Algremeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. BINNENLAND. No. 1182. 16" Jaargang. Woensdag20September1876. o Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond bij J. K. G. Dhont te Neuzen. J^olitieU Overzicht. De buitenlandsche bericliten bevatten heden weinig belangrijks. Van het oorlogstooneel komt. niets meldingswaardings tot ons, en hetgeen omtrent de onderhandelingen over wapenstilstand en vrede wordt tnedegedeeld, is zoo tegenstrijdig, dat daaruit de werkelijke stand van zaken niet valt op te maken. Zooveel echter schijnt zeker, dat de regeering te Konstantinopel sedert een paar dagen eene meer vredelievende houding heeft aangenomen, en dat wel tengevolge de houding van den nieuwen sultan. Volgens de Times heeft deze de reeds door zijne ministers gestelde voorwaarden, als overdreven ge- streng, verworpen en den grooten raad doen bijeen- roepen, om nieuwe voorwaarden te stellen. tlij moet daarbij in krachtige taal zijne afkeuring over de houding zijner raadgevers te kennen hebben gegeven en begeerd hebben, zoo spoedig mogelijk een einde aan den oorlog te maken, waartoe aan- nemelijke voorwaarden moeten worden gesteld. Men vermoedt, dat die voorwaarden zullen bestaan in den eisch, dat alle Servische vestingen worden geslecht en vorst Milan een bezoek brenge aan Konstantinopel, om vergiffenis te vragen. De Pol. Corr. bevat het bericht, dat de Porte reeds schriftelijk aan de zes mogendheden zou hebben medegedeeld, dat zij tot het sluiten van den vrede bereid is en de vaststelling der vredes- voorwaarden volkomen aan de mogendheden overlaat. Men kan deze berichten niet geheel onvoor- waardelijk aaunemen, maar het is zeker van harte te hopen, dat zij waarheid zullen blijken te be vatten. De geruchten, die overigens over de flink- heid en vastberadenheid van den nieuwen sultan in omloop zijn, doen ons het beste hopen. Naar de Tribune meldt, heerscht er aan het hotel van den Russischen ambassadeur te Berlijn een ongewone drukte. Het geheele personeel der ambassade is aanwezig. Dagelijks wordt er brief wisseling met Petersburg gevoerd. In diplomatieke kringen beschouwt men het als eene uitgemaakte zaak, dat de mogendheden een gemeenschappelijk vertoog tot de Porte zullen rich ten, en dat de zending van graaf von Manteuffel met de bekrachtiging van dit plan bepaald in verband heeft gestaan. De berichten uit Spanje, betrekking hebbende op de vrijheid van godsdienst daar te lande, be- wijzen, dat de Spanjaard jegens andersdenkenden in zake godsdienst nog blijft, wat hij altijd is ge- weest: in de hoogste mate onverdraagzaam. Aan een protestantsch predikant te Madrid, die zijne bezwaren kwam indienen tegen het onlangs te Mahon uitgevaardigde verbod, tot het aanplakken in het openbaar van kennisgevingen en andere stukken, betrekking hebbende op de Protestantsche eeredienst, heeft de minister-president in Spanje, de heer Canovas del Castille, verklaard, dat de regeering art. 11 der grondwet steeds zou uitleggen in den zin, door hem (minister) in de Cortes aan- gegeven, maar dat hij de kennisgevingen betref- fende de protetantsche eeredienst en de scholen beschouwde, als openbare manifestation, welke dus verboden moesten worden. Naar 't schijnt, zullen Engeland en Duitschland zich met elkander in betrekking stellen, om gemeen schappelijk aan de Spaansche regeering onder 't oog te brengen, dat het toch niet aangaat de prot.es- tanten te behandelen, gelijk zij voornemens schijnt. Neuzen, 19 September. Naar wij vernemen hebben heeren Gedeputeerde Staten vail Zceland ook aan den werkbaas aan de Margaretha- en Eendragtpolders PMeeuwsen een vereerend sclirijven gezonden voor zijnen betoonden ijver en zijne plichtbetrachting bij den jongsten dijkval aan den Eendrachtpolder. Jl. Zondagnamiddag hield de heer A. Brink, predikant bij de christelijk gereformeerde gemeente alhier, thans beroepen te Steenwijk, zijne afscheids- rede, naar aanleiding van 2 Petr. 1, vs. 16a. Houtenisse, 17 September. Ds. L. G. Krol maakte heden in de voormiddag-godsdienstoefening aan zijne gemeente bekend, dat hij een beroep heeft ontvangen naar Maasdam, hatwelk door zijn Wel- Eerw. in overweging wordt genomen. Jl. Zaterdag is de zitting der Staten-Gene- raal, in eene vereenigde vergadering der beide Kamers, op de gebruikelijke wijze. door den minister van binnenlandsche zaken in naam des Konings met de volgende aanspraak gesloten //Mijne Heeren! ,/In uwe thans afgeloopen vergadering werd veel zorg en moeite gewijd aan verschillende landsbe- langenik heb den aangenainen plifiht