Alireineen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. BIN N EN LAND. 16e Jaargang, No. 1206. Woensdag 13 December 1876 Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond bij J. K. G. Dhont te Nenzen. abonnement. advertemtien. IRolitieH: Overzicht. De berichten uit het Oosten luiden heden weder ver van vredelievend en wanneer men het volgende te samen vat, komt men bijna tot de conclusie dat het slechts illusie is, nog de minste hoop te voeden voor eene vredelievende oplossing. Uit Bucharest toch wordt gemeld, dat onder de bevoiking, vooral van de Donau-steden, eene paniek is ontstaan en men beducht is voor een spoedig te verwachten inval van de Turken, zoodat vele huisgezinnen de vlucht nemen. Het officieele orgaan der Russische regeering deelt mede, dat de keizer voor de eventueel te bezetten landstreek een burgerlijken commissaris heeft benoemd, die den opperbevelhebber des legers zal vergezellen en belast zal zijn met de regeling van alle burgerlijke zaken, met uitzondering evenwel der diplomatieke, waarvoor een bijzonder gevol- machtigde aan den opperbevelhebber zal worden toegevoegd. Het goederenverkeer op den Dunaburgspoorweg naar Wilna en Warschau is gestaakt. Alleen loopen nog personentreinen, Reuters berichtgever te Konstantinopel meldt, dat overal in het Turksche rijk een opgewekte geest van vaderlandsliefde heerscht, dat de I urksche nationale garde zich ijverig oetent, dat de zonen der voornaamste familien als vrijwilligers dienst nemen en dat verscheidene bataljons naar Nimans, Varna en Rutschuk zijp vertrokken. In de Her- zegowina en Bosnie hebben groote bewegingen van Turksche troepen plaats. Ziedaar eenige berichten, die alien als donkere wolken aan den horizont verrijzen, welke slechts weinig verlicht worden door de volgende tijdingen. Door het Rumeen^che blad Romanoel worden in de laatste dagen slechts gerustetellende ar.tik.q- len geleverd, terwijl het blad beweert, dat iurkije en Rumenie op dan besten voet met plkander staan. Ten einde zooveel tnogelijk bezwaren en moeie.- lijkheden te voorkomen, welke, van Petersburg uitgaande, de verhandelingen der confere,ntie zouden kunnen vertragen, heeft de Russische regeering aan generaal [gnatief eene groote vrijheid van handelen gelaten. De dreigende berichten hebben dus volkomen de overhand en ze worden te meer dreigend, nu men algemeen overtuigd schijnt, dat van de con ference, welke van dag tot dag verschoven wordt, geen gunstige resultaten zijn te verwachten- Het eenige, wat nog niet alle hoop op behoud van den vrede doet verloren gaan, is het door Bismarck gesprokene in den rijksdag, in antwoord eener interpellate van den heer Richter. VV ij deelden in ons vorig nommer reeds mede, dat hij verklaard had, het Duitschlands plicht te achten, den vrede te bewaren, en die woorden bewezeu, dat ook hij alle hoop op het behoud daarvan nog niet had laten varen. Niettegenstaande dat outkende hijechter geenszins het bestaande gevaar voor Rusland en Turkije en evenmin de mogelijkheid, dat bij een eventueel uitbreken van den oorlog, andere mogendheden zouden kunnen worden medegesleept. Door hetgeen Bismarck verder gezegd heeft, ook ten opzichte van Duitschlands verhouding tegen- over Rusland en Oostenrijk en het door Duitschland in te nemen standpunt bij het uitbreken van deD strijd tusschen Turkije en Rusland, heeft de Ooster- sche kwestie dit gewonnen, dat zij van het-onbe-j paalde en vreesaanjageude in een meer ernstg en-i beslist stadium is getreden. Van de conferentie i is raogelijk nog iets te verwachten, maar mislukt zij, zooals algemeen reeds verondersteld wordt, dan zal Rusland zich wel wachten verder te gaan, dan hetgeen het steeds beweerd heeft, slechts te wilien en wat ook de czaar nog in zijn laatste antwoord aan Engeland heett verzekerd, n. 1. verbetering van den toestand der christenen in Turkije en waarborgeu voor voortdurende vrijheid en gelijke rechten voor dit gedeelte der bevoiking, zonder in het minst een veroveringskrijg te voeren. Bismarcks taal tegenover Rusland tooh was on- omwondenzij was open en waardig, maar toch lag in de, openhartige woorden eene bedreiging, die I niet te miskennen valt. Zij bewijst, datgesteund wordt op hetgeen Rusiands keizer beloofde en dat eene afwijking daarvan wel eens in de Europeesche politiek eene geheele omwenteling kon veroorzaken. Neuzen, 12 December. De gemeente Axel heeft een groot verlies ge- leden. Een harer meest geachte ingezetenen werd aan zijne betrekkingen, aan talrijke vrienden en aan zijnen nuttigen werkkring ontrukt. In den voormiddag van jl. Zondag overleed dr. H. J. van Eck, na een oogenschijnlijk kortstondig lijden, dat zich aanvankelijk meer als eene zwaar- moedige aandoening liet aanzien, maar in de laatste dagen zoodanig tot diepe melancholie oversloeg, dat het verzwakte gestel daartegen