Alffemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Y laanderen. BINNEN LAND. No. 1190. 16e Jaargang. Woensdag 18 October 1876. Dit blad verschijnt. Dins lag- en Vrijdagavond bij J. K. G. Dhont te Neuzen. Burgemeester en Wethonders van de ministerraad te Konstantiiiopel over de voorstelleu Neuzen brengen ter kennis van de in- lieeft beraadslaagd en deze -zooverre gewijzigd, dat gezetenen der geineente, met uitnoodiging de daarin 1 de wapenstilstand niet voor eene maand, maar voor aangehaalde bepaling voortaan stipt na te leven, zes maanden wordt aangegaan. Rusland moet zich daarbij verbinden, oin het zenden van vrijwilligers naar Servie en Bulgarije te verhinderen en Servie moet de eireulaire van heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland van 29 September 187(3, No. *75911, luidende als volgt: Art. 49 van het reglement op de buurtwegen en roetpaden bepaalt, ten aanzien van het uitha- len of uitwijken van alle voertuigen, dat iedereen van de linker naar de regt.erzijde (van de hand) moet wijken. Deze regel geldt ook voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Aangezien intusschen uit een ingesteld onder- zoek is gebleken, dat in dat deel der provincie verschil van opvatting bestaat ten aanzien van genoemd artikel, hebben wij de eer u uit te noodi- gen de ingezetenen uwer geineente door afkondi- ging op de gebruikelijke wijze aan d»n inboud van bovengemelde bepaling te herinneren en uwer- zijds de stipte naleving daarvan, zooveel mogelijk, te bevorderen." Neuzen, den 1(3 October 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN. De Secretaris J DIELEMAN. ^olitieli Overziclit. De porte heeft aan hare vertegeawoordigers in het buitenland mededeeling gedaan van de nieuwe staatsinstellingen, welke zij zich voorstelt, in Turkije te vestigen. De wetgevende vergadering zal worden gekozen door de inwoners van de hoofdstad en de vilayets. Zij zal jaarlijks drie maanden te Konstan- tinopel vergaderen, tot vaststelling van het rijksbudget en de belastingen, en tot het beraadslageu over nieuwe wetsontwerpen. Bovendien zal er eene andere vergadering zijn, met een werkkring, gelijkstaande aan dien van den senaat. Tegenwoordig komt eene commissie van Muzelmansche en Christen hoogwaardigheids-bekleeders, ondsr voorzitterschap van Midhad paclia, bijeen, tot bet opmaken van een wetsontwerp, waardoor de functien van beide groote staatslichamen ruder worden omschreven. De commissie beraadslaagt verder over een wets ontwerp, betrefl'ende de reorganisatie van het provinciale bestuur. In plaats een officieel antwoord, op den door de mogendheden voorgestelden wapenstilstand, geett de porte deze mededeeling omtrent hare voornemens ten opzichte van het inwendige bestuur. Zeker zal dit bericht weer moeten dienen tot uitvlucht, om de beantwoording van den eisch der mogend heden te ontwijken, althans tot zij gedwongen wordt, zich te verklaren en het antwoord zal dan wel zijn, dat aan den eisch der mogendheden niet kan worden toegegeven. De trotsche Turk kan er zich nog maar niet bij neerleggen, dat Europa zich met zijne zaken bemoeit. Slechts onmacht doet hem buigen voor den ijzeren wil der noodzakelijkheid, docli de feiten zijn daar, dat het slechts een onwillig toegeven is aan den drang der omstandigheden. Het officieuse antwoord op de voorstellen der mogendheden omtrent een wapenstilstand, is, dat behalve het onmiddellijk staken der vijandelijkheden, nog andere militaire waarborgen geven. DeTurken willen zich ten opzichte van dezen wapenstilstand l slechts verbinden tegenover de mogendheden en niet rechtstreeks tegenover Servie. Qui a temps a vie, denkt misschien de Turk. Onze toestand is momenanteel ongunstig; liet jaargetijde en de toestand onzer legers maken alleszins wenschelijk, eenigen tijd van rust te hehhen. Geeft ons dentijd, om de verbetenngen in onze gelederen aan te brengen;1 geeft der oppositie in Engeland gelegenheid, om tot eene reactie te onzen gunste te gerakenlaat onzen bondgenooten den tijd, om tot ons terug te keeren; den ijver der Slavisclie comite's, om te verzwakken; het Russische volk, om zijne geest- drift voor Servie te laten bekoelen. Dan zullen wij in staat zijn, om onze oprooiige vazallen tot hun plicht te brengendan zai de divan weer met hieuwen luister te Konstantinopel scbitteren en het wanbestuur op nieuw welig tieren. De Deutsche Zeitung gelooft, dat de mogend heden met het Turksche voorstel genoegen zullen nemen. Komt de wapenstilstand tot stand, zegt het blad, dan zal er voldoende tijd zijn, om de zaak grondig te onderzoeken; hetgeen een onschat- baar voordeel is, dewijl men waarborgen zal kunnen erlangen voor een goed beheer der Turksche provincien. Of Servie evenwel op zoodanige