BUITENLAND. Merd den 8 October 1873 door Z. M. den koning de eerste steeu gelegd voor 't monument ter herinnering aan het ontzet van Alkmaar in 1573, Maandag jl. werd dit monument op plechtige wijze onthuld in tegenwoordigheid van den min. van binnenl. zaken en vele autoriteiten. Onder de bevolking heerschte een opgewekte stemmingde geheele stad vlagde en algemeen werd de Oranjekleur gedragen. Te Yelzen had deze week een treurig onge- luk aan de zeehoofden van 't Noordzeekar.aal plaats. Drie stoomzandpompen waren nog buiten de hoofden in zee. Om den hevigen storm wilde men ze naar binnen sleepen, waartoe sleepbooten naar bui ten waren gegaan; door de hooge zeeen mislukten echter die pogingen. Een dier vaartuigen werd op 't strand geworpen en door de hevige branding spoedig uit elkaar geslagen. Met veel moeite ge- lukte het de opvarenden te redden. Ook de tweede zandpomp bekwam veel averij, maar de manschappen konden zich op 't hoofd bergen. De reddingsboot met 12 man ging op de derde af om een lijn aan te brengen, waarmede de stoompoinp naar binnen gesleept kon worden, maar had het onge- luk onder de boeg van het stampende vaartuig te koinen en daardoor omgeworpen te worden. Drie der opvarenden verdwenen in de diepte en vonden hun graf in de golven; aan de negen anderen ge- lukte het de boot weder overeind te krijgen en zich te redden, evenals aan de opvarenden van de zand pomp, die op het strand geworpen en ook wel verloren zal zijn. Groote bevvijzen van moed en opoffering werden ook hier weder gegeven. In een overzicht van het openbaar onder- wijs in Elzas-Lotharingen, hetwelk door den Eco- nomiste Franpais wordt openbaar gemaakt, wordt het volgende gelezen //In geen land van Europa wordt zoo veel ten nutte van het volksonderwijs uitgegeven als in Elzas-Lotharingen. Het aandeel van den staat alleen bedraagt reeds fr. 2,404,603 'sjaars, ongerekend fr. 100,000 wegens wedde en pensioen van de on- derwijzers, die in den dienst van het Duitsche bestuur gestaan hebben. Voor het middelbaar onderwijs wordt op het budget voor 1877 eene som van fr. 1,251,008 gewone en fr. 35,250 bui- tengewone uitgaven, dus in het geheel fr. 1,285,258 uitgetrokken. De opbrengst der schoolgelden aan de lyceeen te Kolmar, Straatsburg en Metz is fr. 302,590, zoodat het zuiver bedrag der uitga ven fr. 982,668 blijft. Toen het land nog een deel van Frankrijk uitmaakte werd aan de mid- delbare scholen aldaar slechts een subsidie ver- leend van f 150,000; voor geheel Frankrijk werden voor 1871 de kosten van het volkson derwijs op niet meer dan f 2,950,000 geraamd terwijl daarenboven voor rijksbeurzen fr. 1,100,000 uitgegeven werd. */Er bestaan thans drie rijkslyceeeri, te Kolmar, Straatsburg en Metz, benevens 21 gemeentelijke scholen van middelbaar onderwijs; verder twee professionele scholen, te Mulhausen en Straatsburg, eene landbouwschool te Rouffach en eene tuinbouw- school te Brumath, de beide laatsten gesubsidieerd van wege het departement van landbouw. /,De bovenvermelde som van fr. 1,265,258 is aldus verdeeld kosten der lyceeen fr. 621,250 subsidien aan gemeentelijke instellingen 500,000 beurzen, reis- en verblijfkosten van ambtenaren enzn 54,750 z/Hoewel de kosten der middelbare scholen zes maal hooger zijn dan zij bedroegen tijdens het land Fransch was, is het getal der leerhngen geringer, niettegenstaande de opheffing van vele bijzondere scholen. Op den eersteu November 1874 telden de rijksscholen slechts 4105 leerlingen, waarvan 1339 de lyceeen, 2766 de gemeentelijke en pro fessionele scholen bezochten. De reden hier van is daarin gelegen, dat de welgestelde Fransche inwoners dezer ianden hunne kinderen veelal ter opvoeding naar Frankrijk zenden." Blijkens een bij het dep. van kolonien ont- vangen telegram van den gouv.