BUITENLANI). wichten, als nabij het huis verborgen waren. Dit maakte hun woede zoo zeer gaande, dat een aan- tal mannen mevr. Luhmann achterna gingen en haar met klewanghouwen vermoorden, en het hoofdje van een der kinderen werd letterlijk met een houw van het lichaam gescheiden. Een tweede kind werd, ook ter dood gehouwen. Een klein meisje, dat de moordenaars wat meer kenden, was achter de bedgordijnen gekropenzoodra zij haar zagen, vroegen zij haar waar het geld bewaard werd, en toen zij de plaats aangewezen had, kreeg zij ook een slag met een klewang; zij wist echter een venster uit te klimmen en naar beneden te springen, waar zij in de struiken verborgen bleef. Een zuigeling in de wieg liet men ongemoeid. A1 het geld in huis werd medegenomen. De heer Luhmann hersteld van zijne wonden, maar men twijfelt of de heer Revening, wien een hand werd afgehouwen en die verder veertien wonden bekwam, herstellen zal. Dertig man zijn opgepakt, en het kleine meisje heeft een aantal van hen erkend als behoorende tot de roovers. Wat de beweegredenen der roovers betreft, die ook blijkens dit bericht behooren tot de Mahome- daansche Batakkers, zoo kunnen wij niet ontveinzen, dat de gruwelijke wreedheid bij die roofpartijen ons een bewijs schijnt, dat achter die gruweldaden zeker meer Mahomedaansch fanatisme dan bloote roofzucht steekt. Landbouwberichten. In den kortelings drooggemaakten IJpolder zijn nagenoeg alle paarden lijdende aan doorloop en aanverwante ziekten. Deskundigen meenen dit verschijnsel te moeten toeschrijver. aan het over- groot aluingehalte van het drinkwater in dien polder. In de gemeente Kralingen zijn weder 2 runderen onteigend en afgemaakt, als lijdende aan besmettelijke longziekte. De balans van de Union du Credit is ver- schenen. De verliezen der vereeniging worden daarbij begroot op 5,193,310,88 franc, maar daarbij wordt opgemerkt, dat wanneer de zaken worden voortgezet, in de eerste plaats de verliezen door de nog te behalen winsten geringer zullen worden, en dat van de verliezen behooren te worden, afgetrokken 666,166,35 fr. winst, behaald in de 9 eerste maanden van 1876 en 1,266,020,16 fr. winst in vroegere jaren behaald en nog niet aan de vennooten uitgedeeld. Het geheele verlies zou dan op ongeveer 2,380,000 fr. neerkomen. Maat- regelen worden genoinen om het voortbestaan van de Union du Credit te verzekeren In de begrooting van Eizas-Lotharingen, dienst 1877, is een post van 45000 Mark uitge- trokkei:, bestemd tot bestrijding van de uitgaven, vereischt tot het in gereedheid brengen der ver- trekken, welke de keizer bij zijn verblijf in de rijksprovincie te Metz en te Straatsburg zal bekomen. Men is thans reeds werkzaam om die apsrte- menten in gereedheid te brengen. Het bezoek zal plaats he'bben in Mei a. s. Onder de Duitsche bevolking die zich sedert 1871 in de rijksprovincie heeft nedergezet en onder de militaire bezetting aldaar heeft dit bericht groote vreugde verwekt. Herhaaldelijk werden in den laatsten tijd in den omtrek van Pantin bij Parijs personen aange- rand, vooral beestenkoopers, zonder dat het der politie mocht gelukken de daders in handen te krijgen. Een agent, met den bepaalden last afge- zonden, de daders dier aanrandingen op te sporen, slaagde daarin door een uitstekende maar gevaar- lijke taktiek te volgen. Hij verkleedde zich als een paardenkooper en ging zoo naar een herberg, die veelvuldig door beestenkoopers werd bezocht. Hij wikkelde zich in gesprekken, dronk schijnbaar veel sterken drank, rammelde met geld en verliet eindelijk, toen het duister vis geworden en hij zeker was de aandacht te hebben getrokken, de kroeg. Als dronken slierde hij den weg naar Pan- tin over. Het duurde niet lang of een drietal mannen volgden hem. Op een eenzame plek ge- komen wierpen dezen zich op den agent, die ver- dacht op den aanval, hen op een dracht vuistslagen onthaalde, zoodat al spoedig een der drie ter aarde stortte. Toen haalde de agent een revolver voor den