruikt gelaten mocht worden. De uitkomst heeft weder getoond, dat men met wagen winnen kanheeft zelfs getoond, dat er zeer weinig ge- waagd werd. Toengkoe Angkassa, onze bondgenoot, schijnt een energiek man, vol vnur en volharding; ofschoon zijn volk, reeds na een eerste echec door een paniek overvallen werd, heeft hij hen weder ten strijde gebracht en, terwijl on?e schepen en mariniers andere bentings namen, de groote ben- ting Lessong zelf beineesterd; waarna in snelle volgorde verscheidene verdere vijandelijke verster- kingen genomen werden en eindelijk de vorst zich overgaf. Het is te hopen, dat men partij zal weten te trekken van dezen oinkeer van zaken in het zuiden van Groot-Atchin ook partij weten te trekken van het voorbeeld thans gegeven, hoeveel een vlugge, doortastende aanval vermag, om den vijand te ontinoedigen. Ijandbouwberichten. Gedurende het jaar 1876 zijn ter veemarkt te Leiden aangevoerd 21,903 runderen, 4745 kalveren, 58,890 schapen en 38,740 lammeren, waarvan de vertnoedelijke handelswaarde naar be- steden middenprijs wordt berekend op f 7,173,343. Blijkens de jongste bij de,regeering ont- vpngen officieele beriqhten uit Zwitserland aangaande den stand der veeziekten daar te lande, was het rnond- en klauwzeer, tengevolge van den invoer v#n buitenlandache runderen en varkens, wederom aanmerkelijk toegenomen. Het getal der daardoor besmette stallen was van 65 op 1 December tot 125 op 16 December geklommen en dus met 60 verineerderd. In het kanton Aargau heerschte de ziekte in 25 geujeenten; over het algeraeen was zij echter goedaardig. Van besmettelijke ziekte wordt geene melding gemaakt. Volgens de jongste officieele beriohten uit Oosten- rijk, duurde de veepest in Gallicie steeds voort, hoewel r.iet in hevige mate. Intusschen is dien tengevolge in Pruisen de invoer van rundvee uit Gallicie verboden. De Brnsselsche dagbladen melden dat het parket der hoofdstad eene nieuwe inbeslagneming heeft gedaan bij twee boekhandelaars te Brussel, die zedelooze boeken en preriten te koop stelden. De stolfelijke waarde der inbeslag genomen koopwaar beloopt, naar men verzekert, meer dan 100,000 francs. De wassen buste van het in stukken gesneden lijk, welke in de Morgue is tentopngesteld geweest, is naar het palffis van justitie gebracht, waar zij zal bewaard worden. Meende de justitie eerst eene helangrijke ont- dekking gedaan te hebben ten nadeele van Billoir, die van dien moord beschuldigd wordt, ill. door het vinden van bloedsporen in den vloer van de kamer, waar men vermeende dat de moord zou geschied zijn, die draad is haar ontvallen. Ben buurman, een scheikuudige, herinnerde zich u.1. voor drie jaren daar binnengeroepen te zijn om een hevige neusbloeding, waaraan een kind leed, te stoppen. Een kom met bloed werd gebroken en eerst den volgenden dag werd de vloer schoon gemaakt, zoodat het bloed toen ruimschoots tijd heeft gehad er door te dringen. De beschuldigde, Billoir, blijft steeds ontkennen. Een vreesselijke misdaad heeft te Parijs plaats gehad. Een vleeschhouwer Perdriat leefde sedert eenigen tijd in onmin met zijn onwettige vrouw. In den nacht van Zaterdag op Zondag hoorden de buren een vreesselijke twist tusschen hen, welke gevolgd werden door doffe kreten, waarna plotse- ling het leven ophield. Een uur later begaf de vleeschhouwer zich naar de buren en verzocht hen met hem mede te gaan, daar zijne vrouw haar zelve gedood had, door een val op de kachel, er tevens bijvoegende dat hij er geen schuld .aan had. Ditzelfde vertelde hij ook aan eenige n&cht- wakers, die in zijn wijk de ronde deden. Zijne verklaringen wekten echter argwaan op en zij brachten hem naar het politiebureau. Onmidde- lijk werd een onderzoek ingesteld en een