Aliremeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 1188. 16e Jaargang. Woensdag 11 October 1876. BINNEN LAND. o Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond bij J. K. G. Dhont te Neuzen. abonnement. J3olitielt Overzicht. Het voorstel van Rusland, orn Bulgarije door Rus sische, Bosnie en Herzegowina door Oostenrijksclie troepen te doen bezetten, indien de Porte weigerde, de voorgestelde hervonningen aan te nemen en daarvoor waarborgen te stellen, heeft zoowel te Louden als te Weenen eene ongunstige ontvangst ondervonden. Eigenbelang, het grootste kwaad in den tegenwoordigen toestand, was ook hier de drijfveer tot dit verzet. De bezetting van Bulgarije door Russische troepen zou den Czaar den weg naar Konstantinopel ontsluiten en dit te voorkomen, is het eenige doel van Engeland. De Porte heeft de voorstellen van de mogend- heden Yerworpen, en slechts een ontwijkend ant- woord is de eenige vrucht van de pogingen der mogendheden. Ik kan niet, zegt. de Turk, want toe te geven aan de eischen der diplomatic zou oproer inaken zijn in mijn eigen rijk. Wat moet thans geschieden? Het Fremdenblatt geeft op die vraag het volgende antwoord: De Porte beroept zich bij de verwerping van de gematigde wenschen van Europa op den druk, door het fanatieke moslemitische element op haar uit- geoefend. Rusland heeft voor geruimen tijd aan al de kabinetten medegedeeld, dat het, indien de voorstellen van lord Derby door de Porte verworpen werden, zich tot ernstige besluiten zou genoopt gevoelen. Het is thans de taak van Europa, aan den Servisch-Turkschen oorlog een einde te maken en een Russisch-Turkschen oorlog te ver- hoeden. Het oogenblik daarvoor is gekomen nu Turkije zich in het ongelijk heeft gesteld. De Oostenrijksche regeering kan geen wezenlijke waarde meer hechten, noch aan de bijzonderheden van het antwoord der Porte, noch aan de tegen- voorstellen, de hervormingsmaatregelen, waarmede de Turksche regeering hare christen-onderdanen gelukkig wil makenveeleer moet zij met de andere groote mogendheden de middelen opsporen, waardoor de Porte, die zich hardnekkig tegen den wil van een wsrelddeel verzet, kan gedwongen worden. Zulk een ernstige stap kan echter slechts door een eensgezind Europa gedaan worden. Over de wijze waarop dit moet geschieden, kan men zich ver- staan en reeds thans worden dienaaangaande ge- dachtenwisselingen tusschen de kabinetten gevoerd. Naar het gevoelen van genoemd blad, inoeten de mogendheden beginnen met eene gemeenschappelijke sommatie. Eene gemeenschappelijke demonstratie der vloten voor Konstantinopel zou daarop kunnen volgen. De gepantserde fregatten der zes groote mogendheden zouden het oud-Turksche fanatisme binnen zijne grenzen terugvoeren en aan de christen-bevolking in het Oosten de lang ontbeerde veiligheid verscliaffen. Werd dit gedaan, dan geschiedde althans iets, maar er zal nog wel menig woord gesproken, nog menig stuk gewisseld moeten worden, eer de mogend heden het eens zullen zijn, welke gedragslijn te moeten volgen. Het Hand, herinnert, dat in velerlei opzicht het- geen nu in Turkije gebeurt, slechts eene herhaling is, van hetgeen daar voor eene halve eeuw plaats greep. Toen, evenals nu, had Turksch wanbeheer tengevolge, dat in de Grieksche gewesten herhaaldelijk een opstand uitbrak. De opstandelingen werden door Russen geholpen en ten slotte koos ook de maakt van de ververschingen, den opgekomenen met de meeste gulheid aangeboden. Het spijt ons, hierbij geen melding te kunnen ma ken van eenig stoffelijk blijk van deelneming, door de gemeente gegeven; te meer omdat een zeer talrijk gezin en een hekrompen tractement eene verhoo- ging van jaarwedde als schenen aan te wijzen. aan met van van Russische regeering krachtig hunne partij. In Engeland was, even als nu, een Tory-kabinet, dat de Porte bleef steunen. In het eerst had het den bijval der natie, met enkele uitzonderingen. Daarop werden meer en meer bijzonderheden bekend over de gruwelijke wijze, waarop de Turken den oorlog voerden en in 1822 kwarn de verschrikkelijke raoord der Christenen op Chios. Het Engelsche volk gloeide van verontwaardiging, evenals nu over de Bulgaarsche gruwelen en de regee ing werd genood- zaakt, eene geheel andere staatkunde te volgen en ten slotte met Rusland samen te gaan. De loop der zaken schijut ook ditmaal geen andere te zullen zijn, als ware die de natuurlijke richting. De Turken toch zijn al zeer weinig i veranderd, sedert zij den voet zetten in Europa. Slechts een dun laagje der hedendaagsche beschaving verbergt het oude barbarisme, dat, zoodra een i nieuwe strijd ontbrandt, weder tot zijn voile recht komt. Telkens zal Europa getuige zijn van dezelfde barbaarsche wreedheden. 