Ala-eineen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 1 193. 16e Jaargang. Zaterdag 28 October 1876. BINNENLAND. o Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond bij J. K. G. Dhont te Neuzen. advertentien. folitiek Overzicht. De spanning, die in de vorige week in de handels- wereld en aan de beurzen heerschte, tengevolge van het dreigende aanzien der Oostersche verwikkelingen, de vrees, dat de uitbarsting van den oorlog tusscben Rusland en Turkije spoedig moest volgen, begint meer en meer plaats te maken voor ontspanning, de hoop op eene vredelievende oplossing, of althans bet voorloopige vermijden van ernstige verwikkelingen meer en meer te herleven. Dit is althans de overwegende inhoud van de thans ontvangene be nch ten. Yolgens de Nord heeft de Russische ambassadeur in last, bij de Turksche regeering aan te dringen op een wapenstilstand voor zes weken en de redenen te ontvouwen, welke Rusland verhinderen, een wapenstilstand voor zes maanden aan te nemen. De taal, door den ambassadeur te voeren, zou van zeer gematigden aard zijn en volstrekt niet het karakter liebben van een ultimatum. Dit voorstel zou de ondersteuning, meent men, van al de tnogendheden hebben erlangd en ook Servie en Montenegro bereid zijn, zich aan zooda- nige overeenkomst te onderwerpen. De porte, voegt men er bij, heeft reeds aan sir Elljot verklaard, dat zij zich elke opoftering zal getroosten, om tot een vergelijk te koinen en bereid is, een wapenstilstand van twee maanden of zelfs van zes weken aan te nemen. Desvereischt zou zij nog verder gaan, en de hervormingen in de opgestane provincien en in Bulgarije onder den waarborg eener international overeenkomst plaatsen. Inderdaad schijnt het dus, alsof de zwarte stippen beginnen te verdwijnen, de horizon helderder wordt en het behoud van den vrede als gewaarborgd mag worden beschouwd. En toch schudt nog menigeen vol twijfel het hoofd, toch gelooven velen, dat niet eer eene voldoende oplossing zal zijn verkregen, dan nadat de Turk uit Europa zal zijn verdreven. De Turk, in vroeger eeuwen reeds, als den ge- meenschappelijken vijand van ons werelddeel en van de Christenheid, gehaat en bestreden, als veroveraar in Europa gedrongen, is, tengevolge van verschil in ras, godsdienst en beschaving, tot op den huidigen dag in ons werelddeel een vreemdeling gebleven, en alle pogingen, om daarin verandering te brengen, zullen schipbreuk lijden, tenzij men al de Turksche toestanden oinver werpen, den grond- slag voor de geheele maatschappij, het huiselijke leven, hervormt. Een Duitscher, Vambery, iemand door zijne vele reizen meer dan oppervlakkig met Turkije bekend, wijst er op, dat de westersche beschaving in Tur kije nog geen voet gronds gewonnen heeft. Slechts oppervlakkig is zij overgenomen, door hen, die meer onmiddellijk met Europeanen in aanraking komen. De vrouw echter blijft daarvan geheel uitgesloten, blijft altijd dezelfde, altijd even bekrompen, onwe- tend en bijgeloovig. En toch zijn het de vrouwen, aan wie de op- voeding der kinderen is toevertrouwd. Zij maken het onmogelijk, den jongen Turk eenig wetensehap- pelijk begrip in te prenten, en haar invloed doet de lessen van den meester en zelfs de raadgevingen van den vader zonder vrucht zijn. Zoolang niet aan dien toestand een einde is 1 gemaakt, bestaat er een onoverkomelijke hinderpaal, om beschaving en ontwikkeling een vruchtbaren bodem te doen vinden. Zoolang de vrouw gehou- den wordt buiten den kring der denkbeelden van den man, zal de gang der beschaving belem- merd blijven. Toen de dappere Poolsche koning Johan Sobieski, in 1683, Kara Mustapha bij den Kalenberg ver- slagen en Weenen ontzet had, ging er door geheel Europa een juichtoon op. In het eerste vierde deel dezer eeuw werkten al de groote inogendheden van Europa mede, om Griekenland aan de macht van de porte te ontrukken. Met de grootste vol- doening werd de tijding der overwinningen, door Diebitsch Sabalkanski op de Turken behaald, ver- noinen. Algemeen gevoelde men, dat de Turk niet in Europa kon tehuis behooren; eenstemmig koesterde men den wensch, hem zoo spoedig moge- lijk naar Azie te zien terugkeeren. Thans, nu Servie de wapenen heeft opgevat, om een einde te maken aan het Turksche wanbeheer in de landen ten zuiden van den Donau, en de in opstand gekoinene inwoners van de Herzegowina te steunen, nu het oude gebouw der Turksche macht tengevolge van inwer.dige vermolming overal begint te kraken en te vermolmen, zou er slechts een enkele krachtige stoot noodig zijn, om het geheel in elkaar te doen storten. Ook nu weer hebben de Bulgaarsche gruwelen bewezen, dat de Turk even- min als voorheen onder de westersche beschaving kan worden geduld, en wanneer slechts de mogend- heden eendrachtig