COLORADO-KEVER. Alffemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-V laanderen. P u 15 LICA TIE. No. 1180. 16" Jaargang. BINNEN LAND. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond bij J. K. G. Dhont te Neuzen. abonnement. advertentien. geheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie 1,40. WOenSCjag Id bepteiTIDer lOlO. De BURGEMEESTER dergemeente ZAAMSLAG maakt bekend, dat eene door het Departement van Binnenlandsche Zaken uitgegeven beschrijving met afbeelding van den ter Secretarie der gemeente, voor een iegelijk ter inzage ligt. Zaamslag, den 9 September 876. De Burgemeester voornoemd, L. VAN DIXHOORN. folitiek Overzicht. 't Belangrijkste nieuws, dat de telegraaf ons meldt, is het bericht, dat de Porte op de voorstellen van de gezanten tot algemeenen wapenstilstand ver- klaard heeft, deze bij den tegenwoordigen krijgs- toestand niet in haar belang te achten. Wei opende zij bij die verklaring te gelijk het vooruitzieht op eene spoedige opgave van de voorwaarden, waarop zij aan hare vijanden den vrede wil toestaan. Deze verklaring toont rnaar al te duidelijk, dat de Turk even goed had kunnen zeggen, niet eerder den vrede te willen, dan nadat het ongelukkige Servie geheel aan de moord- en vernielzucht der woeste Turksche honden zal zijn-opgeofferd, en dat aan het onverbiddelijke systeen van onophoudelijke vervolging, vernieling en uitroeiing niet eerder een einde zal komen, dan na totale vernietiging van den weerspannigen vazal. Zullen echter de mogendheden gedoogen, dat het kleine volk, hetwelk uit edelmoedige geestdrift voor de verdrukte ras- en geloofsgenooten en in het vertrouwen op Ruslands bijstand den oorlog begon, geheel ten onder wordt gebracht en aan de ruwe onderdrukking der Turken wordt overgeleverd? Moeielijk is het, op deze vraag een stellig ant- woord te geven; maar zeker, dat door velen de loop der gebeurtenissen met een angstig oog wordt nagegaan. De houding van het Engelsche kabinet trekt aller oog; deze alleen heeft de groote mogend heden van ons werelddeel in twee groote kampen verdeeld en tegen elkander in het harnas gejaagd en zij alleen zal beslissen, of de Turksch-Servische kwestie al of niet in een Europeeschen krijg zal ontaardeti. Deels uit wantrouwen en naijver jegens Rusland, deels door eene zekere romantische sym- pathie voor 1 urkije, hebben de Engelsche bewinds- lieden den inuzelmannen tot heden een zedelijken steun verleend, welken zij niet verdienden en daardoor de vrijmaking van de Christen-bevolking in de Donau-vorstendommen belet. Met eene als 't ware opzettelijke verblinding, hebben zij geweigerd, geloof te slaan aan de berichten omtrent de onmenschelijke wreedheden, door de Turken in Bulgarije gepleegd, en zijn ze daardoor in zedelijken zin mede verant- woordelijk geworden voor het daar vergoten bloed. Deze houding belette de overige mogendheden, een krachtigen stap te doen tot beteugeling van Turkije's wiilekeur en tot bescherming van de aan dit rijk onderworpene Christen-bevolking. Het Engelsche volk heeft thans onverholen zijne I opzichter van fortificatien le klasse S. Schreurs te diepe verontwaardiging over die staatkunde zijner Neuzen. ministers aan den dag gelegd. De openbare meening, geleid door mannen als Gladstone, Bright en Russel, heeft zich luide doen hooren en de toon, die de Engelsche bewindslieden thans aanslaan, is geheel gewijzigd. De leden van het Engelsche kabinet hebben volte face gemaakt tegenover de openbare meening. Deze wijziging mag een verblijdend verschijnsel worden genoemd, want alleen een gezamenlijk optre- den van Rusland, Oostenrijk en Engeland zal in staat zijn, Europa's vrede te redden. Van het oorlogstooneel valt geen belangrijke tijding te melden. Volgens een bericht uit Weenen rukten de Turken op den linkeroever der Morava langzaam voorwaarts. Dagelijks worden verken- ningen gedaan tegen Alexiuatz, dat door de bevol- king eh het grootste deel der Servisch'e bezetting is ontruimd. Het leger van Tschernajeff bestaat nog, maar het is onmogelijk te zeggen, wat het nog zou kunnen uitrichten. Het Servische ministerie bleef, volgens de Times, sinds een paar dagen van alle berichten van Tscher najeff verstoken. De opgewondenheid te Belgrado moet nog groot zijn, terwijl men daar nog aTtijd voor het voortzetten van den oorlog tot het uiterste is, zelfs met behulp van guerilla's. De strijd in Montenegro is nog in vollen gang. De Tnrken ontmoeten daar, volgens de berichten, een hevigen tegenstand. De nieuwe sultan Abdul-Hamid wordt door de Weener Polit. Corresp. als volgt gekarakteriseerd de nieuwe souverein is 