't Is te wenschen, dat spoedig moge blijken, dat het der mogendheden ernst is de hand aan den ploeg te slaan. De publieke opinie in Engeland blijft nog steeds hare stem verheffen en de gedragslijn van het ministerie veroordeelen. Nieuwe bijeen- komsten hebben plaats, om de daden der regeering te bespreken en mocht deze beweging aanhouden, dan zal de regeering ten slotte gedwongen zijn, den wensch des volks te voldoen, dat is Rusland samen te gaan. Dan zal de tijd handelen daar zijn en zullen de laatste uren het Turksche rijk in Europa waarschijnlijk geteld zijn; want alleen in de vriendschap van Engeland en Oostenrijk zonder Rusland, ligt de mogelijkheid opgeslot.en, dat de ontbinding van het Turksche rijk, zoo niet voorkomen, dan ten minste eenigen tijd vertraagd wordt. Omtrent de operation der Turksche en Servische legers wordt weinig gemeld. Voor Alexinatz moet gedurende de laatste dagen niets voorgevallen zijn. Neuzen, 10 October. Mocht de heer B. F. Remery, hoofdonderwijzer te Westdorpe, op Zondag den In dezer het feest zijner vijf en twintigjarige ambtsbediening vieren, op Zaterdag 7 dezer hield het tweede onderwijzersge- zelschap van dit district eene buitengewone vergade- ring in die gemeente, om blijken te geven van belang- stellende deelneming in het voorrecht, aan een der leden te beurt gevallen. Na den jubilaris in hartelijke bewoordingen ge- luk gewer.scht te hebben, gaf de voorzitter hem een zilveren remontoir, als een stoffelijk bewijs van de achting zijner deelnemende medeleden dit geschenk werd dankbaar aanvaard. Door den heer H. van Wijngaarden werden den feestvierende namens den heer schoolopziener, die door ambtsbezigheden niet kon tegenwoordig zijn, ook Zijn Ed. heilwenschen toegebracht. De wijze, waarop voor zulke bewijzen van achting en deelneming dank werd betuigd, toonde genoeg- zaam aan, wat in het gevoelvolle hart oinging. Bij vriendschappelijken kout werd gebruik ge- Z. M. heeft benoemd tot telegrafist 3e klasse W. C. Krol, vroeger in die betrekking werkzaam. Ilontenissc, 8 October. Ds. Krol maakte heden in de voormiddag-godsdienstoefening aan de ge meente bekend, dat hij het op hem uitgebracht beroep naar Maasdam niet aanneemt. Ter zitting van de arrondissements-rechtbank te Goes van gisteren, Maandag 9 October, werd uitspraak gedaan in de zaak tegen: a. P. K., oud 51 jaar, landbouwer, J. L., 45 jaar, landbou- wer, en c. A. P., 31 jaar, landbouwersknecht, alien te Stoppeldijke, van wier zaak wij in ons nommer van jl. Woensdag melding maakten. De eerste be- klaagde P. K. werd schuldig verklaard aan mis- handeling en veroordeeld tot 10 boete, subsidair 3 dagen gevangenisstraf en in de kosten voor zoo- veel hem betreft; J. L. en A. P. werden vrijge- sproken van mishandeling, de kosten, ten hunnen aanzien gevallen, te dragen door den staat. Ver- volgens werden nog de navolgende vonnissen uit- gesproken tegen: 1. a. D. K., oud 36 jaar, polderwerker, en b. D. V., oud 25 jaar, arbeider, beiden te Clinge, schuldig verklaard aan mishandeling en veroordeeld beiden tot 6 maanden cellulaire gevangenisstraf en f 8 boete, subsidair 1 dag cellulaire gevangenisstraf, c. e. 2. A. S., oud 28 jaar, leurder te Hulst, schul dig verklaard aan hoon en veroordeeld tot 10 boete, subsidair 3 dagen cell, gevangenisstraf, c. e. Op den dag dat de wet, houdende wijziging I van de bepalingen omtrent de wijze van procedeeren in cassatie in burgerlijke zaken en waarbij het ministerie van procureurs in cassatie is afgeschaft, in werking is gebracht, den 1 September 1876, werd die wet in practijk gebracht door het toen gedaan exploit van dagvaarding voor den Imogen raad van Joh. Yerdurinen, landbouwer te Ossenisse eischer in cassatie van een arrest van het gerechts- hof te's Gravenhage, daarbij dagvaardende het bureau van weldadigheid en de godshuizen te St. Nicolaas (Belgie) als verweerders. Deze zaak werd Vrijdag bij den Imogen raad aanhangig ge- inaakt. De eischer wordt vertegenwoordigd door mr. D. van Eck en de verweerders, E. J. de Bruin c. s. door mr. P. W. A. Cort van der Linden. Namens de verweerders werd conclusie genomen, strekkende tot verwerping der voorziening in cassatie, terwijl de pleidooien werden bepaald op den 7 December aanstaande. Bij kon. besluit van 23 September 11. zijn goedgekeurd de statuten der vereeniging Het pensioenverbond. Een te Yeere binnengekomen vischsloep rapporteert dat het net, na eenigen tijd vastgezeten te hebben en met moeite opgehaald te zijn, rood gekleurd was, evenals de visch. Men zou hierbij aan de gevolgen van den veelbesproken aniline-afval te denken hebben. Wil men verbetering van T menschdotn, zegt nemsche COURANT. Per drie maanden binnen Neuzen f 1,Door het geheele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars Postdirec- teuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namiddag DRIJB ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 1