BUITEN I, AND. J GEMENGDE BERICHTEN. trekking aan de nieuw op te richten openbare school op het gehucht de Klakbaan, in den Oranje- polder, gemeente IJzendijke, zijn op de voordracht geplaatst: 1. Christiaan Kole, waarnemend onder- wijzer te Yerseke, 2. J. R. Rooseman en 3. R. S. Friese, hulponderwijzers te Abbenbroek en te Wou- dricHem. Ter zitting van het gerechtshof te 's Hage van Dinsdag 31 October (eersle katner) vtas o. a. gedagvaard zekere C. F. R., oud 15 jaar, koewachter te Ossenisse. Daar hij niet was verschenen, werd tegen hem verstek verleend. Bij vonnis der recht- bank te Goes van 25 September was hij, op grond van gemis van oordeel des onderscheids, vrijgesproken. Hem was ten laste gelegd, dat hij een raam van de woning der gezusters F. had opengeschoven en, aldus binnengekomen, uit een kast een som van 4,10 en daarenboven nog een zilveren horloge had ontvreemd. Uit den aard van den diefstal en uit de verklaringen van twee getuigen meeilde het 0. M. het bewijs te mogen putten, dat deze knaap genoegzaam ontwikkela en zich zeer goed bewust was van het misdrijf door hem gepleegd en requireerde daarom vernietiging van het vonnis, Schuldigverklaring aan diefstal in een bewoond huis door middel van inklimming, gepleegd door iemand beneden de 16 jaar, doch met oordeel des onderscheids, en veroordeeling tot een gevangenis- straf van 2 jaar. Het hof deed Dinsdag 11. uitspraak en vernietigde het vonnis. Het nam aan, dat ook dan, wanneer de jeugdige beklaagde afwezig was, de rechter omtrent het al of niet bestaan van oordeel des onderscheids een beslissing nemen kan. De be klaagde werd schuldig verklaard aan diefstal in een bewoond huis door middel van inklimming, gepleegd door iemand beneden de 16 jaren, doch met oordeel des onderscheids en veroordeeld tot plaatsing in een verbeterhuis voor den tijd van 6 maanden. Yan het najaars-examen voor het lager onder- wijs is de uitslag in al de provincien onzes vader- lands nu bekend. Van de 255 adspiranten voof de hoofdonderwijzersacte zijn 106, en van de 242 voor de hulponderwijzersacte 122 geslaagd. Landbouwberichten. Nopens de uitgezaaide veldvruchten in de om- streken van Neuzen kan men mededeelen, datdezelve over het algemeen zeer gunstig staan. De ver- wachtingen, welke men van den oogst zich voor- stelde, hebben ruim daaraan beantwoord; de tarwe was zwaar, terwijl ook de rogge en haver een ruimen oogst gaven. Erwten en paardenboonen zijn ook, buiten verwachting, goed geslaagd. De opbrengst van kanariezaad was niet groot, en is dit product over het algemeen den landboi.wer niet medege- vallen, zoowel wegens de kwaliteit als de min gunstige prijzen. Ook de ziekte, die zich ieder jaar in de aardappelen openbaart, heeft in deze streken van de anders zoo ruime opbreiigst van dit onmisbare voedingsmiddel zeker het grootste gedeelte aangetast en schat men dooreen, dat slechts een vierde als voldoende voor het gebruik, is kunnen worden behoudeu; zelfs bij enkelen is zulks nog minder. Dientengevolge zijn thans de prijzen zeer hoog en besteedt men voor uitgezochten tot ongeveer f 4,per hectoliter. De opbrengst van de sui- kerpeen was middehnatig, daar de weersgesteldheid met den zomer voor den groei vail dit product zeer nadeelig was. De laatst gevallen regen deed goede uitwerking op den nagroei van het gras, terwijl het vee thans nog volop het gebruik daarvan geniet Als een bewijs, hoe meer en meer de mest- stoft'en op prijs gesteld worden, verdient verinelding, dat op verscheidene plaatsen in Gelderland, waar vele schapen gehouden worden, de langs de wegen vallende schapenkeutels door kinderen bijeengezameld en tegen 1 gulden per hectoliter verkocht worden. Langs al onze groote wegen valt veel mest, vooral paardenmest, die veel waarde heeft, en hog maar al te weinig verzameld wordtMocht het Gelder- sche voorbeeld eens algemeene navolging vinden! De vruchtbaarheid van den grond is een kapi- taal, waarvan men niet meer dan de renten moet vragen, en dat vermindert zoodra men meer dan naar den wettigen koers