BUITENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. volgende nummers; 1337 (tilburypaard met tuig), 828 (voljarig merriepaard), 5916 (2jarig meriepaard), 1259 (pouny), 1730 (vaars), 1561 (id.), 1565 (Utrechtsch wagentje), 201 (grasinaairnachine), 3110 (zaai machine), 3216 (boerenwagen), 2730 (baksel- snijder), 1952 (span wagentuigen) en 1311 (trap- naai machine). Te rekenen van 1 Sept. zullen de geem- ploieerden bij de verschillende hospitalen de volgende tractementen en daggelden genieten, als: geem- ploieerden lste kl.schrijver /'800 per jaar magazijn- meester en spijsbezorgeradsistent-schrijver f 2 daggeld; id. 2de kl. /1,10, id. 3de kl. /0,85. De geemploieerde der 2de en 3de kl. wordeu voor 's rijks rekening gevoed en van kleeding voorzien; zij die gehuwd zijn en de weduweuaars met bij hen inwonende kinderen kunnen, zoo zij dil ver- langen, in vervanging van de voeding, een bijslag op het daggeld van 10 cts. genieten. De bij vroegere besluiten toegekende verhooging op de bezoldiging bij de verzorging van aan epidemische ziekte lijdende mihtairen, bliift gehandhaafd. De daggelden der geemploieerden bij de garnizoens- infirmerien zijn, te rekenen van 1 Sept. met behoud van de vrije voeding, vastgesteld als volglvoor een ziekenvader, schrijver en portier op 110 voor een minderen bediende op f 0,85, met bepaling dat al 't overige in vroegere desbetretfende be- schikkingen blijft gehandhaafd. Yolgens opgaaf van het bureau Veritas zijn in de maand Juli verongelukt 15 zeilschepen, als: 11 Engelsche, 5 Amerikaansche, 1 Eransche, 3 Duitsche, 3 Noorsche, 3 Nederlandsche, 2 Spaan- sche, 2 Italiaansche, 1 Griekscli, 1 Russisch, 1 Zweedsch en 9 waarvan de vlag niet bekend is hieronder zijn begrepen 1 schepen waarvan berichten ontbreken. In ciezelfde maand verongelukten 7 stooinschepen, als3 Engelsche, 1 Duitsch, 1 Ainerikaansch, 1 Spaansch en 1 Noordsch. Laridbonwberichteri. Door het ministerie van binnenlandsche zaken is uitgegeven en in duizende exemplaren verspreid eene beschrijving met teekening in kleuren, van den coloradokever. Een duizendtal daarvan is ter beschikking gesteld van de boekhandelaren van Weelden en Mingelen, te 's Gravenhage, bij wie, zoolang de voorraad strekt, exemplaren, op vrachtvrije aanvraag a /0,05 te verkrijgen zijn. Is er lang met reikhalzend verlangen naar regen uitgezien, in de laatste dagen is die in grooten overvloed gevallen. Weldadig heeft deze ongetwij- feld op akkers en weiden zijn invloed uitgeoefend. Yooral de weilauden vertoonen een frischheid van groen, dat door de verschroeiende liitte gedu- rende een belangrijk gedeelte van den zomer plaats gemaakt had voor dorlieid en doodschheid, waardoor het vee gebrek aan voedsel en drinkwater geleden heeft en de opbrengsl zeer verminderd was. Zeer merkbaar heeft deze verminderde opbrengst zich op de prijzen doen gevoelen. Misschien is het verlangen naar eenige dagen van droogte en warmte, vooral met het oog op het uitzaaien van liet wintergraan, niet ongegrond. Werd er onlangs over de droogte geklaagd, nu worden er in Friesland weder klachten aangeheven over de vele regen. De wei- en hooilanden worden er e liter zeer door gebaat, vooral die hoog gelegen zijn. De veeboeren, die'het onlangs zwaar te ver- duren hadden, gaat het thans naar genoegeti. maar het zijn nu de bouwboeren, die liet op limine beurt moeten ontgeklen. Met de nog te velde staande gewassen, vooral het vlas en kanariezaad, staat het hier en daar ook niet te ruim voorde vele regen bederft veel. Bovendien vreest men, dat de aard- appelen, die in (lit gewest in zoo groote massa worden verbouwd en waarvan de plant reeds stervende en de vrucht derhalve zoo goed als rijp is, op nieuw zullen beginnen te groeien en daardoor alle goede hoedanigheden, die ze thans in ruime mate bezitteu, zullen verliezen. In sommige streken moet dit reeds het geval zijn. In het geheel hebhen zich thans eeu 11 tal nieuwe kaudidaten aangegeven, om als leerlingen der rijks hoogere burgerschool en laudbouwschool te Wageningen te