B IJ V 0 E G S E L NECZENSCHE COURANT. BUITENLAND. Aigemeen INieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Zaterdag 18 November 1876, N«. 1199. VAN I)E Landbouwberichten. Het mond en klaauwzeer onder het rundvee in Zwitserland is aaninerkelijk afgenomen en inl sommige kantons geheel verdwenen. De meeste stallen alwaar het nog heerscht, zijn in de kantbns Zurich, St. Gallen, Aargau en Turgau. Van long- ziekte hebben zich sedert de vorige opgave geen nieuwe gevallen voorgedaan. Van miltvuur hebben zich voorgedaan drie gevallen in het kanton Bern, een in Lucern en een in Thurgau; van kwaden droes twee in Zurich, en een in Lucern; van hondsdolheid in) zes kanons te zaraen dertien, waaronder negen in de tweede helft van October. In de nabijheid van Sneek is eene boeren- plaats bij veiling voor 116,303 verkocht. Vroe- ger werd dezelfde boerenplaats, groot bijna 32 H. A. verkocht voor f 12,000. In 1851 was ze door den verkooper aangekocht voor 30,000. In het arrondissement Heerenveen hebben soui in ige eigenaren van boerenplaatsen hun land- gebruikers belangrijken afslag in de huur ge- schonken, omdat de oogst dit jaar zoo sfecht is uitgevallen. Dezer dagen werd een huurboer f 1000 afslag gegeven. Welke waarde het vee door bemesting ver- krijgt, en hoezeer het voor de huishouding voor- deelig is om vet vee aan te koopeu; moge uit de volgende beproefde opgave blijken Rundvee. 100 kilo's levend gewicht geven: Zuiver vleesch 4649 5769 kilo. Talk of roet. 34 812 Iugewandenkop en beenderen. 1011 6£8 Huid7—-8 6—7 Varkens. 100 kilo's levend gewicht geven: 7585 kilo's vleesch, spek en sineer. De gril van koningin Victoria en haar eersten minister Benjamin Disraeli was niet slechts eene voor Engeland weinig vereerende dwaasheid doch zal nog veel geld kosten bovendien. Men schat de uitgaven voor de aanstaande plechtige afkondiging van den keizerstitel der koningin te Delhi op minstens 125,000 p. st. 1,500,000), en dit, terwijl er hongersnood dreigt in de weste- lijke provincien. Den lOden is de wereldtentoonstelling te Philadelphia gesloten. Den 9den gaven de autori- teiten van het eeuwfeest een dine aan de vreemde gezanten. De sluiting werd bijgewoond door eene talrijke menigte. De oonspronkelijke vlflg der vereenigd staten werd weder ontrold, van de batte- rijen en oorlogschepen werden saluutschoten gegeven en te 3 uren 40 min. verklaarde president Grant de tentoonstelling gesloten en stonden de werk- tuigen in de machinery-Hall stil. Den dag v6or de sluittng melden zich nog 176,755 betalende bezoekers aan. Een telegram uit Moscou deelt den tekst mee van het vonnis uitgesproken in de zaak Strousberg. Die beruchte financier is evenals Poljanski en Lindau, veroordeeld tot deportatie naar Siberie. Schumacher en Borrisowski zijn ver- wezen tot eeuwigdurende deportatie naar een der landen, welke het verst van Europeesch Ruslaud zijn gelegen. Aan verschillende ordenteekenen in Duitsch- land, wegens betoonde dapperheid uitgereikt, is een zekere geldelijke toelaag verbonden. Zoo krijgen de bezitters van het ijzeren kruis bij de vrijheidoorlog van 1813—15 uitgereikt, maandelijks 1 thaler, evenals de bezitters van het militaire eereteeken le en 2e klasse uit de oorlogen van 1864 en 1866. Er is thans een voorstel bij het ministerie van oorlog aanhangig om ook aan de bezitters van het ijzeren kruis van den oorlog van 187071 een gratiticatie van 3 M. te schenken. Een commissie van Duitsche spiritus»-haiide- laars en fabrikanten heeft een reeks voorstellen bij den bondsraad ingediend tot beperking van het voor- behouden recht van de Duitsche vrijhavens. De bondsraad heeft hieromtrent na kennisiieming af- wijzend beschikt. GEMENGDE BERICHTEN. Te Steenwijk heeft men reeds schaatsen gere- den. Door de voomaamste slagers te Sneek zijn de prijzen van het rundvleesch met 10 cent het kilo verlaagd. Op een buitenplaats onder Niewer- amstel is een bediende, die op de jacht was ge- weest, dood in het hout gevonden. Het geweer was afgegaan en de man zdo getrott'en, dat de dood onmiddelijk moet zijn geVolgd. Het bark- schip Jan Jacob, kapitein Veninga, en het bri- gantijnsehip Fnsk» Helena, kapt. Knipers, beiden van Nfederland, zijn bij Cimbritshain veroiigelukt. Van eerstgenoemde zijn de kapt. en 4 man en van het andere de kapt en 5 man daarbij omge- komett. De vermegende lamdbouwer te Oss, van wien wij indertijd gqmeld hebben dat hij be- trapt werd, terwijl hij bezig was met het uitmelken van eens anders koeien, is door de rechtbank vor- oordeeld tbt twee maanden cell, gevangenisstraf. Onder de trouwlustigen, die de vorige week bij den burgerlijken stand te Utrecht ten ondertrouw werden ingeschreven, bevond