BUITENLAND. Yolgaarne voldoen wij aan het verzoek om op bovenstaande te wijzen, overtuigd als wij zijn, dat in Neuzen en omstreken menigeen zal gevonden worden tot het nemen van loten als blijk van belangstelling en ondersteuning in het edel pogen der vereeniging. Drie gemeente-onderwijzeressen van Antwer- pen gaan voor stadsrekening de leergangen volgen gedurende een jaar of langer, in de kweekschool voor bewaarschoolhouderessen te Leiden. De bijzondere aandacht van belanghebbenden wordt, namens den Min. van binnenl. zaken, ge- vestigd op het feit, dat in Nov. of Dec. voor de laatste maal gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van het examen voor gepatenteerde veeartsen. Dr. Kuypers gezondheidstoestand is, uaar men meldt, zoover hersteld, dat deze volksvertegen- woordiger in October a. s. in het vaderland wordt terug verwaclit. Men meldt uit Amsterdam Wat men liier algemeen vreesde heeft jl. Maandag- avond een aanvang genomen en men vreest nog voor erger. Een troep van eenige duizende jongens bewoog zich langs den Nieuwen Dijk waaronder enkelen met stokken gewapend, voortdurend schreeuwende //Hop, hop, hop, Burgemeester hangt hem op!" Tot twesmalen toe passeerden zij aittartend het politie-bureau aan de Oudebrugsteeg, zonder botsing, tot zij ten half elf ure, geholpen door eenige kwaad- willigen, tot dadelijkheden overgingen en overal waar zij passeerden de ruiten inwierpen en de eigendommen beschadigden. Ten half twaalf werd er algemeen alarm geslagen door de stad, desniettegenstaande duurde het tumult op verschillende plaatsen voort tot Dinsdagmorgen circa vier uur. Het gemeen heeft schandelijk huis gehouden. De schade vooral op de grachten aangericht is hoogst aanzienlijksterke patrouilles doorkruisten dsn geheelen nacht en ook Dinsdag de stad, die echter nu volkomen rustig is, doch de vrees voor den avond is niettegenstaaude de genomen voorzorgs- maatregelen algemeen. De gezeten burgerij betreurt de wanordelijkheden, maar keurt over het algemeen den maatregel van het bestuur, waardoor zij zonder noodzaak aan zulk een gevaar worden blootgesteld, ten sterkste af. De volgende proclamatie is afgiekondigd en overal aangeplakt z/De burgemeester van Amsterdam, tot ziju leed- wezen ontwaard hebbende, dat een' gedeelte der bevolking zich door kwaadwilligen heeft laten mede- slepen tot het plegen van baldadigheden, gezien artt. 186 en 187 der gemeentewet, waarschuwt de ingezetenen zich van het deelnemen aan de wan ordelijkheden te onthouden, terwijl alle verzet tegen de openbare macht met kracht zal worden tegenge- gaan; samenscholingen van meer dan vijfpersonen zijn verboden." Dinsdagavoncl zijn de baldadigheden herhaald. Bij de botsing tusschen gemeen en troepen zijn veer- tien gewonden gevallen, waaronder een doodelijk. Ettelijke glazen werden weder ingeworpen, de gasfabrieken werden door kavallerie afgezet er is versterking aangekomen van kavallerie en infanterie uit den Haag, Haarlem en Leiden. Niettegenstaaude de waarschuwende proclamatie van den burgemeester, was er Woensdagavond toch een groote menigte in de Kalver- en aangrenzende straten op de been, die zich echter vrij kalm ge- droeg en zich van baldadigheden onthield. Op 't Koningsplein heeft echter nog een botsing met de militaiven plaats gehad, waarbij 6 personen werden gewond. Overigens was de toestand, de omstandigheden in aanmerking genomen, bevredi- gend, alle posten waren echter zwaar bezet en daardoor baldadigheden bijna onmogelijk gemaakt ofschoon het tot pogingen niet ontbrak. Ook gisteren is alles rustig gebleven, en het trommelen op de beurs had ongestoord plaats. Men heeft hoop dat de week verder zonder ernstige botsingen zal voorbijgaan; tegen Zaterdag worden de grootst mogelijke voorzorgen genomen, de geheele schutterij wordt in de wapenen geroepen en het garnizoen zal nog bekngrijk versterkt worden. De burgemeester werd op straat gezien, be- geleid door eenige politie-inspecteurs, een menigte volgde hem, echter zonder