vreesse- lijk schouwspel vertoonde zich. De vrouw lag half naakl op den grond uitgestrekt, met vreesse lijke wonden aan gelaat, hals en borst, toege- bracht door een vleeschhouwersmes. Een bebloed hemd lag op eene stoel. De wonden waren met eene spons uitgewassen en ook de vloer droeg sporen van kortelings schoongemaakt te zijn. Perdriat was zoo overspannefi, dat men het moest opgeven, hem nog denzelfden nacht in ver- hoor te nemen. Te St. Petersburg stond op 22 December 4p thermometer 30 graad onder npl (Fakr.j Op de openbare pleinen en op de binnenplaatsen der voornaamste openbare gebouwen en paleizen waren groote vuren aangestoken voor dp ongelpkkige koetsiers, die bij zulk een koude op straat moesten wachten. In een groot a^ptal huizen werd voort- durend wartae thee gesehonktm. Het aantal be- vroren neuzen en ooren is ontelbaar. Elk oogenblik moest men op straat iemand waarschuwen, dat hij zich met sneeuw moest wrijven. Te Archangel stond de thermometer op 21 Dec. 44 graad onder nul (Fahr.) Te Irkoustk, in Sibere, is daarentegen dp thermometer ontzaglijk gerezen en wees hij 36,5 graad boven nul (Fahr.) aan. Dezer dagen heeft te Peruwelz, in het spoor- wegstation, een reiziger, die van Bergen kwam, zijn eigen reisgopd gestolenziehier op welke wijze; Het reisgoed werd door de beambten van het station in het .gebouw gebracht ep de reizi ger nam het behendig weg, droeg het in een herberg en ging, daama zijne bagage terugvragen aan de stationsbediendeu. Daar het reisgoed ver- dwenen was, eischte de reiziger eene schadeloos- stelling van 100 francs. Toen de stationchef alvo- rens de schadelooBstelling te betalen, hem vroeg wie hij was en waar hij naar toe reisde, bleef de reiziger in zijn antwoord haperen men hield hem aan en weldra werd het reisgoed teruggevonden in de herberg waar hij het had geplaatst. De gendarmerie sloot hem in de gevangenis op; doch hij maakten nog denzelfden avond een gat in den muur en ontsnapte. Door een hevige sneeuwjacht derailleerde Vrijdag een exprestrein van den Pacific-spoorweg in den Amerikaansphen staat Ohio, en stortte daarop over de leuning eener brug, van een hoogte van 75 voet in het water neer. Bij dat ongeluk zijn slechts zeven personen ongedeerd gebleven van de 179,, die zich op den trein bevonden; 52 werden levend .gered, doch met meer of min zware verwondingen, waaraan men vreest dat nog verscheidene, zullen omkomen; 120 werden op de plek gedood. Ongeveer 50 lijken waren zoo verbrand en verminkt, dat slechts drie konden herkend worden. Verscheidene der rpizigers zijn doodgevroren; het was verschrikke- lijk koud en de hulp kon, ten gevolge van den vreesselijken storm, eerst den volgenden morgen opdagen. De oorzaak van het ongeluk is onbe- kend. De ingestorte spoorwegbrug was no« kort geleden nagezien en in goeden staat bevonden. GEMENGDE BERIGHTEN. Nabij het eiland St. Philipsland is een aak otngeslagen. De schipper is behouden aan land gekomen, doch zijne vrouw met drie kinderen en de knecht hebben hun graf in de golven gevon- den. Aan het postkantoor te Utrecht zijn op 31 December en 1 Januari jl niet-'minder dan 5000 briefkaarten verkocht. Te Scheveningen is het nieuw aangelegd riool in zee door den storm bijna geheel vernietigd. Te Breda zijn vijf in aanbouw zijnde werkmanshuisjes omgewaaid. -— Zondagavond had te Rotterdam een man bij het afschieten van een pistool, het ongeluk, de rechter- hand te verbrijzelen. Volgens de M. en R. bode heeft de wethouder van Roermond, mr. J. Jansen, het raadslid mr. K. Cornelis aangeklaagd, oindat de laatste hem in de openbare raadszitting z/schoft" heeft genoemd. Naar men verneemt, is in de gemeente Borger de vorige week een kind in de wieg doodgevroren. Te Kralingen is