neemt. De woeker- wordt j in den landbouw nog zekerder gestraft dan in andere zaken. De rijkheid der oogsten staat in een on- middelijk verband met den rijkdom des bodems, weshalve men tusschen beideii een verstandig even- wicht moet bewaren. Daarvan hfengt de welvaart des landbouwefs af. Op den 1() dezer te Tiel gehouden paarden- markt waren 468 paardeii aan de lijn. De prijzen varieerden tussfchen 1000, /800 en /350. Gedurende eenige dagen las men in een Brusselsch blad eene aankondiging, waarin, voor eene groote exploitatie in eene afgelegen provincie weld gevraagd, een bestuurder, een werkopzichter en een aantal andere bedienden. De brieven daarop betrekking hebbende, moesten met betaald abtwdord, g'ezo'hden worden te, Antwerpen aan hbt adres van zekeren A. D. Deie laatste persoon is echter uit die stad verdwenen en men denkt, dat, hij niet minder dan 800 brieven heeft orit- vangen, in antwoord op de geplaatste annonce. De BrusSelsche rechtbank vernietigde de be slissing van de jongste vergadering der aandeel- houders in de Belgische bank, waarbij de directeur en de bestuurders dier bank gedechargeerd werden tegen betalihg vAn 2,500,<}00 fr. Is het Engelsch publiek in den laatsten tijd krachtig opgetreden tegen het schrikbarend toene- men van het aantal spoorwegongelukken en het te laat aankomen der treinen, door hooge schadeloos- stellingen te eischen en heeft het daardoor veel gewonnen thans beginnenook de spoorweg- beambten in te zien, dat zij met stilzwijgen niet verder koraen. Tienduizend hunner hebben een adres aan de koninklijke spoorweg-commissie over- handigd en een tweede adres ook door Vele dui- zenden onderteekend, wordt binneh kort verwach't. In dit schrijven wordt er op gewezen dat volgens officieele opgaven in het jaar 1875 965 spoorweg- beambten of arbeiders door ongelukken het leven verloren hebben en 3618 ernstig of minder kwet- suren hebben bekomen en verzoeken zrj thans om wettelijke hulp. Talrijk zijn reeds weder de berichten omtrent den naderenden winter. Te Lyori heeft het o. a. reeds gesneeuwd. De toppen van het Jura-gebergte zijn met sneeuw bedekt. Te Petersburg deed de winter reeds zijn intocht. In de Newa zijn groote ijsblokken in het Ladogameer komen aandrijven. De haven van Kroonstad is met ijs bedekt. Ook de Ardenneh zijn reeds eenige dagen met sneeUw bedekt. Indien de weersgesteldheid niet spoedig verandert zal de scheepvaart in het noorden weldra gestremd zijn. Den 8 November jl. is de driehonderdjarige gedenkdag der verlossing van Zierikzee van de Spanjaarden aldaar feestelijk gevierd met klokken- spel en tooneelvoorstelling. Volgens de laatste be richten uit Atchin hebben onze troepen, bij verschei- den gevechten, aan de vijand 22 stukken geschut ontnomen. Waar krijgen zij ze toch van daan P vraagt de Indier. In het ,/Ileeren Logement" te Amsterdam werd dezer dagen een klein antiek, paarlemoeren gebeeldhouwd, bonbondoosje met goud gemonteerd voor 406 toegewezen aan den heer I. S. Jacobs, directeur van het Musee Louis XV, die het terstond weder voor /411 verkocht. De cell, gevangems te Amsterdam is, naar de Tijd mededeelt, vol. De overschietende veroordeelden worden in het huis van arrest op den Heiligen Weg geplaatst. Te Oosthuizen had een J 4-jange knaap op een schuitje een zeil gezeteene sterke windvlaag deed het bootje omslaande knaap verdronk. Als een merkwaardigheid dient, dat in de gemeente Dalfsen de echtgenoote van bakker E. H. W. is bevallen van 4 zonen, waarvan een leven loos geboren. Een 98-jarige landman werd door zijne familie berispt, dat hij zoo veel bij de straat slenterde. Hij beloofde beterschap, maar gaf zijn voornemen te kennen, dat als hij zijn honderd jaar achter den rug had, hij zou doen wat hij verkoos. In een tuin te Heerlen ontdekte men in een ramenas bij het afsnijden een gouden ring. Men heririnerde zich, dat een der kinderen voor eenige jaren bij het plukken van aardbezien dien ring verloor een korrel zaad schijnt dus in dien ring gevallen te zijn en hem op deze raad- selachtige wijze