4l«-emeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-\ laanderen. 16e Jaargang. Nieuwjaars-Advertentien. a 40 centen. BUM MEN LAUD. 0 Bit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond bij J. K. G. Bhont te Neuzen. A D v E R T nj T j n. fer drie maanden binnen Neuaen /J,-. Door hot j 27 DeCeiTlber 1876. Be bijval, welken het adverteeren van heilwen- schen bij den aanvang van eenen nieuwen jaar- kring aan vrienden, bekenden en begunstigers meer en meer ondervindt, heeft den ondergeteekende weder doen besluiten een buitengewoon nummer dezer courant uit te geven op 1 Januari 1*77, en daarin nieuwjaars-advertentien op te nemen Van dat nummer zullen minstens 2000 exem- plaren verzonden worden ir, dit district. Be ad- vertentien worden ingewacht voor Zaterdag 30 Be- cember a. s. des avonds 10 ure. Be Uitgever, J. K. G. BHONT. JPolitieli Overzicht. Het Oosterscbe vraagstuk, reeds tot vervelens toe bet eerste punt op bet programina der Europesche politiek, beweesjt zich, niettegenstaande nog slechts acht dagen in petto zijn van den gesloten wapen- Btilstand, steeds in dezelfde onzekere nchting. Even verward en tegenstrijdig als nu reeds maanden achtereen blijven de berichten, en het eemge licht- j punt, dat zich opdoet, is eenige meerdere overeen- stemming tusschen de mogendheden en het aan- nemen van eene meer toegevende houding door Velen twijfelen dan ook niet of de verschillende mogendlieden zullen, zoowel wat betreft het vast- stellen van een internationaal protocol, als het in het leven roepen eener Europesche commissie van toezicht, tot eene overeenstemming geraken. Be conference, welke reeds voor eemge dagen zou aanvangen, maar tengevolge der optredmg van Midhadpacha als grootvizier werd verdaagd, zou volgens de berichten heden werkelijk worden geopend. Het eerste punt dat aan de orde zal moeten worden gesteld, is zonder twijfel het besluiten over de verienring van den wapenstilstand, teneinde gele- geuheid te hebben de punten wat betreft bezetting van Bulgarije, waarborgen enz. te kunnen belian- delen. Men veronderstelt dat deze verlenging tot stand zal komen en wel voor twee maanden. Ook scliijnt de bezetting van Bulgarije zells bij den nieuw opgetreden grootvizier niet veel tegen- stand te zullen ontmoeten, wanneer dit geschiedt door troepen eener onzijdige natie. Er werd reeds ongemerkt in ons vorig nummer, dat men daarvoor Belgische soldaten wenschte te gebruiken, maar of er reeds bij de Belgische regeering geinformeerd is of zij genegen was deze commissie op zich te nemen, is nog onbekend. In de Belgische tweede kamer heeft een der leden de regeering gevraagd of zoodanig aanzoek was ontvangen, maar het antwoord bleef uit, om- dat de vrager niet den gebruikelijken weg had gevolgd, eer hij de interpellatie deed, daarvan den betrokken minister vooraf te verwittigen. Veel wijzer is men daardoor niet geworden, zoodat de dagbladen zich nog eenige dagen onledig zullen kunnen bouden met de behandeling der vraag of Belgie al dan niet gevraagd is. Wat evenwel de te stellen waarborgen berteft, zonder twijfel zal daarin door Turkije met licht worden toegestemd. Be jl. Binsdag afgekondigue grondwet geeft daarvan reeds eenig blijk, daar de Turksche regeering hierin verklaart, dat zij vervuld is van den wensch orn het bebeer der rijks aange- legenheden op goeden voet te regelen. Zij verlangt een bevredigende beslechting der bestaande gesclnl- punten en wil die bereiken door in bet openbaar en voor de geheele wereld de rechten der bevol- king en de belangen des rijks te verzekeren. Be staatkunde van vooruitgang, vastberadenheid en verzoening der keizerlijke regeering zal geen ver- andering ondergaan. 'tZegt zooveel als dat geen vreemde inmenging verlangd wordt. Toch zullen de mogendheden hunne eischen niet kunnen laten vallen, want lurksche zinnen hebben eene geheel andere opvatting van recbt en billijkheid dan Europeesclie. Intusschen, als het water aan de lippen komt, zal Turkeije wel niet blijven tegenstribbelen en wel een of ander kunstmiddeltje worden gevonden om den stroom van het fanatisme der 1 urksche bevolking te breidelen. Neuzen, 26 December. Axel, 25 Becember. Het op Zaterdag 23 dezer in bet logement "t Gulden vlies en Willem III alhier ter teekening gelegen hebbende adres aan Z. M. houdende verzoek tot benoeming van den heer M. J. van Vessem als burgemeester van Axel, is reeds met 94 handteekeningen voorzien aan den koning ingezonden. Het Provinciaal blad van Zeeland no. 121 bevat een besluit van gedeputeerde staten, waarbij is bepaald dat de verkiezing ter benoeming van een lid der provinciale staten, ter vervanging van den