eenige poging tot letsel aan te wenden. De Stoompost maa.kt melding van een door de hh. Rietschoten ep I louweus te Rotterdam uit- gevonden werktuig om rivieren en zeegaten te verdiepen. Het werktuig is eene toepassing van het feit, dat een snel draaiende schroef nabij een zand- of kleibodem, de zand- of kjeideeltjes daarvan loswerkt en in zwevonden toestand in het water doet opnemen, waarmee zij door den stroom naar beneden gevoerd woi'den, om te bezinken op een plaats waar zij minder kwaad doen. Het werktuig is ook van rijkswege beproefd en de proefneining heeft geleerd, dat met de toepassing van het denk- beeld, het doel te bereiken is, maar, nog niet, of de toepassing, zooals die in het beproefde werktuig aan dat denkbeeld gegeven is, voldoende is. Wij rape ten het publiek waarschuwen tegen oplichterijen, die plaats hebben door in Enge- land wonende personen. Een firma of landbouwer krijgt aanvraag nit Londen b. v. om aardappelen. Alle bijzonderheden voor de verzending worden door den Londenschen koopman zeer nauwkeurig opge- geven. Op den dag vbor dat de goederen verzonden moeten worden, ontvangt de afzender een remise uit Londen, een wisselbrief op zicht. Maar zendt men den wissel op naar Londen, dan blijkt het, dat de trekker van den wisselbrief niet bekend is, en wordt de wissel dus niet betaald. Landbouwers of anderen, die met wisselzaken niet bekend zijn, worden eerder bedrogen, oindat de wissels zijn ge- trokken op een of andere zeer solide bank. Des- kundigen weten, dat, al is die bank nog zoo solide, dit volstrekt geen bewijs is, dat de wissel betaald zal worden. want dat hangt af van de soliditeit van den trekker. Lsindbonwberichten. Uit Eriesland meldt men dat in betrekking tot de vele regens, waardoor de te veld staande granen beginnen te rotten of uit te loopen en de aardapDelen op sommige plaatsen doorgroeien, de schade, daardoor veroorzaakt, meer dan dubbel zal worden vergoed in het op nieuw groenen der miedvelden; zoodat en overvloedig malsch gras in den nazomer en een zeer geweschte naoogst van hooi, den landman alsnog verzekert van toereikend winter-pro viand voor zijn stalvee, dat tot hiertoe op menige plaats veel te wenschen overliet. Tevens vindt de landbouwer hierin een begeerd equivalent voor den minderen stroo-opbrengstterwijl menige heideboer ziju heidegewas tot stalstrooiing begint te bezigen, wat tot hiertoe nog weinig in gebruik is geweest. De gevreesde aardappelziekte, in som mige Drentsche gemeenten hier en daar op de akkers vernoinen, heeft zich in deze provincie tot nu toe nog niet vertoond. Het gewas brengt p. m. de helft van andere jaren op. Als middel om de larven van meikevers althans voor een gedeelte te dooden, berijden som mige landbouwers hunne weilanden met wagens, waarvan de raderen voorzien zijn van zeer breede banden. Men zegt dat dit middel goed werkt, doch slecht voor de larven die zich boven in den grond bevinden. In het tijdperk van 6 Augustus tot 2 Sep tember zijn/ blijkens ingekomen ambtsberichten, door longziekte aangetastin Zuid Holland 43, in Utrecht 6, in Eriesland 20, totaal 69 runderen. In den nacht van 9 dezer was de stoomboot Alster, van den geregelde dienst van Amtwerpen naar Hull, gereed tot vertrekken, toen de policie aan boord kwam en zekere H. P..., aanhield. De man is postineester te Rammelauze; hij was, zegt men, gevlucht, een groot te kort in zijne kas achterlatende. Men vond op hem fr. 3000 in specien en eenen wissel van fr. 2500, getrokken op een Engelsch bankhuis. Hij is naar de celgevangenis gebracht. De stoomboot Telegraaf IV, varende tusschen Antwerpen en Rotterdam, is aangevaren door de Engelsche boot Ellnerva, varende tusschen Duin- kerke en Antwerpen. De Telegraaf aan bakboord aangevaren, is dadelijk gezonkendoor de tegen- woordigheid van geest van den kapitein konden al de passagiers gered worden. De lading is verloren Het schip was niet geassureerd. Ket was nog niet lang geieden te Feijnoord gebouwd en kostte f 110,000. Het