weder te voorschijn gebracht te hebben. Een Brusselaar heeft, naar men zegt, bij ha bestuur der domeinen aanzoek gedaan om onderliands alle vestinggronden buiten de voorinalige Wijkerpoort te Maastricht aan te koopen. De openbare Verkooping van de Zoologische tuin van Brussel, met al zijn toebehooren de dieren inbe- grepen, is bij aanpakbiljetten aangekondigd. Langs den hoofdweg van Moscou naar Tjunen zijn van 1871 tot 1873 23,000 gevangenen naar liberie vervoerd8800 werden onderweg ziek, 2270 stierven onderweg en 26 slechts hadden het geluk te ontvluchten. De hertogin van Aosta, de echtgenoote vari den voonhaligen koning van Spanje Amedaeus, is overleden. Na haar laatste be vailing en het overhaast vertrek uit Madrid was de hertogin lijdende geweest. Kardinaal Antonelli, aldus meldt de Romeinsche correspondent van de Times, wordt geaeht 30 millioen franken nagelaten te hebbentien millioen er van moeten er in Engeland of in Engelsche fondSen geplaatst zijn. Uit het huis van burgerlijke en militaire verzekering te Groningen is in de Vorige Week een persoon ontsliageh, die aldaar vijf jaren lang in de gijzeling heeft doorgebracht. De schuldeischer heeft gebruikt geinaakt van artikel 591, Wetb. Van Burgerl. Rechtsv., luidende: Niemand kan ter zake van dezelfde schuld langer dan vijf jaren in de gijzeling worden gehouden. Jl. Vrijdag in den vroegen morgen brandde on- der de ge:neente Kuilenburg aan den Everdingschen dijk, eene hofstede af; een kwartier uurs nadat de bewoner zich met zijn knecht naar Utrecht bege- ven had met eene lading aardappelen. In minder dan een uur was het huis een prooi der vlainmen geworden. Mede kwainen in de vlammen om 1 paard, 2 pinken, 1 varken en 1 geit en de ge- heele inboedel. De vrouw en de 4 kinderen hadden nauwehjks tijd zich te redden. Een en ander was tegen brandschade verzekerd. Een schipper, met anderen uit Hellevoetsluis naar Goeree vertrokken om bij gelegeuheid, dat aldaar het graan van een gestrand schip werd ver kocht een vrachtje op te doen, waagde het alleen om bij een vreeselijk hooge zee, die op de haven stond, uit te zeilen. Nauwelijks buiten ging zijn schip te gronde en verdronk hij met een 12jarigen knaap, wiens vader op een andere schuit getuige was van de ramp, zonder in de mogelijkheid te zijn iets tot redding te doen. Een //praeparaat om brandgevaar, door ont- ploffing van petroleum in lampen, te voorkonien en tevens 25 pCt. petroleum te besparen" door of namens een Amerikaansche firma in den handel gebracht is door dr. J. Ariens Kappers, te Groningen, onderzocht. In diens verklaring, mede- gedeeld in het Nieuws van den Dag, wordt ge- constateerd, dat het praeparaat niets bevat dan ge- kleurd keukenzout en in geenerlei wijze ontploffing kan verhinderen. Een goed voorbeeld. Een paar jaar geleden deden juffrouw Kraseman, jaffrouw Baart en enkele andere dames van zich ge- wagen door in de voornaamste steden van het land voordrachten te houden over de maatschappelijke positie van de vrouw. Zij verlangen die anders en om hare denkbeelden ingang te doen vinden kleedden zij die in romantischen vorm in. Het is moeielijk te beslissen of er velen door bekeerd zijn trouwens het zou wel wat veel zijn gevergd van de kracht van een paar novellen, om er eenige omkeering der openbare mee- ning van te verwachten. De „koffij-veilingen op Java" is een der zeldzame voorbeeldeu van de macht, welke een roman kan uitoefenen, maar daarvoor wordt dan ook het geniale talent van Douwes Dekker ver- eischt, en welke letterkundige waarde de verhalen van genoemde dames ook hebben mogen, zeer zeker kun nen zij niet op eene lijn worden gesteld met de werken van Multatuli. Terwijl juffrouw Kruseman en juffrouw Baart te samen of alleen de steden afreisden en voor voile of niet voile zalen hare zelfde novellen voordrodgen, zette in het noorden des lands, te Sappemeer, juffrouw A. H, Jacobs, in stilte en onafgebroken hare studien voort, en voor eenige dagen las men in de dagbladen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 2