BUITENLAND. scholen te Veendam, Sappermeer en Finsterwold aan de verdienstelijkste kweekelingen zullen ge- schonken worden, hadden zich niet minder dan 67 adspiranten aangemeld, die op 23 en 24 dezer een vergelijkend examen hebben ondergaan waarvan 15 candidaten aan den minister van binnenlandsche zaken zijn voorgedragen. In den gemeenteraad van 28 Oct. jl. te- Gouda gehouden ontving de beer Viruly van den raad, benevens van den secretaris en ontvanger dier gemeente, een prachtige kristallen coupe met zilveren voet als aandenken en waardeering, daar het op dien dag juist 25 jaren geleden was, dat de heer Viruly en als lid van den raad en als wethouder voor het eerst zitting had onder de tegenwoordige wet. De heer H. Pierson, pred. te's Hertogenbosch looft 4 prijzen uitvan 100, 75, 50 en 25 gulden voor de beste ontwerpen, waarin 100 punten uit Nederland worden opgegeven, die het meest karak- teristiek kunnen geacht worden voor ons vaderland en het meest belangrijk voor de jeugd De ontwerpen moeten franco worden ingezonden aan het adres van gebrs. Muller, te 's Hertogen bosch, v<5or 1 Maart 1877. Uit al de ontwerpen kiest de heer Joh. Hend. Veldhuijzen, bekend kunstschilder te Amsterdam, wat hem uit het oogpunt der kunst het belangrijkst toeschijnt. Een uitgever van naain denkt er ernstig over, de uitgave te ondernemen, indien hij tnaar eenige zekerheid heeft van het debiet. Bij genoeg- zame deelneming zal de prijs der 100 platen zwarte lithographien p. m. f 25 zijnvoor kleurendruk mis^chiep /50, Mogen voorstanders zoowel van bijzonder als van, opeubaar onderwijs in dezen eens zamenwerken, om wat goeds tot stand te brengen. Men schrijft uit Hilvarenbeek, 25 October. Gisteravond omstreeks 6 ure ontstond hier brand bij de waduwe Hesselmans aan de Veldhoven, en in een oogenblik was het gebouw met geheel den inboedel door de vlammen vernield, niets is gered dan eene koe. Noch het huis noch de inboedel was verzekerd, zoodat de weduwe met drie kleine kinderen thans in bekrompen omstandigheden ver- - keert. Het gemeentebestuur heeft aanstonds eene collecte gehouden, en wij hopen dat de mildadigheid der ingezetenen de smarten der weduwe eenigszins mag lenigen. Het huis schijnt aangestoken te zijn door een 10-jarigen knaap, en wel uit wraakzucht Die jongen is dan ook gearresteerd en heeft volledige bekentenis gedaan; hij verklaarde de lucifer op zijne kleederen te hebben aangemaakt en alzoo den brand aan het dak gebracht te hebben; als reden hiervoor gaf hij op, dat hij nooit van die vrouw appelen kreeg. Het is te wenschen dat die knaap eens duchtig moge gestraf worden om, zoo mogelijk, zijn wraakzuchtig gemoed nog te kunnen hervormen. De deugniet, Joannes Josephus Ketelaars genaamd, is door den te Hilvarenbeek gestationeerden mare- chaussee in verzekerde bewaring genoinen, om ter beschikking van den heer officier van justitie te Eindhoven te worden gesteld. Landbouvvberichten. Uit Sprang, in Noord-Brabant, wordt gemeld, dat zeer goede winteraardappelen aan de burgers aldaar tegen f 2,50 per hectoliter worden afgele- verd. Ten opzichte van de vette varkens, die be- reids worden opgekocht, besteedt men 60 a 70 cents per kilogram, doch van week tot week ziet men lagere prijzen te gemoet. Goed slachtvee wordt 70 el 75 cents per kilogram verkocht. Uit den Tielerwaard wordt gemeld: Het korengewas laat in deze anders zoo pro- ductieve streek veel te wenschen over. Beschot en stroo zijn beneden middelmatig. Aardappelen leveren veel op, maar beginnen erg te bederven. Boomvruchten zijn over het algemeen zeer bevre- digend, zoodat eigenaars van boomgraarden dit jaar goede zaken maken. Appelen worden afgeleverd voor p. m. /4 en peren voor 5 a f 7 de hectoliter. De weilanden in dezen zomer, zooals trouwens overal schraal, zijn thans met volop gras voorzien. Het vee is goed gezond. De boter geldt /0,80 a 1 het -2 kilo en de eieren f 1,50 a 2 de 26 of vierel. Aardappelen worden druk