BUITENLAND. van eenvoudigen diefstal, als hebbende gehandeld zonder oordeel des onderscheids, de kosten te dragen door den staat. Jhr. mr. J. de Witte van Citters heeft bij uiterste wilsbeschikking zijue belangrijke verzameling van geschilderde portretten van Zeeuwsche waardig- heidsbekleeders aan de provincie Zeeland (Zeeuwsch genootschap), zijne geschiedkundige handschriften, vooral afkomstig van den ambassadeur van Citters, aan het Rijksarchief, en zijne boekerij aan de koninklijke bibliotheek vermaakt. Te Vlissingen is eene conferentie gehouden door den directeur-generaal der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen met afgevaardigden van verschillende Duitsche spoorweginaatschappijen en eigenaren van in Duitschland gelegen steenkolen- mijnen, naar men verneemt, met bet doel, oin het plan te spreken, oin op groote schaal steenkolen naar die stad te zenden, ten einde die van daar nit met zeeschepen naar buitenlandsche havens te vervoeren. Wanneer deze zaak doorgaat, zal zulks van groot gewicht voor die stad zijn. Sinds eenigen tijd zijn te Vlissingen belangrijke hoeveelheden rottend graan verkocht, afkomstig van het stoomschip Funch. De afschuwelijke lucht, die dit graan, langs de kade uitgespreid, in de stad veroorzaakt, heeft eindelijk de gezondsheids- commissie doen besluiten, den verderen aanvoer daarvan te verbieden. 't is de vraag, ofhiermede de nadeelige werking van bedoeld graan, waarvan groote hoeveelheden door bronwers en graan- handelaars zijn aangekocht, geheel zal vernietigd zijn. Men verneemt, dat op de lands werf te Amsterdam eene stoomkanonneerboot zal worden gereed gemaakt, om als wachtscliip te Vlissincmn te worden gestationeerd. De minister van oorlog heeft bij circulaire de corps- en regiments-coinmandanten der ver schillende wapens aangeschreven, om hem den toestand der kazernen mede le deelen, hem de gebreken aan te wijzen en hem de opgave te doen, waarinede de kazernen voor den soldaat, op de doelrnatigste wijze zouden kunnen worden verjieterd. Het vijf en twintig jarig bestaan van den gemeenteraad te 's Gravenhage werd aldaar op 12 dezer, waardiglijk gevierd. De zeven raadsleden, die in 1851 zijn gekozen en nog in den raad zitting hebben, werden door den burgemeester, de overige raadsleden, de secre- taris en de gemeente-on! vanger, met prachtige ca- deaux, met kostbare huldeblijken vereerd. In de middenzaal van het groot stedelijk bad- huis had des avonds een keurig rastmaal plaats waarbij een rij van toasten en keur van woorden blijk gaven van den recht broederlijken geest, die onder de regeerders der residentie heerscht. In 9 provincien onzes vaderlands zijn van 4—12 Oct. bereids geexamineerd 186 adspiranten voor hoofdondervrijzer en 103 voor hulponderwijzer van welke bijna twee derde gedeelte is afgewezen! Te Oosterhout is gevankelijk binnengeleid en later naar het huis van arrest te Breda°over- gebracht een persoon nit Raamsdonk, beklaagd van een schoenmaker uit die gemeente de onderfip te hebben afgebeten, en zich bij zijne arrestatie leitelijk tegen de mardchaussde te hebben verzet. Aan den gemeenteraad van Maastricht is mededeelmg gedaan van een ingekoinen missieve van gedep. staten in Limburg, houdende ver- nietiging van den aanslag in de inkomstenbelas- ting van vier geestelijke gestichten. Het dage- lijksch bestuur had geineend de oversten dezer gestichten, waaronder een met een inkomen van f 5000 'sjaars, wel te moeten aanslaan. Dit gevoelen werd door gedep. staten niet gedeeld op grond dat dit inkomen, over het ledental van het gesticht verdeeld, voor ieder lid een inkomen van minder dan f 300 oplevert, welk inkomen bij de verordemng van betaling der inkomsten- belasting is vnjgesteld. De raad heeft zich met dit gevoelen vereenigd, docli een wijzigi„g Van bedoelde verordening is in 't verschiet gesteld. nesten niet moeten worden verstoord of vernietigd, wil bij de plattelandsbewoners, die er het meeste belang bij hebben, nog maar niet algeiueen