n Is de hond een trekdier? HANDELSBERICHTEN. geven in 1485. Een facsimile in liet boek luidt Gecoft in Haerlera in die Cruijsstraet tot Cornelius Boecbinder int jaer MCCCC ende LXXXXII in Meije, doe die van Alctnaer mit haer landlufle* daer in quaine mit liaer banieren etcfetra van mi anthony de minor. Naar men verneeint, bestaat bet voornemen het lOOjarig bestaan van de „Ned. Maatschappij tot bevordering van Nijverheid" in 18(77 te Haar lem feestelijk te vieren. Aldaar is een valsdhe rijksdaalder ontdekt met de beeltenis van koning Willem III en het jaartal 1873. Zijn gewicht was circa 8 grammen minder dan dat van een echten. Op het randschrlftont- brak de „o" van het woord God. In het 1'ransclie kairton Lanonaille hebben voor eenige dagen zulkfe geduchte stortbuien, ver- gezeld van storm, plaats geliad, dat verschillende kleinere rivieren buiten haar oevers zijn getreden. De schade, hierdoor veroorzaakt, is zeer groot. zij wordt op 160,000 frcs. geschat. Drie smederijen, een papierfabriek en veertien molens zijn onder- soon. Den blinde is hij soms een gids, den treurende een liefkozend en opbeurend schepsel. Dat is de bestemming van den hond, dien men dan ook een huisdier bij uitnemendheid noemt. Miiar aan die bestemming is de hond. vooral in den laatsten tijd, onttrokken. Hij is vernederd tot den rang van een last- of trekdier. De vatbare en goed- willige hond liet zich daartoe gemakkelijk africhten. Met een gaieel op den vaak vermagerden rug ziet ge hem als een paard, ezel of os gespannen in karren, beladen met zware vraehten of wel eens met vadsige of vermoeide menschen Op de eerste plaats de beste waar het hem vergund is rust te houden, valt hij neder als een stuk lood op den soms natten grond, snikkende en tobbende naar zijn adeni. Een ruk met de kar, of erg fir nog een schop 'van den kardrijvSf, drijft hem weldra weer omhoog en de man, die vol verwatenheid gewapend is met een rijzweep, zet het stomme dier, dat de stralfende hand zijns meesters likt en met de oogen als om meewaardigheid schijut te bidden, tot een loopen aan, dat men er van gruwt' en beeft. Dat nu is de man zijn glorie: van zulke honden, rechte hiirddravers, als hij bezit, bestaat de weergi nietl Beklageuswaardige gloriezueht! En toeh zij bestaat. Is de hond een trekdier? Neen. Zie slechts den geloopen. De papicrlabriek is gel i zijuer poteu. Ze zijn te teer om beduidende verwoeSt. Eilkele molens zijn mede gehccl yen, leld. en zeJ,HUgeu (lan ook Hkelig door Men wil tlians te Parijs eene proef nemen met een nieuw soort van plaveisei. Het bestaat uit een mengsel van gestainpte asphalt en kiezel- steen. De scherpe kanten van de kiezels worden weggenomen door een stoomrol die de oppervlakte etfen maakt. Naar gezegd wordt biedt dit pla veisei de hoefijzers der paard en een goed houvast aan. In den Eauborg Poissonnlere zal de eerste proef met dit plaveisei genomen worden. Een geleerde en een vischvrouw. Een bejaarde geleerde, gewoon zich in persoon op de vischmarkt van het noodige te voorzien, trof daar steeds een verkoopster aan, wier tong niet te be- als ze onder een zwaren last zuehten. A1 gebruikt men doorgaans de grootste honden om vraehten te trekken, in de kar gespannen zijn ze tooh nog maar klein, en moge huhne 'kradht betrekkelijk groot zijn, liehiimelijke eigenschappeu voor een trekdier bezitten zij niet dan alleen den uiterlijken vorm. Bijgevolg, de hond wordt misbruikt. Men vordert iets van hem Zeetijdineen. Van 20 tot en met 27 Oct. zijn in deze haven binnenge- komen bestemd voor Gent, de volgeude zeeschepen als 20 Oct. Noordsche brik Rival, kap. J. Olsen, van Riga met hout. 21 Oct N.