geladen voor f 3 a /4 de hectoliter, Den 25 dezer- werd te: Woerden de gewone najaarsinarkt gehouden. De aanvoer van vee was niet zoo groot als gewoonlijk. Aangevoerd werden ruim 1300 stukg. vee, meest vare koeien. De handel was. levendig en ging vlug, De prijzen liepen van f 70 tot ruim/20 0v Aan de paarden- markt waren aangevoerd ruim 1000 stuks. Niet aUte vlugge handel. In jongste dagen zijn naar en langs Utrecht ruim 60,000 hectoliter appelen verzonden, bestemd voor de de appelstroopfabriekenhet grootste deel was uit Gelderland afkomstig. De heer Smits, boomkweeker en landbouwer te Deventer, heeft proeven genoinen tegen de zoo zeer gevreesde aardappelziekte, en daartoe in den zomer het loof, toen het nog geheel groen was, van een geheelen akker afgemagid. Het is thans gebleken, dat er hoegenaamd geen zieken onder zijn, terwijl op die akkers, waarvan hij het loof niet afmaaide, de aardappelen zeer door het kwaad zijn aangetast. In geen jaren hebben de onderscheidene herfst- vruchten tot voeder voor 't vee zoo gunstig in 't noorden des lands gestaan, als zulks thans alge meen 't geval is. Sommige landlieden hebben akkers met knollen, koolraperi, enz. die als een schilderij zich voordoen alles nog in voile fleur en daarbij nog ferm in den groei. Vooral als stal- voedering heeft zulks hooge waarde. Uit Giethoorn meldt men De drukte met de hooipersen is in deze streek zoo verbazend toe- genomen, dat er van tijd tot tijd gebrek is aan scheepsruimtey om het geperste hooi te verzenden. Wanneer men in aanmerking neemt, dat hier de minste kwaliteit hooi geperst en dat hier alge meen /II per 1000/2 kilo's besteed wordt, dan is het zeker, dat in het buitenland alle soort hooi ontbreekt. Ook uit de puike hooistreken wordt veel geperst hooi vervoerd, hoofdzakelijk voor En- geland, Belgie, Erankrijk, en Duitschland en be-1 taald met 22 h 30 de 1000/2 kilo's. Yolgens de Echo du Nord ging de arrestatie van Aublin met de volgende bijzonderheden gepaard. Aublin was zich al te zeer bewust dat Rijssel eene gevaarlijke plaats voor hem was. Hij had er in 1870 in 'tcafe „Bellevue" een reiszak gestolen en was daarvoor met vijf jaar gevangenis gestraft. Toen was hij gearresteerd door denzelfden agent, die hem nu gevat heeft, door Delerue. Aublin meende weer in hetzelfde koffiehuis zijn slag te slaan om aan geld voor de reis naar Parijs of Lyon te komen, maar bemerkte dat hij wat al te nauwkeurig werd gadegeslagen en liep een bureau binnen, om zich te laten opschrijven in het register van hen, die eene betrekking zoeken. Zij, die hem in het oog gehouden hadden, waren twee politie agenten Delerue en Herbaut; de eerste herkende Aublin terstond, ging het bureau binnen en zei: //Zoo Aublin, gij hier?" ,/Ik heet niet Aublin, maar Barbier." ,/Kom, geen gekheidIk ken je immers, want ik heb je in 1870 ook gesnapt; maar daarover kunnen wij bij den commissaris praten." De moordenaar ging vrijwillig mede, ont- kende aanvankelijk, maar riep eindelijk uit: //Nu ja danik ben het. Had ik maar wat meer geld gehad, dan zoudt gij mij hier niet hebben." Aublin had slechts een weinig klein geld, een hemd en twee bebloede zakdoeken bij zich. Waar- schijnlijk heeft hij de laatsle gebruikt om 't bloed af te wasschen van eene wonde aan zijn voorhoofd, die hij bij 't springen uit den trein zal hebben verkregen. De ontvluchting van den thans gevatten Aublin kost aan het Belgische gouvernement een aanzienlijke soon: niet minder dan zes duizend depeehes zijn per telegraaf verzonden met het signalement enz. van den vluchteling. - De gendarmerie der brigade van Haute-Croix hield verledene week een goed gekleed persoon aan, wiens signalement overeenstemde met dat van Aublin. Toen men hem aanhield droeg die per soon een revolver met zes schoten bij zich. Men sloot hem voorloopig op in de.gendarmerie. Toen de brigadier de anderen dag den gevangene wilde gaan halen om hem naar Brussel te brengen, vond hij hem bezig met