BUITENLAND. boot Hydra niet te Vlissingen, maar te Hellevoet- sluis gestationeerd, en zal deze bodein eerst dan naar Vlissihgefn vertrekken, wanneer daar behoefte aan een oorlogschip bestaat. Men schrijft uit Veere Bij J. B., winkelier alhier, zijn vier kinderen benevens de vrouw aan de pokziekte lijdende. Een van de vier kinderen is in den ouderdom van 12 jaren overleden. Men vreest ook voor het leven vast de vrouw. Alieen de man en een kind zijn tot nu toe van de ziekte verschoond. Niemand" van het huisge- zin was ingeent De kamer van koophandel te Zierikzee heeft zioh bij uitvoerig adres gewend tot den minister van buitenlandsche zaken, met verzoek om door tusschenkomst der consulaten een nauwkeurig onder- zoek in te stellen naar de verhouding van het gebruik van meekrappen en kunstalizarine in het buitenland en wat verder zou kunnen strekken ota den landbouwer op goede gronden te doen beslisseh, of hij al dan niet de meekrapcultuur moet ver- laten. Het hoofdbestuur der vereeniging voor lijk- verbranding heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin in het licht wordt gesteld, dat de vereeniging geen dwang wenscht om de verbranding in te voeren, maar opkomt tegen den dwang, die tot dusver liier te lande bestaat, om alle lijken te begraven. Zij vraagt erkenning van ieders vrijheid in dat opzicht. Het hoofdbestuur der schippers-vereeniging z/Schuttevaer", heeft zich tot den minister van financien gewend met het verzoek dat in de patentwot zoo mogelijk zoodanige wijziging worde gebracht, dat voortaan die schippers, welke een gedeelte -van het jaar, buiten en binnenlands vare.n, en van zeebrieven voorzien zijn, ook gerechtigd mogen zijn, //een binnenlandsch patent naar tijdsgelang" voor drie of zes maanden te kunnen erlangen. Thans zijn weder in de gemeente Gouda 96 menschen bedrogen uitgekomen, die als lid van de Rotterdamsche vereeniging //de Eendracht" waarvan het hoofd-kantoor is gevestigd te Amster dam, in de Govert Elinkstraat, No. 360, een jaar lang iedere week vijf centen hebben betaald, waar- voor zij in het begin1 dezer maand November zouden ontvangen veeren bedden, chiffonnieres, ladetafels, stoelen, spiegels, schilderijen, manu factured enz. Eidelijk zijn op 25 November de goederen te Gouda aangekomen, welke bestaan in 96 paar vaasjes, ieder paar een waarde hebbende van nog geen 50 cent, alsmede een lastgeving van den directeur dier vereeniging J. Koch aan den bode dier vereeniging, de Zeeuw, om aan ieder lid een paar vaasjes voor zijn aandeel uit te reiken. De minister van kolonien maakt bekend, dat voor de uitvoering van de Bataviasche haven- werken benoodigd is het navolgend personeel een werktuigkundige (maximum tractement f 500 's maands,) bestemd om dienst te doen bij de steengroeven te Poeloe Merak. Hij moet tevens in staat zijn de dagelijksche hersteliingen aan de tot steentrausport te bezigen stoombooten te doen; twee werktuigkundigen (maximum-tractement /350 's maands,) om grootendeels op den wal werkzaam te zijn. Een hunner moet speciaal met het op- stellen van ijzeren bruggen, de andere met het monteren, behandelen en herstellen van aanne- mingswerktuigeu vertrouwd zijneen eerste smids- baas (maximilm-tractement 240 's maands); een tweede smidsbaas (maximum-tractement f 175 's maands); een bankwerker (maximum-tractement y 175 's maands); een timmermansbaas (maxi mum-tractement f 240 's maands,) speciaal bekend met funderingen en bruggenbouw en gewend om zware lasten te verplaatsen; twee wagen- makersbazen (maximum-tractement /240 's maands) vooral voor spoor wegmaterieel, ook bekend met machinale houtbewerking; drie hoofdopzichters (maximum-tractement f 400 's maands). Een hiervan meer bijzonder met spoorwegbouw, de tweede met bruggenbouw en de derde met bagger- werk en havenbouw bekend; vijf opzichters (maximum-tractement f 240 's maands). Een hier van speciaal bekend met funderingen, twee met aardverplaatsing en spoorwegbouw, een met zee- bouw en bagger,verk. De vijfde