BUITENLAND. Het Provinciaal blad van Zeeland no. 92 bevat de besluiten van gedeputeerde staten van den 8 dezer tot afkondiging der wijziging van bet regle- ment voor de calamiteuse polders of waterschap- pen in Zeeland. In den vroegen morgen van 13 dezer is te. Koewacht, (Belgiesch grondgebied, gemeente Moer- beke,) een moordaanslag gepleegd door Napoleon Suv op zijne vrouw. Door middel van een kapmes heeft hij baar 27 wonden, waarvari eenige doodelijk zijn, aan hoofd en handen toegebracht. Geheel de hoofdschedel is verbrijzeld. De vrouw leefde nog, doch haar toestand was zeer gevaarlijk. De man is in heclitenis genomen en naar de cellulaire gevangenis te Gent overgebracht. De bevolking der provincie Zeeland bestond den 31 December 1875 uit 185,628 personen, zijnde 91,328 mannen en 94,300 vrouwen. De bevolking vermeerderde in 1875 met 17,841 per sonen (9183 mannen, 8658 vrouwen), vermmderde met 16,275 personen (8348 mannen, 7927 vrou wen); hetgeen eene totale toename geeft met 835 mannen en 731 vrouwen, of 1566 personen. Uit 's Hage bericht men dat het thans zeker is, dat de generaal-majoor II. J. R. Beijen als minister van oorlog zal optreden, maar niet v<5or 1 October, ten einde zijne inspectie van het materieel der artillerie ten einde te brengen. De heer Beijen zal doch het is slechts een gerucht in zijne betrekking van directeur van het materieel der artillerie voorloopig geen opvolger krijgen. De tegenwoordige titularis, wetende hoe kortstondig de levensduur van onze ministers van oorlog pleegt te zijn, zou zich op die wijze een retraite in zekere haven hebben gewaarborgd. Behelst dat gerucht waarheid, dan zal men den aanstaanden minister alvast de goede eigenschap der voorzichtigheid moeten toekennen. Men schrijft uit Amsterdam: Met blijdschap zal ieder vernemen, dat de avond en nacht van Zaterdag rustig zijn voorbijgegaan. De proclamation van den burgemeester hebben zelfs de uitwerking gehad, dat de luidruchtige nacht- brakers Zaterdag avond en nacht op straat veel minder talrijk zijn geweest dan van Zaterdag op Zondag in onze goede stad het geval pleegt te zijn. In de laatste vier en twintig uren zijn slechts acht personen een zeldzaam klein getal we- gsns dronkenschap gearresteerd. Dit getal is te kleiner, wanneer men bedenkt dat drie hunner huzaren waren, die, gekomen om orde en vrede te stichten, Zaterdag middag in dronkenschap op het Haarlemmerplein rondzwierden, dreigende met hunne zwaarden. Het zal der burgerij ongetwijfeld ge- noegen doen weldra te vernemen dat die onwaar- digen, door wie zoo onbeschrijfelijk veel onheil zou kunnen worden berokkend, voorbeeldig zijn gestraft. Indien zij, die geroepen zijn om de rust te handhaven, hun best doen om onrust te wekken en beneveld door den drank, de sabel zwaaien, dan loopt de veiligheid der burgers het grootste gevaar. Tot ons leedwezen hebben wij ook Zondag mor gen beschonken schutters langs de straten zien dwalen, die door gezang den slaap hunner stad- genooten stoorden. Zonderling begrip van schut- tersplicht! De militaire macht is ten half twee ure inge- rukt; de schutterij ten 6 ure. Patrouilles zijn er niet geweest. Na elf uur is een zware regen ge- vallen. De postilion van van Gent Loos, die Donderdag avond in de Leidschestraat den gevaarlijken nek- slag heeft ontvangen, zal waarschijnlijk van die wond herstellen, zoodat tot dusverre gelukkig slechts een burger ten gevolge der wanordelijkheden het leven heeft verloren. Naar men verneemt zal het in de maand November te houden examen voor hen, die dingen naar de betrekking van surnumerair der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen, te Arnhem plaats hebben. Aan de hoogeschool te Groningen heeft mejuffrouw Jacobs deze week met het beste gevolg haar doctoraal examen in de geneeskunde afgelegd. Door de politie te Gorinchem zijn 8 dezer dienende aan boord van een koopvaarder, bestemd naar New-York en liggende te Antwerpen, zij