BUITENLAND, de tweede tot 3 dagen cellulaire gevangenisstraf. In dezelfde zitting werd voortgezet de behandeling der zaak tegen a. P. K., b. J. L., landbouwers, c. A. P., landbouwersknecht, alien te Stoppeldijk, aangeklaagd van mishandeling, op 30 April 11. gepleegd bij de herberg van P. van Dijk aldaar op J. J. de B., Belialve de destijds gehoorde getuigen werden alsnog 9 nieuwe getuigen in ver- hoor genoinen. Het 0. M., waargenomen door mr. Jespers, requireerde de schuldigverklaring van den eerste en tweeden beklaagde aan misliandeling en veroordeeling, ieder tot een geldboete van/" 10 subs. 3 dagen gevangenisstraf, met vrijspraak van den derden beklaagde. De verdediger, ror. J. II. de Laat de Kanter, pleitte, voor wat betrof den eersten beklaagde, verzachtende omstandigheden en concludeerde tot vrijspraak van den tweeden en derden beklaagde, nadat hij vooral het bewijs van schuld, ten aamien van den tweeden beklaagde geleverd, in zijne pleitrede had ontzenuwd. Na re- en dupliek van 0. M. en verdediger, bepaalde de rechtbank de uitspraak op maandag a. s. Uit Gorinchem meldt men dat de opzichter van den waterstaat, de heer J. G. Lugten, met 1 October a. s. wordt verplaatst naar Sluis. Jl. Vrijdag promoveerde, aan de hoogeschool te Groningen, tot doctor in de wis- en natuur- kunde, de heer P. C. Plugge, geboren te Middel- burg, na verdediging van een akad. proefschrift, getiteld //Bijdragen tot de kennis der photochemie." De heer Plugge, tot heden adsistent aan het physiologisch laberatorium te Groningen, vertrekt reeds in de volgende week naar Jeddo, alwaar hij van staatswege tot directeur eener scheikundige inrichting is benoemd. Het stoomschip City of Brussels is, na de gevorderde kautie te hebben gesteld, zondag nacht van Ylissingen naar Londen vertrokken. Aan den gemeenteraad van Ylissingen is een verzoekschrift ingediend door P. Delvoye en G. A. Huijbregtse, om subsidie voor een omnibusdienst van het station en de havenwerken naar de stad. Door vele ingezetenen wordt dit verzoek bij adres ondersteund, Een dier adressen draagt bijna 200 handteekeningen. Men wenscht ook onderstand der provincie, dewijl de provinciale stoombooten uit de haven afvaren. Men meldt uit HeinkenszandEr schijnt sprake te zijn van de opheffing der bijzondere school van de Christelijke gereformeerde gemeente alhier. Voor de oprichters zou dit voorzeker niet veel heugelijks opleveren, omdat zij in der tijd tot de oprichting zijn overgegaan wegens het naar hunne meening onvoldoende van het openbaar onderwijs, maar de schooljeugd zou er in zoover bij winnen, dat zij tot de open bars school terugkeerde, en de vijandschap of liever partijschap verdween. Op 15 October a. s. treden in werking lo. de wet van 9 April 1875 tot regeling van den dienst en het gebruik der spoorwegen2°. het al- gemeen reglement voor den dienst op de spoorwegen van 27 October 1875 en 3°. het algemeen regle ment voor het vervoer op de spoorwegen van 9 Januari 1875. Men verwacht te Js Hage in politieke kringen, volgens den Haagschen corr. der Zutf. Ct., dat alleen de minister van financien het bij zijn be- grooting zwaar te verantwoorden zal krijgen. Is hij goed ingelicht, dan wordt ons op belasting- gebied een nieuwe verrassing bereiddezelfde cor respondent weet betreffende de bij den raad van state ingediende wet op't lager onderwijs te ver- halsn, dat het een bijna geheel nienw ontwerp is de voorgestelde wijzigingen betreffen evenwel bijna uitsluitend psedagogische zaken. Meer onderwijzers, hoogere traktementen, ziedaar ook twee hoofdpunten in de wet van Heenskerk. Als een concessie aan de clericalen kan beschouwd worden een bepaling tot invoering van verplichte schoolgeldheffing. De minister van binnenlaudsche zaken heeft een circulaire aan de commissarisser: des konings gericht, waarin Z.Ex. opmerkt dat de juistheid der bevolkings-registers over het algemeen nog veel te wenschen overlaat, naar 't schijnt hoofdzakelijk om dat voor de naleving van de bestaande voorschriften op het doen van aangifte