16e Jaargang. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-A laanderen. BINNEN LAND. No. 1204. Woensdag 6 December 1876. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond bij J. K. G. Dhont te Neuzen. advertentien. I^olitiek: Overziclit. Even als gedurende den ganschen tijd sedert de wapenschorsing de thermometer der oostersche politiek gestadig op en neer ging, zoo is het ook thans nog onduidelijk, waarheen de stroom der gebeurtenissen zal voeren, of op het a. s. kerstfeest het vrede op aarde," dan wel het //te wapen' door gansch Europa zal weerklinken. Vergelijkt men den toon der dagbladen in de iaatste dagen met (lien, welken zij voor eeniger, tijd aansloegen, men zou dan bijna tot de overtuiging kunnen komen, dat het werkelijk alle mogendheden ernst is, alle pogingen aan te wenden, om den vrede te verkrijgen, zelfs met opoffering van eigen in- zichten, van eigen belangen. Enkele bladen echter zien de toekomst minder helder te gemoet, deelen berichten inede, die den twijtel, dat alles zich roos- kleurig zou beginnen te vertoonen, alleszins wettigen. De Gazette de Moscou toch wil weten, dat de Turksche regeeiing in het geheim alles tot den oorlog voorbereidt en hare onderdanen allerwege tot den heiligen krijg tracht te fanatiseeren. Zelts in Rusland en Polen zou door liaar gewerkt worden. De Whitehall Review zegt daarbij, officieel te weten, dat de Engelsche en de Russische voor- stellen aan de porte even onaangenaam zijn dat Turkije het voorstel niet zal iuwilligen, om Bulgarije door vreemde troepen te bezetten dat Turkije geen bemoeiing met zijne inwendige zaken zal gedogen dat, terwijl Rusland met een schoonen glimp betuigt, dat zijn doel slechts is, hervor- mingen voor de Slavische bevolkingen te verkrijgen, Turkije daarentegen de Grieken, slaven, joden, en Muzelmannen, alien op gelijke lijn wil stellen. De Russische bladen melden bovendien, dat last is gegeven tot mobilisering van nog drie Russische legerkorpsen. De opperbevelhebber, prins Nicolaas, moet daarbij reeds naar het leger zijn vertrokken. Die voortdurende wapeningen zijn dan ook geenszir.s geschikt, om eenigszins het vertrouwen op eene vrede- lievende oplossing te bevestigen en bewijzen, dat, hoe ook de gekroonde hoofden of de premiers mogen beweren, dat bun eenig doel is, het //vrede op aarde" te handhaven, zij elkander nog steeds het hevigst wantrouwen toedragen, zij als 'tware overtuigd zijn, dat wederzijds machtsvertoon slechts ■voor eenigen tijd het uitbreken van den krijg kan onderdrukken. Een vrede toch met van hoofd tot teen gewapende legers, is gelijk twee vijanden, die, met opgehevene vuist, slechts het juiste oogen- blik afwachten, om hun slag te slaan. Hoe het zij, onrustwekkender dan voor eenige dagen is de toestand niet en misschien zijn het juist de handelingen van het Britsclie gouvernement, n. 1. het verzwijgen van de ondubbelzinnige ver- klaringen van Alexander tegenover lord Loftes, die oorzaak zijn van deze gespannen verhouding, van de vrees voor een algemeenen oorlog, die nog steeds als het zwaard van Damocles boven het hoofd der natien hangt. Had Engeland minder wantrouwen jegens Rusland getoond, had het Turkije niet in den waan gebracht, dat het te alien tijde door Engeland ondersteund zou worden en daardoor iH zijn verzet tegen billijke eischen niet ge- stijfd, misschien zou dan het einde der Oostersche troebelen reeds veel meer nabij geweest zijn, zouden de natien reeds eens zijn omtrent den weg, langs welken in hunne zienswijze het Oostersche vraagstuk kan en most worden opgelost. Veel hangt er voor het oogenblik af van de houding van Engeland. Blijft het vasthouaen aan de meening, dat gemeenschappelijke bezetting van de Europeesch-Turksche gewesten door de groote mogendheden eene schennis is van de souvereiniteit en integriteit van het Turksche rijk, dan is de vrede zeker nog ver af. Sluit het zich met de overige mogendheden bij Ru land aan, dan zullen misschien de beraadslagingen op de a. s. confereutie, welke naar men wil reeds binnen weinige dagen zal aanvangen, eenig althans inomenteel gunstig gevolg kunnen hebben. Neuzen, 5 December. Gisteren avond werd door het muziekgezelschap //Apollo" eene serenade gebracht aan den WelEdelen heer J. J. Fercken alhier, die op Zondag den 3e dezer zijnen 76e verjaardag vierde. Het muziekgezelschap deed dit om van deszelfs belangstelling in die feestviering te doen blijken en om hulde te brengen aan den waardigen man voor den warmen ijver, waarmede hij zoowel als wethouder als in vele andere betrekkingen de belangen dezer gemeente bevordert. Sluiskil5 December. Gisteren morgen omstreeks 10 ure woedde alhier eene zeer hevige windvlaag, waardoor de kap met aanhoorigheden van den wind- korenmolen werd gerukt en op den grond in stuk- ken nederkwam. Het inwendig gedeelte van den molen, beuevens eenige gebouwen werden mede beschadigd. Zaamslag, 2 December. Heden had van wege het bestuur der