34 jaar oud en draagt op zijn gelaat de typische uitdrukking van Tscher- kessische afkomst. Op het oog zwak van gestel, geniet hij nochtans eene goede gezondheid, dank zij het geregelde leven, dat hij altijd geleid heeft. Hij houdt zich dan ook streng aan de Islamitische voorschriften en drinkt noch wijn, noch eenigen anderen geestrijken drank. Met zijn broeder Murad door een bekwaam onderwijzer opgevoed, sprak en schreef Abdul-Hamid vroeger zeer goed Fransch; gebrek aan oefening en de afzondering, waarin hij tot den val van zijn oom Abdul-Azis leefde, maakten hem echter schroomvallig, wanneer hij zich van deze taal bedienen moest. Zijne lievelingsbezigheid is de landhuishoudkunde, en hij heeft zich aan den Bosphorus een landhuis- houdkundig etablissement doen oprichten, waarin men de schoonste exemplaren van de edelste rassen huisdieren kan bewonderen. Het huis van van Abdul-Hamid, die een vijand is van verkwisting en zorgeloosheid, wordt met orde en zuinigheid beheerd. Eene Turksche voorspelling luidtAbdul-Azis zal vermoord worden, Murad zal slechts drie weken en Abdul-Hamid slechts drie maanden regeeren; doch daarna komt de vredevorst, die aan het rijk eene gelukkige rust van vijf en twintig jaren brengen zal. De eerste en tweede voorspelling zijn bewaar- heid; zullen ook de derde en vierde tot vervulling komen Neuzen, 12 September. Benoemd tot hoofd-opzichter van fortificatien de Naar wij met zekerheid vernemen zal de histprische stoet der pacificatie van Gent aanstaan- de Zondag nogmaals eenen uitgang doen. In naam der gedeputeerde staten heeft de heer J. Mulder, waterbouwkundige aan de Marga- retha en Eendragtpolders, een vereerend schrijven ontvangen van het dijksbestuur voor zijn betoonden ijver en geheele wijze van handelen bij den jongsten dijkval aan den Eendragtpolder. Naar wij vernemen zal de heer commissaris des konings in den loop dezer week bezoeken,: de gemeenten Sluis, Hoofdplaat, Biervliet, IJzendijke, Waterlandkerkje, Eede, St. Kruis, Aardenburg en Breskens. Ter zitting van de arrondissements-rechtbank te Goes, den 11 September gehouden, zijn de navolgende vonnissen uitgesproken tegen 1. P. B., 41 jaar, landbouwer te Hontenisse, schuldig verklaard aanhet moedwillig toebrengen van slagen aan en beleediging met woorden van een bedienend beambte in de uitoefening van zijn dienst; veroordeeld tot 15 dagen cell. gev. en f 8,boete, subs. 1 dag cell. gev. i. P. J. R., 47 jaar, arbeider te Hulst, schuldig verklaard aan diefstal, door een loonbediende ten nadeele zijns meesters en veroordeeld tot 3 maanden cellulaire gevangenisstraf. 3. S. S., 13 jaar, koewachter te St. Jansteen, vrijgesproken van eenvoudigen diefstal, doch de rechtbank gelastte, dat hij zal worden overgebracht naar een verbeterhuis teneinde aldaar tot de volkomen bereikiug van zijn 18e jaar te worden opgevoed en in hechtenis gehouden. 4. C. L. de L., 11 jaar, wonende te Koewacht het door dezen beteekend verzet tegen een ten zijnen laste den 29 Juli bij verstek gewezen vonnis, vervallen verklaard met last dat dit ten uitvoer zal worden gelegd behoudens beroep in cassatie, wan neer daartoe gronden zijn, met veroordeeling in de kosten. Jl. Vrijdag avond is in de Belgische gemeente Assenede, aan de grenzen, in de nabijheid van Sas van Gent, een gruwelijke moord gepleegd. Een jongeling heeft, uit minnenijd, een zijner kameraden, mede een jongman, kostwinnende zoon eener weduwe, in het hart gestoken, zoodat de aangevallene op de plants dood bleef. Naar men zegt, was de getroffene echter niet de bedoelde, maar een ander kameraad, terwijl de gezochte me- deminnaar tijdig gevlucht was. De dader is ge- arresteerd en heeft het feit bekend. Men schrijft uit Hansweert. In den nacht van Donderdag op Vrijdag, omstreeks twee uur, passeerde hier, met bestemming naar Holland, het stoomschip Amstel, gezagvoerder Jonker. Bij de Schorebrug schijnt gemelde gezagvoerder het openen der brug niet te hebben afgewacht, maar heeft hij, na mast en schoorsteen te hebben gestreken, ge- tracht onder de brug door te varen, met het ge- volg dat aan het stoomschip door aanvaring tegen de brug eenige schade is berokkend. Bij dit ongeval is, naar men verneemt, een menschenleven te betreuren; de reeds bejaarde vader van gemelden COURANT. Per drie meanden binnen Neuzen 1,-. Door het 1«7« 1 tot 4 °'4°- °'10 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars Postdirec- j teuren en Brievenbushouders. Grootere letters worden naar plaat9ruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namiddag DlllJbi uro.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 1