Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Ylaanderen. No. 1202. 16e Jaargang BINNENLAND. ABONNEMENT. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond bij J. K. G. Dhont te Neuzen. geheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie 1,40. W06nSdcl£ 2" INOVeiTlbGr I0|O. i Gr00tere lettera worden naar berekend. Bij deze courant bchoort een bijvoegwel. JPolitielt Overzicht. Onmogelijk is het, uit alles, wat de buiten- en binnenlandsche pers ons ointrent de vorderingen der Oostersche kwestie melden, een eenigszins geves- tigd oordeel te verkrijgen over den werkelijken stand van zaken. De berichten blijven elkander nog in gelijke mate tegenspreken, en 't overslaan der balans naar vrede of oorlog is nog totaal twijfel- achtig. Ik begeer geen veroveringen, zooals ik. bij ver- schillende gelegenheden ernstig lieb verzekerd, dus antwoordt Ruslands keizer op eene door Engeland tot hem gerichte depeche. Ik koester niet den geringsten wensch of bedoeling, om mij van Kon- stantinopel meester te maken. Alles wat gezegd en gesproken is omtrent een testament van Peter den Groote, zijn droombeelden en spookgestalten. Het bezit van Konstantinopel zou een ongeluk voor Rusland zijn. Ik geef inijn lieilig eerewoord op de emstigste, plechtigste wijze, dat ik niet de be doeling heb, mij van Konstantinopel meester te maken en dat, zoo de noodzakelijkheid mij ver- plichten zou, een gedeelte van Bulgarije te bezetten, ik dit dan slechts voorloopig zou doen en tot dat de vrede en veiligheid van de Christelijke bevol- king verzekerd zijn. De Rusland toegeschrevene begeeerte, om Britsch-Indie te veroveren, acht ik te belachelijk, om die tegen te spreken. De Czaar verklaart verder, het groote wan- trouwen te betreuren, dat Engeland toonde in de Russische staatkunde, en dat zulke slechte gevol- gen had. De Engelsche pers, Times en Daily News uitge- zonderd, ontvangt deze verzekeringen van den Czaar met een sarcastischen lach. Wei vertrouwen wij, zeggen die bladen, dat de Czaar oprecht gesproken heeft, maar meestal gebeurt het tegenovergestelde, van hetgeen hij belooft. De absolute allcenheer- scher heeft de macht niet, om zijn woord te houden. De Times er. Daily News daarentegen richten verwijten tot de bladen, die de woorden van den Czaar op zulk eene onvriendelijke wijze beoordeelen. Zij prediken gematigdheid en nadenken en dringen op maatregelen aan, waardoor Engeland gebracht wordt uit de valsche positie, die het voor de geheele wereld inneemt en waarin het door lord Beaconsfield gebracht is. De Fransche pers daarentegen stelt meer ver trouwen in de verklaringen van den Czaar. Zonder te veel optimist te zijn, zegt de Moniteur, kan men na deze verklaringen van den Czaar met grond hopen, dat de beraadslagingen te Konstanti nopel nog tot het herstel eener goede verstand- houding zullen leiden. Yan die beraadslagingen hangt inderdaad alles af. Zoolang de conferentie hare taak niet volbracht heeft, valt er omtrent de naaste toekomst niets te zeggen. Yeel, zoo niet alles, zal ook daar afhan- geti van Engeland's houding. Blijft de Britsche regeering elk voorstel van Ruslands zijde als een vermomd annexatieplan beschouwen, weigert zij daarom het eischen van de noodige waarborgen tegen Turksch wanbeheer, handhaaft zij de intre- giteit van het Turksche rijk, op zulk eene wijze. t daardoor de slavische bevolking der Europeesch- Turksche gewesteu weerloos aan gewetenlooze be- ambten prijs gegeven blijft, dan is de oorlog onver- mijdelijk. Dan moet de Czaar, hoe afkeerig hij ook van alle bloedvergieten zij, het zwaard ont- blooten, wil hij zijne kroon niet op het spel zetten. De Spaansche regeering heeft bij de cortes het ontwerp eener kieswet ingediend, waarvan de strek- king een eenvoudige terugkeer is tot de wetgeving uit de laatste regeeringsjaren van Isabella II, m. a. w., het ontwerp stelt eene opheffing voor van het algemeene stemrecht en de wederinvoering van den census als grondslag voor de kiesbevoegdheid. Aan de cortes is door den minister van oorlog een wetsontwerp aangeboden, waarbij de krijgsdienst verplicht wordt gesteld en bet staande leger nooit minder kan zijn dan 100,000 mm. De diensttijd is bepaald op acht jaren, nl. vier jaren bij het staande Jeger en vier bij de reserve. De gedeputeerde staten der baskische provincien, te Vittoria bijeengekoiuen, beraadslagen tlians over een voorstel, betrekking hebbende op de betaling der belastiugen. Omtrent de keuze van een president der Vereenigde staten is „officieel" nog niets beslist. De verkiezing zal feitelijk eerst plaats hebben op 6 December, den dag, dat de kiezers in de hoofdsteden hunner respectieve staten zullen bijeenkomen, om hunne stem voor den president en den vice-president uit te brengen, Hunne verzegelde stembiljetten, naar Washington