BUITENLAND. nog dit jaar het vbeloofde land," dan toch nadere voorstellen om 't te veroveren. Door de kamer van koophandel te Js Herto- genbosch is besloten, een adres te richten aan den minister van financien, waarbij, onder dankbe- tuiging van de, betreffende de Belgische centen, genomen maatregelen, in overw eging gegeven wordt, alsnog bet aanmunten van bronzen tweecentstukken, met uitsluiting der 2£ centstukken, in een wetsvoor- stel tot regeling van het muntwezen op te nenaen. In de zaak van den minister van finantien tegen J. H. S.kleederbleeker te Rotterdam, be- klaagd wegens beimelijke fabricage van zeep (uit oleine en loog), d. i. zonder deswege aangifte te bebben gedaan bij den ontvanger van den accijns op de zeep, heeft de rechtbank aldaar Zaterdag uitspraak gedaan, en den gedaagde wegens het hem ten laste gelegde feit veroordeeld tot een geldboete van vierhonderd gulden, bij onvermogen te vervangen door een gevangenisstraf van zes dagen, met verbeurd-verklaring van de zeep en de grondstoffen, bij den veroordeelde in beslag genomen. De bargemeester van Amsterdam heeft de proclamatie aangaande samenscholingen van meer dan 5 personen ingetrokken, onder dankbetuiging aan alien, die door hunne kalme en waardige houding de maatregelen, tot herstel en handhaving der openbare orde genomen, zoo krachtig hebben ondersteund. Door 145 gezeten burgers van de Kalverstraat, den Heiligenweg, het Koningsplein en de Leidsche- straat is aan Z. M. den koning en aan Z. E. den minister van justitie een adres verzonden, houdende volkomen instemming met het adres van den heer E. van Goor Czn. in zake door de politie en mili- tairen gepleegde gruwelen, onder aanbieding de wederrechtelijke handelwijzen, door de openbare macht begaan, door grondige bewijzen te staven ook de bestuurders der te Amsterdam gevestigde Werklieden-Vereenigingen hebben besloten, met het oog op de gebeurtenissen van de vorige week, een adres in te dienen bij Z. M. den koning, houdende verzoek dat het den koning moge behagen een ernstig onderzoek te doen instellen naar het gebeurde, en hen, die hunne bevoegdheid zijn te buiten ge- gaan, volgens de wet te straffen. Uit het verslag der Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van sterken drank blijkt, dat de vereeniging over 1875 telde41 afdeelingen en 833 correspondenten, 12,798 leden, waarvan 2645 vrouwen, benevens 1839 jonge lieden, die zich voorloopig verbonden hebben tot onthouding. Tegenover de /18,706,785, voor de schatkist van wege de belastingen op het gedislilleerd als bate vermeld, noemt het verslag eenige contraposten, als 40 vechtpartijen, 55 verwondingen, 8 pogingen tot moord, 5 moorden, 60 gevallen van zelfmoord en plotselingen dood, 45 bezweken drenkelingen, 21 geredde drenkelingen, 4 brandstichtingen, 6 weggejaagde soldaten, 3 dronken policie-agenten, 7 gevallen van verwoesting in kroegen aangericht, 6 dito van drinkers door tappers uitgeworpen, 9 dito van personen, die in dronkenschap bestolen zijn, 30 veroordeelingen van tappers, 93 dito van drinkers, 731 veroordeelingen van drinkers te's Gravenhage, 5138 gevallen van beschonken personen, door de Amsterdamsche policie in bewaring genomen. On der de curiositeiten mogen worden gerekend 1 geval van iemand, die dronken voor den rechter verschijnt, 1 dito van eene jonge dochter, die voor 25 borrels onder twee minnaars is verloot, eene tooneelvoor- stelling door den genever in verwarring gebracht, een persoon, die bij eene begrafenis dronken achter het lijk liep. Bijna al deze gevallen zijn verzameld uit de dagbladen en natuurlijk wordt er veel meer ver- zwegen dan door de couranten gepubliceerd. Door den geneeskundigen raad voor Fries- land en Groningen is eene brochure verzonden aan de gemeentebesturen in beide provincien, welke brochure, hoewel klein van omvang, een schat van opmerkingen bevat over een gewichtig volksbelang een goede exploitatie van de faecale stoffen. De gemeentebesturen worden hierin op welspre- kende wijze, meestal door