-Duitsche schooner Lucas, kap. Dreyver, van Riga met vlas Noordsche bark Otto, kap Jensen, van Riga met balken. Belg. 3 mestsch. Emelie, kap. Walburg, van Lulea met planken. 22 Oct Russischeu sch Sesche-Wester, kap. John. GeWenschte, van Lulea met planken Eng. stoomb. Kil arney, kap. Rathbart van Goole met stukg 23 Oct Eng. stoomb. Romeo, kap. J. Ellwood, van Goole met stukg. N.- iiuitsche brik Emelie, kap. Ruckert, van Riga met balken. N.- Dnitsche bark Frederich, kap. Ritzoaw, van Riga met bal ken. 24 Oct. N-Duitache sch. Gustav Wilhelm, kap. Nieinan, vau Riga met zaad. N.-Duitsche brik Bernardina, kap. Olthous, van Riga met zaad. N.-Duitsche sch. Telkia, kap. J. Vilt, van Riga met zaad 25 Oct. Eng. stoonb. Jesfi's Emeley, kap. John Heysens, vau Bristol met bleak oly. 26 Oct. Eng. stoomb. Stantons. kap. W. Luinley, van Goole met stukg. 26 Oct. N. brik Constantia, kap. Paulisen, van Bonja, met planken. 27 Oct. N.-DnihSche sch. Bernard, kap. Konfage, van Riga tnet lijnz.aad. N.-Duit6che 3 mastsch. Charles, kap. Langhoff, van Riga met balken. Vau 20 tot en met 27 Oct. zijn nit deze haven vertrokken komende van Gent de volgeude zeeschepen als 22 Oct. Eng. stoomb. Troubadour, kap. Smitt, naar New- Castle met stukg. Eng. stoomb Contest kap. Watzoo, naar Londen met stukg. Eug stoomb. Rosa, kap. Harris, naar Goole met stukg. 24 Oct. Eng. stoomb. Killarney kap. Rath bart, naar Goole met stukg 25 Oct. Eng. stoomb. Romeo, kap. J. Ellwood, naar Goole met stukg. Belg stoomb. Flecha, kap. H. Seeuwen, naar Londen met stukg. N.-Duitsche bark Aristedes, kap. HoflT, naar Shields in ballast. 26 Oct. Eng. sch. Glance, kap. Grandt, naar Sunderland in ballast. 27 Oct. N.- Duitsche sch. Adolph, kap. Groth naar Grimsby in ballast. Fransche logger Teline Sirnee, kap. La Thalley, naar Withby in ballast. In deze haven zijn binnengekomen besterrfd om aan den ijzeren weg hier te lossen en te laden de volgende zeeschepen als 20 Oct. Eng. stoomb. Londos, kap. F. Spink, van Goole met steenk. en stukg. 22 Oct. N. bark Amalie Charlotte, kap, ae nonu vvoiu TP j - IS. Olsen, van Salsroken met hout. 23 Eng. stoomb. Benton waartoe hij van nature met geschikt is. En daann w Levett_ van New.Ca8tle met steenkolen. 24 Eng, New-Castle met steenkolen. 24 Eng, licht iets hards, iets wreeds, al mogen er ook eukele stoomb Jutland, kap. J. Webb, van Londen met stukg. 25 Eng. lieden zijlidie hun hond behandelen zooals het deu mensch betaamt. In het algemeen wordt het een beulen, een martelen van den hond, dat pijnlijk aandoet en wnartegen 's menschen beter gevoel zich verzet. Is het afwijken van den regel bij de behandeling -TT.. P, - van den hond niet te stuiteu of te verhinderen? dwingen scheen. Hij zon op een middel, waaidoo en jg n00dig om de zeden niet te verharden, h'j aan haar schimpen en schelden paa.1 en perk gaHnc[eweg zaj plaats hebben 'dit vordert hetige- zou kunnen stellen. Bij zekere gelegenheid, toen yoel voor ons edelste huisdier. stoomb. Charlotte, kap. Robinson, van Bilbao met ininnerie. 