aldaar aan wal gegaan zijnde, de kapitfein met de overige equipage, bestaande uit nog 4 man, naar de plaats zijner bestemming zou zijn vertrokken en op die reis n. b. Amsterdam zou aandoen, zoodat zij nu kwamen loopen van Antwerpen, om te Amsterdam aan boord over te gaan. Dit vreemde verhaal gat aanleiding om hen in het huis van arrest te laten opnemen en naar A.ntwerpen te telegrafeeren om inlichtingen, Ijetwelk werd beantwoord met een telegram dat een van hen was gedeserteerd van een schip dat daar nog lag, zoodat aanhouding van dezen werd verzocht, doch van de anderen niets ^verd gemeld. Bedoelde vier wandelaars zijn Zondag door de politie naar Dordrecht getransporteerd, om verder naar Belgie terug te keeren. Tot schrik van vele huisvrouwen heeft de petrQleum plotseling eene ongehoorde prijs.verhoogiug ondergaan. De oorzaak van deze prijsverhooging heeft men niet te zoeken in het toenemend verbruik. Wei is dit in de laatste jaren sterk toegenomen, maar de natuur heeft ons met deze aardolie zoo overvloedig gezegend, dat de produkte gemakkelijk gelijken tred kan houden met het vermeerderd gebruik. De oorzaak ligt uitsluitend hierin, dat de eigenaars der groote petroleumbronnen in Pennsyl vania opzettelijk de productie verminderen, hetgeen natuurlijk eene snelle vermindering van de voor- naamste stapelplaatsen ten gevolge moet hebben. De procucenten lieten moedwillig de petroleum verloren gaan; zij wilden daardoor een gedwongen verhooging der prijzen tot stand brengen en dit is hun inderdaad gelukt, in den naasten tijd is geen belangrijke daling in de prijzen te wacliten. Blijvend zullen echter de tegenwoordige hooge prijzen wel niet zijn, want op den duur kunnen de producenten geen kunstmatige duurte in wezen houden, niet alleen, omdat zij het verbruik zullen zien afnemen, vooral nu gas en steeukolen goed- kooper worden, maar ook oindat hunne handelwijze concurrence zal te voorschijn roepen. Eene dienstmeid te Antwerpen, die de ge- heele kleerkast van haren meester had binnenge- palmd om haren minnaar goed in de kleeren te steken is aangehouden. Toen de rechter haar vroeg waarom zij den diefstal pleegde, antwoordde de meid dat haar meester aan jicht lijdende, slechts een of tweemaal per jaar uitgaat; en't is wel zonde, mijnheer, voegde zij er bij, dat die schoone jassen en' broeken nooit gebruikt worden; de mot zou er anders inkoinen! De moeder van den ex-sultan Murad V heeft verlof gevraagd haar zoon naar Europa te transporteeren om hem in een geneesinrichting te doen verplegen. De ministerraad heeft zich hier- over nog niet uitgelaten. Van 1 tot 10 September zijn een en dertig schepen het kanaal van Suez gepasseerd, de op- brengst der doorvaartrechten over dat tijdvak be- droeg fr. 667,000. GEMENGDE BERSCHTEN. van Landbouwberichten. Volgens de Leidsche Ct. waren Woensdag te Leiden 2 paarden en 1 veulen aan de liju. De L. Ct. acht het noodig er bij te voegen dat //de handel in paarden slap was." Uit Dalen klaagt men over klander in de rogge. De klander is een insect, dat de sehil van het koren doorboort en de bloem er uit neemt. Op eene hoeve, onder de gemeente Helmond, had het volgende zonderlinge en zeker zeer zeld- zame voorval plaats. Een merrie had een veulen geworpen, dat spoedig na de geboorte stierf. De eigenaar van het paard maakte zich nu ongerust over den overvloed van melk, die het dier bij zich had. De oude matronen in de buurt hielden daarom plechtig boeren congres, om die netelige quaestie op te lossen en kwamen tot het curieuse, maar slimme besluit, de huid van 't doode veulen af te stroopen en er een nuchter kalf in te stoppen. Zoo gezegd, zoo gedaan. Het kalf wordt gegre- pen, in de huid van Y veulen genaaid en nu bij de merrie gebraclit, die haar ondergeschoveu kind voor haar natuurlijk veulen beschouwt en toelaat. De merrie is te vreden en het kalf groeide, dat het een lust was om te zien. Men heeft het later zijn paardenjapon uitgetrokken