Alo-emeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 1197. Zaterdag 11 November 1876. BINNEN LAND. n Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond bij J. K. G. Dhont te Neuzen. abonnement. J-»olitieli Overzicht. Nu de oorlogstrompet zwijgt en de strijdende par- tijen van de inspanning, gedurende de laatste dagen van den krijg, ultras ten, behandelt men de noodige vragen omtrent den weg, langs welken men tot een deftnitieven vrede kan geraken. De berichten daar- ointrent zijn zeer verschillend en eeu telegram uit Parijs mag. daaronder zeker een der belangrijkste worden genoemd. Dit behelst tocb niet meer of minder, dan dat de Turksche grootvizier eerstdaags naar Livadie zal gaan, met eene vertrouwelijke zen- ding, hem door den sultan opgedragen, nl. het sluiten van eene afzonderlijke schikking met Rus- land, zonder dat daarbij de medewerking der andere bemiddelende mogendheden zal worden gevraagd. De porte zou, wat betreft de binnenlandsche hervormingen, zooveel toegeven als mogelijk is, op- dat zij niet rechtstreeks onder curateele der mogend heden kome en zou verder Rusland tevreden stellen, door het verkeer op den Bosphorus geheel vrij te laten, of althans te dezen aanzien schikkingen te treffen, waarmede de Russische regeering voorloo- picr genoegen nemen kan. Nubar-pacha zou wor den benoeind tot gouverneur van Bulgarije en dergelijke personen ook aan het hoofd worden gesteld van Bosnie en de Herzegowina. Bij het toevertrouwen der hervormingen aan zoo krachtige handen meent de porte, dat de mogendheden op geen verdere waarborgen zullen aandringen. Aan Montenegro zou verder eenige uitbreiding van grondgebied worden gegund en ook Griekenland op eenigerlei wijze worden gerustgesteld. De mogelijkheid van eene dusdanige oplossing is reeds meermalen in de dagbladen besproken. Zullen echter de andere mogendheden zich zoo maar direct bij deze plannetjes neerleggen? Zal bovenal Engeland zich tevreden stellen met eene geheel eenzijdige overeenkoinst tusschen Rusland en Turkije? Moeilijk zijn deze vragen te beantwoorden. De tijd toch zal moeten leeren, wat er van het geheele gerucht is, dat misschien slechts ontstaan is uit de fantaisie van een of ander journalist. Het bericht, dat ook Deligrad nog juist voor het bekend worden der geslotene overeenkoinst in han den der Turken zou zijn gevallen, wordt thans uit Belgrado tegengesproken en het blijkt ook uit andere berichten, dat inderdaad eenige overdrijving in dat bericht heeft geheerscht. Wei zijn voor Deligrad eenige lichte schermutselingen geleverd, doch een emstig gevecht of belegering werd door het be kend worden van den wapenstilstand vermeden. Alexinatz was reeds door de Serviers ontruimd, toen de Turken daar binnentrokken. Turkije heeft zich zonder twijfel in de laatste dagen voor de overeenkomst zoozeer ingespannen, om deze steden te verkrijgen, met het doel, om daar de winterkwartieren te betrekken. Nu echter het vast- stellen eener demarcatielijn aan de orde is, heerscht verschil van meening, of dit terrein in het bezit van Turkije moet blijven, dan wel, of de lijn zoo- ver moet worden teruggebracht tot de positien, die de Turken innamen voor 27 October. Dit laatste eischt Rusland, althans dit beweert de Koln. Zeit. en deze eisch zou het vertrouwen op Ruslanddat reeds bij velen wankelt, nog meer verzwakken. De meest geloovige Hongaren roepen de porte reeds toe: ruk op Belgrado aan, want den oorlog met Rusland ontgaat gij toch niet. Rusland zoekt u en maar al te spoedig zult gij zulks ontwaren. j Andere berichten echter zeggen weer, dat Rus land het voorstel zal doen, de demarcatielijn vast te stellen op den grondslag van het werkelijke bezit. Engeland stelt, volgens de Morning Post thans voor, als plaats van bijeenkomst der conferentie Konstantinopel aan te neinen. De intregriteit en onafhankelijkheid van Turkije zal bij de conferentie tot grondslag worden genomen, en het programma gelijkluidend zijn met het voorstel van Lord Derby. De mogendheden, die aan de conferentie deel- neinen, moeten de belofte afleggen, dat zij geen vergrooting van grondgebied zullen zoeken te be- komen. In den Duitschen rijksdag heeft de staatsminister von Biilow omtrent de Oostersche kwestie en Duitschlands houding verklaard, oninogelijk daarover inlichtingen te kunnen geven. Men kende, zeide hij, de politiek des keizevs, eene politiek des vredes eene politiek, die vermijdt, zich in vreemde aange- legenheden te mengen. Tot dusver was Duitschland niet onmiddellijk in den loop der zaken in Turkije gemengd geweesl. Dit zou ook vooreerst wel niet anders worden. Met het oog op den wapen stilstand kon men de toekomst rustig tegemoet zien. De politiek van Duitschland tegenover alle be- vriende mogendheden zeide de minister steunt op