BU1TENLAND. 201320 leerl. 4 hulpond. en 2 kweek. 321—360 4 ,3 361—400 5 2 Voorts bevat het ontwerp nieuwe bepalingen oiutrent de aanneming en het wegzenden van leer- lingen, de oprichting van schoolbibliotheken enz. J. F. de N., werkman te Hontenisse, die onlangs voor het gerechtshof te 's Gravenhage te- rechtstond wegens valschheid in drie onderhandsche geschriften, het vervalschen van een onderhandsch geschrift en het gebruik inaken van die stukken, is veroordeeld tot 10 maanden celstraf en acht boeten van f 50. Uit een particulieren brief uit Atchin wordt ons medegedeeld z/Onder de zaken, die mij hier duister voorkomen, behoort o. a. ook de wijze, waarop de troepen alhier gevoed worden. De leverantie der voornaamste artikelen heeft plaats door een aannemer; ik rneen, dat hij voor 3 jaren een contract gesloten heeft, tegen kolossale prijzen. Zoo levert die man b. v. rijst, koffie, zout, versch vleesch, peper, azijn, brandhout, boter enz. tegen enorme prijzen. Zoo wordt de boter tegen f 8, zegge acht gulden, per kilo geleverd, terwijl de koffie minstens f 1,50 de 5 ons kost! Waarom levert het gouvernement die zaken niet zelf? Het verkoopt toch koffie aan particulieren, dus ook aan den aannemer, die ze weer voor den dubbelen of drievoudigen prijs aan het gouvernement teruggeeft Die aannemer vaart er wel bij, en wint, zegt men, millioenen." In het voorjaar van 1875 bestond de Neder- landsche koopvaardijvloot, met inbegrip der in aanbouw zijnde schepen uit 2305 vaartuigen, te zamen metende 468,938 zeetounen. Het oudste in de vaart zijnde schip was voor 50 jaar geleden ge- bouwd. In de laatst voorgaande 10 jaren zijn ver- mist: 118 schepen, metende 24202 ton gezonken of in zinkenden staat verlaten 157, metende 28065 ton; gestrand of verongelukt 443 (waaronder 1 schip dat 66 jaar oud was) metende 72779 ton; overzeild 40 metende 2925 ton; verbrand 15, meten de 10615 ton; afgekeurd of geabandonneerd 86, metende 27121 ton; verkocht naar het buiteu- land 232, metende 87739 ton; gesloopt of voor depotschip verkocht 25, metende 5810 ton. Uit Meppel meldt men: Het wintervermaak is in vollen gang. De kanalen en vaarten zijn alom sterk genoeg bevroren, om de massa's schaatsenrijders te kunuen dragen, die van heinde en verre onze stad bezochten. De kasteleins hadden het overdrukde straten wemelden van jongvolk, alien in ferm wintertenue en met de vreugde op 't gelaat. In Friesland waren reeds voor een paar dagen op meer dan 20 plaatsen hardrijderijen op schaatsen uitgeschreven, waarvoor aan prijzen en premien voor p. m. /4000 aan geld of geldswaarde uitgeloofd was. Op de grachten te Deventer werd Maandag reeds schaatsen gereden. Blijkens een bij het dep. van kolonien ontvangen telegram van den gouv.-gen. van Ned. Indie heeft de gen.-majoor Diemont, onder dag- teekening van 21 dezer, het navolgende uit Atchin bericht vDe assistent-resident de Scheemaker is van de Oostkust aangekomen met eenige grooten van Djoloh ketjil en Perlak. De ketoea's van Simpang Olim verzochten een hunner Nja Alam Kota, tot radja te verheffen. De bevolking aldaar is rustig. In Groot-Atchin nog altijd zeer vele zieken." Landbouwberichteni Men schrijft uit 's-Heer ArendskerkeAls een waarschuwend voorbeeld kan gemeld worden, dat een van de paarden, die ziek geworden zijn door het te lang laten grazen, op de hofstede, bedoeld in het bericht der courant van den 23 dezer, aan de gevolgen is gestorven. Men meldt uit Meppel: De veeprijzen, zoowel van koeien als varkens, zijn in de laatste ffalW teruggeloopen. Op varkens (vette) scheelt bij gekwel 20 Per stukop guste- en kalfde Neuzen, koeien van /20 a /'30. Oorzaak is de duurte van 't voeder. Op een stal te Amsterdam van negen koeien is de longziekte uitgebroken. Een beest daarvan is aangetast; op ad vies van den veearts moeten alle negen ontejgend en afgemaakt worden. Uit een statistiek van den veestapel in de voornaamste staten van Europa, opeubaar geinaakt door het statistisch bureau van Italie, in 1875, had Nederland 247,888 paarden of op 1000 inwoners 67,5, Itusland bezat 16,160,000 paarden of op 1000 inwoners 227,0 en Portugal 97,61 paarden of op 1000 inwoners slechts 18,2. Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden heeft het eere-voorzitterschap van het hoofdbestuur der internationale tuinbouw-tentoonstelling, in 1877 te Amsterdam te liouden, aanvaard. Den 24 dezer is te Brussel eene meeting ge- houden die door meer dan 2000 financieele acti- onarissen werd bijgewoond. Verscheidene redenaars voerden het woord over de verschillende financieele rampen, welke het land sedert eenigen tijd hebben getroffen. De voorzitter laakte de conventie, door den staat en de Societe de Constructions gesloten; die con ventie, zeide hij is de ondergang der bevoorrechte actien. Er werd besloten eene petitie te zenden aan den koniug, den senaat en de kainer van volksverte- genwoordigers. Nadat de petitie gelezen en onderteekend was, besloot men onmiddellijk een exemplaar er van aan Malou te bezorgeu. De meeting begaf zich en corps naar het mi- nisterie van finantien. Malou was afwezig doch de verzekering werd gegeven dat de minister hen Maandag ten 10 ure 's morgens zou ontvangen, zooals ook geschiedde. Men zegt dat de afgevaardigden der meeting insgelijks een audientie bij den koning hebben ge- vraagd ten einde aan Zijne Majesteit de petitie te overhandigen. Blijkens bericht der politie te Londen is aldaar onlangs een belangrijke diefstal gepleegd van kostbaarheden, waaronder edelgesteenten en juweelen van onschatbare waarde. Er wordt eene belooning uitgeloofd van 200 pond sterling aan hen, die zoodanige aanwijzing geven kan, welke tot de ontdekking van de daders of de gestolen voorwerpen leidt. Men koestert de hoop de reusachtige vuur- baak, welke thans in de fabriek van Cail voor rekening der stad Plymouth vervaardigd wordt, tijdens de tentoonsteliing op de hoogten van Trocadero te kunnen plaatsen, van waar zij dan gedurende den geheelen nacht de oevers der Seine en een gedeelte der stad zal verlichten. GEMENGDE BERICHTEN. In de afgeloopen week hebben zich te Middelburg twee gevallen van pokken voorgedaan. Te Kluudert zal van gemeentewege een post- en telegraafkantoor worden gebouwd. In de haven bij Zutphen is het lijk gevonden van iemand, die belast was met het overbrengen van een vaatje buskruit van Doesburg naar Zutphen. Men ver- moedt, dat de koude hem heelt bevangen. Twee nachtwakers geraakte dezer dagen te 's Hage in twist, waarna de een den ander een sabelhouw op het lioofd toebracht, waardoor hij bewusteloos neerviel. Beiden zijn naar het politiebureau over- gebracht. Onder Midwoud werd dezer dagen een boerenplaats, groot ruim 17£ hectare, ver kocht voor de som van f 81903, welke boerderij voor ongeveer 7 jaar was aangekocht voor f 38500. Te Itidderkerk zijn drie gezinnen van dak beroofd door het afbranden van //de Brak." De belen- dende gebouwen, waaronder de Israelietische kerk, zijn behouden. De strenge kou heeft te Meppel zeer ongunstig gewerkt op het kerkbezoek in de kerstdagen. Op den le kerstdag, Js id iddags waren slechts 6 personen opgekomen en gaf de dienst- doende predikant aan de gemeente (P) in overweging, om door opstaan te willen aantoonen, of zij verlangde huiswaarts te gaan; alle zes toehoorders stonden op de kerk was uit. Een oude dame, die te Parijs is overleden, heeft aan de stad Marseille een som van 85,000 fr. nagelaten, onder voorwaarde, dat het bestuur een hospitaal zal oprichten voor ,/ongelukkige honden en paarden." Bij vonnis der rechtbank te Gera is zijne doorluehtigheid prins