1 BUITENLAND. i GEMENGDE BERICHTEN. I l\ m xich oe mare, dat er oproer was onder de troepen aaii boord (125 man.) Men trachtte, om de dames niet xe verontrusten, het gerucht niet tot haar te doen door- dringenmaar toen de kruidkamer, die aehteruit was ontsloten werd en al de wapens, die in de nabijheid van onze hutten werden bewaard, naar voren gebracht werdeu, kon, oudanks alle voorzorg, de zaak niet voor de dairies geheim blijven. Aanvankelijk waren de ge-- ruehten en mededeelingen verwartl, tot dat eindelijk met zekerheid vernomen werd, dat de soldaten, dife allep beueden in het schip waren, den toegang van het Soldateukwartier tot de gangen dW officiers-verbiij ven wildeu verbreken. In groote haast vluchtten nu de dames in een der vele langszijde liggende sloepeu en gingen onder begeleiding van enkele heeren, naar wal. De officiersvrouwen en ook de moeders bleveu aan boord, dewijl vele kinderen reeds te bed lagen. Om- streeks half elf werd het bericht naar wal gezonden, dat de orde hersteld was. Zij, die derwaarts vertrok- ken waren, keerden daarop naar boord terug. De zaak had zich volgenderwijze toegedragen De manschappen waren beneden in hun verblijf geconsigneerd, omdat de majoor bevreesd was voor desertie. Niet ten onreehte zeker, want ook te Southamp ton reeds hadden drie man zich daaraan schuldig ge- maakt. Doch die maatregel beviel hun niet. Eenigen spraken toen af om het schip in brand te steken en in massa te deserteeren. Eerst trachtten zij door de luiken aan dek te komen, maar de onderofficieren stonden er op wacht om hun dit te beletten en wilden te dien einde de trappen optrekken. Doch daarop begon een algemeeu tumult. De belhamels sloegen de lantaarns stuk, wierpen met de stukken en alles wat zij maar grijpen en vangen konden naar boven. Toen werd het scheepsvolk gewapeud en begon er een degelijke vecht- partij met de sabel. Doch eerst nadat er een paar revolverschoten gevalleu en zeven der oproerliugen buiten gevecht gesteld waren, werd men de kerels meester, die gelilkkig geen andere wapens dan huisraad, ketels, banken, eaz. hadden, waarmede zij evenwel eenige scheepsnffieieren gewond hebben. De zeven gekwetste muiters zijn er niet malsch afgekomen, sabel- houwen op het hoofd en een, twee ribben stuk. Ten 12 ure konden alle passagiers zich gerust naar bed begeven. 's Nachts evenwel werdeu zij weder door het geroep„te wapen" gewekt. Alles vloog, zooveel mogelijk gewapend, naar boven. Maar gelukkig, ditmaal was het een loos alarm. Een onderofficier, door het gebeurde in den slaap vervolgd, was uit zijn kooi ge valleu, en had dien wapenkreet geuit Het volk op waeht had daarop alarm gemaakt. Een onderofficier, in de eerste opschudding door een matroos voor een oproermaker aangezien, ontving van hem een sabelslag, die eehter geen kwetsuur veroorzaaktede bedoelde onderofficier deed van morgen zijn dienst reeds weder. Heden is eerst onderzoek ingesteld, ten gevolge waarvan een vijftal dadelijk in de boeijen werd ge- sloten. Dit onderzoek heeft voorts de bovengemelde misdadige oogmerken bevestigd. Het krachtdadig op- treden van majoor Guffrey en de andere officieren heeft alles gelukkig verijdeld. De schuldigen zijn speciaal Pranschen en Belgen. Menschenlevens zijn niet te betreuren. Vermelding evenwel verdient, dat eene der passagiers 2e klasse, ten gevolge van den schrik, ontijdig bevallen is Landbouwberichten. De zoogenaainde wolziekte onder de schapen vertoont zich op de Veluwe onrustbarend. De heidescliapen leiden hieraan het ineest. Het gekruist ras van Tesselsche en Friesche rainmen blijft veel vcrschooud. De door de Nederl. maatschappij ter bevor- dering van vlasindustrie nitgeschreven tentoonstel- liug te Rotterdam werd jl. Maandag geopend. Zij inaakt een zeer goeden indruk. Er zijn 181 nomuiers ingezonden, waaronder ook uit het buiten- land. Er zijn geldprijzen tot een gezamenlijk 'oe- drag van f 1200 uitgeloofd en toegekend. In de laatste acht dagen zijn ruim een millioen Italiaansche eieren in ons land ingevoerd de hooge prijzen van de inlandsche eieren zijn hiervan oorzaak, daar de ingevoerde de buitenl. per 100 stuks ruim f 1,20 minder in prijs zijn. Blijkens de jongste bij de regeering ontvan- gen