cijfers en feiten, ge- wezen op de zeer gunstige uitkomsten, die in al de gemeenten in Groningen en Friesland zijn ver- i kregen, waar men in de laatste jaren het verza- inelen en afvoeren van het vuil op nieuw en goed heeft georgamseerd. De minder opvallende, maar van het standpunt van den geneeskundigen raad meest essentiele be- teekenis van deZe betere exploitatie is intusschen de verbetering van de publieke reinheid en de daarmede gepaard gaande betere toestand der volks- gezondheid, //Het lijdt geen twijfel, zegt de ge- neeskundige raad, of in de toekomst zal, bij eene algemeene invoering van dat stelselmatig reinhou- den van gemeenten en plaatsen, grootere en klei- nere wat alleen van gemeentewege kan en mag plaats hebben de algemsene gezondheid beter worden. Yooral zal de gevaarlijke ziekte, die in verseheiden streken ook van onze beide provincien soms zulk een gevaarlijk en epidemisch karakter kan aannemen, de typhus, voor deze doortastende maatregelen in hooge mate wijken." Een bij het departement van kolonien ont- vangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indie, dd. 12 dezer, bevat de volgende berichten uit Atchin Den 4 dezer is de generaal-majoor Wiggers van Kerchem met drie kolonnes (het 3, 12 en 14 bataljon) uitgerukt ter bevestiging onzer noord- oostelijke linie. Van Oleh Karang trokken de troepen, na de versterkte kampong Toehlad geno men te hebben, naar Lampjong, dat na hevigen tegenstand bezet werd. Aan onze zijde sneuvelden 7 minderen, terwijl de majoor Ruempol, de luit. Veerploegh en van Driest en 44 minderen gewond werden. De eerstvolgende dagen werden besteed voor het aanleggen eener versterking te Lamp jong en tot het bouwen eener brug ter verzeke- ring der gemeenschap met Oleh-Karang en Lamprit. Bij het terugdrijven van den in den omtrek tal- rijken vijand en bij verkenningen sneuvelde 1 mindere en werden 9 minderen en 8 kolies ge wond. Omtrent den algemeenen gezondheidstoestand wordt gemeld, dat zich steeds een enkel cholera- geval voordeed, doch dat koortsen en buikziekten vermeerderen. Landbouwberichten. Op de gehoudene najaars-paardenmarkt te Tiel waren ruim 680 stuks, waaronder zware en schoone paarden aangebracht. Vreemde kooplieden hebben voor sommige goede prijzen besteed en veel tot f 1025 per stuk; terwijl die overigens varieerden van f 450 tot /MOOO al naar gelang der kwaliteit. Aan de jl. V rijdag te Barneveld gehoudene schapenmarkt werden ongeveer 2500 stuks aange- voerd, waaronder 1303 larameren en 855 ooien. Voor lammeren besteedde men f 7 a f 9, voor ooien f 10 a /13, voor hamels /13 h f 18 per stuk. De markt werd door vele kooplieden be- zocht en veel van het aangevoerde ging gretig van de hand. Op een zestal marktdagen zijn nu in het geheel aangebracht ruim 25,500 schapen. Op de varkenmarkt werden aangevoerd 140 stuks. De prijs der biggen is aanmerkelijk laag; voor vette varkens betaalt men daar 57 a 60 cents per kilo. De insluiting van den Eempolder achter Uit- huizen en Uithuizermeden is binnen een half jaar tot stand gebracht, de kolossale dijk is niet min der dan 90 dagen v<5or den bij 't bestek bepaal- den tijd opgeleverd. De aannemers genieten voor elken dag vroegere oplevering een premie van /500 en ontvangen dus daarvoor f 45,000. De drie door kwaden droes en huidworm aangetaste paarden van den stalhouder Bosch te Zwolle zijn onteigend, doodgeschoten en verbrand. De toezending van geperst hooi heeft naar het buitenland, doch het meest naar Engeland, op groote schaal plaats, zoodat voor aanzienhjke kapi- talen in dit artikel wordt geexpedieerd. De prijs is f 38 per 1000 kilogr. Wegens de hooge prijzen, die verleden jaar voor het kanariezaad betaald zijn en toen zelfs tot f 70 per hektoliter liepen, hebben dit jaar zeer vele landbouwers dit produkt op hunne landen gezaaid zij zien zich echter zeer teleurgesteld, daar de prijzen thans gemiddeld van f 14 tot /15 per hektoliter loopen en de verbouwers nu daardoor zelve schade lijden, daar die prijs nauwelijks de