zich een paar waarvan de bruid 81 jaar en de bruidegom 66 jaren telde. Het is in de streken van den pas gestaakten strijd zoo kond, dat in den nacht van den 10 op den 11 dezer 37 soldaten zijn doodgevrozen. De ellende en sterfte door koude ingeval de oorlog had voort- geduurd zou zelfs bij gissing niet te ramen zijn. Sedert verleden Maandag zijn bijna alle spoorwegen in 't zuiden van Zweden tengevolge van een hevigen sneeuwstorm onberijdbaar. Het verkeer met Noor- wegen is bijna geheel gestremd. Onlangs stierf in Wiesbaden een gepensioneerd kolonel, die in 1813 als luitenant in den oorlog tegen Frankrijk aan de scheen gewond werd. Hij beweerde altijd nog een kogel in zijn been te hebben. Op zijn verlangen werd na zijn dood het been ondeizocht en werkelijk vond men tusschen kuit- en scheen- been een geweerkogel, die daar dus 63 jaar Inrig was blijven zitten. Te Sandhoven bij Antwerpen heef eene zeker niet alledaagsche omderschuiving van een kind plaats gehad. Eene vrouw aldaar heeft namelijk zwangerschap voorgewend en na eene eveneens gefingeerde bevalling, op den burger- lijkenstaud als haar kind doen aatigeven, dat, waarvan hare ongehuwde dochter was bevalleu, wier eer zij alzoo getracht had te reddeh. Voor de arrondissements-rechtbank te Amster dam is gedagvaard de logementhouder L. vroeger afgescheiden predikant, ter zake dat hij in de maand October jl., op een kamer in zijn logement te Amsterdam) betrokken door de geznsters Fanny Herf- ter en Olga Herfter, leden van het dames orchest en Herman Tender, hoornblazer bijdatooheat, achterean- volgeus geweldadig aangegrepen en moedwillig uit dat vertrek gegooid heeft ten gavolgp wasmrap Fanny Herfter en Olga Herfter op den grond zijn gevallen. In den Elzas wofdt het mihste vergijp tegen het ontzag voor Duitschers nog uiters streng ge straft. Een oud vrouwtje zag te Saargemund een voorbijrijdend DuiGch oflicier zich zeer klassiek, maar minder delicaat, met twee vingers den neus snuiten. //Ze hebben ons 5 milliard afgenomen en1 ze bezitten rnog geen duiten om zich een zakdoek te koopen!" riep zij minachtend uit. Het oudje werd daarvoor tdt 5 thaler boete veroordeeld. Lijders aan vallende ziekte worden oplettend gemaakt op een zeer eenvoudige nieuwe wijze om den aanval te voorkomen. Het zoude namelijk hierin bestaan, om, zoodra men den aanval voelt opkomen, terstond een geheel of half theelepeltje keukenzout in den mond te nemen en met een weinig water door te slikken. Prof. Nothagel uit Berlijn, werd hierop ogmerkzaain naar aanleiding van een door hem waargenomen geval, medegedeeld in het Berliner Klinische Wochenschrift van Octo ber 11. Dezer dagen stonden 4e Liverpool een paar kooplieden terecht wegens het verkoopen van boter, die geen boter was. De gezondheidscommissie zeide, dat in Amerika en Nederland in den laatsten tijd een goedkoop artikel werd gefabriceerd, voor- namelijk uit dierlijk vet bestaande, dat bij groote hoeveelheden in Engeland werd ingevoerd. Het mengsel was volstrekt niet schadelijk voqr de gezondheid, integeadeel, en de autoriteiten waren niet van plan den verkoop tegen te gaan, maar eischten, dat het niet als boter maar als//butterine" zon worden geprijsd. De butterine word onder den naara van Hollandsche boter tegen 11 stuiver* het kilo verkocht. Zooals velen zullen weten, wordt deze boter bier te lande te Oss vervaardigd. De fabriek daarvan heeft in weinige jaren eene ontzaggelijke uitbreiding gekregen en wekelijks worden dnizenden omgezet. De fabrikant moet in korte jaren een belangrijk fortuin hebben gewonnen. Het fabrikaat wordt slechts naar het binnenland gezonden en is, naar men mededeelt, hier te lande niet te bekomen. Men meldt uit Bergen-op-Zoom vZekere D., bode van hier op Steenbergen, Prinsland en tusschengelegen plaatsen, werd in den avond van den 10 dezer tegen 6 uur te vergeefs van laatstgenoemd dorp terug verwacht. Wetende dat hij voor eene waarde van 400 aan geld bij zich had, besloot men hem tegemoet te gaan. Toen men echter zonder hem te vmden den weg tot Halsteren had gevolgd, keerde men terug met het voornemen den volgenden morger. de naspo- ringen te vervolgen. Aan dit voornemen behoefde geen gevolg te worden gegeven. Eenige arbeiders, die zich in den vroegen morgen van den lln stadwaarts begaven, vonden den man aan den weg naar Tholen levenioos op een veld liggen, dat zich zijwaarts van den straatweg uitstrekt, terwijl de driewielskar, bespannen met twee getrouwe honden, die hun meester niet hadden verlaten, gedeeltelijk in een sloot naast het veld lag. //Bijgeloof schijnt oorzaak te zijn geweest, dat Bij magere. Bij vette dieren.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 5