officieele berichten uit Zwitserland, betreffende den stand der veeziekten daar te lande, loopende tot 18 November jl., was in het kanton Luzern etfli nieuw geval van besraettelijke longziekte voorge- koinen op een stal van 7 runderen, die als gewoonlijk alle afgemaakt waren. In den vrij gunstigen stand van het mond- en klauwzeer was sedert het begin dezer rnaand geene verandering voorgekoinen. Voorst waren wederom 6 gevallen van hondsdolheid en 2 van kwaden droes aangegeven. Volgens de jongste officieele berichten uit Oosten- rijk heerscht de yeepest voortdurend, schoon niet in hevige mate, iiti Bukowina en Grailiciedaaren- tegen waren Hongarije, Kroatie en Slavonie, alsmede de militaire grentlanden, vrij van die ziekte. ~~\rff~T i Voor de civiele reciitbank te Bergarac werd dezer dagen de volgende zonderlitige zaak behandeld Den 23 Juni 18; 2 ging de heer de Lard, pas- toor van de gemefente van St. Sabine, met den heer Marche, inaire vart de' getnmrte van Noyals-et- Clottes een overeenkoinst aan. Zoo de graaf van Chambord na vier jaren koning van Frankrijk was, zou de heer de Marche aan de kerk te Noyals een Monstrans van 500 frcs. waarde schenkenzoo hij op den bepaalden tijd geen koning was zou de pastoor van St. Sabine dit gesclienk befalei). De graaf van Chambord heeft, zooals men weet, den troon niet beklommen, en werd dus de pastoor aan de overeenkoinst herinnerd. Daar deze er nu echter niets van wilde weten, werd de hulp der reciitbank ingeroepen oin in deze uitspraak te doen. In de beroemde werkplaats des heeren Krupp bij Essen, is een nieuwe uitvinding toegepast, nainelijk het pantseren van stukken geschut. Door dit iniddel zijn der manschappen, die geschut in vestingen, kaseinatten, in kustbatterijen en aan boord van oorlogschepen bedienen, tegen scherp- schutters beveiligd; tevens is men behoed tegen het groote bezwaar dat de 'ouskruit damp ver- oorzaakt na het lossen van eenige schotsn hetzij in geblindeerde batterijeu of aan boord van sche- pen, terwijl nog daarfinboven het gebeZigde stuk geschut steeds zijn positie blijft behouden, zoodat het thans slechts eenmaal behoeft te worden ge- richt. Hierdoor veroorzaakt het vuren veel ge- duchter uitwerking dan vroeger, dewijl binnen weinige minuten een groot aantal schoten tegen een punt kan worden gedirigeerd. Met een stuk geschut, voorzien van deu bedoelden pantsertoestel loste men 60 schoten in 15 minuten. Deze schoten troffen de schijf, welke op 1521 meter afstands van het geschut was geplaatst, in een vierkant van 3,95 e. M. hoogte en 2,20 c. M. breed te, en eenmaal was het stuk gericht. Op die wijze verkrijgt men nog een ander voordeeldat men minder manschappen voor de bediening van het stuk behoeft. De porte heeft te Geneve krachlig gsepro- testeerd tegen het misbrmk, dat van het ltoode Kruis wordt geinaakt en het ministerie maakt. een geschrift gereed, waarin met bewijzen gestaafd wordt dat onder den dek mantel van het ltoode Kruis Russische soldaten met wapenen en ammunitie naar Servie zijn gezonden en dat de Serviers en Montenegrijnen, ofsohoon zij tot de con ven tie van Geneve zijn toegetrcden, barbaarschheden op Turk- sche gevangenen en gewonden hebben gepleegd. De porte wil ook voorstellen, dat de Tarksche ambulancen, in plaats van een rood kruis een roode halve maan tot kenteeken zullen hebben. Te Winschoten heeft zich een oude, 60 jarige vrijster verdronken. Zij had haar voor- nemen op een lei geschreven. Haar lijk vond men in een waterput. Naar men zegt, is voor het te Grave aanwezige Moorsche zilveren keteltje, waarvan onlangs in ons blad melding werd ge maakt, reeds f 2500 geboden. Handelaars in Rijnsburg zijn weder opgelicht door middel van bestellingen uit Engeland op bloemkool, onder aanbieding van wissels, die later niet betaald werden. Een er van heeft een schade van f 450. Te Borkulo heeft ecu 14jnrig jongeling door op- hangen een eind aan zijn leven gemaakt. Een inolenaarsknecht te Workuin is bij het binnen- rijden van den molen, doordien hij te hoog ge- zeten was op graanzakken, door den bovenkant van den ingang zoodanig gekneusd, dat hij een paar dagen later overleed. Naar men verneemt is de ijzeren brandkast, dezer dagen ontvreeind uit een perceel