waterkeering van de calamiteuse polders Margaretha, Kleine Huissens en Eendragt de aanbesteding plaats van eenige buitengewone zinkwerken en steenbestortingen aan genoemde pol ders, waarvan aannemer werd de heer C. de Wilde, te Kattendijke, voor f 37986, Bij den Belgischen minister van openbare wer- ken zijn burgemeester en wethouders van Gent, vergezeld van eene talrijke deputatie uit den ge- meenteraad en uit den nijverheids- en handelskring dier stad, Donderdag jl. toegelaten, om de belan gen van Gent ten opzigte der verbetering van het kanaal naar Neuzen te bespreken. Aan ger.oemde deputatie gaf de minister te ken- nen, dat hij over de onderhandelingen, welke thans tusschen de Nederlandsche en Belgische regeerin- gen worden gevoerd, niet in bijzonderheden kor. treden, doch dat hij genegen is de werken voor de voorhaven te Gent voor staatsrekening te nemen. In den Moniteur zal weldra het koninklijk besluit, bevattende de plannen voor dit work, verschijnen. Z. K. H. prins Hendrik, die reeds zoo menig vorstelijk blijk, zoo door woord als daden, gegeven heeft, hoezeer hem de algemeene welvaart en inzonderheid de belangen van Neerlands handel en scheepvaart ter harte gaan heeft thans weder een nieuw blijk van zijne gewaardeerde belang stelling gegeven, waardoor hij de toekomst der stoomvaart-maatschappij Zeeland verzekerd heett. De maatschappij Zeeland heeft ill. ter uitbreiding van den dienst en tot vermeerdering van het mate- rieel der maatschapppij een leening uitgesehreven van f 3,200,000 uit te geven in 3200 aandeelen a 1000, rentende pCt. 'sjaars, waarbij Z. K. H. prins Hendrik, eere-voorzitter der maat schappij, toezegging heeft gedaan, dat hij onvoor- waardelijk en rechtstreeks aan de houders der obligatie dezer leening de betaling der rente en aflossing op de daarvoor gestelde termijnen waar- borgt. Deze waarborg wordt op de obligation vermeld, die, ten blijke daarvan, door eene door Z. .K. H. bij notarieele acte, daartoe benoemden gemachtigde onderteekend worden." Nimmer voorzeker is men bij het sluiteu eener leening beter van eene spoedige volteekening ver zekerd geweest, dan thans de stoomvaart-maat schappij Zeeland. Uit Middelburg wordt het volgende geschre- ven: De toestand van het droogdok schijnt een gunstigen keer te hebben genomen. Van onder- loopsheid der tusschenafsluiting is geen sprake meer, maar toch is nog een kleine reparatie noodig. De houten uitwateringskoker, die van het achterdok naar de stoommachine loopt, wordt nl. gedeeltelijk door een ijzeren vervangen; en hierin heeft men weder een bewijs voor de eigenaardige wijze van werken bij de verbetering van het dok. Telkens wordt iets beproefd en telkens blijkt nog iets te ontbreken. Geruimen tijd geleden is reeds beweerd, dat de geheele koker door een ijzeren zou worden vervangen. De houten bleef, maar werd geheel opgeknapt en gebreeuwd, waartoe hij natuurlijk ge heel moest worden ontbloot. Nu nadat hij daar- enboven nog met een kleilaag en een stroobeslag was voorzien en de groote bezwaren eindelijk over- wonnen zijn, moet toch weer een eind worden opgebroken om een gedeelte ijzeren koker te leg- gen. Zoo is er gedurig wat. Was men tot deze hers telling gelijktijdig met de andere overgegaan, dan zouden nu de beide wachtende schepen gedokt kunnen worden. Intusschen is het een reden van groote blijdschap, dat de ernstigste bezwaren ge heel blijken te zijn overwonnen. Men schrijft uit Vlissingen aan de Amst. Ct. De M. Ct. heeft verleden week bericht, dat de Iaatste lading aniline-afval in de Nederlandsche wateren was aangekomen, zonder dat de autoriteiten er van verwittigd waren. Dit is niet het geval geweest. Reeds verscheidene dagen voor de Mainz XI die stoffen aanbracht, was het zoowel aan de Neder landsche als Belgische autoriteiten bekend. Van beide zijden zijn dus ook de noodige voorzorgs- maatregelen genomen en even als de vorige keeren is den kapitein van de Mainz XI aangezegd, dat hij den aniline-afval in voile zee behoorde te wer- pen: de Engelsche schepen Holmrook en Gypsy Queen hebben, onder begeleiding van Nederland sche en Belgische ambtenaren, den afval over boord geworpen. Trouwens die last zal weldra ophouden, want gelijk Nederland reeds gedaan heeft zal ook Belgie spoedig maatregelen nemen, om de gevaar- lijke ladingen van liaar kusten te weren. De Duit- sche fabrikanten zullen een andere kust moeten gaan zoeken, om hun vuil kwijt te raken. Naar men verneemt, wordt de op 16 dezer te Amsterdam in dienst gestelde stoomkanonneer- nelzensche C0LR4NT. ABONNEMENT. Per drie maanden hitmen Nenzen f 1,Door het *eheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie/ 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaara Postdirec- teuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer/0,1© Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zendea uiterlijk Dinsdag en Vrijdag mimid.claK DRIE ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 1