Al ireiiieen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-\ laanderen. No. 1200. 16e Jaargang. Woensdag 22 November 1876. BINNEN LAND. O ABONNEMENT. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond bij J. K. G. Dhont te Neuzen. F*olitiel£ Overzicht. Het goederen-vervoer op de Russische spoorwegen is gestaakt, zoo het heet, omdat er te veel opeen- hooping van goederen aan de stations zou zijn, maar in werkelijkheid wegens de aanzienlijke krijgs- toerustingen. Dagelijks vertrekken twee of drie met artillerie beladen treinen naar Odessa. De verlofgangers worden opgeroepen. De Russische regeering heeft de besturen der spoorwegen verboden, verzendingen naar het buiten- land aan te nemen, teneinde al het loopende materieel tot hare beschikking te houden. De czaar zeide, bij het houden eener revue over de troepen, tot de hoofdofficieren„Mijne heeren! laat ons den opperbevelhebber den besten uitslag toewenschen." Tot een der ainbassadeurs liet hij zich dezer dagen volgender wijze uit//Hoe langer de Oostersche verwikkelingen duren, des te meer kom ik tot de overtuiging, dat mijn zoon gelijk had, toen hij mij aanried, in het begin van October den oorlog te verklaren. Wij zouden dan aan het einde zijn van onze vertoogen, terwijl wij nu eerst aan het begin zijn." Tot zoover de berichten, die de telegraaf ons uit Rusland meldt. De Engelsche tijdingen zeggen Te Woolwich is van wege het ministerie van oorlog bevel ontvangen, om voortaan 2 millioen patronen per week te vervaardigen, in plaats van een half millioen, zooals tot dusver. In de tuig- huizen heerscht de grootste bedrijvigheid. Al de soldaten, die zich met verlof in Ierland bevinden, hebben bevel ontvangen, onraiddellijk naar hunhe regementen terug te keeren. De tijdelijke verloven zijn ingetrokken. 21 bataljons infanterie, 7 regementen cavalerie en 80 stukken geschut zijn aangewezen, als eerste korps Engelsche troepen, om naar het Oosten te worden gezonden zoodra zulks noodig zal blijken. Lord Beaconsfield is plotseling van zijn buiten- verblijf, waar hij nauwelijks is aangekomen, naar Londen teruggekeerd, werwaarts zijne ambtgenooten hem hebben geroepen. En niettegenstaaiide de grootste mededingers in het diplomatieke strijdperk beiden de krijgstrom- pet deden schallen, niettegenstaande zij handelen, alsof de oorlog binnen weinige dagen een feit zal geWorden zijn, houdt de Times nog vast aan zijne hoop op het behoud van den vrede. Dd porte zegt het blad moet tot de overtuiging worden gebfhcht, dat eene hardnekkige weigering harer- zijds, om voldoende waarborgen te geven, haar ge heel zou isoleeren. Ook het slot eener door den Russischen rijks- kanselier uitgevaardigde circulaire betbogt, dat de militaire toerustingen geen vrees voor het spoedig uitbreken van den oorlog behoeven te doen ontstaan. De keizer, zegt het stuk, wil den oorlog niet en zal alles doen, om dien te vermijden; maar hij hceft besloten, niet te blijveu stilstaan, zoolang de beginselen, welke door geheel Europa als billijk, merischelijk en noodig zijn erkend, en waarmede de openbare meening in Rusland zich zoo krachtig vereenigd heeft, niet ten voile in toepassing zijn gebracht en door degelijke waarborgen bevestigd. Waar de handelingen echter zoozeer in strijd zijn met woord en beloften, valt al zeer weinig te vertrouwen op al die vredes-betuigingen. Europa blijft in het onzekere, hoe de vraag oorlog of vrede moet worden beantwoord. 't Is zelfs den scherpsten blik onmogelijk, de verhoudingen te onderkennen, die zich zullen voordoen, als eens de wolk, die thans den blik benevelt, zal zijn opgetrokken. Moge dan blijken, dat de wapeninger. slechts een middel zijn geweest, om het doel, verbetering van den toestand der Christenen in Turkije, te bereiken, voor dat het voorjaar Turkije op nieuw naar de wapenen zal doer, grijpen, om op nieuw met zijne woeste horden te moorden en te branden. Dat het wapenvertoon slechts moest dienen, om de porte te dwingen tot toegeven aan de meest billijke eischen der hedendaagsche beschaving. Neuzen, 21 November. De regeering heeft aan de tweede kamer me- Ter zitting van de arrondissements-rechtbank te Goes van gisteren zijn o. m. de navolgends vonnissen uitgesproken tegen 1. C. L. G., 48 j., vrouw van C. H., arbeidster te Clinge, schuldig verklaard aan hoon en veroordeeld tot f 15 boete, subs. 7 dagen gev. c. e. 2. J. de W., tapper te Zuiddorpe, schuldig ver klaard aan beleediging door bedreiging van een bedienend beambte in functie en veroordeeld tot f 25 boete, subs. 7 dagen gev. c. e. 3. P. N., 25 j., arbeider te Bacchaute (Belgie), schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal en ver