Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 1212. 17e Jaargang. Maandag 1 Januari 1877. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Yrijdagavond bij J. K. G. Dhont te Neuzen. ABONNEMENT. GrA AN EN KOMEN. »Een kruis met rozen is't menschen lot." Wan- neer beter, wanneer meer, gevoelt men de waarheid dezer woorden van de Genestet, dan daar, waar men zich verplaatst ziet op het grenspunt van twee jaren? Het scheidend jaar levert ons toch de her- innering aan zooveel sombers en donkers, aan zooveel raadselen, angsten en zorgen, in verband tot hetgeen op het groote wereldtooneel plaats greep; en het komende jaar draagt, naar wij maar al te zeer vreezen, veel brandstof in zijnen schoot, die wellicht spoedig reeds tot de meest dreigende ont- vlamming kan over gaan, dat wij wereldburgers, ook als zonen van Nederland, onmiskenbare behoefte hebben, herinnerd te worden aan de gedachte, welke als een liefelijk licht de duisternis, ook de toekomst verheldertdat de Almachtige het groote aspunt is, waarom het alles wentelt en dat alles in stand houdt en aan zijn doel en zijne bestemming doet beantwoorden. Gesterkt en getroost door het bewustzijn echter, dat er ook rozen op ons levenspad groeien, erlangen wij moed en kracht om over het verledene, het heden en de toekomst te peinzen: Want wij zijn verzekerd, dat uit de schijnbare wanorde eene betere harmonie zal te voorschijn treden. Bezield en bebeerscht door die overtuiging, zijn wij in de rechte stemming om in onze verbeelding over zeeen en bergen heen, ook aan andere volken, cen vluchtig bezoek te brengen. Er zijn afwisselende tooneelen in bonte reeksen voor onze oogen in het afgeloopen jaar voorbijge- gaan; er is veel geschied, wat wij ons niet kunnen verklaren, ja, dat we diep betreuren, doch ook veel, waarover wij ons hartelijk kunnen verheugen. Geen nood duswelke wanklanken tbans nog onze ooren op het reusachtig wereldtooneel opvangen, wij hopen, dat het slotaccoord moge zijnLiefde en Vrede. Europa bleef in '76 door de hevigste worste" lingen bewogen. Oude tegenstellingen, oude veeten, oude haat, oude win- en heerschzucht deden op dikwerf droevig krachtige wijze derzelver invloed geldenniet minder dan in de laatste jaren wan- delde men in ons werelddeel als op een vulkaan. Het Oostersche vraagstuk om daarmede aante- vangen heeft de waarheid, welke wij boven uoemden, in het treffenste licht gesteld. //Turkije's gezag in Europa moet een einde neraenzoo luidt de onverbiddelijke uitspraak der gehoudene conferentie van de afgezanten. Zal de sultan be- sluiten de door de gekroonde hoofden hem gestelde voorwaarden aan te nemen, of zal het begin van 77 ons weder het woord //Oorlog" doen hooren? Wat echter geschiede, dit is zeker: Turkije's rol is in Europa uitgespeeld; tegen die slotsom der geschiedenis baten geene keizersbonden en hunne stervende macht staat opgeteekend ten doode, zoo zeker als de duizenden, die in '76 op hunnen bodem als slachtoffers van een bloedigen oorlog vielen. Wat zal er van Oostenrijk worden, zoo nauw bij den strijd in Turkije betrokken? De tijdkring, die zich afsluit, was rijk aan gebeurtenissen voor de Oostenrijksch-Hongaarsche monarchic; het ver- ge'iijk tusschen beiden werd weder voor tien jaren vastgesteld, dat veel belooft voor rust en vrede, voor betere finantien en meerdere welvaart. Oosten rijk is een staat, welks bestaan vooral door de stroomingen van onzen tijd, die voor alle nationali- teiten recht en vrijheid vraagt, door duizende be- zwaren wordt gedrukt en bedreigd. Alleen eene ruime en waarlijk vrijzinnige politiek, en wij ge- looven, dat men thans niet op den kwaden weg is, zal Ooster.rijk, zal Hofigarije kunnen redden. Buitschland behield prins von Bismarck weder in het afgeloopene jaar tot feitelijk meester. Den rijksdag zelven weet hij in toom te houden; tegen Rome bleef hij strijden, doch 't wil ons wel eens voorkomen, dat het zwaard der wet minder sterk tegen de curie werd aangevoerd. Strousberg, de koning der spoorwegmannen, werd ontroond en veroordeeldliij kan over zijne verlorene koningsheerlijkheid nadenken. Frankrijk, dat arine Gallie! Sedert bijna eene eeuw stoft het op zijne groote revolutie en op zijne vrijheid, doch het levert nog steeds een rampzalig tooneel op van verwarring en strijd. De oude twisten bleven voortduren en de centra waren niet langer middenpunten van gematigdheid, maar van strijd der Legitinnisten, Orleannisten, Buona- partisten en Republiekeinen. Een fiksche figuur te midden van mislukte staatslieden blijft hun president Mac-Mahonhij blijft tot heden