heer dr. H. Jvan Eck, die overleden is, in bet hoofdkiesdistrict Hulst zal plaats hebben op Binsdag den 30 Januari 1877 en de dag der her- stemming, zoo die noodig mocht zijn, op Binsdag 13 Februari daaraanvolgende. Ter zitting van de arrondissements-rechtbank te Goes van Bonderdag 21 Becember zij o. in. de navolgende vonnissen uitgesproken tegen lo. L. V., 23 jaar, boerenknecht te Neuzen, van wiens zaak wij in ons vorig nommer melding maakten, schuldig verklaard aan het zonder opzet gevaar, dat hij had moeten en kunnen voorzien, doen ontstaan voor een trein, en veroordeeld tot 45 dagen cell, gevangenisstraf c. e. 2o. P. de B., 60 jaar, werkman te Hoek en Bosch (gemeente Hontenisse), schuldig verklaard aan bedriegelijke oplichting, 10 malen gepleegd, en veroordeeld tot 15 dagen cell, gevangenisstraf c. e. 3o. J. de S., 33 jaar, landbouwer te Groenen- dijk (gemeente Hontenisse), schuldig verklaard aan laster en veroordeeld tot 15 dagen cell, gevange nisstraf en f 25,— boete, subs. 3 dagen cell, gevangenisstraf c. e. Op verzoek eervol ontslag verleend aan C. A. Carpreau als kapitein bij bet 4e bataljon der rustende schutterij in Zeeland. Hebben wij reeds in ons vorig nummer een enkel hoofdbeginsel der bij de tweede kamer ln- gekomen school wet medegedeeld, nl. het beginsel van verplichte scboolgeldheffingbet verheugt ons reeds thans in staat te zijn over den inhoud dier wet eenige meer uitvoerige mededeelingen te kunnen doen. Zooals bekend, wordt in de wet van 1857 het Wer onderwijs ondersclieiden in gewoon en meer uitgebreid onderwijs. In de nieuwe wet vervalt daf onderscheid, zoodat er eenvoudig sprake zal zijn van lager onderwijs. Wat de leervakken betreft, zoo is de vormleer als overbodig uit de lijst geschrapt. Er zullen ook volgens de nieuwe wet openbare en bijzondere seholen zijn, maar bijzondere scliolen zullen niet meer door gemeenten, provincien of het rijk gesubsidieerd kunnen worden. Ook wordt in de nieuwe wet de bevoegdheid der provincien om subsidien te geven aan de ge meenten voor instandhouding van het openbaar onderwijs ingetrokken. Be provincien zullen in die kosten niet meer kunnen bijdragen dan voor bet geval (omschreven in art. 36 der tegenwoor- dicre wet) dat een gemeente na onderzoek geble- ken is te zwaar door de kosten van liaar lager onderwijs te worden gedrukt met dien ver- stande evenwel, dat de provincie niet meer zooals thans de helft zal betalen in het,geen door rijk en provincie samen aan een gemeente wordt uitgekeerd, maar slechts een derde. Het schoolonderwijs zal ook onder de nieuwe wet worden gegeven, door hoofdonderwijzers en hoofdonderwijzeressen, hulponderwijzers en hulp- onderwijzeressen en kweekelingen. Het minimum van het tractement der hoofd onderwijzers is in dit ontwerp, zooals het thans bij de kamer is ingekomen, vastgesteld op/600 en niet f 800 zooals wij in ons vorig nummer meedeelden het minimum voor de hulponder wijzers op 400, het minimum voor de kweeke lingen op /100. Bij iedere lagere school kan een bewaarschool- klasse worden geopend, bestuurd door ondsrwijzeressen. In de wet wordt uitdrukkelijk bepaald, dat ook aan het hoofd van iedere bijzondere school een hoofdonderwijzer moet staan. Het bekende artikel 23 van de tegenwoordige schoolwet is wel gewijzigd maar de woorden ,/Christelijke deugden" zijn behouden gebleven. Over de regeling van de schooltijden der open- bare seholen moeten de leeraren der kerkgenoot- schappen worden gehoord, en die regeling moet in verband gebracbt worden met de uren, waarop die leeraren onderwijs geven. Be beslissing over de boekenkeus zal worden overgelaten aan de plaatselijke schoolcommissies. Bat art. 33 (schoolgeldheffing) belangrijk is ge wijzigd door de verandering van het woordje //kan" in //wordt" hebben wij reeds medegedeeld. In het schooltoezicht is in de nieuwe wet geen verandering gebracht van groote beteekenis. Be inspecteurs, schoolopzieners en plaatselijke school commissies blijven behouden, maar de mogelijkheid is geopend om in een provincie meer dan een inspecteur aan te stellen. Kweekscholen zullen ook in 't vervolg voor een deel in de opleiding der onderwijzers voorzien. Bijzondere kweekscholen worden door de wet erkend. 17,i:\siih: III Hi T. A B 0 N N E M E N T. i Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10 '"^Advortentien gelieve men aan den Uitgever in te zendea uiterlijk Dinsdag en Vrijdag iiamiddag £)BIE are. rer une uimuuou *eheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie/ M°- Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars Poatdirec- teuren en Brievenbushouders.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 1