Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. BINNEN LAND. No. 1186. 16e Jaargang. Woensdag 4 October 1876. jNeuzen, 3 October. NEEZENSCHE Dit blacl verschijnt Dinsclag* en Vrijdagavond bij J. K. G. Dhont te Neuzen. ABONNEMENT. A D V E R T E N T I E N. Per drie raaanden binnen Neuzen f 1,Door het geheele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars Postdirec- teuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10 Grootere letters worden naar plaatsraimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag j,middag DftlE lire. F*olitieli Overzicht. Het //status quo ante bellum" voor Servie en Montenegroonderteekening van een protocol waarin de porte zich verbindt, in Bosnie en Herze- gowina een stelsel van plaatselijke zelf-regeering in te voeren, onder het nauwlettend toezicht der plaat selijke overheid en de bevolking tegen willekeu- rige bandelingen in bescherming te nemen; de be- lasting opbrengst van Bosnie en Herzegowina slechts voor binnenlandsch gebruik te bestemmen; dezelfde waarborgen voor Bulgarije ziedaar de eischen, vervat in het ontwerp tot het sluiten van den vrede, door Engeland bij de porte ingediend en door de andere mogendheden ondersteund. Zondag a. s. zal ik TJ mijn antwoord kenbaar maken, verzekerde de porte. Men zegt, dat zij zal voorstellen, hervoriningen voor bet gebeele rijk in te voeren zoo als de mogendheden voor de slaviscbe gewesten verjangen. Intusschen wordt nog altijd over den wapenstil- stand onderliandeld. De porte luistert met genegen oor naar de voorstellen der mogendiieden en men geloofde, bijna zeker te zijn, dat het parool der mogendheden//de sabel in de scliede en't geweer bij de voet," door de strijdeiide partijen zou wor den overgenomen, toen bleek, dat men buiten Servie had gerekend. Wij willcn geen wapenstilstand, verklaart Servie kort en bondig, tenzij deze definitief voor vier a zes weken worde gesloten. Wij zijn niet gediend, verklaart Servie verder, met tie pogingen, door Engeland aangewend, om de cliristenen in het Oosten op nieuw, al is het met tal van betuigingen van liefde en sympathie, onder het Turksclie juk te brengen. Zoolang Servie niet Bosnie en oud-Servie heeft verkregen en van Turkije volkomen onafliankelijk is, kan er geen sprake zijn van vrede. De mogendheden maken zich slechts bespottelijk met hunne beiniddeling. Niemand kan ons dwingen, hunne voorstellen aan te nemenwant Rusland zal niet toelaten, dat men eene gewapende interventie op touw zet; ook dan niet, wanneer vorst Milan de konmgskroon van zijn volk aanneemt. De reden, waarom Servie dezen toon aanslaat, is maar al te begrijpelijk. De militaire toestand van dat land wordt clag aan dag sterker. Dagelijks koint een aantal ltussen de Servische strijdkrachten versterken. Eerst bij twee of drie man te gelijk, een paar weken later reeds bij twintig- en dertig- tallen, nu komen zij reeds bij liouderden, en volgens den correspondent van de Times worden zij de volgende week bij duizenden verwacht. Daardoor worden zij stouter en stouter en zelfs de Engel- sche rcgeering erkent, dat de militaire positie thans van dien aard is, dat de partijen minstens vrij gelijk staanja, zelfs vreest men, dat, indien de oorlog op nieuw begint, de nederlaag der ver- moeide, slecht gevoede Turksclie troepen, tegenover dit Russisch-Serviscbe leger meer dan waarschijn- lijk is. En dat de Turksclie aanvoerders niets liever wensciien, dan den strijd op nieuw te doen ontbran- den, blijkt uit de lierhaaldelijk