BUITENLAND. gezagvoerder, voor genoegen deze reis medemakende, heeft, naar men denkt door het omslaan van het watervat of de lier, zulke zware kneuzingen bekomen, dat hij aan de gevolgen reeds zou zijn bezweken. In de Staatscourant is opgenomen het kon. besluit tot sluiting der tegenwoordige vergadering van de staten-generaal op Zaterdag 16 September 1876, des namiddags te 2 uren. De sluiting zal in naam des konings plaats hebben door den minister van binnenlandsche zaken. 't Belgisch regeeringsblad bevat de overeen- komst, te 's Gravenhage den 17 Juli 1846 tusscben Nederland en Belgie geteekend, betrekkelijk de de wijziging van het stelsel van loodssignalen, bedoeld bij 1 van art. 16 van het internationaal reglement van 20 Mei 1843. Volgens de Times, zou de Nederlandsche regeering het uitvoeren der werken tot het stichten van eene zeehaven voor Batavia opgedragen hebben aan de Engelsche firma le I'evre Comp., de laagste der inschrijvers voor het werk. Aangaande het middelbaar onderwijs schrijft de Wekker o. a.: //Het middelbaar onderwijs kost aan het rijk jaarlijks /893,817,3lL Sedert de invoering der wet heeft het middelbaar onderwijs aan het rijk gekost fl, 145,,055,78. Door de ge- meenten is gedurende dien tijd 4,885,495,72| uit- gegeven, zoodat de uitgaven meer dan 11 millioen bedragen. Het blad doet nu de vraag: //Is het nut van het middelbaar onderwijs in die jaren zoo geweest, dat eene uitgave van 11 millioen gulden daarvoor gerechtvaardigd wordt Men rekent, dat tegen December de spoor- wegbrug over de Maas te Rotterdam gereed zal zijn. Drie spanningen zijn gereed, voor de vierde worden de vertikalen gesteld en voor de 5. of laatste de steigers geplaatst. Is de brug gereed, dan moet er toch aan de lijn nog veel gewerkt worden, zoodat de opening van den spoorweg wel niet voor 't midden van Februari zal plaats hebben. 0. baron van Wassenaar van Catwijck heeft voor f 10000 deelgenomen in eene geldleening a 3°/o, die de gemeente Katwijk sluiten wil voor het graven van een kanaal. Hij heeft daarbij de Kpaling gemaakt, dat hij dit voorschot gedurende de twee eerste jaren als renteloos beschouwd wenscht te zien. In de tweede helft dezer maand, zal de heer prof. Faber uit Hannover, naar gemeld wordt, den Haag bezoeken met de door hem uitgevonden spreekmachine. Door middel van een klavier, dat op een bijzondere wijze wordt behandeld, bootst deze machine de stem van den mensch na. Alle vereischten, waaraan het lichaam moet voldoen om den mensch lot voortbrenging van bepaalde klanken geschikt te maken, zijn hier door aanwending van het mechaniek verkregen en zoowel de stembuiging, als de uitspraak der verschillende medeklinkers en van de saamgestelde klanken worden door prof. Fabers machine in verschillende nuanceeringen weer- gegeven. Het verschil tusschen het natuurlijk en het nagebootst stemgeluid ligt alleen in de minder krachtige uitspraak van het laatste. Landbouwberichten. Naar men mededeelt, schijnt men in Duitsch- land de sluiting van de Nederlandsche grenzen voor den veeuitvoer moede te worden; immers bij herhaling wordt er naar Hollandsch vee gevraagd. Nog heden leest men in een Berlijnsche Landbouw- courant de volgende vraag uit Mark Brandenburg //Waar is geimporteerd Hollandsch rundvee te koop?" De twee hoogescholen, die van Luik en Gent, hebben in de drie jaren 18711873, aan den Staat gekost de som van 2 millioen 269 duizend 653 francs 54 cent.; daargelaten dus de bijdragen van provincie en gemeente. Yan die som werd 2,182,638 francs besteed aan personeel, 341,014 francs aan materieel en 166,000 francs aan beurzen. De vrije universiteit van Brussel genoot van 1849 tot 1873 uit de kas der gemeente Brussel, de som van 1 millioen 808 duizend 590 fr. 29 c. en uit die der provincie, ieder jaar 10,000 fr., of in gemeld tijdsbestek 250,000 fr. In Belgie kunnen volgens statistieke opga- ven 42 pCt. der inwoners lezen noch schrijven, en bij de laatste lichting der nationale militie ver- keerde de helft der miliciens in dit geval. Bij het afbreken, voor de verlenging van den boulevard Mazas te Parijs, van een huis staande op de plek waar vroeger het hotel der markiezin van Brinvilliers, in de 17e eeuw, zich bevond, heeft men onder den grond drie