in de Joden-Houttuinen te Amsterdam, met andere voorwerpen op dezen diefstal betrek- king hebbende, teruggevonden in het water nabij den St. Anthoniedijk buiten de Muiderpoort. Een jongen, die 4 of 5 peren van onder een boom had weggenomen, is deswege door de De- venter rechtbank tot 5 dagen cellulaire gevange- nisstraf veroordeeld. Te Harlingen heeft eene jortge inoedter aan haar echtgenoot eene dochter geschonken) die bij de geboorte 15 halve Kgr. zwaar was. De jonggeborene werd gekleed uit de gardcrobe vati een driejarig kind. De personen van Berger en Breuer, die door het gerechtshof te 's Hertogenbosch tot 12 jaar tuchthuisstraf zijn veroordeeld wegens het namaken van Nederl. bankbiljetten, hebben zich tegen dat arrest in cassatie voorzien. In de gemeente Oirschot is door een vrij hevigen brand, in weinig tijd eene boerenwoning in asch gelegd; een paar stuks vee werd gered. Huis en inboedel zijn verzekerd. De our zaak van den brand is onbekend. Volgens een bericht is een met katoen geladen wagou van een goederentrein uit Nederland brandende op 't station Elten aangekomen. De wagon werd dadelijk afgehaakt en daavdoor erger voofkomen. De inhoud van den wagon is verbtand. Een BreslaUer inakelaaT is dezer dagen heimelijk ver- dwenen, on betaald e en valsche wissels tot een bedrag van ruim 30'0,0'00 thaler achterlatende Koning Alphonsus XII van Spanje zal in het huwelijk treden met de derde dochter van den hertog van Montpensier, de Infante Maria las Mercedes. De koning moet zijn 20e jaar nog in- tred'en; de infante viert eerstdaags haar 17n geboortedag. Te Brunn werd voor eenigen tijd een naaister door eene operatie een naald uit het lichaam gehaald, die zij voor 29 jaren als acht- jarig meisje binnengekregen had. Tot heden had zij er rolstrekt geen hinder van gehadeerst in dit jaar begon de naald haar erg in haar linkerheup, te hinderen zoodat zij tot de operatie besloot. Een aantal jongelieden nit de hoogste Parijsche standen zijn op het denkbeeld gekomen een ver- eerr.ging te stichten, welker leden zich moeten ver- binden nimmer te trouwen, op verbeurte eener boete van 50,000 franc. Het plan werd op een vrolijk soep^e geopperd, er. reeds aanstonds traden 32 leden tot bet genootschap toe. In een Logement te Leeu warden, waar dage- lijks, maar vooral Vrijdag (marktdag) eerie kleine effectenbeurs wordt gehouden, worden dikwijls vreemdsoortige affaires op tijd en met premie ge- dreven. Een van zeer bijzonderen aard, had eenige dagen geleden plaats. De commissionair in effecten R. E. S. van Roordahuizum verkocht aan den heer R. /5000 nom. buitenlandsche Spanje op acht dagen, tegen eene premie van 40 „kop" groene erwtenVrijdag liep de zaak af. Daar Spaansche fondsen 3/8 waren gerezen, komen de erwten den genoemden commissionair te staan op 47 cent per kop, zijnde bijna vierinaal deu winkelprijs. De premie-erwten heeft hij dus voor alles behalve een prijsje bekomen. Te Parijs is men sedert eenigen tijd bezig met eene volkstelling, Men heeft echter opgemerkt dat de ambtenaren, daarmede belast vrij slordig handelen, zoodat de uitkomst toch weinig vertrouw- baar zal zijn. In het jaar 1836 telde Parijs, volgens officieele opgave 909,126 inwoners. Twintig jaar later was dit getal tot meer dan anderhalf millioen gestegen. In het jaar 1860 klom dit cijfer door toevoeging van buitenkwartier«n tot 1,700,000. In 1870 werd de bevolking geschat. op 1,900,000; in 1872 echter werd zij tengevolge van den oorlog der beide voorgaande jaren, gesteld op 1,851,792. Sedert had er geen telling meer plaats. Een zotiderlinge politieke vergadering had bij gelegenheid van de verkiezings-agitatie te New- York plaats. Twee geleerde doofstoinmen, Thomas Godfrey en William Bond, hielden voor een bijna uitsluitend uit doofstoinmen bestaande toehoorders- schaar een disputatie over de beide candidaten voor het presidentschap. Godfrey opende het debat en men kon uit zijne levendige gebaren en de af- wisselende uitdrukkingen van zijn gelaat zien, dat hij het theuia, Y welk hij behandelde, volkomen i machtig was. Bond wederlegde hem, waarop God frey repliceerde. In 't einde werd er gestemd over de heide candidaten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 2