gedane scliending der wapenschorsing. De Russisclie generaal Tcher- najeff, die aan het hoofd staat, gevoelt zich gerug- steund door het Russisclie volk en wil de Russisclie regeering, als't ware, nopen tusschen beide te treden. Hij ziet den winter naderen, welke Servie voor enkele maanden van elk gevaar voor aanvallen bevrijdt en hij wil door zijne weigering, om thans de wapenen neder te leggen, den oorlog slepende houden tot het voorjaar. Het volk van Servie is op zijne hand en mitsdien is hij de man, die over vrede of oorlog besluit. Niettegenstaande de oorlogzuclitige berichten, gelooft men nog altijddat de vrede nabij is. Zelfs Bismarck, die in dezen als bemiddelaar tusschen de verschillende mogendheden is opgetreden, heeft zich in dien geest uitgelaten. Evenzoo toont ook de beurs, niet het minst bevreesd te zijn voor eene hervatting van den strijd. Een volkomen toegeven aan de eischen van Servie, voor zoover het althans niet Oostenrijks Donau- vorstendommen betreft, zal misschien in staat zijn, een eenigzins duurzamen vrede te verkrijgen. Op de Engelsche voorwaarden echter, 't is te voorzien, zou het toegediende middel niet meer dan een slaap- drank uitmaken, zou over kort.er of langer tijd de z/Oostersclie kwestie" op nieuw opdoemen en dan in nog ernstiger, nog dreigender gedaante. Inderdaad is de Turksclie heerscliappij over inillioenen Europeesche christenen een schreeuwend anaclironisme gewoiden. Alleen het ophetfen van die heerscliappij kan een einde maken aan toestanden, gelijk Europa dezer dagen weer met afgrijzen heeft aanschouwd. Helaas, dat bet eigenbelang der groote mogend iieden en de daaruit geboren naijver haar belet, die zaak te regelen, zooals het behoort. Daarin licht bet gevaarlijke van den toestand. De minister van justitie heeft een uitvoerig antwoord ingezondeu op het versing der tweede kamer over de wetsontwerpen, houdende regeliug van de inrichting van het rechtsgebied der arrondissements-rechtbanken en kantongerechten. Aangaande de indeeling, voor zooveel het rechtsge bied van dit district betreft, ontleenen wij aan de memorie van antwoord het volgende Waar het behoud van iedere rechtbank verdedigers gevonden heeft, konden ook die voor het behoud van de rechtbank.. te Uqes nipt ontbrck.m. Zijn hunne argumenlen afdoeude Op den voorgrond wordt gesteld dat de door het ontwerp beoogde vestiging eeuer rechtbank van de le klasse te Middelburg voor het rijk geene belangrijke besparing zal opleveren boven het houden van twee rechtbanken der 2e klasse te Middelburg en te Goes. Miskenning alzoo van het beginsel, dat de rechter, bij verbetering vau bezoldiging, voor alles een ruimeren werkkring behoeft, die slechts verkregen kan worden door samenvoegiug van arrondissementen. In de tweede plaats zoeken de tegenstanders der vereenigiug hum steun in de plaatselijke gesteldheid, doch nu Wulchereu en Zuid-Beveland geene eilanden meer zijn, en ook de gemeenschap met Zeeuwsch- Vlaanderen in belangrijke mate verbeterd is, kan dit I betoog niet afdoeude zijn. Dat toch de spoorweg naar Middelburg de bezwaren i tegen de vereenigiug niet zou opJiefEen, omdat thans, nu het nog niet noodig isde dienstregeliug geenzins toelaat te Middelburg te komeu voor den aanvang der terechtzettiug, maar eerst te 11,12, beslist niets. In eeu van zaakkennis getuigeud stuk is terecht in her- innering georacht, hoe een vroege lokaaltrein op de marktdagen reeds bestaan heeft, en hoe in elk geval de rol der strafzaken