is bestemd het vervoer en de lading van stortsteen te dirigeren en moet eenige werktuigkundige kennis bezittendrie teekenaars (maxitnum-tractement f 200 's maands,) waarvan een machine-teekenaartwaalf gezag- voerders (maximmn-tractement y 300 's maands) voor de stoomklepvaartuigen. Ze moeten het di ploma van machinist en van eersten stuUrman bezitten drie gezagvoerders (maximum-tractement f 300 's maands) voor de groote stoomkag- gervaartuigen. Ze moeten voikomen bekend zijn met de behandeling van groote baggervaartuigeii drie machinisten (maximum-tractement f 300 's maands,) voor de grobte stoombaggervaartui- gen vijftien stuurlieden (maximum-tractement 120 's maands,voor de groote stoombaggervaartui- gen en voor de stoomklepvaartuigen een hoofd- boekhouder en secretaris (maximum-tractement 600 's maands,) volledig bekend met boekhouden en. administratie, verder met -Engelsche en Neder- landsche 'cnrreipondorttieeen' eerste boekh odder (maximum-tractement f 350 Js maands) bekend met boekhouding en correspondentieeen tweede boekhouder (maximum-tractementy 240 's maands); bekend met de boekhouding bij groote aannemingen, spoorweg-exploitatie of dergelijkentwee eerste klerken (maximum-tractement f 150 's maands) Engelsch schrijvende. Het personeel wordt tijdelijk in dienst genomen. Aan de uitzending naar Indie zijn vrije overtogt en een tegemoetkoming voor uitrustingskosten ten bedrage van drie maanden tractement verbonden, doch geen pensioenen, noch buitenlandsche verloven. Met uitzondering van het personeel voor de stootnschepen, hetwelk aangesteld wordt naar mate deze gereed komen, zal het overige personeel in den aanvang des volgenden jaars (vermoedelijk in het begin der maand Maart) naar Indie moeten vertrekken. f Sollicitanten naar bovenstaande betrekkingen (voor zoover zij zich tot dusver noch niet hebben aangemeld) hebben zich met hunne aanvragen, bij adres op gezegeld papier, te wenden tot het ministerie van kolonien. Land bouwberichten. Naar wij vernemen heeft het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landb'oUw zich naar aanleiding van het besluit der algemeene Vergadering te Rotterdam, tot de hooge regeering gewend, met verzoek een wet in te dienen, waarbij het verbod van //het gebruiken van kinderen beneden de 12 jaar tot fabriekarbeid" ook worde uitge- strekt tot //landbouwarbeid" De maatschappij van landbouw, tuinbouw en veeteelt in het arrondissement Breda heeft zich tot de tweede kamer gewend met het verzoek om1. aan het voorstel der regeering tot de instelling van een adviseerend college voor land-, tuin en boschbouw, benevens veeteelt. 2. aan het voorstel der heeren de Jong c. s., tot het instellen eener enquete omtrent de longziekte bij het vee, hare goedkeuring wel te willen schenken. Uit Genemuiden, meldt men dd. 1 Dec. In de laatste dagen is de handel in hooi en stroo zeer willig. De vraag is grooter dan de voorraad, zoodat de prijzen moeten stijgen. Voor binnenveldsch hooi wordt /24 a /28 en voor buitenveldsch /30 a /34 de 1000 have kilo's besteed. Voor stroo wordt f 15 a /18 besteed, een ongehoord hooge prijs voor deze streek. Door de sehaarschte van het veevoeder en vooral door de duurte der bovengenoemde artikelen zijn vele boeren verplicht een gedeelte van hun vee te ver- koopen. De aardappelen, die anders het veevoeder schragen, zijn te duur en wordeu van f 2,75 tot f 4 per hect. vlug genomen. Oblain heeft zelve eenige mededeelingen gedaan welke meer licht verspreiden over den dood van den gendarme Meeus, welke zaak voor eenige dagen zulk een gerucht maakte. Tijdens de overvaart der Noordzee bevonden de gendarm Meeus en Oblain zich in eene hut, doch nauwelijks was men in zee of Meeus werd hevig zeeziek en de gevangene paste den gendarm op. Toen men aan wal was gestapt en men zich op den spoorweg bevond, schijnt het, dat een ge- voel van dankbaarheid, voor den zorg, welke Oblain tijdens de overvaart voor zijnen bewaker had ge- dragen, Meeus aanzette tot medMijden met den