meester van de positie. Wij blijven echter aan het herstel van de Napoleons gelooven, al wensehen wij het anders. Boezemt Frankrijks toekomst bezorgdheid in, ook die van Spanje is allerminst helder gekleurd. Wel slaagde de troon van koning Alfonsus er in, dit jaar zich staande te houden, doch de in- wendige strijd, al was die niet met open visier tusschen de Alfonnisten en Carlisten, bleef aan- houden. Het bewind bleef wijfelen, vooral op het punt der vrijheid van geloof; Spanje moet eerlijk en cordaat voor de godsdienstvrijheid in haren vol- len omvang partij kiezen of het zal niet bestand blijken te zijn tegen de weerzin van geheel Europa. Zal Spanje Cuba behouden, of zal Cuba's geheele verval van Spanje verhaasten? Met zulke vragen heeft Portugal zich niet bezig te houden; bet heeft minder grondgebied en macht, maar ook minder zorgenhet bloeit onder een geliefd konings- huis en het vervult op waardige wijze zijne Europeesche, zijne wereldhistorische taak. Steken wij de zee over, wij stoau op den bodem van Groot-Brittaujehet rijk was dit jaar niet ongelukkig onder het bestuur van Disraeli. De prins van Wallis keerde behouden van zijnen tocht naar Indie terug; die tocht was goed bedacht, even als de feestelijke ontvangst, den Sultan van Zan zibar bereid, daar men door hem een krachtig hedwingen der slavernij kon verkrijgen. De En- gelsche regeering verleende aan hare Koningin den titel van Keizerin van Indie. De Oostersche quaestie brengt ons tot Rusland Steeds meer en meer blijkt het eene ware kolos- sus, die zich immer breeder uitzet. Het dringt door tot in het hart van Azie als de bamerdrager der christelijke beschaving. Die roeping past een rijk door eenen Keizer als Alexander bestuurd en daarom zullen wij er ons ook in verblijden als bij het verdeelen der erfenis van den zieke, England het leeuwendeel in den schoot mogtvallen. Wie weet of de Russische vlag nog niet in onze eeuw op de muren van Constantinopel zal wapperen. Wat zullen wij zeggen? Zooveel is zeker: het wordt tijd dat de zieke het laatste rustmiddel in- neemt. Eer wij het Noorden verlaten werpen wij nog een enkelen blik op Zweden, Noorwegen en Be- nemarken, welke moedig vooruitgaan op den weg der vrijheid en het behoud van hunne zelfstandig- hcid. Voor't koningshuis der eersten aan het onze verwant, en voor dit dappere Noordsche volk hopen wij, dat de liefde niramer zal verflauwen, welke zij elkander steeds toedragen, en waaruit zulke geze- gende vruchten rijpten. De vulkanen voeren onze gedachten schier van zelf naar ItaliS, het zonnige land, sedert jaren door de zon van vrijheid en eenheid beschenen, ook waar nog altijd de stralen dier zon door velen eerder worden ontweken dan gezocht. Italie blijft worstelen met geldgebrek. Zal het nog eenmaal vrede met het Vaticaan, of het laatste met het Quirinaal maken? Ook die vraag schijnt voor verschillende beantwoording vatbaar. Tot hiertoe schoot de Italiaansche regeering niet te kort in het betoon van eerbied voor den 84jarigen Paus, wiens leven tot zeldzaam hoogen ouderdom wordt gespaard en aan wiens consequentie zelfs zijne felste bestrijders eene zekere hulde moeten toebrengen. Omtrent Belgie constateren wij nog na Griekenland voor memorie te hebben uitgetrokken op de rekening der gebeurtenissen in de onder- scheidene staten dat het tusschen clericaal en anti-clericaal dit jaar weder hevig heeft gewoed, tijdens en na de verkiezingen. Alle partijen moesten daar meer dan ergens elders begrijpen, dat alleen door eendracht de toekomst des rijks kan worden gered. Dat de vrede onder de zonen van hetzelfde vaderland spoedig in Belgie moge worden hersteld. Zal die wensch ook op Zwitserland met zijnen voortdurenden strijd tusschen kerk en staat toe- passelijk zijn; zullen al onze wensehen omtrent de wereld in het algemeen, omtrent Europa in het bijzonder worden vervuldp „God alleen weet het." Hebben wij langer in den vreemde getoefd daw wij ons hadden voorgesteld, wij komen ten slotte \EUZFI\SCHE COURANT. Per drie maanden binnen Neuzen f 1,Door het geheele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars Postdirec- teuren en Brievenbushoudera. ADVERTENTIE N. Van 1 tot 4 regela f 0,40. Voor elke regel mew ^0,1© Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend Adyertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinadag en Vrijdag namicidag .OBIiS ure. Een kruis met rozen la 't menechen lot la 't ryke leren Uw (ave o God Moog elke bloeme Der anrd' vergaan De vrucht des leveua Die rijpt er aan.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 1