welbewaarde geraamten opgedolveu. Twee behooren aan mannen van hooge gestalte, het derde behoort aan eene vrouw. Bij dit laatste heeft men oorringen, vingerringen en een goudstuk van het jaar 1665 gevonden. Men vraagt zich af of deze drie geraamten niet die zouden zijn van de twee broeders en de zuster der markiezin de Brinvilliers, die door haar vergiftigd werden. De afgetreden lord der admiraliteit, de ad- miraal sir Alexander Milne, krijgt als zoodanig een pensioen van 12000 gulden; bovendien geniet hij als admiraal zijn gewone bezoldiging van 8400 gulden. De heer Niemann, kapitein van de Duitsche bark Hannibal verloor jl. Donderdagmorgen op noodlottige wijze het leven. De Hannibal verliet de haven van Antwerpen ten 8-j ure, met behulp van de sleepboot President King. Op de hoogte van Austruweel, kwam de Duitsche bark met ge- noemde stoomboot in aanraking; er brak eene ijzeren spil van de mast van de Hannibal en een stuk ijzer viel op het hoofd van den kapitein, die, zonder zelfs een kreet te uiten, levenloos neder- stortte. De geneesheer heeft verklaard dat de schedel verbrijzeld is. De Hannibal is op de reede voor de stad teruggebracht. GEMENGDE BERICHTEN. Te Meppel wilde men 2 krankzinnigen in een gesticht doen opnemen. In 6 gestichten waar men om plaatsing aanzoek deed, was geen enkele plaats meer open. Bij een landbouwfeest op Texel heeft een boerenknecht een slag van een paard tegen den borst gekregen, aan de gevolgen waarvan hij overleden is. Een wisselwachter aan het station ElburgEpe heeft getracht zich van het leven te berooven door op de rails te gaan liggentoen hem dit belet was, heeft hij zich den hals afgesneden.. Een paard van den heer Ritsema, te Garsthuizen, de Graaf Adolf, heeft aan geldprijzen voor harddraven dit jaar zijn eigenaar reeds/1800 bezorgd. Eene 21jarige dienstbode uit het ge sticht Meerenberg is in hechtenis genomen, omdat men haar betrapt had op diefstallen van goederen uit het gesticht. Men verwacht, dat nog meer schuldigen ontdekt zullen worden. Eenige kolo- nisten en een burger vochten Woensdag in het station te Harderwijk, en beschadigden daarbij den inboedel. De stationschef noodigde hen uit bedaard te zijn, waarop de vechtende burger ook hem mis- handelde. Deze is door de politie naar het bureau gebracht. Te Gouda heeft 11. Maandagavond een heer met zijn 5jarig dochtertje beproefd eene brug over te gaau, toen deze reeds werd opgedraaid en door den boom was afgesloten, met dat ongelukkig gevolg, dat het been van het dochtertje, bij het afstappen der brug er tusschen raakte en de voet 'oijna geheel verpletterd werd. Dinsdag werd die geamputeerd. Als middel tegen wratten wordt in de Huisvr. "het volgende aanbevolen. 's Avonds voor het naar bed gaan een week lang zich de wratten met een stukje wit krijt. behoorlijk in te wrijvenna korten tijd zullen zij alien verdwenen zijn. Dat slaapwandelaars, als men hun naam niet noemt, nooit ongelukken krijgen wordt verhaald, maar is niet waar mevr. Sabina M'Darnell te Londen liep slapende door een glazen deur en viel in een 35 voet lageren tuin, zij brak beide beenen en bekwam ernstige inwendige kneuzingen. De Philadelphia-tentoonstel ling is thans door twee mil lioen personen bezocht. Men had gerekend op tien millioen bezoekers. Natuurlijk valt hieraan nu niet meer te denken, aangezien de helft van den duur der tentoonstelling reeds verstreken is. Een bende dleven van 1822 jaren is te Parijs in hechtenis genomen. Reeds 40 zijn er gearresteerd en nog gaat men met de in hechtenisnemingen voortdrie hunner slachtoffers zijn in een hospitaal opgenomen, een hiervan is overleden. Punch van 9 Sept. toont ons de figuren van Britannia en Turkije. //Wilt gij mij nog niet eens helpen vraagt de Turk. //U helpen antwoordt zij, //niet terwijl uwe handen deze kleur dragen De kleur is bloedrood. Gedurende de jongste overstroomingen te 's Bosch, liadden de brievenbestellers aldaar een alles behalve benijdenswaardige betrekking. Alles werd door hen te baat genomen, schuitjes, wagens, stelten, om het publiek de brieven en kranten te bezorgen. Thans heeft de minister van financien als blijk van tevredenheid alien, voor hun betoonden ijver, een ruime geldelijke belooning geschonken. In den Haag heeft