26 Oct. N. brik Concordia kap. N. Nielsen, van Lulea met hout. Uit deze haven zijn vertrokken, na aan deu ijzeren weg alhier te hebben gelost en geladen de volgende zeeschepen als 22 Oct Eng stoomb. Londos, kap. F. Spink, naar JJoole met stukg. 23 Fransche bark Julia Ernestine, kap. La Barbe, naar Vlissingen in ballast 25 Oct. Eng. stoomb. Jutland, kap. J. Webb, naar Londen met stukg. 26 Oct. Eng. stoomb. Benton kap. W. Levett, naar Sunderland in ballast. hij den gevraagden prijs veel te hoog vond en de vrouw hem allerlei scheldwoorden over zijne karig- heid naar het hoofd wierp, begon hij, met woe- dende gebaren, haar het hebreeuwsche alphabet met een zware stem toe te roepen: ,,Jou leelijke alef, jou beth, jou gimel, jou dalethj jou he, jou swaw, jou sain, jou chet, jou ritfi, jou jod, jou kaph, jou lamed, jou mem, jou noen, jou samech, jou ajin, jou phe, jou tzade, jou koph, jou resch, jou schim, jou sin, jou leelijke tau daar je bent!" Reeds 11a de tien eerste uitroepingen stond de vrouw over zulk een vloed van scheldwoorden (zoo zij dacht) verbluft terwijl hare buurvrouwen het met ontzetting aanhoorden en riepen: «,Nou Trijn de bolleboos heeft haar mannetje gevonden, hoor!" Trijn niet alleen, maar al de visclivrouwen waren 11a dien tijd voor den geleerde zeer voor-1 komend. Het is niet zeldzaam dat zij, die ijveren voor de beseherming van dieren, verdacht worden te lijden aan ziekelijke philantrophie en sentimentaliteit. Hoe! redeneert men zou het redelooze dier den mensch niet van dienst mogen wezen tot verlichting van een arbeid, dien hij te verrichten heeft? Is het dier beter dan de mensch, die slaven en sloven moet, die vaak de zwaarste, lompste vraehten moet torschen en behandelen, de verschroeiende hitte van de zon of de bitterste koude rnoet verduren? Wij hebben eerbied voor die redenering. Zeer zeker mag de mensch het dier tot zijn nut aauwenden; hij mag er de diensten van vorderen, die hij behoeft, maar en hier licht het punt van verschil niet dan naar den aard en binnen de perken van de krachten van het dier. Ieder dier heeft zijne eigenaardige bestemming, of wil men, de mensch heeft ieder dier den rang aange- wezen, waartoe het zal behooren. De hond, waarover wij willen sprekeu, met zijn teeren lichaamsbouw en zijne eigenschappen werd verheven tot den rang van levensgezel der menschen. En hij heeft zieh die onderscheiding volkomen waar- dig gemaakt. Talloos toch zijn de voorbeelden, die bestaan van de trouw en gehechtheid des honds aan zijn meester, van zijn vernuft, zijne seherpzinningheid en vatbaarheid. Hij vergezelt den mensch waar hij eenzaam ronddoolt, is hem onderdanig en bewijst hem ongekunstelde ge- negenheid. Hij is hem een hulpmiddel in zijn jacht- vermaak, bewaakt zijn hof en erf, beschermt zijn per- Wij wCten dat we gedn nieuw cinderwerp behahdelen we weten dat het voor en tegen in deze materie uit- voerig bepleit is, maar we citeeren enkel ook hier het feit, omdat onze gemeente in beschaving en ont- wikkeling bij andere gemeenten niet achterstaat en in andere gemeenten door het openbaar gezag bepalingen Nederland. zijn gemaakt ten aauzien van de diensten door den hond te bewijzfen, die ook hier hun nut zouden hebben en ons edel en getrouw huisdier zijne natuurlijke plaats zouden teruggeven in de rij der dieren. Belgie. Men zal misschien de apodictische vraag stellen Frankrijk. Is dan de hond beter dan