in- gang vinden. Op het landgoed den Poll, ongeveer 1000 bunders groot, van baron Schimmelpenninck van der Oje alhier, is het uithalen of vernietigen van vogelnesten verboden, en wordt hierop stren<* toezicht gehouden. Daardoor is het aantal vogels reeds aanmerkdijk vermeerderd. De boeren daar en m den omtrek klaagden hierover in den laat- sten tijd verschrikkelijk, doordien de boekweit ten gevolge van den langdurigen regen zoo lang te velde moest blijven staau, en de vogels daarvan natuurlijk een goed deel inedenamen; maar zij sclujnen met te begrijpen, dat diezelfde vogels een legio insecten, vooral de tegenwoordige mil- hoenen rupsen, die lumne rnchteu verslinden, totaal gaan vernietigen. Uit Wageningen wordt gemeld Dezer dagen is tie laatste meikevermest, even- de gedroogde kevers, 't vorige jaar op last der commissie voor meikeververdelging ver- zameld, geheel opgeruimd, voor 't grootste deel verkocht tegen f 3 per M">, de gedroogde kevers tegen 1 per H. L. De gezamenlijke op- brengst bedraagt f 120.50. Van de inest is be- kend, dat zij zuer goede bestanddeelen bevat; ovengens zal men eerst van het nu beraeste land de resultaten moeten afwachten. De gedroogde kevers zijn naar Emmerik, Arhem, Sneek, Oudshoorn en alle deelen van ons land verzonden en voldeden als kippenvoeder vrij wel. De Tuinbouw-Vereeniging te Lunteren heeft weder de aandacht gevesiigd op de door haar uit- geloofde pnjs van 1 000, voor de beste zaailing- appelen. Het geschikste saizoen tot het verzame- len van pitten is thans weer aangebroken. De pitten worden bewaard in droog zand en in 't begin van 1 Maart uitgepoot. Pitten van groote, late appelen verdienen de voorkeur. Bij den metselaar Geeraerts te St. Anna ter Muiden is een aardappel te zien die ruiin 9 ons weegt en die door zijne aanwassen het voor- komen heett van een schildpad. De.zoogenaamde 1 rug draagt door zijne diep trekkende lijnen de trekken van een menschenaangezicht. Landbouwberichten. Men schrijft uit Voorst, in Gelderland: Dat m vogels niet moeten worden gedood en de vogel- Te Versailles is dezen zomer een oranjeboom gestorven, die in 1421 was geplant door den tuinman 1 van de komiigi.i van Navarra in den tuin van haar 1 paleis te Pmnpelona. Koning Erans I Jiet den boom, toenmaals het eenige exemplaar, dat in T rankrijk gevonden word, naar Fontainebleau over- brengen. Lodewijk XIV wees hem in 1684 een plaats aan in den tuin van het paleis te Versailles. Hij was daar het sieraad van de oranjerie. De kruin had een omtrek van 15 meter. Nog weinic jaren kon men den boom in zijn voile pracht be° wonderen en een zoo spoedige dood werd door memand verwacht. Thans is gebleken dat graaf Arnim door het, kamergericht wegens landverraad en belediginc van den keizer en v. Bismarck tot 5 jaren tuchtlmis- straf is veroordeeld. Te Yonghal, nabij Cork, heeft een aller- droevig^t voorval plaats gehad, waarbij 14 personen het leven verloren. Een open boot, waarin 22 passagiers, namehjk boeren en boerinnen van Youghalmarkt, huiswaarts keerden, werd door de zware ebbe en den hevigen wind op ongeveer 100 roeden van de kust omvergeworpen. Ofschoon spoedig van den wal hulp werd gezonden, werden de drenkehngen te ver door wind en tij weg<m- sleept oin te kunnen gered worden. Er werden er 11 opgevischt. waarvan er 5 bezweken tenge- volge van uitputtmg. Twee der bootslieden zijn verdronken, een derde werd gemist en een vierde was zoo smoordronken dat hij niet kon verhalen hoe de ramp gebeurd is. Onder de verdronkenen zijn personen die tal van kinderen achterlaten, onder anderen zekere Conolly, die 13 kinderen heeft. UEMENGDE BER1CHTEN. Te Assen zijn twee ineisjes in het Noord-Wil- lemskanaal gevallen. Een van haar is gered, terwijl het andere, omstreeks 10 jaar oud, eenige uren later levenloos werd opgehaald. De uitvoer van meuw stroo uit de noordelijke provincien wordt nu reeds op ruim 80,000 geschat. Eene boerenplaats onder Schenkenschans bij Leeuwarden is door den bliksem getrotfen