vriendschap, achting en vertrouwen. Dit bewezen alle tot dusver gevoerde transaction. Deze politiek zou de regeering handhaven. Wanneerde natje en hare vertegenwoordigers met vol vertrouwen tegenover de regeering staan, dan zal deze de volks- vertegenwoordiging de noodige mededeehngen om trent den stand van zaken niet onthouden. De politiek van Duitschland is steeds eene vredelievende. Duitschland zal immer een bolwerk blijven van den vrede; en dit bolwerk zal zdo vast zijn, dat de regeering het vertrouwen der volksvertegen- woordiging vorderen kan en verdient. Deze verklaringen lokten luide toejuichingen uit. Tot president der vereenigde staten is, evenwel met zeer kleine meerderheid, Tilden de kandidaat der demokraten, gekozen. Hierdoor is een einde gemaakt aan de langdurige heerschappij der repu- blikeinsche partij. Bij de weldenkenden zal dit de hoop doen herleven, dat er een einde komen zal aan de scliandalen, waaraan vooral onder het presidentschap van Grant ambtenaren, van de hoogste tot de laagste, medeplichtig waren. kennen te gevendat hnn verzoek niet kan worden ingewilligd. Het waterschap Loven- en Willemskerke blijft alzoo in stand en onder een bestuur vereenigd. Axel, 9 November. Wegens het vertrek van den heer J. D. Noske uit deze gemeente, en het hier- l door genomen ontslag van denzelven als lid van den gemeenteraad alhier, zal ter zijner vervanging op Dinsdag den 28 dezer eene verkiezing plaats hebben. Neuzen, 10 November. In de op heden gehoudene vergadering van de Provinciale staten van Zeeland zijn o. a. behandeld de adressen van J. de Feijter c. s. te Iloek, ingelanden van den Willemskerke polder, inhoudende het verzoek om onder een afzonderlijk bestuur, afgescheiden van dat van den Loven polder, te worden gebracht. De provinciale staten hebben, met algemeene stemmen, aangenomen het voorstel van de ge- deputeerden om aan J. de Eeijter c. s. te Z. M. den koning heeft benoemd tot ridder 1 der orde van den Nederl. Leeuw de heer M. J. Schram, hoofd-ingenieur le klasse bij den water- staat en 's lands burgerlijke openbare werken in Nederlandsch Indie. De leden van de tweede kamer der staten- generaal zullen 20 November, des namiddags ten 3 ure, hunne werkzaamheden hervatten. In de prov. staten van Limburg heeft de heer de Rijk gewezen op het belang van Limburg om over Vlissingen met de zee verbonden te z'jn hij stelde voor, de gedep. staten uit te noodigen met de provinciale bestureu van Zeeland en Noord- Brabant onderhandelingen aan te knoopen over den aanleg van een kanaal van Vlissingen naar Venlo in verband met de Zuid-Willemsvaart. Aanstaanden Donderdag zullen voor het ge- rechtshof te 's Hertogenbosch verschijnen E. Berger en J. P. Breuer, beiden wonende te Simpelveld (Limburg), beschuldigd van 175 bankbiljetteu der Nederlandsche bank te hebben nagemaakt en ge- deeltelijk uitgegeven; die biljeten waren groot 25, /40, /"60, /"100 en /200, tot een bedrag van f 10,600. Buiten en behalve deze, zijn er nog ten huize van eerstgenoemde voor een zeer aanzien- lijk bedrag van andere nog niet afgewerkte Neder landsche bankbiljettenDuitsche bankbiljetteu, Pruisische banknoten enz. enz. gevonden en in beslag genomen. De ontdekking van deze belangrijke zaak, met inbeslagneming van al het vervaardigde en de instrument en, geheime werkplaats, depot enz. heeft men te danken aan de ijverige en onvermoeide bemoeiingen van den commissaris van politie te Venlo, den heer van der Grinten, aan wien alle lof toekomt. Landbouwberichten. Op de najaars paarden- en veemarkt te Neuzen waren aangevoerd 37 stuks rundvee, 12 paarden, 70 varkeus en eenige schapen. Premien zijn toegekend aanJ. P. Scheele te Neuzen voor het schoonste ruinpaard, zoomede voor het schoonste stuk rundvee uit het kanton; H. Wolfert Hz. te Hoek voor het schoonste merrie- paard en voor het grootste getal paarden; E. J. Levi te Neuzen voor den schoonsten springstier; J. Scheele Pz. te Axel voor de beste baatgevende of kalfdragende koe; J. van der Hagen te Elle- woutsdijk voor het schoonste stuk rundvee van buiten de kantons Hulst en Axel en voor het grootste getal aangebragte runderen; J. E. de Buck te Neuzer, voor het grootste getal schapen; en W. Wingerder te Hulst voor het grootste ge tal varkens. Op boerenhofsteden, waar, zooals meestentijds het geval is, veel kippen worden gehouden, gaat NEllZENSCHE C OUR ANT. Per drie miwnden binnen Neuzen f 1, Door het jjeheele Riji 1,10. Door geheel Belgie 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhgndeiaars Postdirec- teuren en Brievenbushouders. ADVERT ENTlliN. Van 1 tot 4regels/0,40. Voor elke regel meer 0,10 Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden niterlijk Dinsdag en Vrijdag namiddag DRIE ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 1