te vervullen, u daar voor den dank des Konings t.e betuigen. ,/Behalve talrijke wetten, voor de huishouding van den Staat, zijne provincien en overzeesche be- zittingen onmisbaar, werd de herziening der wet- boeken vooruitgebracht door verinindering van het getal gerechtshoven en door verbeteringen in de rechtsvordering. ,/De regeling van het hooger onderwijs is tot stand gekoinen en de oprichting der rijkslandbouw- school verzekerd. z/Voor nieuwe middelen van gemeenschap is een vaste grondslag gelegd in de wet tot aanleg van staatsspoorwegen. /Omtrent de herziening der wet op de nationale militie had eene stemming in de Tweede Kamer plaats, welke de raadslieden der kroon bewoog, ge- zamenlijk hun ontslag te verzoeken. ,/Na rijp beraad en ernstig onderzoek van den toestand heeft het den Koning behaagd het ont slag van het kabinet te weigeren. z/De regeering voedt de hoop, dat eerlang nieuwe voorstellen in het belang der defensie tot overeen- stemming zullen leiden. ,/In naam des Konings sluit ik deze vergade ring der Staten-Generaal." De zitting der Staten-Generaal is gisteren middag te half twee ure door Z. M. den Koning geopend met de volgende troonrede: Mijne Heeren. Met een gevoel van innige dankbaarheid voor al het goede, ook dit jaar aan het vaderland geschonken, kom ik in uw midden bij den aanvang dezer zitting. Mijne betrekkingen met de vreemde mogendhe den blijven bij voortduring van zeer vriendschap- pelijken aard. De landbouw bloeit, de longziekte onder het vee is afgewend, de oogst der meeste veldvruchten is zeer voldoende. Zijn in het begin des jaars eenige streken des lands door overstrooming geteisterd, de hulpvaar- digheid der natie heeft vele wonden geheeld. De bijna voltooide toegangen tot onze handelssteden, de krachtig doorgezette bouw van spoorwegen, de verbetering der rivieren en de ontworpen kanaal- verbindingen der Noord-Oostelijke gewesten met Duitschland zullen weldra den handel en der scheep- vaart ten bate komen. De toestand der financien is gunstig, de steeds klimmende opbrengst van alle middelen wijst op den vooruitgang der natie op stoffelijk gebied. Op de wereldtentoonstelling in Noord-Ainerika worden Nederlaud's kunst, zijn nijverheid en water- bouwkunde met eere genoemd. De zee- en landmacht voldeden aan hare ge- wichtige roeping. Op de versterking onzer levende strijdkrachten blijft miju aandacht gevestigd. In de overzeesche bezittingen wordt nog steeds buitengewone inspanning gevorderd ter bevestiging van ons gezag in het noorden van Sumatra. Eischte die strijd vele en kostbare menschenlevens, ook daar kwijten vloot en leger zich steeds met volharding van hun plicht. Overal elders in de Indische gewesten mag de toestand gunstig worden genoemd. Groote werken van algemeen nut zijn op Java der uitvoering nabij of worden voorbereid, de laatste overblijfselen van slavernij onder de inlanders op Sumatra's Westkust zijn onder volkomen insteinming der hoofden en der bevolking uitgewischt. De toestanden in West-Indie zijn slechts voor geleidelijke verbetering vatbaaropbeuring van den landbouw moet door vermeerdering van werkkrachten verkregen worden. Mochten, gelijk ik hoop, de verwikkelingen met Venezuela spoedig hare oplossing vindeu, dan zal dit ook Curacao ten goede komen. Mijne Heeren was de afgeloopen zitting een hoogst werkzame, ook nu reken ik op uwe vader- landslievenden ijver bij de behandeling van menig gewichtig onderwerp. Tot herziening onzer wetboeken zal uwe mede- werking op nieuw worden ingeroepen, ook tot ver betering der militaire wetgeving zullen voorstellen worden gedaan. De herziening der kieswet is noodig. Een wetsontwerp op het lager onderwijs zal u weldra bereiken. De reeds aanhangige voordrachten betretfende de exploitatie van spoorwegen en tot herziening der ver- ordeningen op de karantaine zijn uwer aandacht aanbevolen. Het belang des handels eischt nadere regeling van het muntwezen ook voor Indie. Zoowel voor de reeds aangeboden, als voor nieuwe voorstellen tot verbetering van belastingwetten zal uwe mede- werking worden gevraagd. Gods zegen ruste op onzen gemeenschappelijken arbeid. Ik verklaar de vergadering der Staten-Generaal te zijn geopend. OIRANT. ABONNEMENT. IDVESTENTIIN. Per drie maanden binnen Neuzen f 1,Door het geheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars Postdirec- teuren en Brievenbnshouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zendeB uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namiddag DRIE ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 1