samenwerkten, zou die wensch van voorheen spoedig tot vervulling komen. De toestanden echter zijn veranderd. In plaats van de verdrijving wenschelijk te achten, rekenen de mogendheden den val van het Turksche rijk thans nadeelig voor hunne belangen. Engeland vreest Rusland. Met leede oogen ziet, het Ruslands uitbreiding in Centraal-Azie. Euge- iands eenig streven is, dit te keer te gaan en te voorkomen, dat Konstantinopel en daarmede de heerschappij over de Dardanellen en de Zwarte zee, in handen der Russen koint. Oostenrijk acht eene inlijving van Europeesch Turkije, noch eene vestiging van een Slavonisch rijk ten zuiden van den Donau, in zijn belang. Zoodanig rijk zou onder de bescherming staan van Rusland, de Slavische elementen allengskens tot zich trekken en eindelijk oorzaak kunnen worden, dat Oostenrijk van zijne Slavische provincien werd beroofd. Geen wonder dus, dat deze beide rijken den val van Turkije trachten te voorkomen. De houding van Griekenland wordt meer en meer oorlogzuchtig. Officieel wordt uit Madrid bericht, dat de regee ring sedert geruimen tijd vermoeden had, dat er planuen werden gesmeed tot omverwerping van den bestaanden toestand en dat deze uitgingen van Ruis Zonlla, Salmeron en eenige militairen. Op de grenzen is een brief van Zorilla in be- slag genomen, waarin bevel gegeven werd tot een onmiddellijken opstand. Hierdoor zag de regeering zich genoopt tot handelen. De voornaamste schul- digen, eenige generaals en eenige voormalige afge- vaardigden, zijn gevangen genomen; anderen heb ben zich uit de voeten gemaakt. Neuzen, 27 October. In de aanstaande najaarsvergadering van de provinciale staten van Zeeland, die den 7 November geopend wordt, zijn o. m. de volgende voorstellen aan de orde: Yoorstel omtrent den stoombootdienst op de Wester-Schelde en omtrent het verleenen van sub- sidien voor wagendiensten. Yoorstel omtrent het verzoek van den raad der gemeente Koewacht tot toepassing van art. 36 der wet op het lager onderwijs ter tegemoetkoming in de gewone kosten van bedoeld onderwijs. Yoorstel tot aanstelling van een adjunct-archi- varis der provincie. Voorstel omtrent den verkoop van boomen op den provincialen weg van Oostburg naar Zuidzande. Voorstel omtrent het adres van J. de Eeijter c. s. te Hoek ter zake der instelling van een af- zonderlijk bestuur voor den Willemskerke-polder. Voorstel omtrent het adres van I. Wondergem, provinciaal opzichter der wegen, tot verhooging zijner jaarwedde. Voorstel omtrent den verkoop van een gedeelte sloot aan den weg van Hulst naar Walsoorden. Yoorstel omtrent het in goeden staat brengen van den weg van den Nieuwlandschen molen naar den Hoofdplaatpolder voor rekening van den na- latigen onderhoudsplichtige en omtrent de terug- vordering der daarvoor te maken kosten. Zaainslag, 25 October. Heden was het voor onze ingezetenen een ware feestdag. Was die dag belangrijk voor de leden van den gemeenteraad in 't. algemeen, inzonderheid was hij dit voor den onlangs afgetreden wethouder, den heer L. de Regt. Hij toch was de eenige, die mocht terug zien op een tijdvak van vijf en twintig jaren, waarin hij steeds met voorbeeldigen ijver en met nauwgezet- heid de belangen van de gemeente heeft behartigd. Geen wonder dat de burgerij van hare ingeno- menheid met dezen dag blijk gaf, door het uit- steken der nationale vlag. 's Namiddags 4 uur kwam de gemeenteraad met den burgemeester in de raadzaal feestelijk bijeen. Aan den jubilaris werd nu door zijne medeleden een prachtig cadeau vereerd, bestaande in een sigarenstander, met zilver geinonteerd en van eene toepasselijke inscriptie voorzien. Dit geschenk werd met dank en gevoel aanvaard. In den loop van den avond kwamen eenige in gezetenen den jubilaris en den raad hunne geluk- wenschen aanbieden. Recht gezellig en prettig was men daar onder het genot van eenige ververschingen bijeen. In- tusscheu vierde men ook feest daar buiten en de gebruikelijke voetzoekers-kanonnade deed zich bij herhaling hooren. Het gemeentehuis was keurig geillumineerd en door de zorg eener cominissie kon er nog eenig vuurwerk worden ontstoken, dat het genot van den dag verhoogde en zoo waardig besloot. Door de mildheid van den jubilaris konden ook Zaamslags burgers in de verschillende herbergen een glas bier op ZEds. welzijn ledigen. IN'EDZENSCHE COIRANT. ABONNEMENT. Per drie maanden binnen Neuzen f 1,Door het geheele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars Postdirec- teuren en Brieve nbushouders. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10 Grootere letters worden near plaatsrnirate berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiteriijk Dinsdag en Vrijdag uumiddag DRIE ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 1