zich op te hangen, door mid- del van zijnen zakdoek. Die onbekende, wiens identiteit tot nu toe een geheim is heeft hardnekkig geweigerd zijn naam of hoedanigheid bekend te maken. Men doet allerlei gissingen over deze geheimzinniga zaak. Voor eenige dagen werd te Berlijn de inrich- ting en werking eener vliegtnachine door den uit- vinder Ralph Scott aan een daartoe afgevaardigde commissie van marine-officieren verklaard. Het voertuig bestaat uit een klein houten schip, dat tamelijk diep is; in het midden daarvan bevindt zich de machine, die door een rad, evenals het roer aan de stoomboot, in beweging gebracht wordt. De machine berust op het balanceerstelsel. De heer Ralph beweert met deze machine, die 300 p. weegt en die aan beide zijden ruimte openlaat voor een passagier, 70 mijlen bij. helder weer en 40 mijlen bij storm en tegenwind per uur te kunnen afleggen. Hij verzekert, dat hij zijne1 uiWinding reeds met sucees heeft beproefd. Onder de gebouwen die ten behoeve der wereldtentoonstelling in het Trocerado zijn opge- richt zal een dar fraaiste zijn heft gebouw voor de feestelijkheden. De Rappel geeft daaromtrent de volgende bijzonderheden z/De zaal heeft niet minder dan 50 meters hoogteallegorisch beeldhouwwerk zal de veree- niging der volken voorstellen. De voorgevel, licht boogsgewijze gebouwd geeft de zaal het aanzien van een rotonde. Marmeren koloinmen zullen den hoofdingang versieren. Een standbeeld, de faam voorstellende, zal het geheel kroonen." GEMENGDE BERiCHTEN. Te Maastricht zal voor herstel der kazerne weder 18,300 worden besteed. Sedert 1860 heeft het oplappen der oude kazernen te Maas tricht reeds 400,000 verslonden; daarvoor had men een prachtige nieuwe kazerne gehadDe vrouw van G. J. van Baalen te Gouda, beviel de vorige week van 3 zonen, alleti 'levend. Te Joure hebben zich een weduwnaar van 78 en een weduwe van 75 jaar in den echt verbohden. lets dergelijks is zeker bijna ongehoord in de huwe- lijks-historie. In het Handelsblad leest men de volgende advertentie: Wonder! Wonder! Heden bevallen Alida van Zee, huisvrouw van J. A. Huigens, van eene doch ter, die een der Russische kinderen overtreft. Te Dalen, op eene bevol- king van 3910 zielen, is sedert de maand Juli 11. niemand overleden. De plechtige onthulling van het standbeeld van prinses Hendrik, zal Maan- dag a. s. te Luxemburg in tegenwoordigheid van prins Hendrik en Alexander der Nederlanden plaats hebben. Te Leiden viel een schipper in 't water en werd slechts met veel moeite geredzijn levens- geesten waren reeds bijna uitgebluscht. Toen hij met veel moeite was bijgebracht en een zijner red- ders hem een glas brandewijn wilde geven, wei- gerde de man dit, omdat hij afschaffer was. In Parijs wonen niet minder dan 1333 genees- heeren. Bovendien zijn er nog 150 oflicieren van gezondheid, die echter, als overal naar 't schijnt, elk jaar in getal afnemen. Te Neuwied is de Luthersche kerk tot den grond afgebrand. De klokken zijn gesmolten. Een schandelijk boe- venstuk is, naar de Noorweegsche Tromso Posten bericht, op Spitsbergen gepleegd. Het door pro fessor Nordenskjold aan den Isfjord opgerichte depot tot ondersteuning van schipbreukelingen, is geheel leeggeplunderd en verwoest. Te Wehe, is op eenige koolen, die gebarsten waren, staande op een akker, gehuurd door den schoenmaker Akster, rattekruid gestrooid. Voor eenige dagen zou er een van die koolen gegeten worden. Een halve kool werd afgekookt en ge- stoofden toen het huisgezin er iets van genut- tigd had, werd het onpasselijk, zoodat men ge- noodzaakt was een geneesheer in te roepen. Deze konstateerde, dat de koolen vergiftigd waren door rattenkruid. De heer N. van Buuren, oud onderwijzer te Gouda kwam dezer dagen te Berg-Ambacht in het bezit van het oudste natuurkundige werk, dat in ons vaderland gedrukt werd. Het is geschreven door mr. Jacob Behaert, van Zierikzee en uitge-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 2