voorwaarden den strijd zal opgeven, is nog geenszins te bevestigen. Integendeel meldt bet Journal des Debats, dat Tschernajelf, wiens gelederen nog altijd aanzienlijk door nieuw aangekomene Russisclie vrijwilligers worden versterkt, heeft verklaard, de vijandelijk heden te zullen doorzetten; terwijl ook de Pansla- vistische comite's Servie hebben geraden, den wapen stilstand van zes maanden te verwerpen. De vijandelijkheden in Montenegro duren inmid- dels voort. Uit Ragusa wordt gemeld, dat Derwisch- pacha zonder tegenstand den liuuvel van Visokaia, op Montenegrijnsch grondgebied, heeft bezet. Muk- tar-pacha nam deuzeifden dag vier Moutenegrijnsche verschansingendocb het gelukte hem niet verder te rukken hij staat thans verschanst aan de grens van Grahovo. men verzoekt ons naar aanleiding daarvan, in her- innering te brengen, dat die bus uiet bestemd is voor drukwerken of brieven van buitengewoon groote afmeting. Wanneer geene andere dan brieven van gewone afmeting regelmatig in de bus worden ge- sloten, bestaat er geen gevaar voor verstopping. Allen zij gewaarschuud, dat drukwerken, in die bus gevonden wordende, voortaan zonder ver- schooning met 10 centen extra port zullen belast worden Neuzen, 17 October. Bij Koninklijk besluit van 7 October 1876 zijn de statuten van de vereeniging ,/Tot bevordering der belangen van Zeeuwsch-Vlaanderen," gevestigd te Neuzen, goedgekeurd en is de vereeniging mits- dien als rechtspersoon erkend. Het ongewoon warme najaarsweder levert ongewone verschijnselen op; zoo staat in den tuin van den heer J. Leunis Cz. een pereboom in bloei, en in dien van den beer C. van Dijk zijn met alleen aardbei-bloemen, maar zelfs aardbeien te zien. Van tijd tot tijd w.orden klachten ingediend over verstopping der brievenbus aan het raadhuis Gedurende de 2e helft der maand September jl. is door het postkantoor alhier den navolgenden brief verzonden, die, wogens onbekendbeid van den geadresseerde, niet bezorgd is kunnen worden, t. w. Van Zon, voor B. Smit, te Dordrecht. Zaainslag, 16 October. Op den 25 October 1851, fneld onze geineenteraad, volgens de nieuwe wetgeving gekozen, zijne eerste zitting. Van de leden, die deze eerste vergadering uitmaakten, zijn er 4 overleden, 2 namen hun ontslag, terwijl een hunner, de beer L. de Regt, nog zitting heeft. Het zal dus weldra 25 jaren geleden zijn, dat de bedoelde gebeurtenis plaats greep, die het eerste gevolg was van de gemeentewet, onder welker werking ook in deze geineente veel is tot stand gekomen. Zou bet derhalve, ook als huldebetoon aan het nog werkzame lid, niet gepast zijn, aan deze ge beurtenis, op den 25 dezer maand, eens feestelijk, b. v. door het uitsteken der nationale driekleur te herinneren? Wij geven het althans onzen mede- ingezetenen in overweging. Naar wij vernemen is het ontwerp der over- eenkomst tusscben het gemeente- en bet Neder- duitsch hervormd kerkbestuur alhier, betrelfende het bouwen van een toren aan den westelijkeu ingang der kerk, door gedeputeerde staten en het provinciaal collegie van toezicht op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen van de hervormde gemeenten in Zeeland, goedgekeurd. Op morgen zal de geineenteraad een deskundige benoemen tot het opmakeu van een plan met 'oestek en voor waarden van aanbesteding. De heer S. de Ridder, die, als hoofdonder- wijzer te St. Kruis, in de volgende maand zijn 6Ujarige dienst hoopt te vieren, is op 2 na de langst dienstdoende onderwijzer in ons vaderland. Deze 2 nestors zijn: W. J. Coopmans, te Broek, in Eriesland, sedert 181-3, en J. Abbingh, te Elp, in Drentlie, sedert 1814 in functie. Bij de examens in Overijssel is dezer dagen de acte van hoofdonderwijzeres verkregen door mej. Marie Louise Steinbuch, geboreu te Neuzen den 3 Mei 1850, thans hulponderwijzeres te De- venter, vroeger geexamineerd in't Fransch, Engelsch en de handwerken voor meisjes. Ter zitting van de arrondissements-rechtbank te Goes, van gisteren (Maandag 16 October) z;jn o. in. de navolgende vonnissen uitgesproken tegen: 1. P. B., 41 jaar, herbergier te Axel, selluldig verklaard aan verzuiin van aangifte eener geboorte binnen den bij de wet bepaalden tijd, en veroor- deeld tot /0,50 boete, subs. 1 dag gevangenisstraf ce. 2. a. C. v. D., 12 jaar, en b. A. C. v. W. 10 jaar, wonende te Neuzen; beiden vrijgesproken MENSCHE COURANT. ABONNEMENT. ADVERTENTIEN. Per drie maandeu binnen Neuzen f 1,Door het geheele Riik f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abouneert zich bij alle Boekhandelaara Postdirec- teuren en Brievenbnshouders. Van 1 tot 4 regels f 0.40. Voor elke regel meer f 0,10 Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag naniiddag DRIE ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 1