Igenieen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Y laanderen. SiERENDMAKING. BINNENLAND. No 1185 16e Jaargang. Zaterdag 30 September 1876. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond bij J. K. G. Dhont te Neuzen. TABLEAU DER VOETPADEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van STOPPELDIJK, provincie Zeeland, Ontvangen hebbende eene missive van heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie, ten geleide van een uittreksel, voor zooveel deze gemeente betreft, nit bet door hen opgemaakt en voorloopig vastgesteld algemeen tableau der ten algemeenen gebruke bestaande voetpaden in het voormalig 5e district, benevens de daarbij behoorende kaart, Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat voor- meld tableau en kaart, ter iuzage van belang- hebbenden zal worden nedergelegd, ter Secretarie der gemeente, gedurende twin tig dag en van af tlaaiidag den October 1876, en dat zij gedu rende die twintigdagen hunne bezwaren daaromtrent bij Burgemeester en Wethouders schriftelijk kunnen inleveren. Gedaan te Stoppeldijk, den 28 September 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. VEREECKEN, Burgemeester. 13. IJSEBAERT, Secretaris. IJolitieli Overzieht. De termijn van de niet formeel geslotene wapen- schorsing is verstreken en men mocht dus tHans verwachten, dat zekere berichten omtrent for- meele verienging' van db schorsing dbr vijandelijk- heden ontvangen, of bepaalde voorstellen voor den vrede door de mogendheden zouden zijn aange- boden en door de porte bekrachtigd. Niets echter van dat alles. Nog altijd heerscht dezelfde Egyptische duisternis over den eigenlijken stand van zaken en de voornemens der verschil- lende partijen; nog altijd is slechts een chaos van de meest tegenstrijdige berichten de eenige bron, waaruit men moet putten. De oorzaak van dien toestand moet voor een groot gedeelte, zoo niet geheel; gezocht worden in de verschillende belangen van de kabinetten, die geroepen zijn, om de Oosterscbe kwestie tot oplossing te brengen. Overeenstemming te verkrijgen tusschen Enge- land, Rusland en Oostenrijk is momenteel de moeie- lijkste vraag en de beantwoording daarvan nog geenzius gedaan, vooral bij den grooten toevloed van Russische soldaten in het Servisehe leger en de door Tchernajefl uit naain van het leger uit- gevaardigde proclamatie,, waarin prins Milan is uitgeroepen als koning der Serviers. Zoo die duizenden Russische soldaten niet de hoogten bij Deligrad bezet hielden, ware eene oplos- sing gemakkelijkermaar nu moet men rekenen met den wil en den wensch van dat dagelijks sterker wordende leger. En dit leger is het tegenoverge- stelde van vredelievend. De wensch, dat de oorlog zal worden voortgezet, is daarin zoo innig mogelijk. Indien de militaire toestand onveranderd blijft, zou de zekerheid, dat vrede gesloten zal worden, allerwaarscliijnlijkst tot ernstige ongeregeldheden leiden, welke gevaarlijke gevolgen zouden hebben. De uitroeping van prins Milan tot koning der Serviers, wordt in Oostenrijk beschouwd, als' eene uitdagende houding van den Russischen generaal. j Men acht haar hoogst gevaarlijk en bedreigend, omdat, daardoor aan Oostenrijk als te kennen is gegeven, dat zijne slavische onderdanen in het nieuwe koningrijk te huis behooren. Zoodanig koning- rijk bezielt niet alleen Oostenrijk, maar geheel Duitschland met vrees. Geheel Duitschland zou het een onoverkomelijk ongeluk achten, dat een slavenrijk aan den Donau ontstond. Vorst Milan heeft tot heden steeds geweigerd, de kroon aan te nemen't Leger beschouwt het echter als eene uitgemaakte zaak, dat hij weldra tot koning zal worden verheven en de N. freie Presse verzekert, dat te Belgrado reeds toebe- reidselen voor de kroning worden gemaakt. Niettegenstaande de oorlogzuchtige berichten, wint toch de overtuiging veld, dat de vrede aanstaande is; althans een voorloopige vrede, en ook de Euro- peesche beurzen schijnen daaraan bijna niet te twijfelen. T Is te hopen, dat zij juist zien. Neuzen, 29 September. Het luchtverschijnsel van jl. Zondag had volgens de Vlissingsche Courant van jl. Donderdag een vreesselijken" aanblik en vervulde vele bewoners met ,/Schrik". Anne VlissingersYerkeert gij nog in zulk eenen onnoozelen toestand, om u door een gewoon natuurverschijnsel, hetwelk de meesten zeer prachtig vinden, te laten verschrikken Gedurende de le helft der inaand September zijn door het postkantoor alhier de twee brieven verzonden, welke niet besteld zijn kunnen worden geadresseerd aan E. aas, Amsterdam G. H. de Jong, Amsterdam. Naar men verneemt is de gepensioneerde gouvern.