en met de schuur en bijna alles, wat in de g -bouwen was, verbrand. De boerenplaats werd bewoond door twee talrijke gezinnen. Te Zwolle is een fatsoeulijk iono'- mensch uit Genemuiden, voor het afleggen van een valschen eed, tot vijf jaren fuchthuisstraf ver oordeeld. Op de kermis te Kedichem is een jongmensch, die met altoos in het bezit van zijne geestvennogens was, op 15 borrels onthaald'en heett hij dit met den dood te moeten boeten. le Arnhein is gevankelijk binnengebracht een veertienjange herder uit Geldersch Veenendaal, die met minder dan 39 bijerikorven van de 42, welke in den omtrek waren, heeft leeggesnoept. Op de vraag, of hij niet bang was geweest voor de biien antwoordde hij, dat deze hem nooit. kwaad deden.' Het gerechtshof te 's.Gravenhnge heeft uitspraak gedaan in de zaak van A. G, van Heinkenzand, beschuldigd van diefstal van een zoetenkoek ter waarde van 30 centen, uit een kraam op de laatste kermis aldaar. Hij werd veroordeeld tot een cel- strai van 45 dagen. Een ingezetene van Zaandam, Arie Krot, vertrekteerstdaagsnaarRusland, ten einde aldaar als chef-rijswerker te fungeeren bij den aanleg van het marine-kanaal te St. Peters burg. Te Maastricht werd deze week de hulp der politie ingeroepen tegen zekeren F., die, na in beschonken toestand zijne moeder geslagen en mis- handeld te hebben, bezig was met de zich in het huis bevindende meubelen stuk te slaan, Bij de aankomst der gerechtsdienaren vond men hem han- gende. Hij werd nog tijdig afgesneden, en met den strop om den hals naar het poiicie-bureau overgebracht. De zaak van T'Kint zal eerst in Maart. voorkomen. De Fransehe advocaat Lachaud zal voor T'Kint optreden. In de ijzerfabriek Ditton Brook bij Liverpool sprong 11. Vrijdag een gloeienden oven. Een groote massa beete kolen kwam tusschen een schaar werklieden, die hun ontbijt gebruikten, terecht. Zes mannen en een klein meisje, dat haren vader brood bracht, werden gedood. Te Simpelveld is een herder met 6 zijner schapen onder een spoortrein goraakt en omgekomen. De ongelukkige leed aan verstand- verbijstenng, en verzette zich tegen den wachter die hem wilde terughoudengeholpen door zijn hond, die den wachter in den arm beet, rukte hij zich uit diens handen los. Als bijzonderheid kan worden gemeld, dat Jan Fred en k Boers te Streefkerk de laatst oyer- gebleven Nederlander is, die onder Napoleon den tocht naar Ruslaud meemaakte. Bij Smolensko kreeg hij een kogel door zijn been, en voor Moskou ontving hij een sabelhouw op 't hoofd, en werden hem twee vingers afgeschoten. Verleden week ontving hij voor de 250e maal zijn pensioen. Hij is 88 jaar oud en geniet een goede gezondheid. Een nietiwe wijze van verlichting maakt op dit oogenbhk veel ophef; het is gas uit naphta vervaardigd. Merkwaardige proefnemingen hebben plaats gehad. De kosten zullen naar het schijnt viermaal minder bedragen dan die van het gewone gas. Zeer waarschijnlijk zal, daar het zuiden van 11 usland zeer rijk is aan naphta, dit nieuwe pro- duct weldra algemeen gebruikt en zeer belangrijk in den handel worden. Sumatrastraat te 's Gravenhage was jl. Vrijdag van twee uur 's middags tot bijna midder- nacht in rep en roer; een treurig familiedrama werd er afgespeeld, waarin een opgewonden menigte de rol van de wrekende gerechtigheid vervulde. Een gehuwd man in de buurt, vader van vijf kin deren, moet in een al te vriendschappelijke ver- houding staan tot de houdster van een koffiehuis in de straat en dien dag wilde hij de „open- bare meening" trotseerende de echtelnke woning verlaten en definitief in 't bedoelde koffie huis zijn intrek nemen, met een deel van het ge- meenschappelijk huisraad. Dit wilde het opgewon den volk beletten en posteerde zich voor het kof fiehuis; de eigenares, bemerkende aan welk gevaar zij bloot, stond, sloot, toen haar vriend met zijn huisraad naar binnen wilde komen, de deur. Maar de menigte was niet voldaan en wierp den ontrou-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 2