gevangene; hij deed hem dus in plaats van de duimschroeven, slechts handboeien om de armen, welke de gendarm met de hand vasthield. In de wagon bemerktfe Oblain dat Meeus sla- perig werd; hij ook veinsde te slapen en weldra voelde hij dat de hand van Meeus de boeien losliet, een bewijs dat hij sliep. Stil stond Oblain op, opende het portier Stapte op 'de trede, sloot de klink weer en sprong op de baan. Omniddelijk daarna zag hij insgelijks Meeus op de trede. Men zal zich wellicht nog herinneren, dat in de maand April, de Brusselsche policie, een persoon aanhield, die een valsche baard en een pruik droeg. Men wist destijds niet dat men door de aanhouding van dien persoon zulk een be- langrijke vangst deed. Reeds den dag na de aanhouding, werd de Brusselsche politie door die van Parijs verwittigd, dat deze laatste een persoon zocht, die met 63/000 fr., aan zijn patroon toe- behoorende, de vlucht had genomen. De dief was niemand dan de aangehoudene, zekere Karel Godinot, een der bescKuldigden in de zaak der samenzweerihg welke in Juli 1870 voor het hooger gerechtshof van Blois afliephij was het die aan het gerechts hof de inlichtingen bezorgde over de samenzwbering tegen' het levtew van den keizer, over het valsche muuten van papieren geld, enz; Godinot werd tot 5 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Terwijl hij deelachtig was in de samenzweering, vroeg hij aan den keizer een tabakswinkel voor zijn vader, en verliet in uniform van luitenant der garde-mobile de zalen van maarschalk Canrobert, om de ver- gadering der samenzweerders bij te wonen. Godinot is Zaterdag te Parijs veroordeeld tot 8 jaren op- si uitifig en 10 jaren be waking. De kouing van Birma heeft onlangs 24 nieuwe kanonnen, waarvan een Kruppkanon, op de ver- dedigingswerken zijner hoofdstad Mandalay doen plaatsen. Om hunne werking te beoordeelen, schoot de moderne Nero, tot zijn groot genoegen, een dorp aan de overzijde der Iraouaddy in brand, boorde hij een met rijst geladen kano in den grond, en zond hij eenige granaten te midden van een aantal toeschsuwers, waardoor 20 menschen gedood of gekwetst werden. GEMENGDE BERICHTEN. Als eene bijzonderheid wordt bericht, dat den 30 Nov. jl. de vrouw van J. Buijs, arbeider te Graauw, is bevalleu van drie welgeschapen kinde ren, (een zoon en twee dochters,) welke denzelfden dag 's avonds in de kei k aldaar gedoopt zijn. Allen bevinden zich in gezonden toestand. Bij esnige slachters te Utrecht is de prijs van het rund- vleesch met 5 en 10 cent per kilogram vermin- derd. Een brandbrieflegger zou bij Zevenbergen gevat worden, toen hij de f 20 wilde gaan opne- men, die hij had gezegd, dat eene weduwe op een aangeduide plaats moest nederleggen. Hij was de marechaussee echter te vlug af, ontliep hen, toen zij uit hun hinderlaag kwamenen hij loopt nog. Te Rijsbergen is een onverlaat gearresteerd, die zijne vrouw en hare moeder, een 70jarige, met de asschop verwondde. Hij zal zeker in den kerker tijd krijgen, om tot bezinning te komen. Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat op Urk eene vrouw van 76 jaren aan de mazelen lijdende is. Voor de schoone kathedraal te 's Hertogenbosch zijn door particulieren een nieuw altaar en drie beschilderde ramen geschonken. Een bezoeker eener tapperij te Utrecht, heeft, in woede ontstoken, een jeneverglas stuk gebeten en eenige stukken daarvan ingeslikt. Men hoopt den man in het leven te behouden. Als een bewijs van hoogen leeftijd meldt men dat de oudste dorpsgenoote te Zeist Woensdag in den ouderdom van 97 jaren is overleden. Leonard Geenheuvels, beschuldigd van manslag (met een parapluie) tegen wien door het O. M. een celstraf van 2 jaar was gerequireerd, is door het gerechtshof te 's Bosch veroordeeld tot vijf jaar tuchthuisstraf. De gemeenteraad van Gouda verleende deze week een subsidie van f 400 voor de uitgave van een verslag van het verhan- delde in den gemeenteraad. Eerstdaags zal te

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 2