Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-V laanderen. BINNEN LAND. No. 1203. 16e Jaargang. Zaterdag 2 December 1876. MZHSCHE C0UR4NT. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond bij J. K. G. Dhont te Neuzen. ABONNEMENT. Per drie maanden binnen Neuzen f 1,Door het *eheele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaara Postdirec- teuren en Brievenbushouders. A D V E R T E N T 1 E N. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10 Grootere letters worden naar plaatsruirate berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag uamiddag DBIE ure. JRolitieli Overzicht. Nieuws is tegenwoordig in de buitenlandsche politiek zeer schaarsch en heden eigenlijk geheel absent. Wat ons de bladen over de Oostersche troebelen melden, beweegt zich enkel op de voor- bereidseJen voor de conferentie, weike over oorlog of vrede zal inoeten beslisseu, en die berichten doen heden de scliaal naar vrede overslaan, doen de hoop op een vredelievende oplossing weer een weinig aanwakkeren. Wat vooral die hoop verlevendigt, is, dat alle mogendheden beginnen in te zien, dat men in het oosten de zaken niet op den ouden voet kan laten, terwijl zelfs Engeland niet in beginsel ge- kant is tegen afzonderlijke hervorming voor de gewesten, die in beroering verkeeren, noch ook tegen het eischen van bijzondere waarborgen. Het groote punt van verschil sohijnt te wezen, dat de Engelsche regeering zooveel mogelijk Turkije sparen wil, en, zij het ook maar in schijn, het Parijsche tractaat wil handhaven, terwijl Rusland geen de rninste oorzaak ziet om voor Turkije de pil te vergnlden en zeer veel reden lieeft om te doen blijken, dat het tractaat van Parijs door de mogendheden tlians onhoudbaar wordr geaclit. Het verschil tusschen deze mogendheden zou dus meer over den vorm dan over de zaak zelve loopen, terwijl de kabinetten het over den aard der hervortningen voor de drie opgestane provin- cien onderling volkomen eens zouden zijn. 'i Is echter de vraag of de zieke man, waarover het consult loopt, genegen zal worden bevonden de middelen, hem door de zich opgeworpen heb- bende geneesheeren voorgeschreven, te consumeren. Een der Turksche ministers heeft zich daarom- trent op weinig hoopvolle wijze uitgelaten. De voorstellen van Rusland bewegen zich in een cercle vicieus, om deze gedachte, die steeds weer terugkeertbezetting van een deel van Tur kije. En daar geene mogendheid daarvoor troepen zal willen geven, zal Rusland het alleen moeten doen. De Russisclie troepen zouden dus de Ma- homedanen moeten ontwapenen! Er is niet aan te denken De Mahomedanen hebben 't gebruik van hunne geweren en hunne liandschars geleerd, zij zullen die niet aan hunne erfvijanden afgeven." Zouden misschien de mogendheden zelf inzien, dat Turkije niet zoo maar in eens ja en amen zal zeggen op de door de conferentie gestelde voorwaarden en hiermee in verband zijn te brengen de wapeningen, die in Rusland en Engeland met evenveel kracht worden voortgezet, teneinde den onwilligen rustverstoorder door dit vertoon of desnoods met geweld te dwingen zich aan de besluiten der conferentie te onderwerpen? Het is mogelijk. Anders toch zijn al die be richten van overeenstemming en toenadering slechts satiremoet, bij het zien van de brandstof, die zich langzamerhand in het Oosten ophoopt, alle geloof aan het woord vrede" verloren gaan, tenzij die toebereidselen moeten dienen, om op nieuw den regel te bevestigen, dat men tot den strijd moet uitgerust zijn, om den vrede te kunnen bewaren. Willen wij hopen dat het laatste zal blijken het geval te zijn. Ook in de Spaansche Cortes is de Oostersche kwestie ter sprake gebracht. Bij die verwikkelingen, zeide de minister van buitenlandsche zaken, heeft Spanje geen onmiddellijk belang. De betrekkingen van Spanje met de verschillende mogendheden zijn van zeer vriendschappelijken aard en mocht er een oorlog uitbreken, dan zal Spanje zich stipt onzijdig houden. Spanje zal trouwens nog wel genoeg met zijne eigene huishouding te doen hebben, om zich ook nog te bemocien met de fiuanciele en inephistische citia no. 3, van Antwerpen naar Amsterdam met stukgoederen, in het nauw van Bath zulk een zwaar lek dat de gezagvoerder, om Schip en lading te redden, het vaartuig voor de haven van Bath op 't droge zetten. Woensdag te Bath binnen gebracht, is men thans bezig het schip over te laden. Men sehrijft uit Bergen op Zoom Sedert September worden van hier en de stad Tholen per dag gemiddeld 50,000 oesters verzon- den, met bestemming naar Engeland en Belgie, warboel van 1 urkije, die zoozeer met den eigen terwijl de hoeveellieid mosselen, die uitsluitend van toestand van Spanje overeenkomt. hicr wordt geexpedieerd en voor