BUITENLAND. ooncurreeren en als men zich dan elders voorzag nieuwe ontevredenheid. Zoo heeft men geruimen tijd geleefd in hoop en vrees, verwachting en teleurstelling, en tegenwoordig, geloof ik, dat vrij algemeen eene gelijkmatigheid en kalmte in de gemoederen heerscht; die bij ge- breke van groote verwachtingen, tegen teleurstel- lingen beveiligd is, maar ook lichtelijk weder tot eene apathie kan leiden, waartegen niet genoeg kan worden gewaakt. Men laat het bij de weinige ondersteuning, aan een paar ondernemingen verleend, maar onderneemt vooral zelf niets, zoodat zelfs een krachtige poging van de firrna van Zeylen Decker om den handel te verlevendigen is mislukt. En tocher is vooruitgang merkbaar. Het droogdok te Middelburg zal, naar ik verneem, over een dag of 14 weder voor exploitatie gereed zijn. Het geheel machine-gebouw en de dretnpel der bateau-porte zijn rondom ontgraven en voorzien met stortingen van schorklei, dennenhout en bazalt, waardoor zooveel mogelijk alle kweladers zijn ge- stoptde onderkanten van het voordok zijn eveneens op verscheidene plaatsen met zulke stortingen voor zien en vervolgens met een krammat beslagen, ter voorkoming van afschuivingeu. De muur aan de zuidzijde wordt met ankers bevestigd en zal dus voorloopig blijven staan. De drempel der tusschen klep is eveneens door stortingen aangeplempt, terwijl de klep zelve zooveel mogelijk wordt dichtgebreeuwd. Zoodra het nu weder gereed is, hoopt men de kolossale Erasmus in het dok te brengen. In het Vlissingsche dok wordt thans ook een schip van vrij groote afmeting gerepareerd. Op de werf te Middelburg wordt een nieuw groot schip gebouwd, terwijl de stoomvaartmaatschappij Zeeland zich gunstig ontwikkelt. Is dat geen vooruitgang P Werk is er vollop; alle bazen hebben bet druk, vooral in Middelburg, waar ook steeds meer winkels worden geopend en de prijzen der huren stijgende zijn. Indien men nu de treurige ondervindingen met vroegere ondernemingen, grootendeels ten gevolge van onkunde, misleiding,- slechte communicatie, enz. opgedaan, eens uit bet geheugen kon wisschen en zelf de handen aan den ploeg wilde slaan, dan twijfel ik niet of, gepaard aan de schoone inrichtingen voor intellectueele ontw ikkeling, die hier reeds be- staan of nog komen, zou onze provincie spoedig krachtiger gaan bloeien. Het schip met aniline-afval, waarvan vroeger is melding gemaakt, heeft zijn lading overgegeven aan het Eng. stoomschip Holmroot. Dit stoom- schip is deze week uit Ylissingen naar zee vertrokken, begeleid tot buiten de uiterton door den Ned. transportschoener Frans Naerebout. De gezagvoerder van de Holmroot verzekerde, dat de in vaten be- sloten lading in voile zee zou worden over boord geworpen en dat de vaten zoodanig waren belast dat zij onmiddelijk moesten zinken. Yoor de betrekking van stations-ambtenaar bij den spoorwegdienst in Nederl. O.-I. hebben zich ruim honderd candidaten aangemeld, thans in dienst bij de verschillende spoorweg-maatschappijen hier te lande Door den heer Wittop Koning, civiel inge- nieur te Rotterdam is een ,/Pneumatisch Ponton dok" uitgevonden. Het is een drijvend dok met wateruitdrijving door middel van saamgeperste lucht, in plaats van verwijdering van het water door nitpomping. De Stoompost geeft daarvan een uivoerige be- schrijving en zegt, dat de uitvinder er in geslaagd is, een zeer eenvoudige constuctie aan te bieden, welke zeer beknopt, weinig kostbaar, zoo in aanleg als in exploitatie, en zeer gemakkelijk en snelwer- keud bij de behandeling is. De Gazette de Liege deelt mede dat mgr. Bracco, patriarch van Jeruzalem, grootmeester der orde van het graf, namens den paus, het groot- kruis (groot-koord) dier orde heeft toegezonden aan mgr. van Beek, bisschop van Breda, die een der grootste weldoeners is van het weezengesticht te Bethlehem, en onlangs eene som van 500 franken aan de inrichting geschonken heeft met de belofte, deze gift jaarlijks te hernieuwen. In de N. Arnh. Ct. wordt