oordeeld tot 3 maanden cell. gev. c. e. 4. L. V., ontvanger der registratie en domeinen te Cruis-Hautem (Belgie), ontslagen van rechtsver- volging; kosten te dragen door den staat. Naar wij vernemen is de onlangs tot 183 dagen cell. gev. veroordeelde J. T. Carll, wonende te Hulst, gedetineerd in het huis van arrest te degedeeld" dat" door Belgie, met betrekking tot Goes, van dit vonnis in hooger beroep bij het gerechtshof te VHage gekomen. de verbetering van het kanaal van Gent naar Neuzen, met Nederland onderhandelingen zijn aan- geknoopt. Aan den commies der eerste klasse P. de Wijn is een pensioen verleend van f 478. In het door den minister van binnenlandsche zaken gegeven antwoord op het afdeelingsverslag over zijne begrooting komt o. a. het volgende voor: De minister van binnenlandsche zaken zegt, dat het verlengen van het zijkanaal tot aan de bebouwde kom van Axel eene zaak is, waartoe Nederland, naar het schijnt, door de bepaling van art. 3 ali- nea 2 der vroegere overeenkomst, vrijheid had behouden. Nederland bezit echter, ook buiten eenige over- eenkomst of tractaat, vrijheid de verlenging voor eigen rekening te doen, aangezien de uitvoering en het gebruik van zoodanig werk mogelijk is, zonder dat op hinderlijke wijze water aan het hoofdkanaal (GentNeuzen) wordt onttrokken, of daarop ge bracht. lets anders echter is het of daarom tot verlen ging van het kanaal, indertijd op 6| ton geraamd, zal worden besloten, eene verlenging zeer gewenscht toen de betrokken gemeenten daarop in 1863 en 1865 aandrongen, doch die, na het tot stand komen van den spoorweg, die Neuzen met Axel en Hulst verbindt, veel van hare waarde schijnt verloren te hebben. Sas van Gent, 20 November. In den afge- loopen nacht omstreeks een ure had Cornelis Johannes van Ettingen, oud 32 jaren, arbeider te Westdorpe het ongeluk alhier van den weg te geraken. en van den muur der benedensluis in het kanaal te storten, Door zijn geroep om hulp begaf de mare- chaussee Bogaard zich te water met het gelukkig gevolg den drenkeling te grijpen, waarop beiden met een touw naar den wal werden getrokken en aldus gered. Westdorpe, 20 November. Bij de op 14 dezer plaats gehad hebbende verkiezing voor een lid van den raad dezer gemeente, in vervanging van den overledenen heer J. Rooms, is met 18 van de 21 ingekomen stemmen gekozen de heer P. A. Willaert. Naar wij vernemen is den 19 dezer een Duitsch vaartuig met afval van aniline kleurstoffen te Vlis- singen gepasseerd om die vergiftigde zelfstandigheid nabij onze kusten in zee te werpen. Ditmaal waren de Nederlandsche autoriteiten, als wij goed zijn ingelicht, niet met de komst van dit gevaar- lijk schip bekend gemaakt. De bekende Deensche stoomboot Phonix heeft nabij Antwerpen weder een schip aangevaren en wel zoo heftig dat hetzelve op de helling gehaald en de Deensche schepenverdelger zelf in het dok te Antwerpen gebracht is moeten worden om de bekomene schade te herstellen. De heer S. de Rfdder, te St. Kruis, herdacht den 18e dezer zijn 60jarigen hoofdonderwijzersdienst, waarbij hem van wege de gemeente een zilveren inktstel en van een zijner oudste leerlingen een beker op zilveren voet werd geschonken. De schoolopziener, vergezeld van de meeste leden van het onderwijzersgezelschap, wenschtedenjubelaris geluk, en deelde hem mede dat van wege de re- 1 geering hem eene gratificatie van y 100 was toege- dacht. Ook werd hem van den schoolopziener en genoemde leden een prachtige bronzen lamp ten geschenke aangeboden. Naar wij vernemen, is dezer dagen bij het departement van justitie afgewerkt en thans aan den raad van state onderworpen eene geheel nieuwe wet op het notariaat. Men schrijft uit 's-Heer Arendskerke. Als bewijs, dat de wet tot afkoopbaarstelling der tienden voor deze gemeente niet te vergeefs in 't leven is geroepen, kan dienen, dat het aantal tiendhoeken, vdor die wet plus minus 40 bedragende, in het voorjaar van 1876 tot 16 was gereduceerd, terwijl het vooTuitzicht bestaat dat voor den aanstaanden oogst daarvan weder ongeveer de helft zal zijn verdwenen. Aan het niet waamemen van dergelijk ver- schijnsel in andere gemeeDten schijnt eene speculatie met zoogenaamde smalle tiend niet vreemd te zijn. De stoomkanonneerboot Hydra, bestemd om te Ylissingen als wachtschip gestationeerd te worden, thahs liggende in het marinedok te Amsterdam, is Fer drie maanden binnen Neuzen f 1,Door het geheele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars Postdirec- teuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zendea uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namiddag DRIE ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 1