dag, hield daarmede de beide anderen in be- dwang en noodzaakte hen voor hem uit naar het naastbijgelegen politie-bureau te wandelen. De drie gepakte schurken warenberuchte boosdoeners en de vangst van veel gewicht. Mevrouw de Montyo heeft na het winnen van haar proces tegen de Parijsche bladen, ook schadevergoeding geeischt van de provinciale bladen, die de echtheid van de geboorte van de ex-keizerin Eugenie in twijfel hadden getrokken. Sominige dier bladen zijn veroordeeld tot het betalen van schadevergoedingen, die varieeren tusschen 100 en 1500 francs. Mevr. de Montyo had 100,00 fr. geeischt. De Messager Franco Americain brengt de tijding, dat het weder aan 12 Fransche gedepor- teerden gelukt, is uit Noumea te ontsnappen in een stoombootje. Zoodra het bemerkt werd, werd hen een oorlogschip achterna gezonden en slaagde men er in 10 hunner weder op te vangen, terwijl de twee anderen over boord sprongen en ver- dronken. Een matroos van Marseille, zekere Alphonse Laclavere, is als door een wonder, aan een ver- schrikkelijke ramp ontsnipt. Het koopvaardijschip Duguesclin, waarop hij den 14 September laatst- leden, zich in Havre had ingescheept. had een vreesselijke orkaan te verduren, den 22n derzelfder maand. In voile zee werd een lek geconstateerd, en de matrozen van den Duguesclin waren ge- nuodzaakt nacht en dag aan de pompen te werken. Het slecht weder duurde voort en den 30 September, ten 3^ ure 's morgens, zonk het schip met de bemanning, bestaande uit een twintigtal meuschen. Laclavere greep een wrak waaraan hij vijf-en-twintig uren lang vastgeklemd bleef, nadat hij al zijn mak- kers had zien omkomen. Te Douai is de doodstraf voltrokken op zekeren Yden, een Belg, die in genoemde stad zijne vrouw en vervolgens het meisje, waarmede hij wenschte in het huwelijk te treden, vermoord heeft, en zich bovendien schuldig naaakte aan brandstichting in een bewoond huis. Dezer dagen is de zuster des sultans in den ouderdom van 29 jaren, in de wittebroodsweken van haar huwelijk, overleden. Zij was sedert 1870 weduwe van Husni Pacha en leed aan een onge- neeslijke borstkwaal. Nietteinin stond zij er op met Mahomed Bey, voor wien zij een groote genegen- heid koesterde, in het huwelijk te treden. Met de doodskiem in het hart zou zij de vervulling liarer wenschen slechts weinige dagen overleven. Hare begrafenis ging van een groote pracht vergezeld. Het lijk werd naar Stambul gebracht, waar de groovizier Midhat, Pacha, de scheik-ul-Islam en tal van hooggeplaatste personen het opwachtten om het naar de Moskee te vergezellen. Tal van ge- beden werden voor hare zielerust opgezonden en de weg dien de stoet volgde was aan weers- zijden door soldaten afgezet Haar jonge gemaal wordt erfgenaam van al hare bezittingen, waarvan de waarde op 2 millioen lires of ruim 22 millioen gulden wordt geschat. Door de onvoorzichtigheid van iemand, die zijn pijp aanstak aan de vlam eener Davy lamp, heeft dezer dagen in de mijnen van Albertilly (Walis) een uitbarsting plaats gehad, die aan dertig mijnwerkers het leven heeft gekost. Een vader en zijn drie zoons werden geheel verkoold terugge- vonden. Een jongeling, die er met een flauwte is afgekomen, was door de ontvlamde gassen ge heel van zijn kleederen beroofd, zonder zijn huid te kwetsen. Duizenden inwoners begaven zich naar de plaats des onheils, waar hartverscheurende tooneelen plaats vonden, wanneer een lijk werd te voorschijn gebracht, Zeventien slachtoffers zijn herkend. Een jong meisje, de bruid van een mijnwerker, is er, door de duisternis begunstigd, in geslaagd door de uitgravers heen te dringen en werd eerst onder in de mijn herkend. Vijf minuten later vond zij haren minnaar. Hij was zwart en mismaakt. Zij wierp zich op het ziel- loos lichaam, en toen men haar het lijk wilde ontnemen, was zij gestorven. GEMENGDE BER1CHTEN. Te Middelburg bestaat plan tot het aanleggen van een met glas overdekte straat. Reeds zouden onderhaudelingen over den aankoop van't benoodigde