No. 1192. 16e Jaargang. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Woensdag 25 October 1876. BINNENLAND. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond bij J. K. G. Dhont te Neuzen. F*olitielt Overzicht. De hoop op eene vredelievende oplossing van de Oostersche kwestie, is in de afgeloopene week niet weiiiig venninderd. De aanzienlijke daling van verschillende fondsen op de beurzen van jl. Woens dag, gaf het bewijs, dat de atmospheer onzniverder wordt en hoewel de houding dezer zoo beweeglijke thermometer zich thans eenigszins heeft hersteld, de koersen weder een vasteren stand hebben aan- genomen, verschillende sensatie-berichtenovertuigend zijn tegengesproken en de berichten over het alge- meen meer vredelievend zijn, is men toch algeineen overtuigd, dat de oorlog onvermijdelijk, de moge- lijkheid eener vredelievende oplossing bijna voor goed van het programma geschrapt is. De houding van Rusland wekt overal wantrouwen. De Koln. Zeit. beschuldigt dit rijk van de onder- handelingen over den wapenstilstand slechts te verlengen, om tijd te hebben, zich tot den aanval gereed te maken. Eerst verlangde Rusland, zegt, het blad, een wapenstilstand van langen duur, doch onafhankelijk van vredesvoorwaarden. Daarin kon Turkije niet treden, doch Abdul-Hamid wist toch te bewerken, dat zijne regeering een wapen stilstand van zes maanden aanbood. A1 de mogend- heden keurden dit voorstel goed, alleen Rusland wees het af. Geeft Turkije nu toch toe aan de nieuwe eischen van Rusland, dan zal he mogend- heid weder bedenkingen opperen tegen de vredes- ^.voorwaarden, ten einde het tot stand kornen van den vrede te beletten. Rusland wapent zich en tracht de diplomatieke onderhandelingen te rekken, met geen ander doel, dan om te beter met zijne krijgstoerustingen gereed te wezen. Zijn deze gereed, dan zal Rusland den zieken man den oorlog ver- klaren, om hem, nu hij maar niet wil sterven, te doen stikken. Deze beweegreden om krijg te voeren mist echter een volkenrechterlijken grond, daar Rusland bij het tractaat van 1856 uitdrukkelijk van elke bijzondere bescherming van de christenen in Turkije heeft afgezien. Maar gesteld, dat Ruslands voorwendsel te verdedigen was, dan zouden de andere Europeesche mogendheden ten voile gerechtigd zijn, aan Rusland den oorlog te verklaren, ten einde het lot der christenen, die onder den czaar leven, te verbeteren. Het is eene onomstootelijke waarheid, dat het lot der meeste christenen in Rusland nog harder is, dan dat der christenen in Turkije. De belastingen, waaronder de Russische christenen gedrukt gaan, zijn zwaarder dan die, aan de Turksche christenen Opgelegd. Dezer dagen werd bijv. een boer in Siberie, die zijnen hoofdelijken omslag van 28 roebels niet betalen kon, drie kwartier zoo geran- seld, dat hij dood ter aarde viel. Het feit is volkomen waar, zegt de K. Z. Eene andere bloed- belasting, door de Russische christenen op te brengen, is de militiedienst, welke tien, ja twintig jaren duren kan. Talloos zijn de jongelieden, die, wanneer zij als rekruten vertrekken, voor immer van hunne familie afscheid nemen. De christenen in Turkije zijn niet mihtieplichtig en betalen slechts eene niet hooge oorlogsbelasting. Daarenboven verblijden de christenen onder de porte zioh in eene veel grootere onafhankelijkheid tegenover de regeering, dan de christenen onder den czaar. Rusland, dat zoo handelt, spot, als het voorgeeft, alleen uit menschelijkheid te strijden. De humane beweringen vormen slechts den dekmantel voor Ruslands veroveringzucht. Gok de Times acht den oorlog onvermijdelijk. Het blad gelooft echter niet, dat de vrees gerecht- vaardigd is, als zou Engeland er aan deel nemen. Men stelt zich noch ultimatum, noch oorlogver- klaring voor gedurende de najaarszitting van het parleinent. De oorlog tusschen Rusland en de porte maakt Engelands ininenging niet noodzake- lijk. Engeland is noch bij tractaat, noch zedelijk verplicht, een der beide rijken tegen het J andere te beschermeu. De Engelsche dog heeft geweldig meegedaan en zijn blaffen alom doen hooren, maar bovenstaande verklaring van de Times rechtvaardigt wel het denkbeeld, dat, als het aan het bijten koint, Engeland, evenals reeds meerinalen bij politieke geschillen, zorgen zal buiten schot te blijven. Frankrijk spreekt ook nog een woordje mee. De France meent, dat het behoud van den vrede afhangt van de houding van Frankrijk, maar dat de geringste toenadering van Frankrijk tot Engeland prins Bis marck het stilzwijgen zal doen verbreken. De ijzeren man blijft dan ook steeds zwijgen en geen wonder, dat men algemeen belangstellend uitziet naar eenig woord over het door hem in te nemen standpunt. Aan Duitschland, zegt men, is thans de eind- beslissing. Schaart dit rijk zich aan de zijde van Engeland en weigert het aan Rusland zijn steun, dan zal Rusland moeten zwiehten voor den eenparigen dwang van het overige