kosten dekt. Het kanariezaad wordt in Engeland, te Manchester, bij het fabriceeren van katoen gebezigd. In Belgie kunnen, volgens statistieke opgaven, 42 percent der inwoners lezen noch schrijven, en bij de laatste lichting der nationale militie verkeerde de heift der miliciens in dit geval. In de Pelikaanstraat te Antwerpen is zekere L. D., dienstknecht aangehoudeu, door de politie van Brussel aangeduid als zijnde de dader van een diefstal van goud, zilver, enz., ten nadeele van mevrouw de Prez, te Cureghem. Die kerel, welke sinds eenige dagen aldaar verblijft, kocht een paard van fr. 500; hij reed de straten rond, dragende een lintje als decoratie in het knoopsgat, en beweerde dat hij de prins van Wales was. Op het oogenblik zijner aanhouding, bezat hij nog fr. 17,000 in verschillende waarden. Hij is reeds ter beschikking gesteld van den procureur des konings te Brussel. Het gerechtshof van Brussel heeft Offermans vrijgesproken, die door de correctioneele rechtbank van Brussel veroordeeld was tot een jaar gevangenis, onder beschuldiging van schriftvervalsching. Men weet dat Offermans, die te 's Gravenhage aangehouden werd op verzoek tot uitlevering van het Belgisch gouvernement, voor een diefstal van 140,000 frank te Brussel gepleegd en ten nadeele van mevr. Squilbin-Drion, van Charleroi. Offer mans had gebruik gemaakt van een valschen naam, om een rijtuig te bekoinen, dat hij te Antwerpen in de Belle Vue heeft achter gelaten. Het hof heeft het vonnis van het hof van eersten aanleg gewijzigd en verklaard dat in het feit door Offermans gepleegd, geene schriftvervalsching be- stond. De beschuldigde is dus vrijgesproken en onmiddelijk in vrijheid gesteld. Zooals reeds gemeld is, had men eene som van 80,000 fr. in het bezit gevonden van Offermans, die som is in beslag gehouden, in afwachting van den afloop van het burgerlijk proces, tot teruggaaf der 140,000 fr., welke bedriegelijk aan mevr. Squilbin-Drion zijn ontroofd. Het proces over die zaak zal eerlang aanvanger.. De vrijheidsboom te Brussel is, zooals be sloten was, in blokjes gezaagd, welke zich te stad- huize der hoofdstad bevinden. Er zijn 1700 groote blokken, tot den prijs van 3 fr.9,000 van mid- delbare groote tot 2 fr., en 6,500 kleine tot 50 centimes verkrijgbaar. Indien al die stukjes ver- kocht worden, zal de boom eene som van 36,250 fr. opbrengen. De verkooping heeft plaats gedu- ren le de feestdagen in de gothieke zaal van het stadhuis. Te Tudderen,^ nabij Sittard, kwamen Zater- dagavond jl. bij een herbergier twee Pruisen, die een glas bier bestelden. De een, die een valies met geld bij zich had, werd na het drinken van het bier onpasselijk. De herbergier liep naar een geestelijke, terwijl de andere Pruis zich tot een geneesheer van Sittard spoede. Toen de herbergier terugkwam, was de man overleden; de Pruis echter, die het valies met geld had medegenomen, kwam niet meer opdagen. Men vermoedt dat hij zich van vergif heeft bediend, om het geld van zijn makker meester te worden. Alle nasporingen zijn tot lieden vruchteloos gebleven. De doorboring van den St.-Gothard-tunnel gaat flink vooruit. Een ingenieur, Peurice, kapi- tein bij de Engelsche genie, heeft een nieuwe boormachine uil gevonden, die in de hardste rotsen met buitengewoon goed gevolg werkt. In beweging gebracht door zamengeperste lucht met een druk van 6 atmosfeeren, doet deze nieuwe boor 1000 beitelslagen in de minuut en doorboort in 24 uren 12 meter rots. 6600 meter zijn afgewerkt, zoodat er van de geheele lengte 14,900 meter, nog 8300 te boren overblijft. De uitvinder meent het zelfs tot 20 meter per dag te kunnen brengen. In dat geval zouden voor het werk nog slechts 415 dagen vereischt worden. GEMENGDE BERICHTEN. Te 's Hage bestaat plan tot het oprichten van kosthuizen voor den werkenden stand. Te Balk hebben twee veldwachters gemeend, de orde en rust in de gemeente het best te helpen bewaren, door eens lustig saam te vechten, en dat wel

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 2