Frankrijk en Belgie bestemd zijn, dagelijks 100 ton bedraagtde ton h 1,50. De minister van oorlog is van plan maatre- Neuzen, 1 December. geien te nemen, waardoor meer dan tot heden het In de op heden gehoudene vergadering van den geval was, den militair, die trouw zijn plicht heeft raad dezer gemeente zijn, met algemeene stemmen, vervuld, bepaald u tzicht wordt gegeven op bur- als leden van de plaatselijke schoolcommissie alhier gerlijke betrekkingen. herkozen de heeren J. Sturm en J. Dieleman. De minister van kolonien maakt bekend, In dezelfde vergadering is, met algemeene stem- dat voor de uitvoering der Bataviasche havenwer- men, als hulponderwijzer aan de openbare lagere ken benoodigd is zeker personeel. Zie omtrent school alhier benoeindde heer D. B. Steijns te vereischten en bezoldiging de Staatscourant van Hulst, en zulks met ingang van heden. 29 November. Gedurende de le helft der maand November Heden 1 December is het 25 jaar geleden is door het postkantoor alhier verzondeu een briefdat de rijkstelegraaf hier te lande werd ingevoerd. aan het adres M. Santlieuvel te Amsterdam, welke In welke mate die tak van openbaren dienst is brief niet is bezorgd geworden, aangezien de ge- vooruitgegaan, kan o. a. blijken uit de cijfers. adresseerde niet te vinden was. In 1855 telde de dienst 74 ambtenaren (zonder Axel, 30 November. Bij de gehoudene verkie- j de bestellers) en 33 toestellen, in 1875 690 zing voor een lid van den gemeenteraad op den ambtenaren en 379 toestellen. i 28 dezer zijn ter stembus ingeleverd 130 stem- brieljes. Hiervan zijn uitgebracht op de heeren j Levinus de Eeijter Jz. 46; Lambertus Cornelis van Vessem 39; Jannis Cappon 18; Simon van Hoeve 13 en Reinier van de Ree 8 stemmen; terwijl de heeren E. Yerhelst, Jacobus Koster, EraiiQois Dekker, D. J. Oggel, M. Smies en Pieter Marijs ieder eene stem bekwamen; aldus herstem- ming tusschen de heeren L. de Eeijter Jz. en L. C. van Vessem. Overslag, 30 November. Gisteren had zekere Leonie Verlioeve, oud 17 jaren, dochter van de wed. Yerhoeve alhier, voor welke zij het brood verdiende, het ongeluk op de hofstede van de wed. Franciscus Poppe, onder Moerbeke, waar zij arbeidde, met haren eenen arm tusschen de machinerie van de stoomdorschmaehine te geraken, waar door dezelve werd verbrijzeld en eene afzetting van dien arm tengevolge had. Gezond van huis gaande kwain zij alzoo verminkt bij hare arme moeder terug. Z. M. heeft benoemd tot rijksontvanger te Bodegraven H. Coops, thans te Aardenburg. De le luit. van Hoogstraten van het 3e regiment infanterie in garnizoen te Vlissingen, heeft overplaatsing gevraagd bij het 0.-I. leger. Men sehrijft uit St. Kruis: Volgens de Gazette van Eecloo zal bet gemeen- tebestuur alhier, na de weigering der slaten van een renteloos voorschot, voor een weg van hier naar Aardenburg, thans trachten de noodige aan- sluiting langs Belgische zijde (met St. Laureyns) te verkrijgen. Te Amsterdam werdeu in 1865 bebandeld 79,934 telegrammen in 1875 1,345,553. In het oorlogs- jaar 1870 was het getal 2,165,246, waarvan alleen van 11 tot 22 Juli 134,892 sluks of gemiddeld 12,263 per dag. Ter crimineele terechtzitting van het gerechts- hof in den Bosch werd dezer dagen eene strafzaak behandeld, die haar weerga niet liclit zal vinden. Het gold namelijk het doodsteken van iemand door middel van.... een parapluie! Dit ,/Wapen" was met zoodanige kracht gebezigd, dat de geheele lengte der tamelijk dikkc houten punt door het oog van den verslagene in de hersenen was ge- drongen; ze had daar zoodanige verwoestingen aangericht, dat, na een hevig lijden van bijna drie weken, de dood gevolgd was. Niet onaardig zeide de verdediger, mr. Rits, dat hij in het ten deze gebezigde voorwerp nooit anders had gezien dan een defensief wapen, en dat nog wel tegen aanvallen van uit de wolken; hij leidde daaruit af, dat de beklaagde omnogelijk de bedoeling kon hebben ge- hal daarraede een manslag te begaau; hij zag er veeleer een ongeluk in. De advokaat-generaal mr. van Meeuwen nam verzachiende omstandig- liedeti aan en requireerde eene eenzame opsluiting van 2 jaren. Er is gewag gemaakt van de tegenspraak van een gerucht, omtrent ongeregeldheden, die zouden zijn voorgevallen aan boord van de stoomboot Priuses Amalia van Nieuwendiep naar Batavia. Van een stad- genoot ontvangt de Amst. Ct. een brief van eeu zijner nabestaanden, die zich aan boord van dat schip bevond, welke brief van de reede van Ismailia gedagteekend is. „In plants van ons gisteren avond te Port Said aan wal te vermakeu, hebben wij geagiteerde oogen- Dinsdag nacht bekwam de stoomboot Ami- j blikkeu gehad. Omstreeks zes uur namelijk versprefdde

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 1