-generaal van Nederl. Oost-Indie, wonende op een buiten nabij Breda, in den nacht van Maandag op Dinsdag 11. met deszelfs gemalin en twee kinderen van 12 en 13 jaren oud plotseling ongesteld geworden, tengevolge waaraan de twee kinderen reeds zouden zijn overleden, terwijl de gouvern.-generaal en echtgenoote in zeer bedenke- lijken toestand zich bevinden, niettegenstaande onmiddelijk geneeskuudige hulp is vcrlecnd. Yolgens gerucht is genoemde ongesteldbeid toe te sclirijven aan het gebruik vaii champignon (paddenstoel of duivelsbrood) die gewoonlijk door mevrouw werd gezocht en toebereid. Generaal-majoor Beijen is benoemd door Z. M. tot minister van oorlog, met ingana: van 30 September e. k. Bij kon. besluit is bepaald, dat de postzegels van H cent niet worden herdrukt en na het ver- bruik van den bestaanden voorraad niet meer op de postkantoren verkrijgbaar zijn. Er wordt een een in bet midden van het zegel aangebracht cirkelvormig wit veld. In elk der vier hoeken van het zegel wordt de waarde mede door een kleiner cijfer aangeduid. Elke soort der nieuwe zegels wordt in eene verschillende kleur gedrukt. Zij worden door den minister van fmantien in ge bruik gesteld, zoodra de voorraad zegels van het bestaande model zal zijn verbruikt. - Ter zitting van de arrondissements-rechtbank te Goes van Maandag 25 September zijn de na- volgende vonnissen uitgesproken tegen 1. J. B., 19 jaar, dochter van C., zonder beroep, te Hoek, vrijgesproken van eenvoudigen diefstal, de kosten te dragen door den staat. 2. a. C. V., 18 jaar, schipper; b. C. L. V., 25 jaar, koopman, beiden te Cauter (Clinge), schuldig verklaard aan beleediging met woorden en bedreiging van een bedienend beambte in functie, en veroordeeld ieder tot f 8,boete, subsidiair 3 dagen gevangenisstraf. 3. C. F. R., 15 jaar, koewachter te Ossenisse, thans voortvluchtig, vrijgesproken van diefstal in een bewoond huis, met behulp van inklimming, als hebbende gehandeld zonder oordel des onder- scheids, doch de rechtbank gelastte, dat hij zal worden overgebracht naar een verbeterhuis, teneinde aldaar tot de volkoraen bereiking van zijn 18e jaar te worden opgevoed en in hechtenis gehouden. nieuw model van postzegels ingevoerd van J, 1, 2 en 2| cent, hoofdzakelijk strekkende ter fran- keering van dagbladen, gedrukte stukken en de monsters ot stalen van koopwaren, ter vervanging van de vroeger ingevoerde zegels van dezelfde waarde. De nieuwe postzegels dragen het opschrift ,/Nederland," benevens de aanduiding der waarde door een cijfer ter grootte van 8 millimeters op Uit Middelburg wordt het volgende ge- schreven De ontwikkelingsgeschiedenis van Walcheren, vooral in de laatste jaren, levert menige belangrijke episode op, en vooral merkwaardig is de afwisseling in de stemming der gemoederen. Voor den aanleg van de groote Zeeuwsche werken heerschte vrij algemeen een geest van bedruktheid en flauwheid, waardoor het aan den lust tot flinke ondernemingen geheel ontbrak. 1 oen havens, kanalen en spoorwegen kwamen, ontwaakten de sluimerende geesten; men begon te herleven, men berekendtT wat ai zou kunnen volgen, wat al zoo tot stand zou kunnen komen, welke voordeelen men uit een en ander zou kunnen genietsn, maar men scheen te denken, dat dit alles wel zou geschieden of van zelf of door krachten van elders. Men wilde dat de staat dit zou doen, men voorspelde dat Antwerpsche of Rotterdamsche buizen dat zouden ondernemen, en men werd teleurgesteld, omdat de staat begreep voorloopig althans genoeg te hebben gedaan en Antwerpen en Rotterdam geen lust gevoelden zich zelven een gevaarlijke concurrentie aan te doen. Zelf deed men echter niets, de werken bleven braak liggen de voordeelen kwamen niet; toen begon men ontevre- den te worden. Eene groote fiirma vestigde zich te Middelburg en gaf een scbitterend voorbeeld van ondernemingsgeest. Er werd iets gedaan. Gedeelte- lijk met Zeeuwsch kapitaal kwam de stoomvaart- maatschappij Zeeland tot stand; aan de firma van Zeylen Decker werd ondersteuning verleend voor den aanleg van een droogdok. Beide onder nemingen hadden met bezwaren en rampen te kampen; algemeene ontevredenheid en wantrouwen onder de Zeeuwsche durfnieten. De exploitatie van het dok te "Vlissingen kwam in hauden van een met-Zeeuwsche firma. Herhaaldelijk bleek, dat Zeeuwsche industrieelen niet met anderen kunnen ABONNEMENT. Per drie maanden binnen Neuzen f 1,Door het jreheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie/ 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandeiaars Postdirec- teuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10 Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Adverfcentien gelieve men aan den Uitgever in te zendeB uiterlijk Dinsdag en Vrijdag ^rniddag DRIE ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 1