den 7 dezer een treurig ongeluk plaats gehad. De wachtmeester N., van het 3e reg. huzaren, had het paard van een zijner superieuren uit de weide aan het einde van deD Bezuidenhoutschen weg gehaald om het, nevens het door hem bereden paard, naar de stad te brengen. Het dier, gelijk gewoonlijk elk handpaard, eenigzins schichtig, maakte, vermoedelijk door iets op zijn weg verschrikt, een zijwaartschen sprong, tengevolge waarvan de wachtmeester uit den zadel werd gelicht en op den grond viel. Ongelukkigerwijze hield de stijgbeugel een zijner beenen omkleind en toen het door hem bereden teugellooze paard in dolle vaart verder ijlde, werd het lichaam van den man mede- gesleurd, het hoofd tegen de straatsteenen gesiagen en bij eene slingering tegen eene boom verbrijzeld, zoodat het paard, toen tot staan werd gebracht, het lijk van zijn bereider met zich voerde. Op den Amerfoortschen berg is een plek waar zes boompjes staan en die toch altijd met den naam van de //zeven boompjes wordt aange- duid. F. geeft daarvan in T llbl. de volgende verklaring: Volgens de legende zijn daar eens zeven mannen opgehangen en tot herinnering aan de straf der boosdoeners even zoo veel boompjes ge plant. Een der boompjes wou echter niet tieren en ging dood; de oorzaak werd weldra openbaar. Een der zeven mannen was onschuldig om den hals gebracht het bleek dat hij geen deel had genomen aan de misdaad. Het volk bleef het doode boompje meetellen om dat in den naam „de zeven boompjes/' in tegen- stelling met het aanwezige getal, een herinnering aan het jammerlijke voorval en aan het geschiede wonder lag opgesloten. Burgerlijke stand van Neuzen van 410 Sept. Zeetijdins»en. Huwelijks-Aangiften. 9 Sept. Krin de Kraker, oud 34 j., weduwu. en Adriana Dees, oud 20 j., wed. Huwelijks-Voltrekkingen. 6 Sept. Jan Willem Draaijer, oud 30 j., jm. en Jacoba Pieternella Willemina van Pienbroek, oud 20 j., jd. Geboorten. 5 Sept. Jozias Joris, z. van Abraham Elias Bliek en van Maria Kolijn. 6 Sept. Jan, z. van Boudewijn Elve en van Cornelia van der Peijl. 7 Sept. Arie Augustinus, z. van Adrianus van Driel en van Pieternella de Smidt. 8 Sept. Eli sabeth, d. van Pieter Scheerders en van Jacomina Molegraaf. 9 Sept. Ebrina, d. van Jan Dieleman en Elisabeth de Putter. Overlijden. 4 Sept. Dirk Marinus Cornelia Machielsen, oud 2 w., z. van Jan en van Anna van den Berge. 7 Sept. Adriana Cornelia Moens, oud 5 m., d. van Jacob en van Pie ternella de Feijter. 9 Sept. Petrus Ernestus de Witte, oud 1 j., z. v. Leonardos en van Maria Louise Freijne. Van 1 tot en met 8 Sept. zijn in deze haven binnenge- komen bestemd voor Gent, de volgende zeeschepen als 2 Sept. N-. Duitsche bark Weiglaren, kap. Delem. van Libau met slippers N-. Duitsche schooner Joseph, kap. Rieke, van Riga met vlas. 3 Sept. N-. Duitsche bark Mijnheer kap. Tisnow, van Riga met balken. 4 Sept. Noordsche brik Har- monie, kap. Jorenson van Windau met slippers. N-. Duitsche brik Lusitania, kap. Heintze, van Libau met slippers. Deen- sche brik Marie Frederik, kap. Krag, van Libau met slippers. N-. Duitsche bark Sonntag, kap. Westvol, van Riga met bal ken N-. Duitsche kof Agia, kap. Kasfio, van Bergen met stok- visch. 5 Sept. Noordsche bark Ocean kap. E. Mathiesen, van Riga met balken. Belgische schooner Clemence, kap. J. Olsen, van Noorwegen met planken. Eng. stoorab. Killarny, kap. Ratzbatz, van Goole met stukg. 6 Sept. Belg. stoomb. Flecha, kap. Seeuwen, van Londen met stukg. 7 Sept. Eng. stoomb. Rosa, kap. Harris, van Goole met stukg. Fransche bark Julia Ernestine, kap. E. Larborbe van Amerika met hout. 8 Sept. Eng. stoomb. Romeo, kap. J. Ellwood, van Goole met stukg. Van 1 tot en met 8 Sept. zijn uit deze haven vertrokken komende van Gent de volgende zeeschepen als 2 Sept. Eng. stoomb. Romeo, kap J. Ellwood. Daar Goole met stukg. 3 Sept. Eng. stoomb. Stan tons, kap W. Lumly, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Rosa, kap. M. Harris, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Coletis kap. W. Drew- ny, naar Goole met stukg Eng. stoomb. Troubadour, kap. Smitt, naar New-Castle met stukg. N-. Duitsche bark Zwine- muude, kap. Friens, naar Shields in ballast. N-. Duitsche brik

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 2