Heinrich XX van Reuss-Kostritz, (geb. 17 Juui 1852, tegenwoordig verblijf onbekend) wegens verkvvietiug onder curateele gesteld. Te Tarbos is een persoon, Jean Bourguine, in den ouderdoin van 107 jaren overleden. Tot kort voor zijn dood was hij nog in het bezit van al zijne vermogens en was hij nog goed ter been. Bourguine was soldoat tijdens de regeering van Lodewijk XVI. Volgens de Debats zijn in de //lialles centrales" te Parijs ter gelegenheid van het Kerstfeest ver kocht: 60,000 dozijnen oesters, 42,000 kuikens, kapoenen en patrijzen, 16,000 potjes ,/foie gras" en 550,000 kreeften. Men meldt, dat Emerique zijne bezittingen niet afgestaan heeft alleen ten voordeele der Union, maar ten profijte van al zijne schuldeischers; de ontvreemdingen, door Emerique gepleegd in de Union du Orifdit, dagteekenen van voor tien jaren. Uit de Noordelijke en Ooste- lijke provincien van Duitschland en vele anderen berg- en andere kuststreken meldt men, dat het verkeer elk oogenblik gevaar loopt gestreind te zullen worden door sneeuwstormen, die al hunne kracht doen gevoelen. Een snuggere boer was overleden en na zijn dood vond men in zijn tabaksdoos een tes tament, dat dus luidde: Mijn wil is dat mijn vrouw al mijne bezittin gen erve en mijn oudste zoon de helft van wat ik nalaat en mijn jongste zoon de andere helft. Mocht daarna nog iets overblijven, dan kan het worden verdeeld onder de knechts en meiden. Men meldt uit Westzaan: Zekere K., van Zaandijk, ging met zijn knecht in de watering, beoosten de Middel van Westzaan, op het ijs om schapen op te halen. Beiden zakten er door; K. werd gered, maar zijn knecht, die eene vrouw met 4 jeugdige kinderen heeft, kwam om. In den Itijswijkschen polder bij 's Hage zakten ook twee mannen door het ijs, die wel is waar beiden gered werden, maar waarvan toch een ge- ruiinen tijd aan de pogingen, om hem weer tot bewustzijn te brengen, weerstand bood. Een menigte volks stond Zaterdagochtend te 's Hage te kijken naar het dak van het krankzinnigengesticht op het Slijkeinde, waar een man, verpleegde van dat gesticht, met een mes gewapend om zich heen sloeg en stond te schreeuwen. Aan de herhaalde aanmaningen om naar beneden te komen, gaf de man geen gehoor, toen hij eensklaps het mes wegwierp en hard lang? dqj. oot liep, met het ongelukkig gevolg, dat hij op een binnenplaats nederstortte. Ernstig gckneusd is hij daarna door bedienden opgenomen. Een knaap te Harlingen, die zonder medeweten zijner ouders uit school gebleven was, vermaakte zich met tusschen de rails van den spoorweg te loopen. Roekeloos waagde hij zich nog tusschen de sporen, toen de trein aankwam, en geraakte met den eenen voet er onder. Hoogstwaarschijnlijk zal het eene been moeten worden afgezet. Eenige dagen geleden had onder Nieuwerbrug eene poging tot diefstal plaats. De bewoners waren reeds te bed, toen de knecht, die later was te huis gekomen en naar bed wilde gaan, eenig onraad vernain, veroorzaakt doordat de vreemde bezoeker de lantaarn omver liep, waarvan de knecht zich bij het naar huis komen bediend had. De dief koos toen het hazepad, zonder iets mede te nemen, en de knecht toonde zich zoo moedig, dat hij bij den man en de vrouw in de bedstede kroop. De Harlingsche boot kwam dezer dagen zes uren te laat aan wegens het mistige weer. Onder de passagiers bevonden zich ook twee militairen, die een ander naar het huis van detentie te Leiden moesten transporteeren. Door de duisternis misleid, geraakten deze drie te water en met groote moeit" is het gelukt hen te redden; hunne geweren evenwel zijn in de diepte verdwenen. Dezer dagen verscheen een bakker te Gent, zekere heer Nevejans, voor de 27e maal als vader op het stadhuis. Omtrent hem meldt men verder, dat hij den

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 2