Europa. Bismarck is de man, die thans over vrede of oorlog heeft te beslissen slechts een woord van hem, en het gevaar voor oojdog is verdwenen, Is de toestand werkelijk aldusp Op die vraag is geen stellig antwoord te geven en slechts eene afwachteude houding kan men aanne- men, voor hetgeen de eerstvolgende dagen op he 1 wereldtooneel te aanschouwen zullen geven. fleuzen, 24 October. Door de dezer dagen te Middelburg vergaderd geweest zijnde commissie tot het afnemen van examens voor het lager onderwijs werd, onder meer, akten als hulponderwijzer verleend aan de heeren A. W. Wisse, geboortig van Axel, leerling van den heer H. van Wijngaarden aldaar, en aan I. W. H. F. Buijze, geboortig van Zaamslag, vroeger tevens leerling van genoemden heer van Wijngaarden, thans op de normaalschool te Middelburg. In 9 provincien onzes vaderlands zijn van 419 Oct. geexamineerd 217 candidaten als hoofd- onderwijzer, van welke 85, en 236 als hulponder wijzer, van welke 115 geslaagd zijn. Dr. F. Seelheim, leeraar aan de hoogere burgerschool te Middelburg, heeft, bij het nemen van chemische proeven, door het springen van een fleschje met ontplofbare stof het rechteroog ver- loren. Met genoegen verneemt men nader dat alle hoop op het behoud van zijn rechteroog nog niet geheel verloren is, daar de heer Seelheim zich thans te Utrecht bevindt. Het linkeroog is volkomen on- beschadigd en ook de onbeduidende wondjes in het gelaat geven niet de ininste reden tot bezorgdheid. Ter zitting van de arrondissements-rechtbank te Goes van gisteren zijn o. m. de volgende vonnissen uitgesproken tegen 1». J. H., schoen- en laarzenmaker te Houtenisse, schuldig verklaard aan beleediging van een be- dienend beambte door bedreiging en veroordeeld tot 8 boete, subs. 3 dagen gev. ce. 2°. a. L. F. S., herbergier, J. M., vrouw van L. F. S., beiden te Graauw, vrijgesproken van mishandeling, de kosten te dragen door den staat. Verleden Zaterdagden 21 dezer begeleidde een wachtmeesterdergendarmen in Belgische dienst, Meeus genaamd, in burgerkleeding een der moordenaars van Sivry, Leonard Oblain genaamd, dien genoemde gendarme te Dover uit de handen der Engelsche politie had ontvangen. Oblain werd door Enge land als boosdoener op verzoek van de Belgische regeering uitgeleverd. De wachtmeester der gen- darmen, moet tijdens den overtocht van Dover naar Oostende door zeeziekte zijn overvallen, althans naar men vermoedt, waardoor hij dan ook in slaap kan zijn gevallen, daar hij in een rijtuig der 2e klasse van den tiein, die zich ten 4 ure des morgens van Oostende naar Gent en Brussel be gee ft, met den boosdoener had plaats genomen. Yan den slaap des wachtmeesters gebruik ma- kende, schijnt Oblain door het venster van het portier te zijn gekropen, zonder het laatste te ope- nen, daar men langs buiten schrammen door hetover- klimmen veroorzaakt heeft ontdekt, en alzoo op het voetpad te zijn gesprongen, waar men de indrukken heeft waargenomen. Zijn bewaker moet zulks dade- lijk zijn gewaar geworden, en hem nabij Drongen uit het portier zijn nagesprongen, doch vond hier- door op de rails den dood, daar hij gevallen zijnde de hoofdschedel schijnt te hebben verplet. Bij de lijkschouwing zijn althans geene sporen van geweld- dadige aanranding waargenomen. Thans is Oblain nog niet gearresteerd, niette- genstaande alle opsporing daartoe in het werk is gesteld. Yan wege de Belgische politie is het volgende signalement aan ons gezonden: Oblain of Aublain, Leonard Hubert Julien Theophiel, geboren te Wormhand, arrondissement Duinkerke (Frankrijk), oud 36 jaren, lengte 1 me ter 72 centimeter, kastanjebruin haar en wenk- brauwen, dikke, blond rosachtige knevel, grijze oogen, lange neus, middelmatige mond, rond aan- gezicht, ronde kin en bleek van kleur. Hij droeg eene zwarte of donkerblauwe klak met lederen klep, een jaquette-paletot in donkere stof, omgelegde halsband. Hij had een lederen reistaschje in bruin leder bij zich. Hij spreekt Fransch. Den 3 October jl. is op de grenzen, onder de gemeente Zuiddorpe door den rijksveldwachter Buket te Koewacht gearresteerd en vervolgens naar Goes overgebracht zekere Petrus Meervisch in 1872 gecondemneerd wegens diefstal van ijzer. Ook is te Koewacht door denzelfden Buket met de marechaussees van Axel en de gemeente veld- wachter in zijne woning gearresteerd Joannes Raman, verdacht van in den nacht van 34 Sep tember jl. en in den nacht van 89 September 11. konijnen enz. gestolen te hebben. Men leest in het Volksbelang: Iedereen mzimhe ABONNEMENT. ADVERTENTIEN. Rer drie maanden biunen Neuzen f 1,Door het j^eheele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars Postdirec- tenren en Brievenbushouders. Van ltot4regel8 f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10 Grootere letters worden uaar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag uamiddag DRIE ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 1