-generaal van Ned. Indie, dd. 2 dezer, heeft de gen. majoor Wiggers van Kerchem den 27 Sept. jl. het navolgende uit Atchin bericht: Den 25 Sept. werd de versterking te Silang voltooid en bezet. Den 26 werd langs den weg van Blang-Padjang opgerukt naar Pradjoe. Men ondervond hevigen tegenstand en trof een aantal versterkingen aan; 22 stukken geschut en een voorraad ammunitie vielen in onze handen; de vijand liet 35 dooden achter; aan onze zijde sneuvelde een mindere mili- tair en werden gewond de le luit. Smith en 7 min- deren. Eene versterking woTdt opgericht op 1200 el zuidoostelijk van Kwalla Gighem De gezondn e ids toes tand was goed en de weersge- steldheid gunstig; de stemming der troepen uit- m (intend. Landbouw be rich ten. Bij het aardappel-rooien in Zuid-Beveland bevindt men, dat die vrucht thans veel minder sporen van het kwaad vertoont, dan bij die, welke reeds in de vorige maand uitgedaan werden. In ons vorig nummer hebben wij uit het llandbl. overgenomen het voor landboiiwers en tuinlieden belangrijk bericht, dat het poten van koolplanten in de nabijheid van salade, de kool voor rupsen beveiligt. Een onzer berichtgevers schrijft ons, dat volgens zijne ervaring salade geen voorbehoedmiddel is tegen rupsen in kool. In zijn tuin werden roode en savoyekool geplant langs slabedden. Deze kool is hvenzeer als de elders geplante door rupsen vernield. De aanvoer op de jaarveemarkt te Dwingelo van koeien was belangrijk, bedragende pm. 600 stuks; Drentsche schapen waren in massa aangevoerd, Jim. 4000 stuks. De ineeste vraag was naar op kalven staande koeien, die van 100 a /200 opbrachten. Guste koeien golden /90 a /170; guste vaarzen /70 a 120melkkoeien f 70 I /"140; Dr. schapen f 3 a f 10; Fr. sell, f 10 a f 20; magere varkens f 40 a ^60; biggen f 8 a 25paarden, met ruimen aanvoer, /70 a 2 00; enters 100 a f 250; puik soort paarden /200 a /400; enkelen zelfs f 000 a /600, In de laatste dagen zijn de prijzen van het rundvee in de omstreken van De venter aanmerkelijk gedaald. De aanvoer is op de veemarkten steeds zeer groot, terwijl er bij voorduring veel onverkocht blijft. De heer Banolas heeft te Gent een belangrijke proelneming tot onmiddelijke blussching van brand, met zijn stelsel Mata Fuegos genomen. De proef- neming is goed gelukt. Er was een groot vuur aangelegd, doch in minder tijd dan er noodig is om het te beschrijven, bad de brandblusscher Bonalas zijn dienst gedaanhet vuur was in een oogweuk totaal uitgedoofd. De Russische dame, die onlangs te Bern op den Russischen gezant een pistoolschot heeft gelost, heeft zich thans schuldig gemaakt aan brandstich- ting in het hospitaal, waarheen zij kort na hare arrestatie was overgebraoht, omdat er twijfel bestond ol zij niet aan vlagen van krankzinnigheid leed. Gelukbg kwam er spoedig hnlp, zoodat de brand dadelijk werd gestuit. Zij zelve stond gekleed om uit te gaan, met aen reistasch in de handen. Uit alles bleek, dat zij niet slechts de gordijnen in brand had gestoken, maar ook te midden van de verwarring, door den brand veroorzaakt, uit het gebouw had willen ontsnappen. Dientengevolge is zij naar de gevangenis teruggebracht. In Duitschland denkt men ernstig aan het verhoogen der inkomende rechten op de Belgische geweven goederen en garens, daar de Duitsche en Gostenrijksche fabriekanten beweren, dat zij in het verzwaren hunner grensbelastingen een hulp- middel zullen vinden voor den slechten toestand waarm zich hunne nijverheid bevindt. In den Jardin des plantes te Parijs trekt thans een fraaie leeuw bijzonder de aandacht om zijn curieus gezelschap. Hij heeft zich name- J gefamiliaseerd met een rat, die hem eerst ontvluchtte, vervolgens van lieverlede moed vatte en terugkeerde, en nu de vriend des huizes is geworden, den gevangen koning der woestenij den tijd kort, en op vertrouwelijken voet met hem omgaat. ^raal Arnimls rechtsgeleerde raadslieden hebben bij het gerechtshof te Berlijn een protest ingediend tegen de handelwijze dezer autoriteit in het tweede proces en daarbij overgelegd een eigenhandigen brief van I hiers, strekkende ter bevestiging van graaf Arnim s verklaringen betreffende de onderhandelingen over de ontruiming van het Fransche grondgebied