in de rubriek /r/Parijsche brieven" melding gemaakt vandengrooten opgang, die te Parijs wordt gemaakt door een mitvinding van den heer Thijssen te Deventer, te weten: het buigen van hout in den minst moge- lijken tijd en op de korst mogelijke wijze. Yooral bij de constructie van rijtuigen zou deze uitvinding van't grootste belang zijn. De //Compagnie gdnerale des Petites Yoitures" te Parijs, die alleen dagelijks 5000 rijtuigen door Frankrijks hoofdstad doet loopen, moet met den vertegenwoordiger van den heer Thijssen reeds in overleg getreden zijn. Blijkens een bij het depart, van kolonien ontvangen telegram van den gouv.-gen. van Ned. Indie, heeft de generaal-majoor Wiggers van Kerchem den 17 dezer het navolgende uit Atchin bericht Den 11 Sept. werden de versterkingen van Tonga en Lamnjong voltouid. Bij de opnemir.g en ver- kenning van het terrein sneuvelde 1 mindere en werden de 2e luit. de Neve en 8 mindere militairen gewond. Den 12 werd opgerukt naar Lamara. De vijand werd uit zijne linie van versterkingen ten oosten der Koeroeng-Tjoet verdreven; gevoelige verliezen werden hem toegebracht; 13 stukken geschut (waar- onder een van 3P en twee van 12 pond) werden door onze troepen vernageid. Door de lagune ten oosten van Lamara werd Passar Koeroeng-Tjoet, aan het uitende van den weg van Njablang, bereikt, alwaar het bivak opgeslagen en de gemeenschap over de Koeroeng-Tjoet tot stand gebracht werd. Aan onze zijde sneuvelden dien dag 2 mindere militairen en werden er 17 gewond. De 'gezoudheidstoestand der ageerende troepen was goed, hun geest uitmunterid. Er viel zeer veel regen. Landbouwberichten. Er worden tegenwoordig vele honderden vette runderen en schapen, meest uit Friesland en Gro- ningen afkomstig, per spoor naar de Hollandsche gewesten en hit buiten I an 4 verzonden. Yooral vette ossen, waaronder er zijn van f 300 zijn zeer in trek. In de laatste 14 dagen zijn meer dan 2000 stuks getransporteerd. Ook vette schapen zijn zeer gewild. Ze worden afgeleverd voor f 30 h 40 per stuk. lit Zwolle, meldt men: De ziekte onder de aardappelen vertoont zich onrustbarend. Wan- neer niet spoedig droog weder opdaagt, zal met het delven der winteraardappelen weldra moeten worden aangevangen. Men heeft de opmerking gemaakt, dat de ziekte in den grond meer toeneemt dan uit den grond, zoodat het raadzaam is bij voortdurend nat weder spoedig te rooien. De toestand is intusschen algemeen zoodanig, dat hooge prijzen voor puike waar gewacht worden. Tegen insecten in planten vinden wij het volgende middel vermeld in de Huisvrouw: Zes dagen na het zaaien der bloemen begiete men de aarde met eene oplossing van aloe. Yertoonen zich de planten, dan giet men ten tweeden male met deze oplossing, en na eenige weken voor de derde maal. De insecten zullen dan de planten on- gemoeid laten. Aloe wordt in beet water opgelost. Bij 2 koppels heideschapen, in de gemeente Marum (Groningen), hebben zich de pokken ge- openbaardterwijl dezelfde ziekte onder gekruiste Engelsche schapen nabij Dorkwerd is ontdekt. De noodige maatregelen om de uitbreiding tegen te gaan, zijn bereids genomen. De regeering is voornemens een collegie van landbouw op te richten, op den voet van het col legie voor de zeevisscherijen. Het zal uit zes it negen leden bestaan en een bezoldigden secretaris hebben. I ot voortzetting van het stelsel van afmaking van longziek vee in den a. s. winter wordt door de regeering 8 ton aangevraagd. In Oostenrijk is dynamiet met goeden uitslag aangewend bij de druiventeelt, namelijk om door middel van kleine mijntjes aan de wortelen van den boom de lucht en het vocht te verschaffen, welke zij noodig hebben. lets wat men niet had durven verwachten is, dat overal waar de dynamiet was aangewend, de phylloxera is verdwenen. Aan de Times wordt door een harer corres- pondenten bericht, dat hij er ooggetuige van was, hoe een aardappelveld bij Hamilton door een aard- appelkever in 24 uren geheel leeggevreten werd. De