worden toegelaten. De terruiju -van aangifte wordt met deu 11 Sept. gesloten, het examen zal plaats hehben op 15 en 16 Sept. a.s. Het getal omieclinge veefondsen in de provincie Eriesland was bij het einde des vorigen jaars 27, zijnde 1 minder dan in 1871. Het getal deelne- mers was in 1875 3,258, zijnde 2U9 meer, het getal ruuderen, waarvoor was deelgenomen, was 55,832, zijnde 3,776 meer dan in 1871. In laatsgenoeind jaar werd schadevergoeding ver- leend voor 326 rundereu tot een bedrag van f 21,652,26, waaronder 12,789,11^ alleen wegens longziekte. In 1875 was het getal runderen, waar voor schadevergoeding is gegeven, 552, tot een beloop van f 46,345,82$ waaronder f 21,717,38 alleen wegens longziekte. Bij vergelijking van het getal verzekerde ruuderen met den geheiden ruudveestapel (212,771) blijkt, dat in 1875 daarwm was verzekerd ruim 26 ten honderd, tegen ruim 21 ten honderd in 1871. Er heeft alzoo in de veefondsen vooruitgang plaats geliad. In Galiforuie is ecu inaatsehappij opgericht ter bereiding van meloensuiker. De verkieselijk- lieid van de ineloen boven deu beetwortel in dezen moet nl. onbetwislbaar gebleken zijn. Men bedient zich tot het doel voornatnelijk van watermeloenen, waarvan de aankweekiug het minst kost die, behalve suiker, uitmuntende stroop leveren en uit welker pitten zeer goede tafelolie wordr. getrokken. De oogst gaat veel spoediger van de hand dan die van de beetwortel, de ineloen behoeft niet, als deze, gewasschen te wordeu; het beetwortelsap wordt zwart. en gist spoedig, dat van de ineloen wordt nimmer zwart en kan dagen lang bewaard blijven voordat het gaat gisten. Volgens de Antwerpsche Opinion bevinden tal van schilderijen van oude meesters in het Museum zich in een erbarmelijke staat, en is voorzieiiiug dringend noodig, zoo men niet wil dat zij alien te loor gaan. Een uitviu'ler te Brugge heeft een brevet genomen voor het uitvinden van een belangrijk colfre-fort (brandkast.) Met behulp van een ver- nuftig mechanisme, snijdt een overgroot- mes het hoofd af van den dief, die aan 't slot raakt en sluit gemeld hoofd in eene zijlade, die opengaat op het oogenblik der onthoofding. Dank aan dit bewijsstuk is het heel geinakkelijk de hand te leggen op den dief, die niet meer weet waar zich te verb rgen, zoodra hij den kop verloren heeft. De door de heeren Slott te Dover uitge- vonden vliegmachine is bijna voltooid. In de eerste week van October zal de eerste vlucht er mede plaatsv hebben. De machine weegt tusschen de 130 en 110 kilo en is berekend voor twee personen. Slott is voornemens van de zeekust uit den vuurtoren om te vliegen recht naar Calais en weder in Dover terug te zijn binneu den tijd van 10 minuten. Naar aanleiding van de vele gevallen van zelfontbranding van kolen en kolengas-ontploffingen op schepen, werd onlangs in Engeland eene com- missie benoemd om in vereeniging met weten- sehappelijke ruaimeu onderzoekingen naar de oor- zaak daarvan in het werk te stellen. Reeds voor jaren was te dien opzichte een onderzoek ingesteld en toen werd als iniddel ter voorkoming aange geven de lueht behoorlijk toegang te verschaffen tot de kolenbergplaatsen. Opmerkelijk is het echter dat juist daarna de gevallen van zelfontbranding van kolen op belangrijke wijze zijn toegenomen, waardoor een nieuw onderzoek ten hoogste nood- zakelijk werd. Twee sterrekuridigen, de heeren Porro en Wolff, te Zurich, hebben een planeet ontdekt, die dichter bij de zon is dan Mercurius en wier bestaan sedert twiritig jr:ar door den directeur van het Parijsche observatorium, den heer Leverrier, was verkondigd. Aau de nieuwe planeet werd toen de naam van Vulcanus gegeven; zeventien jaren ge leden werd zij het eerst door dr. Lescarbault ge- zien, maar zij raakte uit het gezicht verloren, om later weer te wordeu aanschouwd en opnieuw te verdwijuen. Het bestaan der planeet werd door velen meer een gissing dan een feit geaclit, docli is thans boven twijfel verheven. Volgens de derde wet van Kepler moet Vulcanus in veel korteren tijd zijn loop om de