van woonplaatsverande- ring en op het bijhouden van de bevolking-regis- ters niet overal de vereischte zorg wordt gedragen. z/Een voortdurende controle van de opgaven, in deze registers vervat, door plaatselijke opname aan de huizen der ingezetenen, schijnt schrijft de minister daartoe in hooge mate bevorderlijk. //Met de uitbreiding van het toezicht, door de gemeentebesturen uit te oefenen, schijnt aanvulling van de bestaande voorschriften in dien zin, dat het houden van dat toezicht wordt vergemakkelijkt, gepaard te inoeten gaan. z/Als voorbeeld wijs ik op den maatregel, die hier en daar wordt genomen, om aan dengene, die een getuigschrift van woonplaatsverandering aanvraagt, opgave te vr-igen van de woning waarin de persoon, die verhuizen gaat, het voornemen heeft intrek te nemen, en van die woning aanteekening te doen op het duplicaat van het getuigschrift. z/Alvorens na te gaan in hoeverre van regeerings- wege het beoogde doel kan worden bevorderd, wenschT de minister nu bekend te worden gemaakt met de maatregelen, welke, buiten Imtgeen bij koninklijk besluit is voorgeschreveu, zijn genomen ter bevor- dering van de juistheid der bevolking-registers, en tever.s van de maatregelen, wclke door de com- missarissen des konings te dien einde wenschelijk worden geacht, na daarover des geraden, de ge meentebesturen te hebben gehoord. z/Gaarne zoo eindigt de circulaire zal ik uw antwoord voor 15 November a. s. ontvangen." Zondag werd te Amsterdam eene vergadering gehouden, waarop de grieven der burgers tegen de politie en de militaire macht werden behandeld. 2000 personen waren opgekomen. In 't algemeen werd door hen de burgermeester beschouwd als oorzaak van hetgeen, waardoor men was gesrriefd. Er werd per tehgraaf aan den koning onmidde- lijk ontslag gevraagd van jhr. den Tex! Er scheen dus nog al haast bij de zaak te wezen De rechtbank te Nijinegen heeft, bij vonnis van den 26 Sept., uitspraak gedaan in de procedure tusschen de administratie van 's rijks directe be- lastingen en den burgemeester van Nijinegen over de vraag of die gemeente, die ingevo'xge de artt. 238 en 254 der gemeentewet eene gasfabriek be- heert en dus gasrechten heft van particulieren voor het geleverde gas, daartoe ook voorzien moet zijn van patenten of zij dus door in strijd met vroegere jaren over 1876/77 geen patent te nemen, de patentwet heeft overtreden. De rechtbank heeft de gemeente ontslagen van alle rechtsvervolging en den staat in de kosten veroordeeld. Voor de Nederlandsche afdeeling der inter- nationale tentoonstelling te Philadelphia zijn be- schikbaar gesteld 110 medailles voor de nijverheid en 28 voor de kunst. Naar men zegt, is dit laatste cijfer te danken aan het krachtig optreden van jhr. Heemskerk van Beest, ofschoon reeds het besluit genomen was onze afdeeling slechts 6 medailles toe te kennen. De medailles zijn van brons vervaardigd en hebben vier inches middellijn. Aan de voorzijde staat het wapen der Vereenigde-Staten en in de vier hoeken voorstellingen van Amerika, Europa, Azie en Afrika. De keerzijde draagt het opschriftAwarded bij the Centennial-Commission, omgeven door een lauwer- krans, en daaronder de woorden International Exhibition Philadelphia MDCCCLXXVI. De me dailles worden gelagen in de rijksmunt te Philadelphia. Landbouwberichten. Uit de Yeluwe wordt gemeld, dat het met den boekweitoogst er t re wig uitziet. De aanhou- dende zware regens zijn oorzaak, dat meest alles licht te verrotten op den grond. Bijna niemand heugt zich een dergelijk ongelukkig jaar. Hooge prijzen kunnen niet achter blijven. In den loop der vorige week is bij drie verschillende landbouwers te Berkel en Rodenrijs, de besmettelijke longziekte onder het rundvee uit- gebroken, waardoor 3 runderen zijn afgemaakt en 46 verdacht verklaard. Aangezien de aangifte en afzondering door de eigenaren is verzuimd, hebben zij zich met de boeten een aanzienlijke schade op den hals gehaald. Uit Groningerland meldt mendat de Ame- rikaansche Rozen-aardappelen een ruim beschot opleveren. Wat