geographisch Congres is door den Koning van Belgie in zijn paleis geopend. Hij zeidedat het algemeen belang dagelijks grooter wordt in de Afrikaasche quaestie. Velen denken dat een ver eeniging om zich hieromtrent te verstaan tot het beschaven van Afrika en om het publiek er deel aan te doen nemen, nuttig zou zijn. Belgie, onzij- dig en een middelpunt, zou daartoe een gepast. terrein zijn; daarom heeft de Koning de hier te- genwoordige aanzienlijke mannen vereenigd. Hij heeft geen eerzuchtige plannenhet is hem genoeg als Brussel het hoofdkwartier der beweging wordt. Onder de voornarae punten noeint hij de noodzake- lijkheid om verblijf- en w etenschappelijke stations interigten om expeditien gemakkelijker te maken, en een internationaa! comite tot het voortgang doen hebben van het plan, in het leven te roepei Te Northfield in Minnesota had eene aller- brutaalste poging tot diefsta! plaats. In den na- middag reden acht zwaargewapende mannen de stad binnen en gaven elk difen zij op straat ont- moetten bevel binnenshuis te gaan. Zij reden vervolgens naar de Northfieldbank, drie hunner gingen naar binnen, terwijl de overigen buiten de wacht bleven houden. Aan den kassierdie met twee bedienden binnen was, werd bevolen de kelders te ontsluiten. De kassier weigerde en werd daarop doodgeschoten. Een der bedienden sprong een venster uit, doch kreeg nog een kogel in den schouder. Voor dat de bandieten met den anderen bediende klaar waren, had zich buiten reeds een aantal lieden verzameld met geweren en pistolen gewapend. Zij vielen de roovers die buiten gebleven waren aan, twee van deze vielen, doch de overigen wisten te paard te ontvluchten. Binnen een half uur had zich eene vereeniging van 50 personen verzameld om de schelmen, die gelukkig niets bemachtigd hadden, te vervolgen. GEMENGDE BER1CHTEN. Op de loskade te Middelburg licht in drie stukken een ijzeren schroefstooinbootje, vervaardigd door de firma Christie Nolet en de Kuyper, en bestemd om met het schip Minister Eransen van de Putte naar Indie te worden vervoerd. - Een bejaard man te Meersen is met afgesneden hals gevonden. Op vermoeden, dat moord had plaats gehad, deed de justitie onderzoek, waarbij bleek, dat de man zich zelf van kant had gemaakt. B. te \Vaalwijk, die dronken van de kermis te Baard- wijk te huis kwam, werd den volgenden morgen dood in zijn bed gevonden. Vijf gezinnen zijn te Rheden van dak beroofd, door een brand, die twee tegenover elkander staande huizen vernielde en aangekomen was, door dat vonken uit den haard in aanraking kwamen met een stroodak. De niet verzekerde inboedels zijn grooteudeels verbrand. Te Zaandam begaf zich dezer dagen een persoon, die ruimschoots deel had genomen aan de kermispret, vroegtijdig naar bed, zeggende dat hij eens goed wilde uitrusten van de verinoeienissen der vorige dagen. Hij nam echter de borrelflesch mede naar bedDen volgenden morgen werd de docter geroepen, maar hij vond slechts een lijk, dat in den eenen arm nog de bijna geheel ledige flesch omklemd hield. Nabij Leiden zijn 4 schapen van B. van Gastelen en 2 koeien door den bliksem gedood. Nabij Simoushaven werden 5 ossen, onder Abben- broek 2 veulens doodelijk getroffen. 's Graven- hage heeft thans een bevolking van 100,254 zielen. Te 's Bosch is een 24jarige dienstmeid in het water gevallen, en ofschoon nog levend opgehaald, spoedig daarna overleden. I e Assen is het huis van een kleermaker afgebrand; belendende huizen bleven gespaard. G. Vermeulen en zijn vrouw uit Maasbommel, die gras zouden halen van den Oijenschen Middelwaard, moesten daartoe overvaren zij inaakten gebruik van een kleinen slechten boot, die kanteldebeiden zijn verdronken. Men ver- neemt dat door den burgemeester van Delfshaven aan Behagel, die met de Jong en Yerlindt verdacht werd van den moord op mevr. v. d. Kouwen, en die thans in Delfshaven woont, namens den hoofd- cominissaris van politie te 's Gravenhage eene som

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 2