de mensch. Ons autlwoord kan niet twijfelachtig zijn, maar en hidrtnee 'eindigen wij ons opstel indien iemand een lastdier noodig heeft voor zijn bedrijf, of hij wil den last verminderen dien hij zelf zon moeten dragen, welnu hij neme een last- of trekdier dat de natuur daarvoor heeft aangei wezen, maar niet den te zwakkeu hond, die geen ge- schiktheid heeft nofih bestemd is om onder de zweep i te loopen. Aanbestedinueti. Op Vrijdag, 10'November 1876, des voormiddags ten 10 ure, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg: Het onderhoud van het gebouw der Rijks-Hoogere Burgerschool te Middelburg, gedurende de jaren 1877, 1878 en 1879. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele in- schrijving, per jaar, volgens 441 der Algemeene Yoorschriften. 29'lste Staatslotertj. Prijzen van J 100 en daarboven. 2de Klasse. Trekking van 25 en 26 October. 1500 no. 13818. 1000 3687 10222 13559 18604. 400 331 6345. 200 14563. 100 2537 8283 13482 19797 20708. Burgerlijke stand van Neuzen van 2329 Oct. Huwelijks-Aangiften. 28 October. Jaunis Savagge, oud 29 j., jin. en Maria Cornelia de Smidt, oud 26 j., jd. Gkboorten. 23 October. Adrianus Cornelia, z. v. Joannes Lambertus van den Wildenberg, en van Jacoba Martina Schram. 24 October. Krijn, z. v. Jacobus Hamelink, en van Anna Geer- truida Laport. 29 October. Clementia, d. v. Frauciscus Joannis van den Driessche, en van Joanna Catharina Gemeen. Overlijden. 29 October. Pieter Theodorua Limonard, oud 18 j. z. v. August Charles Jean en van Christina Hendriua Maandag. Priizen tier Elleeten. 1 Amsterdam, 30 October. Certific Werkelijke schuld 2j pet. 62-$r dito dito dito 3 75 j dito dito dito 4 99# Aandeel Handelmaatschappij. 5 dito exploitatie Ned staatsspoorw. Ccrtlficaten bij Rotschild 2# Inschrijvingen .3 dito 5 Rvsla.n n. Obligatien 1798/1816 5 dito Hope Co. 1855 6e serie 5 dito 1000 1864 5 dito L. 100 1872 5 dito L. 100 1873 5 Loten 1866 5 Oblig. Hope Co. Leening 1860 4J Certiflc. dito .4 Inscript. Stieglitz Co. 2e a 4e L. 4 Obligatien 18671869 4 Certificateu 6 Aandeel spoorweg Gr. Maatsch. 5 Oblig. dito4# Aand. Baltiscbe spoorweg 3 dito spoorweg PotiTiflis 5 dito dito Jelez Orel 5 dito dito Charkow Azow 5 Polen. Schatkist obligatien .4 Oostenrijk. Oblig. metall. in zilver Jan. Juli 5 dito dito April pot. 5 dito in papier Mei/Nov. 5 dito dito Febr./Aug. 5 Aand. Nation, bank .3 Honoarije. Schatkistbilletten6 Itaue. Certiflc. Am terdam .5 Spanje. Obligatien Buitenl. .3 dito Binnenlandsche 3 Portugal. Obligation .3 Turkue. Inschrijving Alg. schuld 5 Egypte. dito 1868 7 AmerIKa. dito dito dito (1904) 5 dito dito dito (1885) 6 dito Illinois Amsterdam dito dito Redemption 6 dito Central Pacific 6 dito St. Paul Pac. Spw. le sec. 4 dito dito dito 2e sec. 7 Brazilie. Oblig. 1863 4J dito 1865 5 101# 941 59# 95# 82# 91# 83# 88# 268 81# 73# 47# 258 81 127 89# 88# 82# 75# 53# 53# 49## 50 808 li# 52# 99# 98 92# l'rijicii van loupons. Amsterdam 30 October. Metall. j 20,27# dito zilver 21,45 Div. Eug. per Jfc 11,85. Eng. Portugal per f 11,85; Spaansche piasters f -,Amerikaansche dollars (in goud) f 2,46#. Amsterdam 28 October. Metall. f 20,12#dito zilver 21 37# Div. Eng. per 11,85 Eug. Russen per 11,85; Eng. Portugal per 11,85; Frans. 47,60. Belg. f 47,60; Pruis. 58,60; Hamb. Russen /30#; Russen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 3