correspondent dringt aan op krachtdadige maat regelen om den invoer van dit insect te beletten, opdat voor onze kinderen de aardappelen mettertijd niet even duur worden als thans de oesters zijn. De September-feesten te Brussel zijn in vol- len gang. Het officieele gedeelte der feestviering heeft als naar gewoonte plaats gehad. Jl. Zondagmorgen ten 8 ure werd de opening van het feest door het kanon aangekondigd, ter wijl de groote klok van St. Gudula meldde, dat de lijkdienst voor de gesneuvelden der September- dagen zou aanvangen. Verschillende autoriteiten woonden dezen lijkdienst bij, docli het diploina- tieke corps was geheel afwezig. Na de dienst hebben de strijders van 1830, de gedecoreerden met het ijzeren kruis, zich als naar gewoonte naar het Martelaarsplein begeven en aldaar met de gewone plechtigheid immortel- kransen aan den voet van het monument neder- gelegd. In Brussel zal de proef genomen worden met de aanstelling van een coutroleur der gemeente- scholen. Deze nieuwe ambtenaar moet dagelijks de namen der aanwezige leerlingen opnemen en naar hun woningen gaan om daar naar de oor- i zaak der aiwezigheid onderzoek te doen. Ook is hij belast met de opsporing van kinderen, die volstrekt geen onderwijs ontvangen. Ook daar wil men, uit gebrek aan een wet op den leerplicht, door zedelijke middelen trachten het schoolverznim te bestrijden. Nabij Doornik heeft een zonderlinge derail- leering plaats gehad van een goederentrein. De locomotief en de drie voorste wagons bleven op de rails, terwijl de vier volgende rijtuigen omvielen, de vijf wagons, die daarop volgden bleven staan, terwijl de twee laatsten insgelijks omvielen. De schade is zeer aanzienlijk. Meer dan 400 gehuwde letterzetters, die in Juni aan de werkstaking te Berlijn hebben deelge- nomen, zoeken nog altoos te vergeefs werk en daar de kas voor werkstakingen uitgeput is, zijn zij erg verbitterd tegen het centraal eomitee te Leipzig, dat hen tot de werkstaking heeft overge- haald. In het Algemeen Verbond der Duitsche drukkersgezellen zijn daardoor zooveel onaange- naamheden veroorzaakt, dat men eene scheuring, zoo niet eene ontbinding dier vereeniging te ge- moet ziet. GEMENGDE BER1CHTEN. Te Amsterdam is het laatste gedeelte der mili- taire macht vertrokken, die y<5or en tijdens de ongeregeldheden was gekomen, om de orde te hand- haven. In een tuin te Smilde is een komkom- mer gegroeid, die een zwaarte van 5 kilo had en in een tuin te Laren staat nog een appelboom in bloei. Voor een paar dagen werd te Zeven- bergen door iemand voor 't publiek een levende muis met huid en haar verslonden, tegen belooning van een borrel van 5 centTe 's Bosch is H. van den Broek, knecht bij den heer Meeusen, die voor de meid een paar emmers water haalde, in het kanaal gevallen en levenloos opgehaald. De ongelukkige, een braaf werkinan, pas 39 jaar oud, laat eene vrouw en 5 kinderen na. Bij het herstellen van een schip is een scheepstimmer- man te Wageningen over boord geslagen en ver- dronken. Dezer dagen zijn drie Afrikanen uit het hospitaal te Harderwijk gedeserteerd. Een hunner is half naakt te Hoenderloo aangehouden en naar Apeldoorn gebracht, van waar hij nu naar Harderwijk is teruggevoerd. De gepensioneerde hoofdonderwijzer van Birdaard, de heer Feitsma, zal op 6 ljarigen ouderdom eerlang geplaatst worden als hulponderwijzer te Harkema-Opeinde (Friesland), op een traktement van /600 's jaars. De arron- dissements-rechtbank te Maastricht heeft een bevel tot voorloopige aanhouding uitgevaardigd tegen den eervol ontslagen notaris W. aldaar, tegen wien vermoedens van misbruik van vertrouwen bestaan. Uit de lijkschouwing is gebleken, dat de persoon, dezer dagen te Tudderen na het drinker, var. een glas bier plotseling overleden, niet aan vergif, zooals men aanvankelijk vermoedde, maar aan een beroerte is bezweken. Zijn makker, die zich met het geld middelerwijl had uit de voeten gemaakt,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 2