zon volbrengen dan Mercurius, ongeveer in denzelfden tijd, dien de maan noodig heeft om zich om de aarde te bewegen. Een der Eransche bladen voegt aau deze mededeeliug het volgende toe: ,/Men uioet aannemen, dat deze nieuwe ster, als het ware in een oceaan van licht drijft en niet dan door wezenlijke Salamanders be- woond kan worden." Te Leipzig heeft een inbraak plaats gehad met diefsfal en moord. Toen 's morgens eenisre o o werklieden met kolen lessen bezig waren, bespeur- den zij, dat in een horlogemakerswinkel iets bij- zonders moest ziju gebenrd en haalden de politie. Toen de deur met geweld geopend was vond men den winkelier in zijn bleed badende op den grond liggen. Ondanks de aangebrachte hulp stierf hij een half uur daarna; een groot aantal horloges zijn ontvreemd. Onlangs werd een reistaschje, inhoudende 529,000 lire aan papieren van waarde en kostbaar- heden gestolen van den heer Antoniades. terwijl hij zich aan het station te Milaan bevond. Twee dagen later werd door eeu toeval de dief ontdekteen politie-agent, die aan het station voor de veilig- heid waakte, was de dader. Om den toegang tot de haven van New-York te verruiinen en de grootste schepen gelegenheid te geven, om door de Long-Island-Sont binnen te vallen, wil men de aan deu ingang zich bevindende rotsen doen springenzij ziju onderinijnd en rusten nog op 172 pijlers. In de pijlers en de rotsen zijn 3500 geboord, waarin ladingen dynainiat, die men in eens wil doen springen met 200 galvanische batterijeri, welke in een bomvrij lokaal op eenigen afstand zijn opgesteld. Alle voorzorgen ziju ge nomen om ongelukken te voorkomen. In 't laatst. van Septenber zal het springen geschieden. Tusschen Zierikzee en Rotterdam is het oudste stoomschip van Nederland in de vaart. De ;.an- deelhouders heooen ilians bealoton net steeds uitmuntende vaartuig te vervangen door een nieuwe boot, beantwoordende aan de eischen des tijds en waarmede men in 5 uur naar Rotterdam zal kunnen koinen. Maandag is de van Arnhein vertrokken stoomboot Stadt Mannh iin bij Einmerik in anu- varing gekomen met een ander stoomschip beide zonken. Alle passagiers van de Stadt Mannheim werden gered de andere boot is onbekend daarvan zijn reeds twee lijken aangedreveu. In de ge- meente Reek is de woning van den landbouwer G. Schiminel afgebrand alles was tegen brandschade verzekerd. De oorzaak is onbekend. Bijna dagelijks ziet men te Utrecht een zeer fatsoenlijk gekleede dame door de straten wandelen, voorzien van vleesch en lever ter voeding van katten en honden in enkele buurten heeft zij dikwerf een 25tal dier beesten om zich heen, die zij alsdan onth:ialt. Op den korten Nieuwendijk te Amster dam is een jongmensch op zijn stoel doodgebleven aan de gevolgen van onmatig gebrnik van sterken drank. De typhus heerscht in Geffen en Nuland, twee geineenteii, waar de watersnood erg is geweest. Ook in Nisselrode heeft zich een geval voorgedaan. Te 's Hage is de metselaar v. V. van een steiger gevallen en onder de hevigste pijneu dientengevolge overleden. Te Onstwedde is een wonderkalf geboren. Het heeft twee koppen, die echter naar boven toe in elkaar loopen en een kruiu vorinen, waaraan zich op de natuurlijke plaats twee ooren bevinden. Naar beneden splitst zich de kop in tweeen en heeft alsdan vier ooren, vier neusgaten en twee monden. Te Arnhem is eeu inbreker met voile muziek in hechtenis genomen en in arrest gebracht. Men ontdekte hem namelijk bij de toe- schouwers der parade. Naar de Prov. Gr. Ct. verneemt, heeft de heer E. J. von Kolkow Zondag avond 14 verschillende fotografische afbeeldingen van de toen plaats hebbende maansverdu:stering gemaakt. Zondagochtend is de bliksem geslagen in den kerktoren te Milieu (Pruisen) op een half uur afstauds van Sittard. Hij doodde een man, die in de kerk aauwezig was, en benain aan twee anderen het gehoor en de spraak. Te Dusseldorp heefl Zaterdagmiddag, volgens de Dusseld. Anzeiger, een hond uit wanhoop over zijn muilkorf zich op

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 2