niet best and bleek te zijn. j Algemeen was de deelneming toen de tijding van zijn verscheiden zich in de gemeente verspreidde, en te recht, van Eck was beinind. Aan zijne algetneene kennis in gemeentezaken en op letterkundig gebied paarde hij eene zeldzame humaniteit, welke hem de liefde verzekerde van alien, die hem nader leerden kennen. Hij had hart voor zijne vele werkzaamheden en wist door zijne weergalooze arbeidzaamheid te woekeren met zijnen tijd, terwijl hij ook buiten zijne gemeente als lid der prov. staten meenige nuttige zaak hielp tot stand brengen, getuige, 0111 slechts iets te noemen, het succes door hem in zake het polderreglement in der tijd behaald. Yoorzichtig en eenvoudig ten alien tijde, geeerd en geacht door wic hem, op welk gebied ook, ontmoette; degelijk helder en wetenschappelijk, ging hij in stilte zijnen weg; zijnen invloed ge- bruikende, waar hij weer iets goeds tot stand kon brengen; zijne overtuiging uitsprekende waar hij het noodig oordeeldezijnen tijd en zijne krachten bestedende, hetzij aan bijzondere, hetzij aan alge- meene belangen, zal zijn naam niet licht vergeter., zijne nagedachtenis niet licht uitgewischt worden. Moge de algeineene erkenning van zijne voor- tretfelijke hoedanigheden eenigen troost aanbieden aan zijne diepbeproefde weduwe en kinderen. De dankbare erkentelijkheid van zoo velen, die hem waardeerden, hoogaehten en liefhadden, zij in hun oog de schoonste krans op zijn grat. Naar wij vernemen heeft de tooneel-voorstel- ling der militaire vereening ,/Ons Genoegen/' alhier gehouden op jl. Donderdag ten voordeele der armen, opgebracht de som van f 18,87|. Z. M. heeft benoemd tot schoolopziener in het le district van Zeeland mr. C. J. Picke, te Middelburg. In hec voormalig 4e district hoort men dage- lijks luide klachten aanheffen over den buitenge- woon hoogen waterstand in vele polders. De vele in de laatste dagen gevallen zware regens zijn daarvan natuurlijk de eerste oorzaakdoch aan de middelen tot afvoer van het overtollige water in de verschillende polders aanwezig, schrijft men het toe, dat er te weinig water wordt afgevoerd, waar- door de stand voortdurend te hoog blijft en zeer nadeelig werkt op het uitgezaaide wintergraan. Elinke en drooge vorst zou voor de zware klei- gronden een ware uitkomst zijn. Door de geringe voorraad veevoeder ziet men het vee nog over dag in de drassige weiden om het voeder in de schuur te sparenevenwel kon deze maatregel wel eens slechte gevolgen voor het vee na zich slepen. De mailboot Stad Middelburg liep Vrijdag- morgen, omstreeks 9 uren, na tijdig genoeg hare aankomst. door middel der stoomfluit te hebben aangekondigd, met vallend water de haven te Ylissingen binnent' Ondanks het gegeven teeken, verliet eene vischsldep de haven, die zeer zeker er slecht van af zou gekomen zijn, indien de boot er niet in geslaagd was, door dicht langs den oostelijken havendam te stoomen, eene aanvaring te voorkomen. Gelukkig liep het alzoo met de vischsloep af. Minder gelukkig was de boot, die met den voor- steven kennis met den dam maakte en daardoor met het voorschip vastgeraahte. De onmiddelijk verleende adsistentie van de Belgische sleepboot Oscar rnocht evenwel niet baten, om de boot ge heel en al in vlot water to brengen. Zulks ge- schiedde eerst des avonds te half 6 uren, met behulp van voornoemde sleepboot, en kon de Stad Middelburg, zondicr merkbare schade bekomen te hebben, ter plaatse geraken, waar zij des morgens had behooren te zijn. Aan de rijkskweekscholen voor onderwijzers te Middelburg en te Deventer zal met 1 Eebruari a. s. gelegenheid zijn tot plaatsing in het eerste studiejaar van. 20 kweekelingen bij iedere kweek- school, ten einde daar, op kosten van het rijk, opleiding i tot hulponderwijzer te ontvangen. De St. Ct. verm eld t de voorwaarden. In Silezische bladen leest men, dat prins Erederik der Nederlanden te Muskau vrij ernstig ongesteld geworden is, zoodat een lijfarts van den keizer van Duitschland per telegraaf is ontboden. De prins zou thans buiten gevaar zijn, maar zijn vertrek van Muskau blijft nog uitgesteld. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de ambtenaren van den waterstaat den last verstrekt, in hunne officieele stukken de oude spelling te blijven gebruiken, evenals dit door de regeering geschiedt. Naar men verneemt hebben de Duitsche belanghebbenden bij de Rijnscheepvaart geprotesteerd Het Per drie inaanden biunen Neuzen f 1,Door het geheele Rijlc f 1,10. Door geheel Belgie/ 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars Postdirec- teareo en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regela /0,40. Voor elke regel meer/0,10 Grootere letters worden naar plaatsroimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namiddag DRIE ur6.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 1