door de Duitsche troepen. Het stuk eindigt met de verklaring, dat geen von- nis van het hooge gerechtshof bij machte zal zijn de natife te overtuigen 1. dat graaf von Arnim een kndverrader is noch 2. dat hij zich aan belcediging Z. M. den keizer zou hebben schuldig gemaakt. _J3EMENGDE BERtCHTEN. Voor de betrekking van directeur der gasfabriek te Zwolle, hebben zich 59 solicitanten aangemeld. le Amerongen zal een telegraafkantoor worden gevestigd. De stoomboot /Amsterdam" van de kon. Nederl. stoombootmaatschappij is met een diepgang van 3 meter, met goed gevolg van Amster dam door het Noordzeekanaal vertrokken. Naar men verneemt, is het werk voor het maken van een haven voor Batavia gegund aan de heeren II. Lee and Son, te Londen, 4ii J. C. van llattum, te Sliedrecht. De 70jarige H. Danes te Veen- dam is onder een zwaar beladen kar geraakt en daardoor zoo zwaar gekneusd, dat hij aan de be- koinen wonden is overleden. Naar men verneemt, bedraagt het aantal leden van de te Utrecht op- gerichte afdeeling van het pensioenfonds voor rijks- artibteharen reeds 139. De vrouw, die dezer dagen onder Apeldoorn, als verdacht van kinder- moord, werd aangehouden, heeft hare misdaad bekend. Haar man bevindt zich sedert 4 jaren in het tuchthuis te Leeuwarden. Te ierlingsbeek heeft een felle brand een landbouwerswoning inet den geheelen inboedel in de asch gelegd. Een kalf, een geit en een varken werden mede een Piooi der vlammen. De afdeeling Rotterdam van de vereeniging Het Roode Kruis heeft f 1500 beschikbaar gesteld voor de gekwetste militairen te Atchin. Te Purmerend is een kindje van ruim twee jaren, dat met een mes oji straat speelde, gevallen, waardoor het lemmet diep in het oog drong. Niet alleen zal het kind het oog moeten missen, maar de toestand van de kleine "is boven- dien verre van bevredigend. Zekere A. S. te Arnliem, is terwijl hij zich in de Weerdjesstraat bevond, plotseling krankzinnig geworden. Zijn toe stand deed voor de omstanders het ergste vreezen, waarom hij dan ook ter voorkoming van onheilen,' ter voorloopige verpleging naar het ziekenhuis is overgebracht. In eene vergadering van het hoog- heeinraadschap van Rijnland, is tot bode benoemd de heer G. Key. hoofdonderwijzer te Heinkens- zand. Bij gelegenheid der beestenmarkt, tevens kermis te Nunspeet, ontstond er een hevige twist tusschen twee boerenarbeiders, waarbij een hunner verscheidene gevaarlijke messteken in het aangezicht en op den rug werden toegebracht. Als een groote zeldzaamheid meldt men uit Zwolle, dat door W. Beekman met een hengel in de Vecht een tarbot is gevangen. Gedurende het 3e kwartaal van dit jaar zijn in het tuchthuis te Leeuwarden bijge- komen 17, ontslagen 16 en overleden 4 gevangenen. Oji het einde des kwartaals bedroeg de bevolking 404. Uit Hasselt (Belgie) wordt gemeld, dat de everzwijnen in de Opoetersche bosschen zoodanig verinenigvuldigen, dat zij des nachts tot aan de Zuid-Willemsvaart doordringen om hun voedsel te zoeken. Men vreest het ergstige voor den land- bouw dier streken. In Engeland wordt met uitmuntend succes een machine verkocht om kousen te stoppen. De machine gaat vlug, werkt met 18 naalden, stop even gemakkelijk een groot als klein gat en kost slechts 2 pd. 10 sh., of ongeveer/30,— Naar men verneemt, zal deze ook binnenkort hier te lande in den handel gebracht worden. Te Bordeaux leeft een 23jarig meisje, dat, zonder armen geboren, zich van den mond bedient om te schnjven en handwerken te verrichten, en we] op verrassend keurige wijze. Het meisje is mooi, en ziet er zeer vernuftig uit. De bekende componist en pianist Bertine is bij Grenoble in den ouderdom van 98 jaar overleden. Te Andernach hebben verschillende feestelijkheden plaats gehad ter viering van den duizendsten verjaardag van den slag bij Andernach, die den stoot gaf aan de vrije en zelfstandige ontwikkeling van de Germaansche stam- men. De Franken leden den 8 October 876 de nederlaag.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 2