door de rechtbank licht zoo is interichten, dat de Zuid-Bevelanders tot de aankomst van den trein kunnen wachten (Weekbl. no. 3999). Dat de bewoners van sommige streken, zooals van Noord-Bevelar.d, van den spoorweg geen gebruik kun nen maken, is duidelijk, doch dit is even waar voor hunne overeenkomst naar Goes als na-ir Middelburg. Nog beweert men, dat voor de bevolking van het vijfde district de toevoegiug aan Middelburg „eigen- aardige" bezwaren zou opleveren. Het is den onderge- teekende niet gelukt, die eigenaardige bezwaren t.« ontdekken. Als zoodanig kan toch niet gelden de opmerking, dat ,,'s winters de gemeenschap somtijds geheel gestremd is", want het behoeft geen betoog dat de vaart op de boven-Schelde hieraan veel eerder onderhevig it dan die op de beneden-Schelde, zoodat bet argument juist tegen het behoud pleit van Goes Evenmin het beroep op voorgenomen inkrimping van den provin- cialen stoombootdienst, want het is bekend dat dit ook weder juist de boven-Schelde betreft en niet de vaart van Neuzen naar Vlissingen, die veeleer ten gevolge van bovenbedoelde inkrinping zal worden uitgebreid. Thans reeds is dagelijks en somtijds twee- malen daags gelegenheid uit het vijfde district naar Walcheren te komen en terug, zoodat zelfs de rei* naar Goes niet zelden genomen wordt over Vlissingen. Geen wonder dan ook, dat uit Zeeuwsch-Vlaanderen geene adressen zijn ingezonden ten gunste van het behoud der Goesche rechtbank, en dat bij de beraad- slagingen over de wet van 28 Juni 1876 tot wijziging van art 48 van het tarief van gereehtskosten in straf zaken (Staatsbiad no. 14) een met de plaatselijke ge steldheid zeer vertrouwend lid der kamer heeft gewezen op de moeilijkheid om uit het vijfde district de recht bank te Goes te bereikeu, onder mededeeling dat in den ijsgang die gelijk gezegd is voor den overtocht naar Vlissingen bijna nooit te duohtig is getuigen gedurende twee of drie dagen het geschikte oogenblik hebben moeten afwachten om te kunnen overvnren. (Zitting van 21 Juni 11., bijblad, vel 472, bladz. 1772.) Kantongerecht AxelNeuzen. De meernere ontwikke- ling van de gemeente Neuzen in vergelijking met Axel is niet tegen te sprekenzij telt thans 4316inwouers tegen 2877 in Axel, terwijl nog op 31 December 1859 deze oijfers 2529 voor Axel, 3113 voor Neuzen be- droegen. Zjj is in geheel Zeeuwsch-Vlaanderen verre- weg de aanzienlijkste en meest bloeieude gemeente, die door de spoorlijnep GentNeuzen en Neuzen St. Nicolaas, in verband met de stoomvaart op Vlis singen, de bewihers der andere gemeenten tot zich trekt. Opmerking verdient ook dat de derde grootere gemeente Sas van Gent niet met Axel, maar wel met Neuzen door een spoorweg is verbonden. //.isuiisliie-, 29 September. In de heden gehou- dene vergadering van den gemeenteraad, is ter ver- vanging van den heer L. de Regt, die zijn ontslag had genomen, benoemd tot ambtenaar van den burgerlijken stand, de heer M. van Kerkvoort, en tot wethouder, de heer C. de Bokx. De heer de Regt werd tot beide betrekkingen benoemd den 5 Juli 1858 en heeft de daaraan verbonden werkzaamheden steeds met lust en ijver vervuld. Ter terechtzitting van de arrondissements- rechtbauk te Goes van gisteren is uitspraak gedaan in de zaak van a. V. P., 20 jaar, arbeidster, h. M. V. D., 16 jaar, arbeidster, beiden te Stekene (Belgie), schuldig verklaard aan diefstal van oogst op den akker, en veroordeeld de eerste tot 15 dagen en

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 1