opgezonden aan het adres van den voorzitter des Senaats, zullen eerst worden geopend den tweeden Woensdag van Februari, in tegen- woordigheid van de beide kainers. Het is daar, dat de protesten tegen zekere stemmingen zullen worden onderzoclit en dat daaromtrent zal worden beslist. Neuzen, 28 November. In hare zitting van jl. Vrijdag heeft de Tweede Kamer de geheele muntwet afgedaan. In het ontwerp is opgenomen een amendement van den heer van der Loeff, strekkende om alleen strafbaar te stellen het in betaling geven van vreemde nikkel-, bronzen- of koperen munt, met het kennelijk doel om zich te bevoordeelen. Vervolgens is met 33 tegen 28 stemmen aange- nomen art. 27, houdende de bevoegdheid der regeering tot ontmunting van een deel der zilve- ren standpenningen over te gaan en die te verkoo- pen, als ook om goud aan te koopen en tot stand penningen te doen vermunten. De geheele wet is daarop aangenomen met 37 tegen 25 stemmen. Het ontwerp betreffende de verwisselbaarheid van muntbiljetten is aangenomen. Op de muntwet voor Indie is, met 47 tegen 14 stemmen, aangenomen een amendement van den heer Mirandolle waar de minister zich tegen verklaard had om den gouverneur-generaal de bevoegdheid te geven zilver te demonitiseeren. Het aldus gewijzigd ontwerp is aangenomen met 59 stemmen tegen 1 stem. Wij vernemen, dat het bij de Tweede Kamer ingekomen wetsontwerp op het recht van zegel hoofd- zakelijk op de volgende beginselen rust: Verlaging van het zegelrecht voor handelspapier en strenge strafbepalingen in dien zin, dat de staat zijn hulp in rechten in deze stukken zal weigeren als zij niet behoorlijk gezegeld zijn. Over 't algemeen is de basis van de Engelsche wetgeving op dit stuk gevolgd. Dat de acten van den burgerlijken stand voortaan van zegelrecht vrijgesteld zullen zijn, was reeds bekend. Yoorts worden de 38 opcenten afgeschaft. Ook de evenredige zegelrechten verdwijnen; daar- voor worden vaste rechten in de plaats gesteld. Ter zitting van de arrondissements-rechtbank te Goes van gisteren is o. m. het navolgende vonnis uitgesproken tegen J. V., 12 jaar, wonende te Axel, vrijgesproken van het voorbedachtelijk verwonden van veede kosten te dragen door den staat. Men schrijft uit GraauwDen 17 dezer had alhier de jaarlijksche uitreiking plaats van boekge- schenken en getuigschriften aan de leerlingen der openbare lagere school dezer gemeente. Het was ook dit jaar weder een waar schoolfeest, een vreug- dedag voor ouders en kinderen, dank zij de ijverige pogingen der onderwijzers, gesteund door het ge- meentebestuur en de ingezetenen. De luimige voordrachten en samenspraken, afge- wisseld door toepasselijk gekozen zangstukjes, wer- den geapplaudisseerd, en waren aan alien recht wel- kom. De prijzen, groot in getal, bestonden in rijk vergulde boekwerken, en geen wonder de gelden, door de ingezetenen daarvoor bijeenge- bracht, bedroegen f 76, uitmakende met de bijdragen van de provincie en gemeente eene som van f 120,75. Het feest werd bijgewoond door den gemeente- raad, den heer A. Hombach, lid der provinciale staten, als ook den heer kantonrechter van Hulst, benevens een groot getal ouders en belangstellende ingezetenen. De heer bprgemeester benevens de heer Janssen, hoofdonderwijzer, alsook de hierbo- ven genoemde heeren, schetsten in kernachtige be- woordingen de groote noodzakelijkheid van het ge- trouw schoolgaan en het nut en voordeel, voor elken stand der maatschappij, gelegen in het ontvangen van wetenschap en kennis. De heer C. IJnzouides, kandidaat, heeft voor het op hem uitgebracht beroep bij de Ned. hervormde gemeente te Breskens bedankt. Te Oranjepolder, gemeente IJzendijke, is tot hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school benoemd de heer C. Kole, hulponderwijzer te Yerseke. De jaarwedde van den hoofdonderwijzer te Nisse is met f 250 verhoogd en gebracht op f 800, en die van den hoofdonderwijzer te Drie- wegen is van 600 op 700 gulden gebracht. Van Fort Bath wordt het volgende gemeld z/De brig, der rijksveldw. te Goes heeft Donderdag jl. hier beslag gelegd op eenige voorwerpen, zijnde prijzen van een zoogenaamde loterij zonder nieten, welke zich bevonden bij den persoon J. M., agent dezer loterij. De inbeslagneming schijnt in verband te staan met het niet voldoen aan de voorwaarden, waarop de ruim 100 deelnemers hebben gestort. A aar men zegt, heeft genoemde agent van den loterijhouder uit Rotterdam slechts een klein getal NEMSCHE COLRANT. ADVERTENTIEN. Per drie insanden binnen Neueen 1,—. Door het V»n 1 tot 4 regeU 0,40. Voor elke rejrel meer 0,10 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars Postdirec- teoren en Brievenbushouders. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag a j .aiddag Uiiliii ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 1