en ook nu schijnt de merrie er zeer mede ingenomen. Hoe kluchtig het echter staat als de merrie het kalf zoogt of lieikoost, kan men zich licht voor- stellen. In het Journal de l'agriculture is meege- deeld, dat eenige hoveniers onlangs het gebruik van zwavelbloem hebben ingevoerd om traaie vruch- ten te verkrijgen. Volgens een door Bassepot genomen proef op perenboomen te St. Germain, moet men jonge vruchten, zoodra zij zich gezet hebben met zwavel bloem bestrooien. Men verkrijgt dan volgens genoemd Journal prachtige vruchten van boo- men die anders niet dan slechte vruchten opleverden. De minister van landbouw in Pruissen wordt dezer dagen hier te lande verwacht, om in persoon den toestand van den Landbouw en vooral die aangehouden vier personen, zijnde twee Ieren, een I der groote droogmakingen in de llaarlemmermeer, Schot en een Engelschman. Zij verhaalden dat,het Y en de Zuiderzee te leeren kennen. Als een bewijs, hoe nadeelig de stand van zaken te Amsterdam voor de neringdoenden is, deelt men mede. dat een aldaar welbekende banket- bakker, die gemiddeld ruim f 100 per dag ontvangt, thans nog geen f 6 beurt. Als een b'jzonder- heid wordt uit Pernis gemeld dat aldaar, door ieinand die bezig was met visschen, een schildpad is gevangen. De groote najaars-inanoeuvres in Overijssel hebben, volgens het U. D- aan transport 25,000 gekost. Baron van Nagel Jr. te Borkulo heeft in twee dagen 36 patrijzen en 6 hazen geschoten. Te Doberad is een 5 jarig knaapje door zijn negenjarigen broer in een put verdronken. Te Velzen is Vrijdag, door het breken van een houten bok, waarmede men een locomotief zou ophijschen, deze in het kanaal ge- vallen, gelukkig zonder iemand te kwetsen. Het zal veel moeite kosten den locomotief, die ongeveer 20,000 kilogr. weegt, uit de diepte te halen. Onder Stolwijk werd Zaterdag de melkemmer van een boer, die zat te melken, door den bliksem getroffen. De boer en- de koe bekwamen geen letsel, maar de emmer werd geheel vernield. De Israelitische gemeente te Luik, geeft Zaterdag 16 dezer, een groot bal ter gelegenheid der in- huldiging harer nieuwe synagoge. Zonderlinge godsdienstplechtigheid Te Fuchy is een man die eenigen tijd van zijne vrouw gescheiden leefde, na een gevangenisstraf ondergaan te hebben, onver- wachts hare woning binnengetreden en heeft hij op haar drie revolverschoten gelost. Er bestaat hoop op herstel. Talrijke kudden wilde zwijnen rich- ten groote verwoestingen aan in verschillende streken van Luxemburg. Onder den titel van II Maflirso of /,de schurk" geven de bandietenbenden op Sicilie een eigen blad uit dat de belangen van het bedrijf bespreekt. Waar het gedrukt en hoe het verspreid wordt, is niet bekend. Zekere A. M. uit Gasselt is door de politie gearresteerd en gevankelijk naar Breda getrans porteerd. Hij is beschuldigd de dader te zijn van het volgende brutale feit. Voor een paar dagen op een avond de woning binnentredende van den landbouwer A. v. d. H., vroeg hij de zuster van den bewoner om zijn pijpje te mogen aansteken. Onmiddelijk daarop greep hij Johanna, zoo heette de zuster, aan en ontnam haar het geld, dat zij in haar zak geborgen had. Met een ruk ging vervolcens haar een gouden bel uit het oor en weg was de deugniet. Hij vond nog den tijd om de bel te verkoopen, doch daarna was ook door de goede zorg der politie zijn vrijheid uit. De justitie zegge voor hoelang. Een boer uit Diemermeer kwatn bij een kapper te Amsterdam om zijn haar te laten knip- pen. Hij had een pijpje in den mond en spuwde op den grond aan den linkerkant. De kapper, die dat zag, liaalde een kwispedoor en zette het links van den boer neer. De boer spuwde daarop rechts, en de kapper verplaatste het kwispedoor naar dien kant, waarna de boer weer links spuwde, zeggende vZet dat ding toch niet telkens voor mijn neus. Ik spuw er anders nog in." UOOI ue puni/ic to uuuutiicm J11 U

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 2