terrein zijn aangeknoopt. Te Gouda is gedurende eenige nachten een spook gezien, dat goed bekeken een witbonte koe bleek te zijn. Door misbruik van sterken drank is de 40jarige landbouwer C. V. van Zoutelande in een sloot verdronken. Hij werd gevonden met een kruik jenever in den arm. Te Kainpen is een kind, schrikkende voor een ontploffenden voetzoeker, op de straat- steenen gevallen, zoodat het kort daarop overleed. In de vorige week zijn uit Bergen op Zoom 493,000 Belgische centen naar hun vaderland teruggezon- den. Te Rouveen heeft de hoofdonderwijzer /450 inkoinen; niet lang geleden is zijne dochter tot hulponderwijzeres aan zijn school benoemd, op een traktement van /600. In de R. C. kerk te Dussen bevond zich in den vroegmis van 7 ure een ongehuwd manspersoon, oud 66 jaren (A. N.), die plotseling door eene beroerte werd getroffen en op de plaats onmiddellijk den geest gaf. Toevallig dat voor eenige jaren zijn tweeling- broeder op dezelfde wijze, doch op het veld, om het leven kwam en een oudere broeder's morgens onverwacht levenloos op zijn bed werd gevonden. Een brand in een klooster heeft nabij Joliesse, in Canada plaats gehad. Dertien menschen hebben b'j die ramp het leven verloren. Heeft het in ons land tijdens de Kerstdagen ontzettend gevroren, in Schotland heeft het ontzettend gesneeuwd en te Konstantinopel ontzettend geregend. De Fransche regeering zal zelfs het mariner geven voor het monument ter eere van Felicien David. Boven dien heeft de minister Waddington zelf voor 100 fr. ingeschreven. Te Breslau is dezer dagen een bal gegeven in een groot vat. De balzaal heeft zoodanige afmeting, dat 10 paren daarin met groot gemak konden dansen. De inhoud is 54000 liter. De toevloed van dames studenten te Cambridge is zoo groot, dat het College en Newham Hall te klein zijn voor het aantal hoorderessen. Een derde koffie-paleis, zooals er reeds twee in 't East-end bestaan, is in 't westelijk gedeelte van Londen (Knightsbridge) geopend. 't Doel dezer inrichtingen is, den minderen man eene gelegen- heid te versehaffen tot gezellige ontspanning, en tot 't gebruiken van middageten, avondeten en ververschingen. - Den lsten Januari is het 70 jaar geleden, dat keizer Wilhelm in dienst trad bij het Pruisische leger. In dien tijd heeft het Pruisische leger niet minder dan 191 gevechten geleverd, waarvan 53 bepaalde veldslagen, en sedert 1808 heeft het Pruisische leger slechts driemaal een vaandel verloren. In Mexico staan thans twee onwettige presidenten tegenover elkander. De wettige, Lerdo de Tejada, zit gevangen. De eene pretendent, Iglesias, heeft elf staten voor zich ge- wonnen en beschikt over 12000 man, de ander, generaal Diaz, heeft slechts 5 provincien, die hem erkennen, maar een leger van 18000 man, waarmede hij zich nu gereed maakt tegen Iglesias op te trekken. Eene vrouw had in de Groote Wittenbur- gerstraat te Amsterdam, de roekeloosheid petroleum in de kachel te gieten, om harder te stoken. Een vreesselijke vlam sloeg haar in het gelaat, zoodat zij met ernstige brandwonden naar het gasthuis moest worden vervoerd. Tot verdelging van mieren, mijt, wandluizen, spinnen en dergelijke, raadt een Duitsch bladhet gebruik aan van 0,5 kilo aluin in 2 liters kokend water, dat heet in de spleten, voegen en neaten moet gestreken worden, of onder het witsel voor de muren moet worden vermengd. Men doet het best, om dat middel in 't voorjaar te appliceeren, voordat dat volkje begint eieren te leggen. In de H. Ct. wordt het volgende recept gegeven voor het ontdooien der glazen: Wrijft de ruiten met gewoon zout ineen weinig zout op een lapje is voldoende om zelfs de dikst bevroren ruiten in weinig oogenblikken ontdooid te hebben. Wanneer men nu de ruiten niet dadelijk droog veegt, maar de zoutdeeltjes er op laat zitten, duurt het in een matig gestookt vertrek 3 a 4 uren eer de glazen weer bevroren zijn. Dezer dagen werd een geneesheer naar Herstal

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 2