de andere soort aardappelen be- treft, de zoogenaainde Turken, deze leveren van 280 tot 300 mud per bunder. Van ziekte hoort men aldaar weinig of niets en de qualiteit laat bijna overal niets te wenschen over. In de laatste dagen heeft de verzending van witte kool van Amsterdam naar Duitschland op zeer groote schaal plaats; in de laatste 14 dagen bedroeg het getal ruim 40,000; de Hollandsche kool is in Duitschland algemeen gezocht en wordt ruim betaald. Voor onzen landbouwer was er te Philadel phia nog al wat te leeren van de Denen. Op de tentoonstelling was door hen boter geexposeerd in blikken, die op eigenaardige wijze zoo was ge- prepareerd, dat zij ondanks de geduchte hitte hard bleef. Dezelfde boter, die te Weenen bekroond werd, was nu ook naar Philadelphia gezonden en behaalde ook nu weder een medaille. Onze Hol landsche boter was evenals die, door andere natien ingezonden, gesmolten en onbruikbaar. Wat de Denen voor het conserveeren van boter doen, weten de Spanjaarden voor het bewaren van eieren in praktijk te brengen. Er waren eieren geexposeerd, die dertig jaar oud waren. Bij nader onderzoek bleek het, dat dooiers en wit wel wat dooreengeloopen waren, maar dat de smaak goed was en zij voor gebak enz. nog uitmuntend konden dienen. Eieren, die 26 jaren oud waren, bleken bij onderzoek volkomen gelijk te zijn aan versche. De landbouwers in Amerika hebben een helper gevonden in het dooden van de aardappel- kevers en wel in de pauw. Deze verteert, indien hij in een aavdappelveld aan zich zelve wordt over- gelaten, ontzettende hoeveelheden van den kever. Mr. David Metz, in Whitemarsh township, die verleden jaar de voorkeur van de pauwen voor het eten van aardappelkevers waarnam, heeft zich nu drie zulke vogels aangeschaft, een haan en twee hennen en deze houden thans zijn aardappelen ge heel vrij van deze insekten. De pauwen loopen des daags vijf of zesmaal door het veld en vreten telkens groote hoeveelheden van deze insekten. Mr. Metz zegt, dat op zijn veld geen kevers meer te zien zijn, terwijl zijne buren, die geen pauwen be- zitten, bijna geen raad weten, zoo vol als hunne aardappelplanten met kevers bedekt zijn. De heer Glorieux, die verleden week te Brussel met zijn ballon was opgestegen, is te Roeselaar bij Leuven neergekomen. De nederdaling geschiedde in de beste orde en de reizigers genoten te Roe selaar een gunstig onthaal. De breeder van den heer Glorieux was met zijn valscherm zonder eenig ongeval te Haren neergekomen. De ex-sultan Murad is voor eenige dagen door een geneeskundige commissie bezocht, waarin zich ook al de artsen der gezantschappen bevonden. Aanleiding tot dit bezoek gaf de voortdurend ver- minderende gezondheidstoestand van den zieke. Hij neemt ernstig af en daar de regeering van Hamid met recht vreest, dat het kwaaddenkend Europa zijn dood aan andere dan natuurlijke gevolgen mocht toeschrijven, was een geneeskundig onderzoek het beste middel om dergelijke geruchten te voorkomen. De doctoren bevonden hem in een toenemende dege- neratie. Een paralytische stompheid van geest maakt het hem bijna onmogelijk van plaats te veranderen. Men ziet zijn spoedigen dood te gemoet. Het zijn de onloochenbare gevolgen van verouderd misbruik van alcohol. Dr. Leiderdorff zelve heeft dit in zijn ministerieel bulletin als de oorzaak der ziekte be kend gemaakt. Een smidsknecht te Berlijn, een vlijtig en oppassend man, in dienst bij den oostenlijken spoorweg, was gehuwd met een zoo verkwistende vrouw, dat hij, olschoon een hoog loon trekkende en zich geen enkele onoodige uitgaaf veroorlovende, onmogelijk genoeg kon verdienen om in de behoefte van zijn gezin te voorzien, daar zij alles aan de meest dwaze dingen verkwistte. Dikwijls had zij, om aan die zucht te voldoen, het zondagspak van haar man naar de bank van leening gebracht, zoo- dat hij menige Zon- of feestdag genoodzaakt was binnenshuis te blijven. Wat hij ook deed om haar van die gewoonte af te brengen, het hielp hem niets.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 2