uieuwjaarsmorgen door een rukwind de geheele spits van den nieuwen toren van de R. K. kerk afgeslagen. Een groot gedeelte van het dak der nieuwe kerk is totaal verbrijzeld en aan de zijmuren is aanmerkelijk schade toegebracht. Een 60-jarige polderwerker te Feijenoord, die nieuwjaarsdag den geheelen dag uit geweest was en, zwaar besc'nonken geraakt, zijnde, door een paar andere insgelijks be- schonkene polderwerkers op den dijk in het gras was gelegd, opdat hij zijn roes zou uitslapen, werd een paar uren daarna, toen men hem wekken wilde, dood gevonden. Te's Heerenhoek ontstond dezer dagen in een arbeiderswoning buiten Hein- kenszand brand. Huis en schuur zijn vernield, doch gelukkig werd eenig vee gered. Men vermoedt, dat onvoorzichtigheid dezen brand zou veroorzaakt hebben. -Te Saint-Denis is de groote waskaarsen- fabriek va,n de heeren Boutet Delapcher afgebrand. De daardoor veroorzaakte schade wordt op 1,400,000 francs geschat. Een ex-gevangenbewaarder te Charleroi is tot vier maanden gevangenisstraf ver- oordeeld, omdat, hij de ontsnapping yan een ver- oordeelde niet verhinderd heeft. Het, hpf van appel te Brussel veranderde deze straf in ze.ven maanden. Ben slager te Oldhamde heer Simpson, werd dezer dagen voor de vierde maal veroordeeld wegens het te koop hangen van ziek of bedorven vleesch in zijn winkel, ditmaal niet tot geldboete, ipaar tot drie maanden tuchthuisstraf. Dergelijke veroordeelingen zijn in Engeland veeh vuldig, want de vrijheid der neringdoenden heeft in dat land hare grenzen. Een collega van Simpson te Londen moest nog pas eene zware geldboete betalen, omdat hij in 't bezit bevonden werd van de lijken van drie aan rookvonk gestorven varkens. Deze corpora delicti waren juist op weg naar de worstmachine. Als eene bijzonderheid wordt uit Hoofdplaat gemeld, dat dezelfde persoon, A. van Houte, gehuwd met C. S. Thomas, die het register van den burgerlijken stand van geboorten over 1876 opende, het ook gesloten heeft. Beide malen hadden de ouders een zoon doen inschrijven. Te Breda had in de suikerfabriek een allertreurigst ongeval plaats. Een oppassend werk- man, ruim 30 jaren oud, gehuwd en vader van 3 zeer jeugdige kinderen, geraakte tusschen een der machines en werd in een oogenblik totaal ver- raorseld. In de Steenwijker Ct. leest men de volgende curieuse advertentie //Door eenige jongelingen van Zuidveen (Steen- wijkerwald) worden gevraagd 8 meisjes, van 18 tpt 25 jaren; de vrolijkste genieten de voorkeur. Brieven worden franco ingewacht bij den kastelein te Zuidveen. De meisjes van Zuidveen worden verzocht in persoon te komen en geene briefjes pp te zenden, daar deze laatste alsdan ter zijde worden gelegd." Te oude Niedorp meldden zich onlangs drie paartjes bij den burgemeester aan, ten einde in den echtelijken staat te treden. Zij mochten echter ongetroost vertrekken, omdat, zooals de burgemeester verklaarde het boek vol was! Zij moesten wachten tot na nieuwe jaar, tenzij, voegde de burgervader er edelmoedig bij, zekere omstandigheden de voltrekking van het huwelijk dringend eischten, dan kon hij er pen briefje bij leggen! Daar nu die omstandigheden niet aanwezig waren, moesten de drie paartjes op het nieuwe boek wachten. Men schrijft uit Deinuin Den laatsten Kerstdag ging een arm man op schaatsen zijne welgestelde broeders, die in de nabijheid van Hennaard wonen, bezoeken. Onderweg kwam hij te vallen. Hij is in de vreesselijke koude blijven liggen, tot dat een schaatsenrijder, die daar voorbijkwam, hem vond. Met een gebroken been en bevroren vingers werd hij in eene slede naar een zijner broeders gebracht, die hem echter den toegang tot zijn huis weigerde. De andere

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 2